Krátkosrstá kólia

Krátkosrstá kólia

Dobre vyvinutá stavba tela, úzka hlava a tvrdá, hustá srsť na prvý pohľad pripomínajú skôr chrta. Krátkosrstá kólia však má všetky pozitívne vlastnosti kólií a je tiež považovaná za odolnejšiu než dlhosrsté kólie, pričom starostlivosť o ňu je jednoduchšia. 

Vlastnosti 

Krátkosrstej variante kólie sa nikdy nepodarilo dosiahnuť takú mieru popularity ako dlhosrstej kólii. Krátkosrstý škótsky ovčiak, ako toto plemeno oficiálne nazýva FCI, nie je však o nič horšie ako jeho populárny príbuzný. 

Priateľský rodinný pes 

Vďaka mnohým pozitívnym povahovým vlastnostiam je krátkosrstá kólia veľmi dobrým a spoločensky prijateľným plemenom psa. Ochotne plní pokyny svojho pána a nikdy nie je nervózna alebo dokonca agresívna. Jej vyrovnaná a veselá povaha, ako aj jej hravosť a láska k deťom z nej robia vynikajúceho rodinného a spoločenského psa.

Radšej sa maznať než sa túlať 

Toto citlivé a láskyplné plemeno psa si naplno užíva prítomnosť svojich ľudí – napriek tomu, že v minulosti bola pastierskym psom veľkých stád oviec, krátkosrstá kólia by sa nikdy netúlala či nepotulovala po okolí sama. Pre tohto štvornohého priateľa, ktorý je orientovaný na ľudí, určite nie je vhodný príliš častý pobyt osamote alebo dokonca chov v búde. Vždy sa drží blízko svojej rodiny a pozorne sleduje, čo sa od nej žiada. Krátkosrsté kólie ľudí počúvajú a sú veľmi prispôsobivé. 

Dajú sa krátkosrsté kólie ľahko vycvičiť? 

Výcvik krátkosrstej kólie je celkom jednoduchý. Ako všetky psy potrebuje neustále a dôsledné vedenie, ale vďaka svojmu rýchlemu vnímaniu, náklonnosti k ľuďom a priateľskej povahe je vhodná aj pre začiatočníkov. Keď sa naučí, čo sa od nej vyžaduje, bude svoju rodinu poslúchať bez neustáleho napomínania. Je dôležité, aby sa mohla spoľahnúť na lásku svojich ľudí náladovosť alebo tvrdá výchova pôsobí na tohto citlivého a priateľského psa mimoriadne rušivo. 

Koľko pohybu a aktivít potrebuje krátkosrstá kólia? 

Jej niekedy prudký temperament a obratná, silná postava tiež poukazujú na to, že krátkosrstá kólia je rada aktívna. Hoci sa rada mazná s rodinou a vždy pôsobí vyrovnane, potrebu pohybu a aktivity tohto bývalého pracovného psa netreba podceňovať. Pokiaľ však ide o výber aktivít, krátkosrstá kólia určite nie je náročná.

Na rozdiel od mnohých iných pastierskych psov nevyhľadáva zodpovednosť ani veľké výzvy a veľmi ju bavia aj nenáročné aportovacie hry či nácvik malých trikov. Krátkosrstá kólia je tiež veľmi vhodným a talentovaným psom na psie športy,a tak sa vždy výborne uplatní v tréningoch agility alebo ako vodiaci či stopársky pes.

Krátkosesté kólie

Výzor

Krátkosrstá kólia však nevynikne len na ihrisku pre psov. Už na prvý pohľad tieto psy zaujmú svojou elegantnou a atletickou postavou a ostražitým výrazom. V porovnaní s dlhosrstým druhom sa krátkosrsté kólie všeobecne považujú za trochu robustnejšie, silnejšie a aktívnejšie. Napriek tomu, že pri pohľade spredu pôsobia veľmi štíhlo, sú mimoriadne silné a vážia v priemere o 5 až 8 kg viac než dlhosrsté kólie. 

Dobre stavané, silné psy 

Hoci podľa štandardu FCI je maximálna hmotnosť u psov 29 kg a u sučiek do 25 kg, ani krátkosrsté kólie s hmotnosťou 35 kg (psy) a 30 kg (sučky) nie sú ničím nezvyčajným. Vďaka pomerne veľkej výške v kohútiku 56 až 61 cm u psov a 51 až 56 cm u sučiek však krátkosrsté kólie nikdy nepôsobia neohrabane či ťažkopádne. Naopak: vďaka dobrému rozloženiu svalstva, ktoré je obzvlášť dobre zvýraznené krátkou, hladkou srsťou, pôsobia krátkosrsté kólie mimoriadne atletickým a aktívnym dojmom. 

