Yorkšírsky teriér

Yorkshire Terrier auf einer Wiese

Ursprünglich als Rattenfänger gezüchtet, ist der Yorkshire Terrier heute ein beliebter

Malý yorkšírsky teriér s dlhou, jemnou srsťou a roztomilým vzhľadom je taký malý čertík. Ako bývalý lovec krys zo severoanglického grófstva Yorkshire má veľkú sebadôveru a uvítal by, keby ho ako domáceho psa a spoločníka brali vážne aj jeho majitelia.

Povaha

Na prvý pohľad vyzerá malý yorkšírsky teriér s charakteristickou srsťou sladko: Tento britský teriér je ale všetko možné, len nie roztomilý pes na maznanie! Za jeho roztomilým vzhľadom sa skrýva srdce bojovníka. Statočný, sebavedomý a vášnivý pes sa nebojí ani konfrontácie s veľkými psami.

Psí trpaslík trpiaci povyšovaním sa nad inými

Keď sa malý yorkšír stretne s inými psami, zvyčajne sa považuje za väčšieho, akým v skutočnosti je a má často sklony preceňovať sám seba. S drzosťou sa postaví do cesty aj dogám alebo vlčiakom a štekajúc im ukazuje, kto je na tomto území pánom. Ako sa na naozajstného teriéra sluší, bráni svoj dom a svoju rodinu do roztrhania tela – aj keď niekedy naozaj riskuje. Každý, kto chce chovať yorkšírskeho teriéra ako rodinného psa, by mal včas mierniť prehnanú dominanciu malého psa.

Lojálny a učenlivý

Inteligentný a svetlý yorkšírsky teriér je našťastie veľmi zvedavý a učenlivý. Zaujímavé cvičenia poslušnosti a vzrušujúci tréning vykonáva obvykle s nadšením. A aj keď občas tajne sníva o tom, že sa ujme vedenia, je ochotný sa podriadiť zvrchovanému a dôslednému pánovi. Ten, kto bude brať yorkšíra vážne ako “skutočného psa” a poskytne mu zodpovedajúcu výchovu, sa dočká lojálneho spoločníka s dobrými nervami, ktorý bude celej rodine verne stáť po boku v dobrom aj zlom.

Prispôsobivý a aktívny

Napriek veľkému sebavedomiu sa yorkšírsky teriér obvykle bez problémov prispôsobí každodennému životu svojej rodiny. Vďaka svojej kompaktnej veľkosti ho môžete ľahko vziať so sebou kamkoľvek a tiež čo sa týka výbehu, nie je príliš náročný. Avšak, ako bývalý lovecký pes prenasledujúc krysy a myši v uličkách severoanglických priemyselných miest, by mal mať dostatok pohybových aktivít. Okrem každodenných prechádzok ho celkom iste nadchnú psie športy, ako je agility alebo flyball, alebo hry na skrývačku, vyhľadávanie apod. Keď môže pustiť uzdu svojim prirodzeným inštinktom a nerušene hrabať v hustom poraste, je malý yorkšír šťastím celý bez seba.

Vzhľad

S výškou okolo 18 až 23cm a telesnou hmotnosťou, ktorá sa obvykle pohybuje okolo 3,2 kg, patrí yorkšírsky teriér k najmenším psom na svete.

Jeho malé, kompaktné telo je pokryté charakteristickou dlhou, hladkou a jemnou srsťou, ktorá zakrýva takmer celé nohy. Aj keď srsť niektorých výstavných yorkšírov siaha až na zem, nemala by nikdy brániť psovi v pohybe.

Oceľovo modrá a zlatisto hnedá

Pokiaľ ide o farbu, štandard umožňuje len jedinú kombináciu: Sýtu, zlatisto hnedú farbu na hlave a oceľovo modrý „plášť“, ktorý sa tiahne od tyla až ku koreňu chvosta. Zlatisto hnedé chlpy by mali byť pri koreni tmavé a pri špičkách svetlejšie. Ostatné farby srsti sú podľa štandardu plemena klasifikované ako chybné farby.

