Čistenie uší psa: praktické tipy na doma

veterinárny lekár čisti psie ucho

V niektorých prípadoch sa ako majiteľ psa čisteniu uší svojho štvornohého priateľa nevyhnete. Pravidelné čistenie uší psa je obzvlášť dôležité u psov, ktoré sú náchylné na zápaly uší. Poradíme Vám, ako správne čistiť psovi uši, a kedy je to vôbec potrebné.

Čistenie uší psa: prečo je to vôbec dôležité?

V prvom rade je úplne normálne, že vo vnútri psieho ucha sa hromadí ušný maz. Tento ušný sekrét má dôležitú očistnú funkciu.

Viaže usadeniny, ako sú odumreté bunky kože, chlpy alebo častice nečistôt, a prostredníctvom vonkajšieho zvukovodu ich transportuje von z ucha. Mazové a potné žľazy vonkajšieho zvukovodu preto nepretržite vytvárajú žltohnedú, voskovitú hmotu.

V niektorých prípadoch sa však nahromadí príliš veľa ušného mazu alebo sa vytvorí zápal. Psy so zápalom uší si ich často škriabu, tie následne opuchnú a začervenajú. Psy so zapálenými ušami tiež často nakláňajú hlavu nakrivo alebo ňou častejšie trasú.

Kedy a ako často by som mal psovi čistiť uši?

Hral sa Váš pes v blate a teraz sú jeho uši zvonka špinavé? Potom môžete hrubé nečistoty z ušnice ľahko odstrániť mäkkou handričkou.

V niektorých prípadoch sa však nečistota nachádza hlbšie, takže je potrebné uši dôkladnejšie vyčistiť:

Pri napadnutí ušnými roztočmi

Ušné roztoče (Otodectes cynotis) nie sú u psov ničím nezvyčajným a spôsobujú takzvaný ušný svrab. Žijú vo vonkajšom zvukovode a živia sa tkanivovou tekutinou a kožnými bunkami. Napadnutie parazitmi zvyčajne spôsobí, že ušný maz sa sfarbí do tmavohneda až čierna. Navyše začne hnilobne zapáchať a dráždi pokožku v uchu, čo môže spôsobiť zápal.

Pred vyšetrením uší

Ak chce veterinár podrobnejšie preskúmať ucho Vášho psa pomocou otoskopu (ušného zrkadla), musí mu najskôr vyčistiť uši. Otoskop umožňuje pohľad do vonkajšieho zvukovodu a ušného bubienka. Veterinári ho používajú napríklad pri podozrení na zápal stredného ucha (otitis media) alebo pri uviaznutí cudzieho telesa v uchu – napríklad ôstia.

U psov náchylných na zápaly

Zdravé psie uši zvyčajne nie je potrebné pravidelne čistiť. Ak však Váš pes máva príliš často špinavé a zapálené uši, odporúča sa, pravidelne mu ich čistiť.

Mimochodom, častým dôvodom zápalu uší je kúpanie v jazere, rybníku alebo v potoku.

Ako správne čistiť psovi uši?

Spravidla môžete psie uši čistiť doma bez pomoci veterinára. Na tento účel môžete použiť nasledujúce podrobné pokyny:

1. Prezrieť si ucho

Pred každým čistením uší je dôležité prezrieť uši zvonka aj zvnútra. Dávajte pozor na možné poranenia alebo podráždenia ušnice. Ak Vás pes nenechá dotýkať sa jeho uší, pretože pravdepodobne má bolesti, môžete mu nechať vyčistiť uši veterinárnym lekárom.

2. Aplikácia ušného roztoku

Na odstránenie nečistôt a ušného mazu je užitočné použiť jemný ušný roztok. Bežne dostupné mydlá alebo roztoky s alkoholom sa nesmú používať, pretože poškodzujú citlivú pokožku a môžu vyvolať bolestivý zápal. Odporúčajú sa špeciálne ušné roztoky, ktoré sú prispôsobené pokožke uší psov.

V online obchode zoohit nájdete výber produktov na starostlivosť o uši, ktoré sú špeciálne určené na čistenie uší psa.

veterinárny lekár čisti psie ucho © kerkezz / stock.adobe.com

3. Vmasírujte ušný roztok do ucha

Aby sa uvoľnili všetky nečistoty v hĺbke ucha psa, musíte roztok vmasírovať. Uchopte ucho a pri vstupe do ucha opatrne prstami vmasírujte tekutinu.

4. Handričkou odstráňte nečistoty

Nečistoty, ktoré sa pomocou roztoku uvoľnili, môžete teraz z ucha odstrániť pomocou vaty alebo mäkkej handričky. V žiadnom prípade nepoužívajte vatové tyčinky, pretože by mohli poškodiť štruktúru vnútorného ucha, napríklad ušný bubienok. Navyše by ste nimi znovu zaviedli ušný sekrét hlboko do zvukovodu. Väčšinou potom Váš pes aj tak potrasie hlavou, čím z ucha dostane roztok spolu s nečistotami.

Na čo musím pri čistení uší dávať pozor?

Psie uši sú všeobecne veľmi citlivé. Aby ste sa vyhli zraneniam alebo infekciám v ušiach, je dôležité postupovať pri ich čistení vždy opatrne a obozretne. Uistite sa, že používate iba jemné roztoky pre psov a tupé nástroje.

Ak Váš pes reaguje silnými bolesťami, mali by ste s čistením prestať a upokojiť ho. Ak sa však pes neupokojí a čistenie uší naďalej odmieta, môže Vám samozrejme pomôcť veterinárny lekár.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.