Borelióza u psov

Borelióza u psov

Kliešte môžu prenášať patogén, ktorý spôsobuje lymskú boreliózu.

Len čo teploty opäť stúpnu nad sedem stupňov, nemilované kliešte sa prebudia zo zimného spánku. Tento malý, krv sajúci hmyz, je nielen nepríjemný, ale môže prenášať aj choroby, ako je borelióza: u ľudí je to najčastejšie diagnostikovaná choroba v súvislosti s uhryznutím kliešťom, ale vyskytuje sa aj u našich štvornohých priateľov. Ako sa však borelióza u psov prejavuje a ako sa dá liečiť?

Ako nebezpečná je borelióza u psov?

Dobrá správa na úvod: Hoci sa psy často nakazia baktériami, ktoré spúšťajú boreliózu (borélie), ochorenie sa zriedkavo prejaví príznakmi. Vo väčšine prípadov sa baktérie borélie zdržiavajú na koži psa a stimulujú tam tvorbu protilátok. Ak je však imunitný systém vášho chlpatého priateľa oslabený inými infekciami, patogény sa rozšíria do celého tela.

Príznaky: Aké sú najdôležitejšie príznaky ochorenia?

Ak sa pes nakazí boreliózou, príznaky sa zvyčajne objavia dva až päť mesiacov po infekcii. Začervenanie kože v mieste uhryznutia sa môže objaviť okamžite, ale je zriedkavé a zvyčajne po týždni zmizne.

Príznaky boreliózy u psov sú bohužiaľ pomerne nešpecifické. Medzi najdôležitejšie príznaky však patria:

  • Zápal kĺbov a krívanie (zvyčajne najskôr v kĺbe, ktorý je najbližšie k miestu uhryznutia) 
  • Horúčka 
  • Strata chuti do jedla 
  • Slabosť 
  • Opuch lymfatických uzlín 

U plemien ako súzlatý retríver, labradora bernský salašnícky pessa tiež často vyskytuje aj zápal obličiek.

Diagnostika: Ako sa dá zistiť borelióza u psov?

Diagnostika boreliózy u psov pozostáva z niekoľkých častí. Ak má váš veterinárpodozrenie na infekciu na základe predchádzajúcej udalosti (uhryznutie kliešťom) a klinických príznakov, existujú rôzne spôsoby ako ju dokázať. “Zlatým štandardom” je kombinácia dvoch metód, ktorými sa zisťuje prítomnosť protilátok (ELISA a Western blot).

Bohužiaľ, zistenie protilátok u vášho štvornohého priateľa sa nemusí zhodovať so skutočným ochorením. Preto môže byť na priame zistenie patogénu potrebné vyšetriť vzorku kože v blízkosti miesta uhryznutia. Ak je tento test pozitívny, diagnóza je potvrdená.

Terapia: Aké sú možnosti liečby?

Na liečbu boreliózy u psov sa používajú rôzne antibiotiká počas približne štyroch týždňov. Krátko po začatí liečby často dochádza k výraznému zlepšeniu príznakov.

Baktérie borélie sa často však nedajú úplne odstrániť. Ak je borelióza už chronická, liečba je často neúspešná alebo dochádza k recidíve ochorenia. V tomto prípade veterinári dodatočne používajú protizápalové lieky na zmiernenie príznakov.

Prognóza: Aké sú šance na vyliečenie boreliózy? 

Tak ako pri mnohých iných ochoreniach, aj pri borelióze platí: Čím skôr dáte svojho psa liečiť, tým je väčšia šanca na jeho uzdravenie. Pretože ak je infekcia už chronická, recidívy sa môžu opakovať.

Prognose: Wie stehen die Heilungschancen bei der Borreliose?

Wie bei vielen anderen Erkrankungen gilt auch bei der Borreliose: Je eher Sie Ihren Hund behandeln lassen, desto besser sind die Heilungschancen. Denn ist die Infektion bereits chronisch, treten möglicherweise immer wieder Rückfälle auf.

Príčiny: Ako sa ochorenie vyvíja?

Borélie sú špirálovité baktérie prenášané kliešťom druhu Ixodes ricinus (kliešť obyčajný). Patogény sa nachádzajú v čreve kliešťa a v priebehu 16 až 24 hodín od prisatia kliešťa putujú do slinných žliaz kliešťa. Až potom dôjde k prenosu baktérií borélií na psa. 

Baktérie sa množia v mieste vpichu a potom sa šíria do spojivového tkaniva. U niektorých psov baktérie putujú z kože do iných tkanív a kĺbov, kde vyvolávajú príznaky.

Borelióza je známa aj pod názvom lymská borelióza. Tento názov je odvodený od amerického mesta Lyme v štáte Connecticut, kde bola táto choroba v roku 1975 prvýkrát popísaná uľudí.

Prevencia: Ako môžem zabrániť borelióze u psov?

Prevencia je lepšia ako liečba: Na prevenciu boreliózy je pre vášho psa najlepšia kvalitná profylaxia proti kliešťom.

Vhodné prípravky sú k dispozícii vo formeSpot-on-preparátov, obojkovalebo sprejov. Dbajte na to, aby ste svojho psa dostatočne pred kliešťami chránili aj pri miernych teplotách (nad sedem stupňov Celzia) a ošetrenie pravidelne opakujte.

Očkovanie proti borelióze

Vakcína proti borelióze je pre psov k dispozícii od roku 1999. Nakoľko však vakcína nechráni pred všetkými typmi borélií, jej účinnosť je dodnes sporná.

Proti už existujúcej infekcii boréliami očkovanie už nepomôže. Ak sa kliešť na psa prisal ešte pred prvým očkovaním (očkovanie je možné od veku dvanástich týždňov), je potrebné najprv vylúčiť infekciu.

Vakcinačná komisia pre veterinárnu medicínu klasifikuje toto očkovanie ako očkovanie, ktoré nie je základným očkovaním. Preto sa očkovanie vášho štvornohého priateľa proti borelióze odporúča len v individuálnych prípadoch a v prípade silne ohrozených psov.

Zdroje:

https://laboklin.com/de/laboklin-aktuell/newsdetails/article/borreliose-beim-hund-ein-update/

Empfehlungen der Ständigen Impfkommission Veterinärmedizin (PDF, Stand Februar 2019)

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.