Kašeľ u psa

biely pes

Kašeľ u psa, rovnako ako u človeka, nie je samostatným ochorením, ale je sprievodným príznakom respiračného alebo iného ochorenia. Kašeľ môže byť tiež reflexom k ochrane tela pred rôznymi látkami, ako sú cudzie telesá alebo dráždivé látky. Niekedy môže byť kašeľ pomýlený s príznakmi zvracania alebo regurgitácie (srdcové problémy), reverzné kýchanie, dušnosť a intenzívne dýchanie. Rozlišujeme kašeľ dráždivý bez hlienu (neproduktívny kašeľ) a vlhký kašeľ s hlienom (produktívny kašeľ). Oba typy môžu byť akútne alebo chronické.

Formy kašľa a príčiny

Suchý, silný alebo dávivý kašeľ sa tiež nazýva dráždivý kašeľ. Dráždivý kašeľ môže byť pre psa veľmi bolestivý. Ak podráždenie pretrváva, môže silnieť a spustiť začarovaný kruh: intenzívne nasávanie vzduchu dráždi a poškodzuje sliznicu, čo zosilňuje kašeľ a znova dochádza k intenzívnemu nasávaniu vzduchu a stále dookola. Často môže byť kašeľ vyvolaný miernym tlakom na obojok, tlakom na hrtan alebo priedušnicu, vzrušením a silným vdychovaním studeného a suchého vzduchu.

Príčiny akútneho kašľa:

 • Počiatočné štádia infekcií a zápalu dýchacích ciest (ako je psincový kašeľ)
 • Vdychnutie cudzích telies, ako je krmivo alebo tekutiny
 • Vdychnutie dráždivých látok, ako sú alergény alebo dym
 • Parazity

Príčiny chronického kašľa:

 • Tracheálny kolaps, často u malých plemien
 • Tlak na dýchacie cesty v dôsledku tumoru, zväčšená srdcová komora alebo zväčšené miazgové uzliny
 • Parazity

Vlhký kašeľ sa vyznačuje sekréciou hlienu. Pri kašľaní môžete väčšinou počuť chrčavý zvuk. Tento kašeľ je skôr tlmený a často je sprevádzaný dusením. Hlien je po kašľaní často “vyzvracaný“. Vlhký kašeľ väčšinou nastupuje po období odpočinku, napr. po spánku.

Príčiny vlhkého kašľa

 • Pokročilé štádia infekcií a zápalu dýchacích ciest (pneumónia)
 • Pľúcny edém

Krvavý kašeľ alebo kašeľ s prímesou krvi ukazuje na závažný stav, ako sú zranenia v dýchacích cestách, vdychnutie cudzích telies, závažný zápal dýchacích ciest alebo dokonca nádor, a príčiny by mali byť čo najrýchlejšie objasnené.

Diagnostika kašľa

V závislosti na typu a závažnosti kašľa urobí veterinár rôzne testy, aby zistil príčinu a stanovil liečbu. Veľkosť a plemeno psa môžu tiež hrať rolu v ďalšej diagnóze, pretože psi malých plemien často trpia tracheálnym kolapsom. Pre prvé posúdenie príčin je dôležitá podrobná informácia o zvierati (anamnéza). Dôležitými informáciami sú napríklad:

 • Ako dlho kašeľ trvá?
 • Ako často a ako silno pes kašle?
 • Je to suchý alebo vlhký kašeľ?
 • Kedy sa kašeľ najviac objavuje (v noci, počas dňa, počas rozrušenia, pri jedle)?
 • Má pes iné ťažkosti a aký je jeho celkový stav?
 • Trpí pes iným, napr. srdcovým ochorením?

Potom veterinár urobí dôkladné klinické vyšetrenie. Pri tomto vyšetrení väčšinou zistí príčiny kašľa. Napríklad zväčšené krčné lymfatické uzliny, zvýšená telesná teplota alebo dokonca horúčka, načervenalý hltan a opuchnuté mandle poukazujú na infekciu. V niektorých prípadoch sú nutné ďalšie diagnostické vyšetrenia, ako je rentgénové vyšetrenie pľúc alebo hrudníka, so zvláštnym dôrazom na zmeny pľúc, srdca alebo priedušnice. Okrem toho môže byť urobený krvný test, endoskópia alebo dokonca MRI alebo CT vyšetrenie.

Liečba kašľa

Pre úspešnú liečbu je potrebné poznať príčinu kašľa. V prípade mierneho kašľa v dôsledku prechladnutia je často dostačujúci odpočinok a posilnenie imunitného systému. Pri vlhkom kašli môže pomôcť, avšak po konzultácii s veterinárom, prostriedok na rozpustenie hlienu. Podávanie „domácich prostriedkov“ vždy konzultujte s veterinárom, pretože väčšina z nich nie je pre psov vhodná. Ak je kašeľ intenzívnejší, trvá niekoľko dní, opakuje sa, alebo pokiaľ sa objavujú ďalšie príznaky, odporúčame vyšetrenie u veterinára. V závislosti na závažnosti a príčine môže byť nutné podávať lieky, ako sú napríklad protizápalové lieky, antibiotiká, lieky na tlmenie kašľa, prostriedky k rozšíreniu priedušiek alebo odvodnenie pľúc.

Prevencia kašľa

Lepšia ako liečba je samozrejme prevencia. Posilňovaním imunitného systému zdravým životným štýlom s dostatkom pohybu a vyváženej stravy môžete nachladnutiu predísť. Aby ste sa vyhli riziku infekcie, zabráňte kontaktu Vašeho psa s chorými zvieratami, či už na prechádzke alebo pri strážení Vašeho psa v inom prostredí. Ako zodpovedný majiteľ psa by ste nemali brať svojho chorého psa do školiek pre psov alebo na miesta, kde sa pohybujú iní psi, aby ste zabránili prenosu infekčného kašľa. Vakcinácia môže priebeh infekcie zmierniť. Tiež by ste mali zabrániť tomu, aby pes dýchal určité látky, napr. dym alebo čistiace prostriedky. Hltajúcim psom odporúčame podávať krmivo zo špeciálnej „protihltacej“ misky. K uvolneniu v oblasti krku odporúčame u niektorých psov používať postroj namiesto obojka.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.