Pudelpointer

Pudelpointer na lúke

Napoly pudel a napoly pointer, pudelpointer v sebe spája pôvodný lovecký inštinkt pudla s dobrým čuchom pointera. Je to vynikajúci poľovný pes, ktorý sa dá všestranne využiť a považuje sa za ľahko cvičiteľného aučenlivého. Tento pes s bradou a dlhšou srsťou na čele patrí výlučne do rúk poľovníkov.

Vyrovnaný pes s citlivým čuchom

Poľovník a kynológ Sigismund Freiherr von Zedlitz und Neukirch, známejší pod pseudonymom Hegelwald, údajne skrížil sedem pudlov a 100 pointerov, než bol spokojný s výsledkom a predstavil prvého – aspoň vedome vyšľachteného – pudelpointera. Výsledok je dodnes obdivuhodný. Pudelpointer je mimoriadne všestranný pracovný pes, ktorý sa uplatňuje ako zručný poľovný pes a vystavovateľ zveri, v poli a lese, ako aj vo vode. Nie je to však len jeho citlivý čuch, radosť z aportovania a zručnosť vo vode, ktoré mu v poľovníckych kruhoch priniesli dobrú povesť. Jeho vyrovnaná povaha, schopnosť učiť sa a ľahká ovládateľnosť z neho robia ideálneho spoločníka poľovníkom pri love.

Vo voľnom čase: milujúci rodinný pes

Po práci sa pudelpointer bez problémov vžije do role rodinného psa. Doma sa z temperamentného pracovníka a vášnivého lovca stane milujúci kamarát na hranie pre deti a pokojný, verný priateľ pre celú rodinu. Je to spoločenský pes, ktorý vyhľadáva blízkosť svojich ľudí a voči cudzím ľuďom nie je príliš plachý ani agresívny. Dobre vychádza aj s inými psami a rád sa s nimi hrá.

Prečo patrí len do rúk poľovníkov

Aby sa jeho pokojná, dobre ovládateľná a vyrovnaná povaha mohla naplno rozvinúť, je potrebné uspokojiť jeho lovecký inštinkt a veľkú potrebu pohybu a aktivít. Ak sa mu neumožní realizovať jeho loveckú vášeň, môže sa z neho vyvinúť problémový pes – napriek jeho nekomplikovanej povahe. Preto ho seriózni chovatelia pudelpointerov dávajú len ľuďom, ktorí ho chcú chovať predovšetkým na lov.

Robustný vzhľad

V súlade so svojou aktívnou a nekomplikovanou povahou má pudelpointer veľmi hrubú, drsnú a hustú srsť, ktorá ho pri každom dobrodružstve spoľahlivo chráni pred vetrom, počasím a zraneniami. Upúta svojím charakteristickým vzhľadom so stredne dlhou strapatou srsťou, typickou bradou, hustým obočím a zvlnenou srsťou na čele.

S výškou 60 až 68 cm u psov a 55 až 53 cm u sučiek patrí pudelpointer medzi pomerne veľké plemená psov. Jeho silné, dobre osvalené a takmer kvadraticky stavané telo váži 25 až 30 kg, aj keď hmotnosť nie je v štandarde plemena uvedená. Tvrdá a uzavretá srsť sa vyskytuje v troch rôznych farebných variantoch:

  • Hnedá 
  • Čierna 
  • Pšeničná farba / farba suchého lístia 

V chove sa zvyčajne uprednostňuje tmavohnedá srsť, a preto sa vyskytuje najčastejšie. Pudelpointery pšeničnej farby sa vyskytujú len veľmi zriedkavo. Malé biele znaky sú akceptované.

História pudelpointera

Za vznik tohto plemena psov, ktoré pochádza z Nemecka, vďačíme náhodnému zoznámeniu: samec veľkého pudla, ktorý sprevádzal svojho pána, dôstojníka na služobnej ceste, v neďalekej dedine natrafil na krásnu hnedú sučku pointera. Potomkovia týchto dvoch pomerne kontrastných plemien poľovných psov, ktorí v sebe spájali všetky dobré poľovnícke vlastnosti, zaujali vtedajších poľovníkov. 

Presvedčený o výsledku tohto spojenia začal poľovník a kynológ Freiherr von Zedlitz, ktorý písal poľovnícke brožúry pod pseudonymom Hegewald, v roku 1881 so zámerným chovom pudelpointera, ktorého názov vznikol spojením názvov pôvodných plemien psov. O tom, že Hegewald to so svojím cieľom vyšľachtiť všestranného hrubosrstého pracovného psa, ktorý by sa uplatnil ako obratný poľovný pes na poli, v lese a vo vode, myslel celkom vážne, svedčí v neposlednom rade aj skutočnosť, že skrížil sedem rôznych pudlov so 100 rôznymi pointermi, až napokon dospel k požadovanému výsledku.

