Prechladnutý pes: Príznaky a liečba

Prechladnutý pes sa schováva pod dekou

Psy môžu tiež prechladnúť.

Kašeľ, nádcha a kýchanie. Voči nahladeniu, hlavne na jeseň a v zime, nie sú imúnni ani psi. Rovnako ako ľudia, aj psi sa môžu v chladnom a vlhkom počasí nachladnúť. Dokonca aj príznaky podobné ako u ľudí. Aké príznaky prechladnutia a ako sa lieči prechladnutý pes, sa dozviete v tomto článku. 

Príčiny 

Ak je imunitný systém nejakým spôsobom narušený, je organizmus vystavený zvýšenému riziku vírusových a bakteriálnych infekcií. Chladné počasie k tomu len prispieva. Ak psa po prechádzke v daždi alebo v snehu správne neosušíte, môže ľahko prechladnúť. Rovnako tak oslabenie organizmu vplyvom iného ochorenia môže prispieť k infekcii. Vo väčšine prípadov je infekcia vírusového pôvodu, v závažnejších prípadoch bakteriálneho pôvodu, napríklad tzv. Psincový kašeľ, ktorý je spôsobený komplexom vírusov a baktérií. Teplý vzduch z radiátorov vysušuje sliznicu a tá je citlivejšia na prechladnutie 

Prechladnutie u psa: Príznaky 

Väčšina príznakov prechladnutia u psov je podobná ako u ľudí. Klasickými príznakmi prechladnutia sú napríklad výtok z nosa, červené oči a výtok z očí, strata chuti do jedla a únava. Niektoré psy kýchajú obzvlášť často alebo si pozoruhodne často olizujú nos jazykom.

Typické príznaky prechladnutia u psov sú:

  • kašeľ
  • nádcha
  • očný výtok, červené oči
  • výtok z ňufáka
  • zvýšená telesná teplota
  • únava, apatickosť

Prechladnutí psi majú často menšiu chuť do jedla a veľa spia. Pri prechádzkach sú menej aktívni ako obvykle a často sa sami chcú vrátiť domov. 

Diagnostika: Aké vyšetrenia vykonáva veterinár? 

Malé prechladnutie sa môže rýchlo zmeniť na závažné ochorenie ako je zápal pľúc. Odporúčame preto okamžite navštíviť veterinára, aby ste predišli ďalšiemu rozvoju ochorenia.

Klinické vyšetrenie urobené veterinárom môže určiť, či ide o prosté nachladnutie alebo závažnejšie ochorenie. V závislosti na závažnosti príznakov môže byť nutné vykonať ďalšie vyšetrenia, ako je rentgenové vyšetrenie alebo krvné testy. Nevyhnutné môžu byť tiež stery pre bakteriálne vyšetrenie a antibiogram.

Liečba: Ako sa prechladnutie u psov lieči?

Kliečbe bežného nachladnutia väčšinou postačí odpočinok, dostatočný prísun tekutín, teplé a suché miesto pre ničím nerušený spánok a čerstvý vzduch. V niektorých prípadoch je však nutné podať lieky predpísané veterinárom, ako sú expektoranty, protizápalové lieky, rôzne prípravky na posilnenie imunity alebo antibiotiká.

Čo môžete urobiť sami, ak je váš pes prechladnutý?

Nepodávajte psovi bez konzultácie s veterinárnym lekárom žiadne lieky určené pre ľudí, pretože väčšina týchto prostriedkov nie je pre psov vhodná. Vynechajte v tomto období vyvádzanie s ostatnými psami, plávanie alebo prechádzky v daždi.

Pes v snehu © kerkezz / stock.adobe.com
Chráňte svojho psa pred chladom pomocou kabátika.

Prognóza: Ako dlho trvá prechladnutie u psa?

Väčšina prechladnutí u psov zmizne po niekoľkých dňoch bez akýchkoľvek problémov. Pri dostatočnom odpočinku a teple musí veterinár len zriedkakedy pomôcť. Ak však príznaky pretrvávajú niekoľko dní alebo sa stav vášho psa zhorší, mali by ste sa poradiť s veterinárom.

Ak sa nelieči, neškodné prechladnutie sa môže rýchlo zmeniť na zápal pľúc. Okrem toho môžu byť za príznakmi prechladnutia aj menej neškodné príčiny. Ak je spúšťačom iné základné ochorenie, prognóza samozrejme závisí od toho, ako dobre sa dá liečiť.

Prevencia: Ako môžem zabrániť prechladnutiu psa?

Prevencia je lepšia ako následná liečba. Nachladnutiu možno predísť posilňovaním a podporou imunitného systému pomocou vyváženej stravy a zdravým životným štýlom s dostatkom pohybu a pobytu na čerstvom vzduchu. Vakcinácia môže priebeh infekcie zmierniť.

Kvôli riziku infekcie je potrebné sa vyvarovať kontaktu s chorými psami, či na prechádzke, v psej škole alebo pri strážení psa.

Dávajte pozor, aby prechladnutý pes nejedol sneh. Môže byť znečistený posypanou soľou a štrkom a môže dráždiť krk aj gastrointestinálny trakt psa a spôsobiť ďalšie ochorenia.

Psi s veľmi krátkou srsťou a srsťou bez podsady by mali byť pri nízkych teplotách chránení vhodným oblečením. Ak je prechladnutý pes mokrý, úplne ho vysušte, aby ste zabránili prechladnutiu.

Ak je pes citlivý na suchý vzduch z radiátorov, odporúčame mať v dome fontánku, nádobu s vodou na parapete alebo zvlhčovač vzduchu. Dúfame, že dodržiavanie týchto jednoduchých pravidiel, vám pomôže prekonať obdobie nachladnutia v zdraví.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.