Dysplázia bedrového kĺbu u psa

pes u veterinára

Dysplázia bedrového kĺbu u psa (DBK) je geneticky podmienená porucha vývoja kĺbov. Vonkajšie vplyvy, ako sú faktory životného prostredia, chov a strava, môžu mať tiež negatívny vplyv na vývoj kĺbov. 

Dysplázia bedrového kĺbu sa vyskytuje predovšetkým u stredne veľkých a veľkých plemien psovmalé plemená postihuje len zriedkaUplemien, ako zlatýa labradorský retríver, bernský salašnícky pes,boxer, rotvajler, nemecký ovčiak abernardínsa vyskytuje častozriedkavo u plemena anglický chrt alebo barzoj

Psy sa s dyspláziou bedrového kĺbu nenarodia, ale majú na to predispozíciu. U postihnutých šteniat sa vo veku okolo dvoch mesiacov objaví „voľný“ bedrový kĺb (subluxácia). Hlavica stehennej kosti nesedí dostatočne pevne v kĺbovej jamke, ale pohybuje sa tam a späť. Nasledujúce zmeny, ako napríklad artróza bedrových kĺbov, vznikajú od veku štyroch mesiacov. Mnoho psov s miernou formou dysplázie bedrového kĺbu často vykazuje príznaky, ako je krívanie, až v starobe. Faktory, akými sú vysoká telesná hmotnosť alebo rýchly rast môžu DBK zosilniť, preto je zdravá strava s miernym energetickým obsahom a prispôsobeným podielom minerálnych látok u šteniat taká dôležitá. Príliš vysoký obsah energie alebo vysoký príjem minerálov, ako napr. vápnika, môže mať na dyspláziu bedrového kĺbu negatívny vplyv. 

Príznaky dysplázie bedrového kĺbu 

Príznaky dysplázie bedrového kĺbu sa môžu líšiť v závislosti od veku psa, závažnosti ochorenia a obmedzenia funkcie bedrového kĺbu. Mladé psy vo veku od štyroch do ôsmich mesiacov môžu mať kolísavú chôdzu naširoko a neochotu k pohybu. V ďalšom priebehu sa u psov prejavuje krívanie, problémy pri vstávaní a slabosť zadných končatín. Svalstvo na zadných nohách sa oslabí, pretože postihnuté psy ich šetria kvôli bolesti. Svaly nachádzajúce sa v oblasti bedrového kĺbu môžu byť tiež bolestivé v dôsledku svalových kontraktúr. 

Diagnóza dysplázie bedrového kĺbu 

Dysplázia bedrového kĺbu sa diagnostikuje röntgenovým vyšetrením. Aby bolo možné röntgenovú snímku bedier optimálne posúdiť, musí byť táto vždy vykonaná v anestéze v štandardizovanej polohe. Narkóza psa je nevyhnutná na uvoľnenie svalov, a aby pri polohovaní na snímku nepociťoval bolesť. Veterinárny lekár môže pomocou röntgenových snímkov vyhodnotiť závažnosť dysplázie bedrového kĺbu a posúdiť zmeny v bedrovom kĺbe. Zásadným hodnotiacim kritériom je „Norbergov uhol“, ktorý sa určuje dvoma líniami medzi stredmi oboch hlavíc stehennej kosti a predným okrajom kĺbovej jamky.

U psa bez DBK ochorenia by mal byť uhol väčší ako 105 stupňov. Nasledujúce zmeny sú tiež znakmi dysplázie bedrového kĺbu: jamka bedrového kĺbu alebo hlavica stehennej kosti, alebo obidve sú sploštené, takže nie je zaručené optimálne zapadnutie hlavice do jamky bedrového kĺbu. Okrem toho sa dá často pozorovať vychýlenie krčka alebo hlavice stehennej kosti. Často sú už viditeľné príznaky artrózy, ako sú napríklad zmeny na prednom a zadnom okraji jamky a pri prechode z krčku stehennej kosti do hlavice. Pri výbere chovných zvierat sú potrebné určité kritériá na vyhotovenie röntgenových snímok a ich hodnotenie. U niektorých plemien, v niektorých krajinách alebo pri odborných posudkoch, je potrebný ďalší röntgen s roztiahnutými stehnami a nadvihnutými členkami (tzv. „žabí snímok“), pretože zmeny okraja kĺbovej jamky a stehenných kostí sú tak lepšie viditeľné. Rozdelenie chovných zvierat sa uskutočňuje podľa predpisov Medzinárodnej kynologickej federácie F.C.I. (Fédération Cynologique Internationale) do piatich kategórií: 