Yorkšírsky teriér © everydoghasastory / stock.adobe.com

História

Príbeh malého plemena s krásnym vzhľadom úzko súvisí s industrializáciou Anglicka. S robotníkmi prišli do miest aj psy, medzi nimi aj teraz už vyhynutý Clydesdale a Skye teriér, jeden z predkov yorkšírskeho teriéra (spolu s maltézskym psíkom a starým anglickým Black & Tan Toy teriérom). Za účelom riešenia premnoženia potkanov na znečištených uliciach začali robotníci koncom 19. storočia v severoanglickom grófstve Yorkshire chovať svižného a odvážneho trpasličieho teriéra, ktorý bol podľa grófstva pomenovaný. Okrem pôvodnej, “oficiálnej” úlohy yorkšírov – lovu krys a myší, bol rýchlo tiež využívaný na nezákonný lov králikov a krvavé „súboje krys”. Vo vtedy populárnych súťažiach mal teriér zabiť v tzv. „jame“ („krysia jama“) toľko krys v danom čase, koľko je len možné.

Z robotníckych štvrtí na šľachtické dvory

Vzhľadom k tomu, že obľuba krysích súbojov začala koncom 19. storočia opadať, začal sa v rovnakom čase vyvíjať aj chov profesionálnych čistokrvných psov. Štandardizácia chovných psov znamenala začiatok výstav psov, kde boli nezávislými rozhodcami hodnotené najkrásnejšie a „najčistejšie“ chovné psy. Robotníci z chudobných štvrtí grófstva Yorkshire si rýchlo uvedomili, že môžu profitovať z chovu malých, pekných teriérov. Aby sa pes stal populárnym v ušľachtilých kruhoch, hlavne u jemných dám, zmenšila sa veľkosť a hmotnosť yorkšíra a optimalizovala sa dlhá hodvábna srsť. Na dosiahnutie týchto šľachtiteľských cieľov bolo potrebných veľa krížení – s úspechom: v roku 1886 bol yorkšírsky teriér oficiálne uznaný ako samostatné plemeno a rýchlo sa stal jedným z najobľúbenejších miniatúrnych psov vo Veľkej Británii.

Chov a kúpa yorkšíra

Chovateľov yorkšírskeho teriéra dnes nájdeme po celom svete – od Severnej Ameriky cez Európu až po Rusko. Bohužiaľ existujú aj neseriózni chovatelia, ktorí sa snažia o rýchly zisk lacnými ponukami na internete alebo v novinách. Vzhľadom k tomu, že šteniatka od takýchto chovateľov nie sú testované nezávislými chovateľmi ani sa nemôžu preukázať odporúčanými zdravotnými vyšetreniami, bývajú často choré alebo majú poruchy správania. Aby ste predišli nepríjemným prekvapeniam a ďalej nepodporovali „špinavé“ podnikanie týchto obchodníkov so zvieratami, mali by ste od takýchto pochybných ponúk dať ruky preč.

Ako rozpoznám renomovaného chovateľa?

Pokiaľ sa Vy a Vaša rodina rozhodnete kúpiť yorkšírskeho teriéra a ste si istí, že vám tento malý neposedko bude vyhovovať, mali by ste hľadať seriózneho chovateľa vo Vašom regióne. Môžete napríklad získať zoznam dôveryhodných chovateľov, ktorí plánujú nový vrh z registrovaného klubu teriérov. Renomovaní chovatelia sú zvyčajne členmi oficiálneho združenia a podliehajú nielen požiadavkám štandardu plemena, ale tiež požiadavkám združenia, ktoré často prekračujú obvyklé zdravotné prehliadky a testy charakteru. Obráťte sa na potencionálneho chovateľa a dohovorte sa na  osobnej schôdzke, aby ste sa spoznali. Pri prvom stretnutí nejde o výber šteniatka, ale o vytvorenie si obrázku o chovateľovi.

