Koronavírus u psov This article is verified by a vet

pes na posteli

Koronavírus u psov spôsobuje spočiatku respiračné problémy, zatiaľ čo v neskoršej fáze sa vyskytujú prevažne problémy so žalúdkom a črevami. Aj keď je u psov koronavírusová infekcia často mierna,  zvieratá s oslabenou imunitou môžu mať ťažký priebeh choroby so silnou hnačkou a môže dochádzať aj k úmrtiam.

Je Covid-19 nebezpečný pre môjho psa?

31.03.20: Covid-19 je u ľudí spôsobený novým koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý pochádza z Číny. Spolkový výzkumný ústav pre zdravie zvierat Friedrich Löffler Institute (FLI) monitoruje súčasnú epidemickú situáciu a zverejňuje najnovšie vedecké poznatky. Vedci predpokladajú, že ľudský koronavírus bol pôvodne prenesený na človeka prostredníctvom netopierov, šupinavcov alebo hadov.

Prítomnosť koronavírusu bola preukázaná na nose a papuly už u dvoch psov z Hongkongu, ktorí však nevykazovali žiadne príznaky. Odborníci sa však domnievajú, že koronavírus pes získal blízkym fyzickým kontaktom s jeho vlastníkom. U psov nebola nameraná zvýšená hladina protilátok na SARS-CoV-2, ktoré sú typické pre túto nákazu. Vedci preto vylúčili, že by psy mohli ochorieť koronavírusom Covid-19. Ak Váš pes vykazuje príznaky podobné chrípke, môže byť prítomnosť infekcie SARS-CoV-2 vylúčená prostredníctvom ľudských testov na tento vírus.

Nedávno bol potvrdený prípad, kedy bola belgická mačka pozitívne otestovaná na SARS-CoV-2. Jedná sa však o ojedinelý prípad, a preto vedci naďalej klasifikujú prenos nového koronavírusu z človeka na domáce zvieratá ako extrémnu výnimku.

Mali by sme sa báť, pustiť svojho psa von?

Psy a ďalšie domáce zvieratá nehrajú pri šírení nového koronavírusu žiadnu rolu, preto je ich možné aj naďalej bez váhania púštať na čerstvý vzduch. To je pre zdravie našich štvornohých priateľov napriek súčasnej koronavírusovej kríze veľmi dôležité, dostatok pohybu a čerstvého vzduchu posilňuje imunitný systém a znižuje stres.

Aké opatrenia musia byť zohľadnené pri venčení?

Pri venčení je bez ohľadu na súčasnú pandémiu vhodné, venovať pozornosť správaniu psa. Rýchlo sa stane, že naši chlpatí priatelia nádu niečo jedovaté alebo ostré. Navyše môžu výkaly ležiace okolo prenášať patogény, ako sú paraziti, vírusy a baktérie, preto by mali byť exkrementy ihneď upratané.  

Vzhľadom k súčasnému obmedzeniu kontaktu by sa malo taktiež vziať do úvahy, že behom venčenia môžu psa doprevádzať maximálne dvaja ľudia (žijúci v jednej domácnosti). Ak sretnete iných majiteľov psov, je nutné dodržanie vzdialenosti najmenej 2,5 metra. Dezinfekcia labiek po prochádzke není nutná, môže výrazne vysušit pokožku a spôsobiť kožné problémy.

Čo sa stane s mojím psom, keď musím byť v karanténe?

Keďže nemôže byť vylúčený prenos koronavírusu cez psa, blízkym telesným kontaktom, doporučuje sa v prípade karantény majiteľa požiadať o pomoc so starostlivosťou o psa (chodenie na prechádzky) blízku osobu, ktorá nespadá do žiadnej z rizikových skupín (seniori, chorí ľudia atď.) Ak máte záhradu, môžete ju samozrejme využiť na zabavenie psa alebo k tomu, aby tam pes vykonal malú a veľkú potrebu. Ak nenájdete podporu v kruhu známych, môže pomôcť dočasné umiestnenie do penziónu pre psy alebo súkromne stráženie. Vzhľadom k okolnostiam nie je v žiadnom prípade vhodné sa zvieratka zbavovať odovzdaním iným ľuďom.   

