Manchesterský teriér

Manchesterský teriér

Tento čistokrvný pes s elegantným vzhľadom je vynikajúcim domácim a rodinným psom, ktorý veľa nepĺzne, dobre vychádza s deťmi a je vždy verný svojej rodine – aspoň pokiaľ v ňom žiadny malý hlodavec neprebudí vrodený lovecký inštinkt.

Charakter

Potkan, veverica, myš alebo králik? Keby to bolo na ňom, manchesterský teriér by ich najradšej ulovil všetkých naraz. Avšak viac než lov tento Angličan miluje svoju rodinu a keď je oňho dobre postarané, je pripravený venovať sa iným aktivitám alovu sa vzdať. Dôsledná, no láskyplná výchova,ako aj pozitívna motivácia sú na to najlepšími predpokladmi.

Učenlivý a temperamentný psík

Okrem veľkej dávky pozornosti potrebuje tento pes aj možnosť z času na čas sa poriadne vyšantiť. Psie športy,akoagility, obedience, discdogging alebo dog dance sú obzvlášť vhodné na to, aby ste využili jeho temperament a radosť z pohybu. Vyniká nielen svojou rýchlosťou a šikovnosťou, ale aj výraznou ochotou učiť sa a vysokou inteligenciou. Spoločné aktivity na psom ihrisku poskytujú nielen dostatok pohybu a zamestnania, ale aj upevňujú úzke puto medzi psom a majiteľom.

Teriér ako psík na maznanie?

Ak si raz získate dôveru tohto teriéra, môžete sa tešiť na celoživotného verného partnera, ktorý sa napriek svojmu pôvodu pracovného a poľovného psamôže stať skutočným psíkom na maznanie. Prítulný manchesterský teriér si vie blízkosť svojich ľudí naplno užívať. Pokiaľ sa mu v tomto smere dostane dosť pozornosti, ľahko sa prispôsobí akémukoľvek prostrediu. Nezáleží na tom, či je to malý alebo veľký byt, mestský alebo vidiecky dom, hlavné je, aby mal dostatok pohybu a lásky.

Je manchesterský teriér vhodný pre začiatočníkov?

eho orientácia na ľudí a poddajná povaha z neho prirodzene robia veľmi dobrého “žiaka”, ktorý zvyčajne ochotne plní pokyny svojho pána. Pri všetkej jeho ochote učiť sa však netreba zabúdať, že manchesterský teriér je aj veľmi hrdý a niekedy dosť tvrdohlavý pes, ktorý má rozhodne vlastnú hlavu. Tvrdým “nie” alebo fyzickým “pokarhaním” to s ním ďaleko nedostanete. Ak však zvládnete základné pravidlá výcviku psov a budete ho pozitívne podporovať, budete mať s týmto plemenom psa len málo problémov. Dokonca aj jeho lovecký inštinkt a nedôvera voči cudzím ľuďom, ktorých zo svojho teritória rád štekaním odplaší, sa dajú s trochou šikovnosti a znalostí dostať pod kontrolu. Začiatočníkom sa určite odporúča návšteva dobrejpsej školy.

Elegantný vzhľad

Napriek svojej atletickej, kompaktnej a svalnatej postave pôsobí manchesterský teriér mimoriadne elegantne. Vďačí za to najmä svojej sýto čiernej, lesklej srsti s výraznými znakmi na nohách a papuli v sýtej mahagónovo červenej farbe. Krátka, hladká srsť vyzdvihuje jeho vypracované telo a dobre tvarované svalstvo. Anglický teriér nepôsobí ani príliš slabo, ani príliš silno. Napriek tomu, že má vypracované svalstvo a je obratný, je tento pekný pes pomerne útly. Aj tým sa odlišuje od nemeckého pinča, s ktorým má navonok veľa spoločného.

Rozdiel oproti anglickému toy teriérovi 

S výškou v kohútiku 38 až 39 cm u samíc a 40 až 41 cm u samcov je manchesterský teriér pomerne malé plemeno. V závislosti od pohlavia a telesnej veľkosti váži od päť do desať kilogramov. V USA a Kanade sa manchesterský teriér delí podľa veľkosti na dva druhy “Toy” a “Standard”. Trpasličí toy teriér Black and Tan, ako sa toto plemeno tiež nazýva, váži len 3 až 5 kg. V domovskom Anglicku sa psy zaraďujú do rôznych plemien podľa veľkosti: anglický toy teriér (2,7 až 3,2 kg) alebo manchesterský teriér (približne 6,8 až 10 kg). 