Tri farebné odtiene krátkosrstej kólie 

Čo sa týka farby, štandard plemena uznáva tri rôzne varianty krátkosrstej kólie: 

  • Sobolia (sable-white): svetlo zlatá až po tmavší odtieň mahagónovej farby (dark sable)
  • Trikolór: prevažne čiernobiele sfarbenie srsti s pálením 
  • Blue merle: striebornošedá srsť s čiernymi škvrnami 

Všetky tri farebné varianty môžu mať typické biele znaky kólie. Takmer všetci zástupcovia plemena majú prevažne biele labky. Krátka, hladká srsť, podľa ktorej vznikol anglický názov plemena Smooth Collie” (na rozdiel od dlhosrstej “Rough Collie“), je veľmi hustá a vďaka podsade krátkosrstú kóliu spoľahlivo chráni pred chladom, vetrom a dažďom. 

Krátka srsť poukazuje na využitie krátkosrstej kólie ako pracovného psa v minulosti. Príliš dlhá srsť by bola skôr prekážkou pri práci so stádami oviec.

Hoci má spoločnú minulosť s dlhosrstou kóliou, zatiaľ čo dlhosrstá varianta bola chovaná ako ušľachtilý módny pes, krátkosrstá kólia dlho zostávala farmárskym a pastierskym psom, chovaným najmä pre svoje úžitkové vlastnosti a menej pre svoj vzhľad. 

Dlho bola populárna len vo farmárskych kruhoch 

Na rozdiel od svojho dlhosrstého príbuzného tak zostala mimo svojej domovskej krajiny dlho neznáma. Dodnes je chov krátkosrstej kólie v mnohých krajinách skôr raritou.

Na druhej strane na Britských ostrovoch farmári tieto robustné, silné a ľahko cvičiteľné psy objavili pomerne skoro a spočiatku ich chovali na prácu so stádom. Boli nielen výbornými strážcami oviec, ale aj vždy pozornými a ostražitými spoločníkmi po boku svojho chovateľa. Čoskoro sa na anglických výstavách objavili prvé krátkosrsté kólie. V roku 1870 už existovala samostatná hodnotiaca trieda pre krátkosrsté ovčiarske psy. 

V tieniLassie

Napriek celosvetovému rozšíreniu kólií v Európe, Amerike a Austrálii bola krátkosrstá varianta vždy v tieni dlhosrstej kólie, ktorá sa preslávila najmä vďaka “Lassie“. Krátkosrsté kólie sa z Britských ostrovov dostali do iných krajín až v polovici 20. storočia, najmä v 60. rokoch.

Hoci si vďaka svojej priateľskej, deti milujúcej a vyrovnanej povahe a krátkej, ľahko udržiavateľnej srsti získavajú medzi milovníkmi psov čoraz viac priaznivcov, toto plemeno psov pravdepodobne nikdy nedosiahne popularitu “Lassie.

Výhodou pomerne malého rozšírenia krátkosrstej kólie je určite to, že typické choroby plemena sú dnes u krátkosrstých kólií menej časté ako u častokrát “premnožených” dlhosrstých kólií. Nikdy nebola chovaná ako módny pes, a tak bola ušetrená pokusov ošľachtenie na základe vonkajšieho vzhľadu, ktoré by mohli byť na úkor zdravia. 

Ochorenia typické pre plemeno kólie 

Napriek tomu musí krátkosrstá kólia z času na čas bojovať schorobami, ktoré sú pre kóliu typické. Patrí medzi ne predovšetkým defekt MDR1, precitlivenosť na niektoré lieky, ktorá je u kólií veľmi rozšírená. Kólie sú tiež náchylné na dermatomyozitídu (kožno-svalové ochorenie) a očné ochorenie, ktoré je po nich pomenované ako “očná anomália kólií“. Keďže tieto pre plemeno špecifické ochorenia sú geneticky podmienené, genetické testovanie chovných zvierat môže obmedziť ich ďalšie šírenie. 

Na čo by ste si mali dať pozor pri kúpe šteňaťa 

Ak máte záujem o šteniatko kólie, mali by ste sa uistiť, že chovateľ vykonal všetky predpísané veterinárne vyšetrenia a očkovania svojich psov. Aj keď sa krátkosrsté kólie všeobecne považujú za zdravšie, dodržiavanie chovateľských predpisov zohráva rozhodujúcu úlohu pri bezchybnom vývoji šteniat.