  • A = bez dysplázie 
  • B = hraničný/prechodný stupeň dysplázie bedrového kĺbu 
  • C = ľahký stupeň dysplázie bedrového kĺbu 
  • D = stredný stupeň dysplázie bedrového kĺbu 
  • E = ťažký stupeň dysplázie bedrového kĺbu 

Okrem röntgenových snímok sú pre ošetrenie psa rozhodujúce výsledky klinického vyšetrenia a príznaky. 

Liečba 

Existuje niekoľko možností liečby dysplázie bedrového kĺbu, z ktorých žiadna nevedie k vyliečeniu. Formy liečby môžu zmierniť bolesť a zápal, oddialiť postupovanie artrózy, a zlepšiť mechaniku a pohyb kĺbov. To, ktorá forma liečby sa zvolí, závisí od mnohých faktorov, akými sú závažnosť symptómov, röntgenové nálezy, plemeno, vek a hmotnosť psa, ako aj od majiteľa psa. Rozlišuje sa medzi konzervatívnou a chirurgickou liečbou dysplázie bedrového kĺbu.

Konzervatívna terapia sa zameriava na zníženie záťaže a podporu kĺbov. V prípade nadváhy je nevyhnutné schudnutie, aby kĺby neboli v dôsledku vysokej telesnej hmotnosti dodatočne namáhané. Na ochranu kĺbov a budovanie svalov sa odporúča zabrániť nadmernej záťaži psa kontrolovaným pohybom po mäkkom podklade, napríklad plávaním. Ďalej kvôli vysokému namáhaniu povrchov kĺbov, kĺbového puzdra a tkaniva okolo kĺbu sa treba vyhnúť prudkým pohybom, ku ktorým dochádza pri hraní, skákaní, či otáčaní. Okrem toho je možné použiť fyzioterapeutické opatrenia na zníženie bolesti a zápalu, a na uvoľnenie napätia vo svaloch. Pokiaľ ide o lieky, často sa používajú protizápalové lieky a lieky proti bolesti, niekedy vo vzájomnej kombinácii.

V prípade chirurgickej terapie je k dispozícii množstvo metód. Pri výbere metódy je potrebné rozlišovať medzi mladými psami bez kĺbových zmien a dospelými psami s už existujúcimi zmenami v kĺboch.  

Prognóza ochorenia 

Prognóza závisí od závažnosti a príznakov dysplázie bedrového kĺbu. Kombináciou možností liečby sa dajú príznaky u mnohých psov zmierniť a možno dosiahnuť čo najdlhšie možný stav bez ťažkostí, alebo len so slabými príznakmi. Na dyspláziu bedrového kĺbu neexistuje žiadny liek, iba na zmiernenie príznakov a spomalenie zmien v kĺboch. 

Prevencia ochorenia 

Pretože dysplázia bedrového kĺbu je geneticky podmienená, možno jej zabrániť iba pomocou prísnych chovateľských opatrení. K chovu by mali byť povolené iba psy bez DBK. Majiteľ psa však do istej miery môže pomôcť závažnej dysplázii bedrového kĺbu zabrániť. Najmä u veľkých plemien sa odporúča, aby sa šteniatka príliš nezaťažovali. Okrem toho by sa malo vylúčiť krmivo s vysokým energetickým obsahom, a malo by sa dbať na potrebný obsah minerálov a vitamínov v krmive. 

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.