Lovec potkanov z Manchestru 

Hlavným centrom chovu bol v tom čase Manchester v Anglicku – mesto, od ktorého je odvodený súčasný názov plemena. V prístavných oblastiach Liverpoolu a Manchestru slúžil v tom čase ľuďom predovšetkým ako pracovný pes, ktorý sa vďaka svojej odvahe a loveckému inštinktu mimoriadne hodil ako “lovec potkanov, a tak udržiaval dom a dvor bez potkanov a iných otravných hlodavcov. Z tejto úlohy sa vyvinuli takzvané “krysie jamy”, ktoré sa stali akousi obľúbenou zábavou a v ktorých sa podávali vysoké stávky na psy, ktorým sa podarilo zabiť najviac potkanov v danom čase. 

Vzostupy a pády v histórii plemena 

Manchesterský teriér sa stal populárnym výstavným a spoločenským psom, najmä po tom, čo sa jeho výrazné črty vylepšili krížením s bielym staroanglickým teriérom, vipetom a talianskym chrtom. Napriek svojmu elegantnému vzhľadu a vynikajúcim vlastnostiam verného spoločníka a nebojácneho poľovného psa manchesterský teriér dlho zaostával v popularite za ostatnými známejšími plemenami teriérov. Rozpory okolo kupírovania uší a v neposlednom rade druhá svetová vojna spôsobili, že plemeno takmer upadlo do zabudnutia. Vďaka Britskému klubu manchesterských teriérov, ktorý bol založený v roku 1937, sa toto plemeno zachovalo a v súčasnosti sa z neho teší opäť viac ľudí.

Zdravie a typické choroby plemena 

Manchesterský teriér si napriek svojej dlhej histórii zachoval dobrú fyzickú kondíciu. Dnes sa toto plemeno považuje z hľadiska zdravia za veľmi odolné. Až na niekoľko výnimiek nie sú známe choroby typické pre plemeno. Jednou z týchto výnimiek je genetická porucha nazývaná “von Willebrandova choroba typ 1″, ktorá sa vyskytuje aj u ľudí a vedie k poruche zrážania krvi. Krvácanie z nosa, krvácanie z ďasien, dlhotrvajúce krvácanie po úrazoch alebo operáciách, alebo dokonca krv v stolici môžu byť dôsledkom tohto nevyliečiteľného ochorenia. Niektoré lieky alebo opatrenia prijaté pred operáciou však môžu znížiť súvisiace riziká. Okrem toho sa zdá, že manchesterské teriéry sú dosť náchylné na problémy s obličkami a takzvané “otočenie viečka” (entropium).

Na čo sa zamerať pri kúpe manchesterského teriéra

Najlepšou ochranou pred chorobami je – ako pri všetkých čistokrvných psoch – seriózny a zodpovedný chov, ktorý prísne vylučuje choré alebo postihnuté zvieratá z chovu. Ak máte záujem o manchesterského teriéra, mali by ste požiadať chovateľa, aby vám ukázal výsledky zdravotných prehliadok a vyšetrení. Krvný test DNA by mal preukázať, že rodičia a šteňatá nie sú postihnutí von Willebrandovou chorobou typu 1. Ak vám chovateľ nedokáže poskytnúť výsledky testov, radšej od neho psíka nekupujte. Opatrnosť sa odporúča aj vtedy, ak chovateľ ponúka šteniatka bez preukazu o pôvode a za “výhodnú” cenu (menej ako 800 eur). Seriózni chovatelia si nemôžu dovoliť také nízke ceny vzhľadom na vysoké náklady na potrebné zdravotné vyšetrenia a očkovania.

Výživa manchesterského teriéra

Samozrejme, zdravie vášho štvornohého priateľa nezávisí len od chovateľa, od ktorého ste si šteniatko kúpili. Napokon, aj vy ako majiteľ môžete urobiť veľa pre to, aby váš manchesterský teriér prežil zdravý život plný energie. V prvom rade je dôležitá strava vášho psa. Hoci sa teriéry všeobecne považujú za všežravce, potrebujú vyváženú a zdravú stravu, ktorá im poskytne všetky základné živiny. Ich potreby živín sa líšia v závislosti od veku, hmotnosti, úrovne aktivity a zdravotného stavu a môže ich presne vypočítať váš veterinár. Zdravý dospelý pes potrebuje približne 100 g mäsa a približne 100 g zeleniny. Denná dávka odporúčaná veterináromalebo chovateľom by sa nemala prekročiť. Aj keď sa na vás váš pes prosebne pozerá svojim verným pohľadom, mali by ste dodržať dve porcie denne.

