Fyzioterapia pre psov

fyzioterapeutická masáž psa

Fyzioterapia je vhodná pre psov trpiacich chronickou bolesťou.

Trpí váš chlpatý kamarát artrózou alebo mu diagnostikovali bolestivé vyskočenie platničky? Potom je na čase zvážiť fyzioterapiu. Tu sa dozviete, kedy má fyzioterapia pre psov zmysel a aké sú jej riziká.

Čo je to fyzioterapia?

Fyzioterapia nazývaná aj gymnastika pre chorých – je jednou z konzervatívnych foriem liečby. Na rozdiel od invazívnej operácie nemajú fyzioterapeutické opatrenia “drastický” efekt.

Pri liečbe fyzioterapiou pôsobí fyzioterapeut na príslušné oblasti tela psa zvonka. Ak má váš pes napríklad bolesti kĺbov alebo zapálené tkanivá, fyzioterapia mu pomôže zlepšiť krvný obeh a urýchliť hojenie.

Oblasti použitia: Kedy je fyzioterapia pre psov užitočná?

Fyzioterapia sa využíva pri rôznych ochoreniach. Táto forma liečby sa zameriava najmä na poruchy pohybového aparátu, ako sú svaly alebo kĺby.

Fyzioterapia je užitočná v týchto prípadoch:

  • pri neurologických problémoch (napr. vyskočenie platničky) 
  • pri ochoreniach kĺbov (napr. artróza, chybné postavenie kĺbov) 
  • v rámci liečby bolesti 
  • pri poruchách kostrového svalstva (napr. svalová slabosť, natrhnutie svalu) 
  • pred a po operáciách (napr. po úrazoch) 
  • na zvýšenie pohyblivosti (napr. u starých alebo športovo aktívnych psov) 

Aké formy fyzioterapie pre psov existujú?

Existuje mnoho rôznych foriem fyzioterapie. Na obnovenie alebo zlepšenie telesných funkcií používajú fyzioterapeuti tieto metódy:

Masáže

Zranené psy dlhodobo nemôžu dostatočne zaťažovať svaly. To spôsobuje, že svaly sa napnú a zlepia s okolitým väzivovým tkanivom. 

Fyzioterapeut môže tlakom na postihnuté miesta uvoľniť bolestivé svalstvo. Okrem toho masáže aktivujú krvný obeh a zmierňujú stres. 

Terapia pohybom

Špecifické pohyby urýchľujú rast svalov a zlepšujú koordináciu. Fyzioterapeut môže pasívne naťahovať končatiny alebo ich aktívne trénovať prostredníctvom slalomového behu, cvičenia na trampolíne alebo prekážkového behu.

Hydroterapia

Ďalšia forma fyzioterapie pre psov využíva bežecké pásy umiestnené pod vodou. Terapeuti používajú vodu na zníženie vlastnej hmotnosti pacientov. 

Vďaka väčšiemu odporu je tréning účinnejší ako na vzduchu, takže svalová hmota rastie spôsobom, ktorý je šetrný ku kĺbom. Zvierací fyzioterapeuti často využívajú túto formu liečby pri chronických problémoch s kĺbmi alebo pri obezite.

pes na podvodnom bežiacom páse

Termoterapia

Rôzne stupne tepla podporujú proces hojenia. Zatiaľ čo teplo zvyšuje krvný obeh a uvoľňuje svalstvo, chlad zmierňuje zápaly a akútnu bolesť.

Akupunktúra

Akupunktúra má v humánnej a veterinárnej medicíne dlhú tradíciu. Zavádzaním jemných ihiel do určitých častí tela psa sa znižuje chronický pocit bolesti. Účinok je okrem iného založený na tom, že sa zvyšuje prekrvenie a vyvolané podnety stimulujú vegetatívny nervový systém.

Laserová terapia

Aj keď laserová terapia môže na prvý pohľad znieť nebezpečne, nebojte sa. Laser nie je pre psa bolestivý. Laserové lúče pozostávajú zo zväzkov svetelných lúčov, ktoré prenikajú cez pokožku do hlbších tkanív. Tým sa zlepšuje krvný obeh, urýchľujú sa hojivé procesy a mizne bolesť.

Veterinári môžu laserové lúče individuálne nastaviť, preto ich často používajú pri poraneniach svalov a tkanív.

pes dostane laserovú terapiu

Neuromuskulárna elektrická stimulácia – (NMES) 

Ďalšou metódou fyzioterapie využívanej vo veterinárnej medicíne je neuromuskulárna elektrická stimulácia (NMES). Pri tejto metóde liečeby fyzioterapeut priloží elektródy na kožu vášho psa. Tie uvoľňujú elektrické impulzy, a tak spontánne a prirodzene stimulujú svalové vlákna. Výsledkom je rýchlejšia regenerácia kostrového svalstva.

Aké sú riziká fyzioterapie pre psov?

Ak fyzioterapeut pracuje správne, riziko vedľajších účinkov je veľmi nízke. Ak však nadmerne zaťaží ošetrované časti tela alebo neprispôsobí fyzioterapiu aktuálnemu zdravotnému stavu vášho psa, môže ho zraniť alebo spôsobiť zápalové reakcie. Preto je dôležité vždy prispôsobiť fyzioterapiu aktuálnemu zdravotnému stavu.

Na čo je potrebné dbať po fyzioterapii psa?

Keď veterinár fyzioterapiu ukončí, zvyčajne to neznamená, že sa telo psa úplne zregenerovalo.

Najmä po ťažkých úrazoch alebo chronických ochoreniach, ako je opotrebovanie kĺbov, je dôležité v posilňovaní svalov a kĺbov pokračovať. Fyzioterapeut vám ukáže, ktoré cviky môžete vykonávať sami doma a na čo pri tom musíte dávať pozor.

Ak zistíte, že váš pes stále kríva alebo kríva viac, je vhodné navštíviť veterinára. Ten môže zvážiť ďalšiu fyzioterapiu alebo v prípade potreby operáciu.

Zdroje: 
https://www.physiotierarzt-allendorf.de/physiotherapie/ 
https://www.tierphysiotherapie-nord.de/elektrotherapie-fuer-den-hund/ 

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.