Zápcha u psa

pes na koberci

Ak trpí Váš pes zápchou alebo obstipáciou, znamená to, že jeho vylučovanie je značne obmedzené alebo že nemôže vyprázdniť črevá a výkaly sa hromadia v hrubom čreve. Majitelia psov majú často dojem, že sa pes snaží nejaký exkrement vyprodukovať, avšak neúspešne, pričom tento proces je sprevádzaný značnými bolesťami. Zápcha u psa môže byť akútna, to znamená, že ide o krátkodobý jav, alebo chronická, teda trvá dlhší časový úsek. Akútna zápcha u psa nie je vo väčšine prípadov tak vážna ako chronická, lepšie sa lieči a málokedy na seba viaže ďalšie komplikácie. Oproti tomu chronickú zápchu je treba zavčasu diagnostikovať a začať liečiť, aby ste zamedzili nástupu ďalších symptómov a možných následkov.

Príčiny zápchy

Dôvodov, prečo Váš pes trpí zápchou, môže byť veľa. V každom prípade ide o to, že spracovaná strava nemôže byť v črevách ďalej transportovaná, jednotlivé strávené porcie na seba tlačia a upchávajú črevo. Medzi najčastejšie príčiny patrí pochybenie v stravovaní, ku ktorým patria:

 • Kŕmenie kosťami
 • Znížený príjem tekutín alebo strata tekutín, napr. vplyvom horúčkového ochorenia alebo stravy, ktorá obsahuje príliš veľké množstvo vlákniny
 • Zjedenie cudzieho telesa
 • Znížená frekvencia pohybu, nemožnosť alebo znížená možnosť vyprázdniť sa v prírode
 • Strava s nízkym obsahom vlákniny

Okrem vyššie uvedených môžu k zápche viesť aj následujúce faktory:

 • Bolesti pohybového aparátu alebo zápal v análnej oblasti
 • Fraktúra v oblasti pánvy
 • Tumory alebo iné hmoty ako lymfómy či hematómy, ktoré tlačia na koncovú časť čreva, prípadne ochorenie prostaty
 • Vedľajšie účinky liekov
 • Oslabenie črevnej steny napr. vplyvom výrastkov
 • Ochorenie súvisiace s nefunkčnou látkovou výmenou ako napr. znížená činnosť štítnej žľazy (hypotyreóza) a neurologické poruchy hrubého čreva.

Zápcha sa veľmi často vyskytuje u slabých alebo starších psov, a práve títo jedinci by mali byť čo najskôr vyšetrení veterinárom, aby bola zistená príčina zápchy a problém by tak mohol byť eliminovaný.

Zápcha u psa: Príznaky

Obstipácia sa väčšinou prejaví tak, že sa pes opakovane neúspešne snaží vykonať potrebu. Niekedy sa mu podarí vylúčiť malé, tvrdé kúsky exkrementov, čo je však možné len pri absolvovaní značnej bolesti, pričom výsledný “produkt“ môže byť obalený krvou alebo hlienom. Pes môže mimo iného vylučovať tzv. pseudohnačku, keď sa pri silnom tlačení z tela zvieraťa vylúči len krv s hlienom. Vplyvom hromadenia výkalov v hrubom čreve môže dôjsť k namoženiu a preťaženiu črevnej steny, tzv. megakolónu. Črevné svalstvo je ním potom trvalo poškodené a črevná peristaltika zaniká. Takéto následky chronickej zápchy sa nedajú zvrátiť späť a môžu spôsobiť trvalé ťažkosti. Môžu sa tiež objaviť všeobecné symptómy ako je strata chuti do jedla a nálady, zvracanie alebo nafukovanie.

Diagnostika zápchy

Domnienku, že sa jedná o zápchu, môže veterinár väčšinou veľmi ľahko potvrdiť a to prostredníctvom svedectva majiteľa, ktorý popíše, s akými ťažkosťami sa pes potýka a potom urobí prehliadku zvieraťa. Diagnóza presnej príčiny, hlavne ak sa jedná o chronickú, opakovanú záležitosť, je avšak zložitá vec. K identifikácii príčiny je potrebná dôkladná anamnéza a okrem klinickej prehliadky aj rentgén brucha, pánvy a stavcov. Hlavne u chronického ochorenia je často silno poškodená črevná stena, preto je treba pri rektálnom vyšetrení postupovať s najväčšou opatrnosťou. Hrozí nebezpečenstvo, že sa inak odolná stena pri vyšetrení a manipulácii roztrhne. Nevyhnutným sa môže stať aj vyšetrenie ultrazvukom. Aby bolo možné diagnostikovať alebo vylúčiť ochorenie látkovej výmeny či zápal, je nutný odber krvi a jej vyšetrenie. Ak existuje podozrenie na tumor alebo cudzie teleso v čreve, môže byť vykonaná aj kolonoskopia, kedy je črevo zvnútra prezreté prostredníctvom kamery a je odobraná vzorka k ďalšiemu skúmaniu. V obzvlášť ťažkých prípadoch je dokonca potrebná aj operácia, ktorá otvorí celú brušnú dutinu.

Ako liečiť zápchu: Čo robiť, keď sa pes nemôže vykakať?

Aby sa zápcha u psa dala účinne liečiť, je nutné poznať jej príčinu. Musíme tiež rozlišovať medzi neškodnou, krátkodobou zápchou a tou dlhodobou, ťažkou, ktorá sa stále opakuje. Pri neškodnej variante možno nasadiť krátkodobé diétne opatrenia vo forme laktulózy, mlieka, semienok so šupkou a veľkým množstvom tekutín. Vplyvom týchto produktov dokážu exkrementy lepšie „skĺznuť“ črevom, čím dôjde k ich vylúčeniu z tela psa. Veterinár môže tiež odporučiť vhodné diétne krmivo.

U ťažších prípadov musí byť pes najskôr dôkladne vyšetrený veterinárom, ktorý mu podá infúziu, prostredníctvom ktorej dostane pes dostatok tekutín. Potom je črevo, ak je to nutné pod narkózou, uvoľnené prostredníctvom klystýru a rôznych masáží. Niekedy sú k odstráneniu materiálu v čreve nutné aj určité nástroje, v obzvlášť ťažkých prípadoch musí byť zviera dokonca operované. Pre ďalší postup a liečbu je samozrejme nutné stanoviť presnú príčinu zápchy.

Ako zápche predchádzať

Zápche môžete u väčšiny psov predchádzať podávaním vyváženej stravy, ktorá obsahuje dostatok vlákniny. Okrem toho by ste mali mať pod kontrolou aj hmotnosť Vašeho zvieraťa, psy, ktoré trpia nadváhou, majú k zápche väčšie sklony. Samozrejme musíte psovi dopriať aj pravidelný pohyb spolu s dostatkom tekutín. U starších psov trpiacich bolesťami pohybového aparátu môžete pomocou terapie zápche tiež zabrániť. Psy, ktoré zjedia, čo uvidia, by mali byť starostlivo strážené a nemalo by im byť dovolené spracovať všetko, čo nájdu a to nielen s ohľadom na hroziacu zápchu. Stav vylučovania by mal byť pravidelne kontrolovaný veterinárom, aby mohol v prípade hnačky alebo zápchy včas zasiahnuť.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.