Kontrolný zoznam pre prvé stretnutie s chovateľom

 • Chovateľ Vás pozve do svojho domova, ochotne Vám ukáže svoju súkromnú chovateľskú stanicu, matku a šteniatka (ak sa už narodili).
 • Chovateľ je členom oficiálneho klubu teriérov a má mnoho znalostí a skúseností s týmto plemenom. Poskytne Vám rady ohľadne správneho chovu, starostlivosti a výživy a porozpráva Vám o svojich osobných skúsenostiach s životom s yorkšírskym teriérom.
 • Chovné zvieratá boli pred cestou do nového života dostatočne vyšetrené a šteňatá sú dodané so všetkými potrebnými dokladmi a rodokmeňom.
 • Chovateľ sa tiež pýta na Vaše životné podmienky, aby sa uistil, že budete vhodným majiteľom yorkšírskeho teriéra. Dajte si pozor na chovateľa, ktorý sa chce čo najskôr zbaviť svojich šteniatok a ktorý sa nezaujíma o ich budúci domov!
 • Chovateľ požaduje za šteniatka rozumnú cenu (v súčasnej dobe je to okolo 600 – 800 Eur).

Zdravie a typické ochorenia

Pre seriózneho chovateľa je zdravie zvierat na prvom mieste. Jednostranná koncentrácia na vonkajšie znaky, ako je najnižšia možná hmotnosť a najdlhšia hodvábna srsť, vedie k rôznym ochoreniam. Pre plemeno yorkšírsky teriér sú typické následujúce ochorenia:

 • očné choroby ako je suché oko (príliš malé slzy), progresívna retinálna atrofia (PRA – odumieranie buniek sietnice), distichiasis (rast nadpočetnej rady rias z vývodov žliaz), alebo genetická luxácia šošovky, ktorá môže viesť k zelenému zákalu
 • problémy s kĺbmi ako je luxácia pately alebo lakťa
 • porucha štítnej žľazy
Yorkšírsky teriér © Kate / stock.adobe.com

Výživa

Najlepšími predpokladmi pre dlhý a zdravý život Vašeho yorkšírskeho teriéra sú: zdravý genetický materiál, druhovo vhodný chov a zdravá a vyvážená strava. Rovnako ako u ľudí môže správna voľba stravy výrazne ovplyvniť pohodu a zdravie psa. Ale aké krmivo je pre yorkšírskeho teriéra najlepšie? Táto otázka závisí na veľmi individuálnych faktoroch, nutričné potreby psa sa líšia v závislosti na veku, výške, hmotnosti a úrovni fyzickej záťaže. Na začiatku sa vždy odporúča podávať špeciálne krmivo pre šteňatá. Chovateľ Vám väčšinou krmivo na prvé týždne poskytne.

Pozrite si našu ponuku krmív pre yorkšírskych teriérov!

Čo je dospelý yorkšír?

Váš yorkšírsky teriér dospeje asi za 12 mesiacov a bude potrebovať len jedno jedlo denne. S hmotnosťou cca 3kg a bežnou fyzickou aktivitou potrebuje denne asi 100 gramov mäsa, ktoré je doplnené vločkami, zeleninou, varenou ryžou alebo cestovinami. Ak si chcete zostaviť jedlo pre svojho psa sami, mali by ste použiť kvalitné chudé mäso. Hovädzie mäso, hovädzie vnútornosti ako srdce a pečeň, kuracie mäso a surový bachor sú u yorkšírov tiež obľúbené. Ak krmíte bravčovým  mäsom, odporúčame ho vopred uvariť. Ale ďalšie druhy čerstvého mäsa môžete podávať surové. Takzvaná BARF strava, voľne preložené ako “biologicky druhovo vhodná surová strava”, je v súčasnej dobe u majiteľov malých plemien velmi obľúbená, ale vyžaduje istú dávku znalostí.