To presvedčilo aj lesníka a kynológa Carla Rehfußa (známeho ako Oberländer), ktorý sa krátko na to tiež začal venovať chovu pudelpointerov.

Chov a rozšírenie

Úspech chovateľského úsilia na seba nenechal dlho čakať a čoskoro prvý pudelpointer úspešne zložil loveckú skúšku. Napokon v roku 1897 Oberländer založil prvý Pudelpointer klub v Nemecku. Medzinárodná kynologická federácia (FCI) však toto plemeno oficiálne uznala až o 62 rokov neskôr. Približne v tom istom čase sa prvé psy tohto plemena dostali do Severnej Ameriky, kde ich Kanadský kynologický klub uznal ako samostatné plemeno poľovných psov.

Hoci po roku 1924 neboli do plemennej knihy zapísané žiadne psy z priameho spojenia pudlov a pointerov, niektorí kynológovia dlho kritizovali nejednotnosť plemena. V záujme ochrany plemena pred problémami s príbuzenskou plemenitbou sa však určitý čas po druhej svetovej vojne krížili pointeri s pudlami, aby sa zachovalo upadajúce plemeno pudelpointer. Dodnes je pudelpointer pomerne vzácnym plemenom, vyhradeným najmä pre poľovnícke kruhy. Hoci toto plemeno môže svojimi vlastnosťami poľovného psa určite konkurovať svojim súperom, v porovnaní s ostatnými poľovnými psami je skôr zriedkavé. Ročne sa narodí len 100 až 120 vrhov.

Kde nájdem renomovaného chovateľa pudelpointerov?

Záujemcovia z Nemecka majú určite najväčšiu šancu nájsť chovateľa vokolí ich domova. Avšak aj v USA, Kanade, Francúzsku, Rakúsku, Holandsku, Luxembursku alebo iných európskych krajinách môžete nájsť ľudí, ktorí sa venujú chovu tohto výnimočného plemena. Ak hľadáte pudelpointera na poľovnícke účely, najlepšie je najprv kontaktovať klub chovateľov pudelpointerov alebo iných plemien poľovných psov. Seriózni chovatelia, ktorí chovajú podľa štandardu FCI a podriaďujú sa prísnym kritériám chovu, sú zvyčajne registrovaní vklube chovateľov.

pudelpointer im schnee © Michael Ireland / stock.adobe.com

Chov a zdravie

Chov pudelpointerov od začiatku podliehal prísnym pravidlám. Dodnes sa na chov môžu používať len pudelpointeri, ktorí obstáli v príslušnom teste výkonnosti a ktorých nezávislý rozhodca na chovateľskej výstave vyhodnotil ako vhodných na chov. Okrem vzhľadu a temperamentu sa kladie veľký dôraz na zdravie chovného psa. Ak sa zistí genetická predispozícia na dyspláziu bedrového kĺbu (DBK) alebo epilepsiu, pes sa vylúči z ďalšieho chovu. Tento prísny postup skutočne viedol k veľmi nízkemu počtu psov trpiacich DBK u pudelpointerov. Napriek veľkosti a pomerne vysokej hmotnosti plemena sú ochorenia kostry mimoriadne zriedkavé.

Správna starostlivosť

Tí, ktorí vlastnia čistokrvného pudelpointera, sa preto zvyčajne nemusia obávať častých návštev veterinára alebo vysokých účtov za veterinárne ošetrenie. Aby však pes zostal zdravý, mali by ste dodržiavať tieto odporúčania týkajúce sa starostlivosti: 

  • Srsť: Jeho tvrdá, rozstrapatená srsť sa prakticky čistí sama. Ak ju chcete trochu zjemniť, môžete ju občas vykefovať kefou pre psy. Bradu príležitostne prečešte jemným kovovým hrebeňom, aby ste odstránili nečistoty. 
  • Uši: Stredne veľké, odstávajúce uši by ste mali kontrolovať a čistiť aspoň raz mesačne.
  • Pazúry: Keďže mnoho pudelpointerov pri pobyte v prírode chodí hlavne po mäkkej lesnej pôde, ich pazúry sa príliš neopotrebúvajú. Preto dbajte na pravidelné zastrihávanie pazúrov, aby ste predišli zraneniam. 
  • Kliešte: Pobyt v lese a na poli zvyšuje pravdepodobnosť uhryznutia kliešťom. Najmä v mesiacoch od mája do októbra by ste mali po výlete v prírode psovi dôkladne skontrolovať srsť, či v nej nie sú kliešte. Ak žijete v oblastiach náchylných na výskyt kliešťov, môže byť užitočné očkovanie alebo iné preventívne opatrenia. 
  • Kúpanie: Kúpanie nie je pre pudelpointera nevyhnutné. Koniec koncov, sám často vojde vonku do vody, len čo sa mu naskytne príležitosť. Príliš časté kúpanie psím šampónom môže narušiť ochrannú kožnú bariéru psa. 