Zdravotné problémy spôsobené nesprávnym kŕmením

Dobrá chuť do jedla vedie u niektorých zástupcov plemena k nadváhe, ktorá môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov. Opatrní by ste mali byť aj pri podávaní ryže a zemiakov, ktoré môžu u niektorých teriérov spôsobiť problémy s kožou a srsťou, ako aj tráviace problémy. Mnohé problémy s obličkami sú spôsobené nadmernou konzumáciou obilnín. Ak kŕmite svojho psa suchým krmivom,mali by ste dbať na vysokokvalitné a ľahko rozpoznateľné zloženie, ktoré neobsahuje obilniny, cukor, chemické konzervačné látky ani umelé zvýrazňovače chuti. V súčasnosti obľúbená metóda kŕmenia surovou stravou (BARF) je možná aj u manchesterského teriéra – pokiaľ aj tu dbáte na dobrú kvalitu a vhodné zloženie krmiva.

Starostlivosť

Srsť manchesterského teriéra sa pomerne ľahko upravuje. Jeho krátka, hladká srsť takmer vôbec nepĺzne a nepotrebuje strihanie ani trimovanie. Na očistenie po mokrej a zablatenej prechádzke v lese zvyčajne postačí vlhká handrička. Na odstránenie odumretých chlpov a udržanie lesku by ste mali srsť raz alebo dvakrát týždenne vykefovať. Z času na čas by ste mali odstrániť aj chlpy, ktoré občas vyrastajú medzi vankúšikmi na labkách. Tak ako u všetkých psov, okrem starostlivosti o srsť – je potrebné pravidelne kontrolovať pazúry, zuby a uši a v prípade potreby ich čistiť alebo skracovať (pazúry).

Chov

Vďaka nenáročnej strarostlivosti o srsť, ktorá takmer vôbec nepĺzne, sú ideálnymi domácimi psami aj pre alergikov a ľahko sa prispôsobia takmer všetkým životným situáciám. Manchestrského teriéra je možné chovať aj v menšom mestskom byte, pokiaľ mu majiteľ zabezpečí dostatok pohybu v blízkych parkoch. Dom s vlastnou oplotenou záhradou je pre takého aktívneho psa samozrejme ideálny. Záhrada však nemôže nahradiť každodenné prechádzky v prírode, ktoré by ste mali so svojím aktívnym štvornohým priateľom absolvovať. Majitelia manchesterských teriérov by sa rozhodne mali so svojimi psami podeliť o radosť z pohybu a športu. 

Koľko času si vyžaduje chov manchesterského teriéra?

Aby mal váš pes dostatok pohybu a bol fyzicky aj psychicky dostatočne vyťažený, vyžaduje si to samozrejme aj dosť času. Ľudia, ktorí pracujú na plný úväzok, určite nie sú pre takéhoto temperamentného teriéra vhodnými majiteľmi. Aj keď je starostlivosť o manchesterského teriéra pomerne jednoduchá, potrebuje veľa pozornosti. Výlety do prírody, spoločné, rozmanité prechádzky alebo účasť na psích športoch sú pri tomto psovi jednoducho súčasťou života. 

Je vhodné navštevovať školu pre psov?

Najmä pre psích začiatočníkov by mala byť návšteva psej školy súčasťou povinného programu. Koniec koncov, nemali by ste podceňovať tvrdohlavosť a lovecký inštinkt týchto inteligentných psov. Pri výbere školy pre psov by ste sa však mali uistiť, že tréner má dostatočné skúsenosti a že skupina psov je zvládnuteľná. Spolu s vaším psom by ste sa mali v škole pre psov cítiť príjemne a užívať si spoločné hodiny. 

Kamarát na hranie a spoločník pri športe

Ak budete svojmu manchesterskému teriérovi venovať dostatok pozornosti, zabezpečíte mu dostatok pohybu a aktivít, pochopíte jeho “teriérske zvláštnosti” a budete ho od začiatku dôsledne cvičiť, určite budete mať po svojom boku absolútne verného a príjemného štvornohého spoločníka. Manchesterský teriér je nielen milujúcim partnerom na hranie pre deti a vytrvalým spoločníkom pri športe, ale aj nebojácnym strážnym psom, ktorý vždy dáva pozor, aby sa jeho blízkym nič nestalo.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.
8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.
7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.