Ak chcete ušetriť čas, môžete samozrejme použiť aj hotové krmivá v podobe konzerv alebo granulí. Tieto krmivá obsahujú všetky dôležité živiny, ktoré pes potrebuje, a nemusíte ich doplňovať už žiadnymi minerálnymi alebo vitamínovými doplnkami. Ale vždy sa uistite, že krmivo je kvalitné a vyhnite sa krmivám, ktoré obsahujú príliš veľa obilnín, cukru, chemických konzervačných látok alebo umelých dochucovadiel.

Náležitá starostlivosť

Dlhá, hodvábna srsť yorkšírov, často s malými kučierkami je ich ozdobou, ale starostlivosť o malého krásavca vyžaduje veľa času a skúseností. Ale nebojte sa, s trochou praxe si každodenný rituál so svojim psíkom vychutnáte. Ak si zadovážite šteňa yorkšíra, mali by ste ho na kefovanie, kúpanie, čistenie zubov, strihanie chlpov a strihanie pazúrikov navyknúť od samého začiatku. Ale aj dospelí yorkšíri si môžu s trochou praxe a trpezlivosti na túto nevyhnutnú starostlivosť zvyknúť.

 • Starostlivosť o srsť: hodvábne dlhá a jemná srsť teriéra sa musí denne kefovať. Ideálny je kovový hrebeň so širokými zubami. Aspoň raz týždenne by ste mali psa tiež vykúpať. Opláchnite srsť vlažnou vodou a umyte ju špeciálnym jemným šampónom pre psov. Mali by ste vždy postupovať od zadu smerom dopredu a začať končatinami. Nečistoty, ktoré sa zachytia vonku hrabaním sa v zemi alebo potulkách záhradou, stačí odstrániť rukami. Tvár môžete umyť špongiou, aby sa do citlivého psieho ňufáku nedostala voda.
 • Psí kaderník: u yorkšírov neprebieha prirodzená sezónna výmena srsti. Gauč, koberce a pelechy tak zostanú našťastie ušetrené od hustých chumáčov chlpov. Zároveň to ale znamená, že srsť je potrebné pravidelne strihať. V závislosti na tom, či preferujete krátky alebo dlhý zostrih, by ste mali navštíviť profesionálny psí salóntrikrát až štyrikrát za rok.
 • Strihanie pazúrov a čistenie zubov: zhruba týždenne by ste mali strihať psovi pazúre, aby nedošlo k poraneniu. Okrem toho je potrebné čistiť chrup špeciálnou zubnou pastou pre psov, aby boli zuby biele, lesklé a zdravé.

Na rozdiel od starostlivosti o srsť, má yorkšírsky teriér len malé nároky na domáce prostredie. Psík sa cíti pohodlne v mestskom byte a zvyčajne sa bez problémov prispôsobí každodennému životu svojich majiteľov – prinajmenšom pod podmienkou, že ho budete brať ako psa vážne a budete rešpektovať jeho prirodzenú potrebu hýbať sa a byť zamestnaný. Yorkšír nie je pes na maznanie sa, je to kopa temperamentu s loveckou vášňou. Aby sa mohol dostatočne vyblázniť, potrebuje aspoň trikrát denne pohyb.

Pohyb a sociálne kontakty

Okrem povinných prechádzok, yorkšír miluje aj psie športy. Hravý a inteligentný štvornohý spoločník bude nadšený z agility, flyballu, vyhľadávania a pod. Ďalšou výhodou psieho športu je spoločenský kontakt s ostatnými psami, ktorý inak veľmi tvrdohlavý a dominantný teriér, potrebuje. Ako spoločník na dlhý jogging alebo cyklistiku nie je tento pes vhodný kvôli svojej malej veľkosti a pomerne krátkym nožičkám.

Prečítajte si tiež naše články o privykaní šteniatok: základné vybavenie a tipy!

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.