Výživa pudelpointera

K zachovaniu zdravia psa prirodzene patrí aj správna strava. Psy ako potomkovia vlkov sú tiež mäsožravce. Mäso je pre nich najdôležitejším zdrojom bielkovín, a preto by malo tvoriť aspoň 60 % ich stravy. Presné množstvo a zloženie závisí od individuálnych faktorov, akými sú hmotnosť, vek a úroveň aktivity psa. Napríklad pudelpointer, ktorý sa primárne venuje lovu, bude mať vyššie energetické nároky ako pes, ktorý sa na lov vezme len príležitostne. Na určenie vhodného krmiva a dávky krmiva sa odporúča nechať si urobiť podrobnú analýzu od veterinára alebo odborníka na výživu zvierat.

Z čoho by mala pozostávať každodenná výživa pudelpointera?

Pre približnú orientáciu: 30-kilogramový pudelpointer, ktorý sa pravidelne zúčastňuje poľovačiek, má dennú potrebu približne 450 g čerstvého mäsa, 220 g zeleniny (napr. mrkvy alebo zelených fazuliek) a 220 g ryže (varenej na mäkko), obilnín alebo vločiek pre psa. Ak krmivo pripravujete sami, mali by ste do neho zamiešať lyžicu kvasnicových vločiek a kukuričný alebo slnečnicový olej. Prípadne môžete psa kŕmiť hotovým krmivom (mokrým alebo suchým). Vždy však venujte pozornosť zloženiu krmiva a vyhýbajte sa produktom, ktoré obsahujú príliš veľa obilnín, sóje, cukru, umelých zvýrazňovačov chuti alebo chemických konzervačných látok.

Chov poľovného psa

Pôvabný vzhľad pudelpointera s dlhším osrstením na čele a brade, ako aj jeho vyrovnaná povaha a vysoká schopnosť učiť sa, môžu na prvý pohľad vyvolať dojem milého, nekomplikovaného rodinného psa. Existuje však dobrý dôvod, prečo mnohí chovatelia odovzdávajú svoje šteniatka výlučne poľovníkom. Na rozdiel od svojho predka, pudla, ktorý sa ako rodinný pes postupne vzdal svojho pôvodného loveckého inštinktu, pudelpointer dodnes zostal vyslovene loveckým psom. Poľovníctvo má v krvi, a preto je k jeho spokojnosti potrebného veľa pohybu a aktivity. To, aký je vyrovnaný a pokojný, závisí predovšetkým od toho, či a koľko je využívaný na lov.

Veľa možností uplatnenia

Vďaka svojej všestrannosti sa pudelpointer môže využiť ako poľovný pes aj ako pes na vystavovanie zveri a cíti sa rovnako dobre v poľných a lesných oblastiach, ako aj pri hrabaní alebo love kačíc. Okrem veľkej poľovníckej vášne by mal mať jeho majiteľ aj veľký (dobre oplotený) pozemok vo vidieckom prostredí, z ktorého sú možné dlhšie prechádzky prírodou. Vmestskom prostredí alebo pri pánovi, ktorý radšej leží na gauči, ako by bol vonku, alebo ktorý musí tráviť veľa hodín denne v kancelárii, by pudelpointer chradol.

Alternatívne možnosti pohybu a aktivít

Samozrejme, ani ten najambicióznejší poľovník nebude môcť chodiť na lov každý deň. Aby ste pudelpointerovi čo najviac spríjemnili nevyhnutné prestávky v love, mali by ste mu poskytnúť dostatok alternatívnych možností pohybu a aktivít. Využite jeho vášeň pre vodu a jeho radosť z aportovania. Vezmite psa na prechádzku k malému jazeru alebo potoku, vezmite so sebou loptičku alebo palicu a zamestnajte ho aportovaním. Aktivity pre psov v podobe stopovania sú tiež dobrou voľbou pre psa s chuťou učiť sa. Hravá, na ľudí orientovaná povaha, vysoká ochota učiť sa a rýchle chápanie vám určite uľahčia hľadanie vhodných alternatív a umožnia vám zmysluplné trávenie a užívanie si času s vaším štvornohým miláčikom.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.