Preto šteniatko kupujte len od seriózneho chovateľa, ktorý dodržiava chovateľské predpisy a má k dispozícii všetky dôležité dokumenty a doklady pre svoje šteniatka. Pri kúpe by však mal byť rozhodujúci aj osobný dojem. Aj keď riziko, že narazíte na nezodpovedného chovateľa, je pri krátkosrstých kóliách oveľa nižšie než pri tých dlhosrstých, mal by vám byť chovateľ sympatický.

Od predajcu, ktorý sa chce svojich psov čo najrýchlejšie a za dobrú cenu zbaviť a ktorého budúcnosť svojich šteniat nezaujíma, si šteniatko nekupujte. 

Dobrý chovateľ vám o výžive svojich šteniatok bude vedieť veľa povedať. Po kúpe šteniatka sa odporúča spočiatku mu podávať krmivo, na ktoré je zvyknuté od chovateľa. Až postupne, ako vaša kólia pomaly rastie a menia sa jej potreby, by ste mali prejsť na krmivo pre dospelých psov. S pribúdajúcim vekom psa sa znižuje aj počet jedál za deň. Zatiaľ čošteňatámsa podáva krmivo až štyrikrát denne, dospelým krátkosrstým kóliám stačí jedna až dve porcie denne.

Existuje krmivo špeciálne pre kólie? 

To, pre aké krmivo sa rozhodnete, závisí do veľkej miery od vašich osobných predstáv a názorov. “Jedno správne krmivo pre kólie neexistuje, a aj keď výrobcovia krmív ponúkajú zloženie krmív presne prispôsobené plemenu kólií, kólia má v podstate rovnaké potreby ako ostatné psy. Pre zdravý vývoj kólie potrebujú veľa kvalitného mäsa a zeleniny. Na druhej strane, príliš veľa obilnín alebo pridaného cukru pre psí organizmus škodlivé.

Na čo dbať pri výbere krmiva 

Je dôležité, aby bolo krmivo prispôsobené životu vášho psa. Pes, ktorý je chovaný len ako rodinný pes, má určite iné potreby než pes, ktorý sa stále používa na prácu so stádami oviec. Pri výbere krmiva by sa určite mali zohľadniť faktory, ako úroveň aktivity, vek, hmotnosť a zdravotný stav psa.

V prípade pochybností sa obráťte na svojho veterináraalebo odborníka na výživu psov. Psa môžete kŕmiť aj varenou stravou alebo spôsobom kŕmenia barf. V prípade hotového krmiva ho kŕmte len krmivom, ktorého zloženie poznáte a o ktorého kvalite ste presvedčení. Pohľad na zloženie na obale vám poskytne informácie o pôvode, kvalite a zložení obsiahnutých živín. 

Starostlivosť o krátkosrstú kóliu 

Krátkosrstá kólia v podstate nemá veľké nároky nastarostlivosť. Na rozdiel od dlhosrstej kólie sa jej krátka, hladká srsť veľmi ľahko udržiava. Na odstránenie nečistôt z prechádzok a udržanie lesku srsti stačí pravidelné kefovanie. Pri výmene srsti je však potrebné venovať trochu viac pozornosti. V tejto fáze môže byť užitočná trimovacia kefa, ktorá uvoľňuje zamotanú srsť a odstraňuje podsadu.

Pre akých majiteľov je vhodná krátkosrstá kólia? 

Vďaka svojej priateľskej povahe bez nervozity či agresivity, ako aj pomerne nízkym nárokom na starostlivosť o srsť a spôsob zamestnania je krátkosrstá kólia určite vhodným spoločníkom aj pre ľudí bez skúseností so psami. Napriek tomu by ste si nemali psa kupovať “len tak”. Všetci členovia vašej rodiny by mali s novým zvieracím členom rodiny súhlasiť a spolupracovať pri jehovýchovea aktivitách.

Kamarát na hranie a verný spoločník 

Krátkosrsté kólie potrebujú veľa lásky a aktivít. Chcú tráviť čas so svojimi ľuďmi a tešia sa z každej formy pozornosti. S deťmi alebo aj s inými domácimi zvieratami vyrovnané a priateľské krátkosrsté kólie zvyčajne vychádzajú veľmi dobre. Pôvodne vynikajúci strážca stád zvierat sa tak stal vhodným kamarátom na hranie, ktorý sa vďaka svojej dobrosrdečnosti a hravosti zúčastňuje takmer všetkých “hlúpostí”.

Spoločenské a oddané krátkosrsté kólie určite nie sú vhodné pre ľudí, ktorí musia svojho psa z pracovných dôvodov často nechávať osamote. Ak však máte čas a chuť tráviť so svojím psom veľa času, krátkosrstá kólia je určite veľmi nenáročný a priateľský spoločník, ktorý prinesie do vášho domova veľa radosti.  

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.
8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.
7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.