Stručne povedané:  S našimi psami môžeme stále chodiť na čerstvý vzduch, ak sami niesme v karanténe. Keďže sa môžeme nakaziť novým typom koronavírusu takmer výhradne kontaktom s infikovanými ľuďmi, nie je dezinfekcia psích labiek alebo vyhýbanie sa prechádzkam užitočné, ani dobré. Podľa FLI je veľmi nepravdepodobné, že by sa u psov rozvinulo ochorenie Covid-19. U zdravia psov však hrajú hlavnú rolu iné koronavírusy: 

Prenos, vlastnosti a priebeh ochorenia psím koronavírusom

Koronavírusy sa vyskytujú u veľkého počtu cicavcov, takže okrem psov, mačiek (FEVC a FIPV) sa môžu koronavírusmi nakaziť aj prasatá, dobytok alebo aj my. U psov však nemusí každá infekcia viesť k prejavom príznakov choroby. Dospelé psy so silným imunitným systémom preto často nevykazujú žiadne príznaky, ale môžu stále priamym a nepriamym kontaktom nakaziť psy s oslabenou imunitou (napr. šteniatka).

Vírusové častice psieho koronavírusu (CCoV) sa dostanú do tela ústami alebo nosom, takže sa potom pažerákom dostávajú do tráviaceho traktu. Možným zdrojom infekcie môže byť pitná voda kontaminovaná fekáliami, kontaminované predmety (napr. hračky pre psy) a priamy kontakt s infekčnou psou stolicou. Častice vírusu sa množia v sliznici žalúdka, tenkého a hrubého čreva a môžu viesť k masívnemu poškodeniu v dôsledku zápalových prejavov choroby. Následkom je znížená schopnosť absorbovať vodu a živiny z krmiva, čo môže ohroziť život hlavne šteniatok, pretože si môžu vytvárať len malé zásoby energie. Vylučovanie novo vytvorených vírusových častíc stolicou môže trvať až dva týždne po objavení príznakov, preto by mali byť obzvlášť v tejto dobe dodržiavané dôsledné hygienické opatrenia.

Koronavírus u psov: Aké sú príznaky?

Psy reagujú odlišne na infekciu psím koronavírusom v závislosti na stave imunitného systému. Napríklad šteniatka alebo iné choré psy (napr. s parvovírusom) vykazujú závažnejší priebeh ako dospelé psy s posilneným imunitným systémom. U psov nakazených koronavírusmi sa môžu vyskytnúť následujúce ťažkosti s tráviacim traktom:

 • Všeobecné príznaky ako je únava, slabosť a strata chuti do jedla, evtl. horúčka
 • Často vodnatá hnačka s čiastočnou prímesou krvi alebo hlienu, zvracanie
 • Ťažká strata vody (dehydratácia) a kolísanie rovnováhy elektrolytov môže spôsobiť problémy s telesným obehom a srdcovú arytmiu
 • Psy s oslabeným imunitným systémom môžu na následky infekcie zomrieť.
 • Ak už pes raz koronavírusom ochorel, nedá sa bohužiaľ vylúčiť nová nákaza.

Ako je diagnostikovaný koronavírus u psov?

Tráviace ťažkosti u psov môžu byť spôsobené celou radou chorôb. Na základe položenia otázok vlastníkovi (vytvorenie anamnézy) a všeobecného klinického vyšetrenia by mal byť zverolekárom zistený zdravotný stav aj v iných ohľadoch (vyšetrenie sliznice ústnej dutiny, vodný režim, frekvencia dýchania a srdcového rytmusu, zmeranie telesnej teploty), ale aj stav očkovania, návyky správania a kŕmenie a predbežné odčervenie. Ak je krvný obeh psa silno ovplyvnený stratou vody a elektrolytov takým spôsobom, že sa nedajú urobiť ďalšie vyšetrenia, musí byť obeh najprv stabilizovaný tekutinovou a elektrolytovou terapiou. Až potom môže byť infekcia psím koronavírusom u psov potvrdená rozborom krvi alebo stolice:

 • Štandardom je priama detekcia vírusu pomocou elektronového mikroskopu alebo RT-PCR (polymerázová reťazová reakcia v reálnom čase)
 • Zriedka sa robí nepriama detekcia vírusu, ktorá meria koncentráciu protilátok (ochranných proteínov imunitného systému), ktoré sa tvoria v krvi
 • Okrem týchto testov sa tiež odporúča vyšetrit výkaly na prítomnosť parazitov.

Aké možnosti liečby existujú?

Hnačka by nemala byť podceňovaná hlavne u šteniatok, pretože sa kvôli nízkym energetickým zásobám rýchlo dostanú do života ohrozujúcej situácie.  Liečba sa preto zameriava na podporné opatrenia, ktoré minimalizujú hnačku a stabilizujú krvný obeh psa:

 • Liečba dodávaním tekutín a elektrolytov cez intravenóznu infúziu alebo bolusom pod kožu
 • Odoprenie krmiva (najdlhšie dva dni)
 • Zamedzenie sekundárnym bakteriálnym infekciám: antibiotiká
 • Boj proti vírusovej infekcii virostatikmi
 • Pri príliš nízkej teplote sa môžu psy zahrievať na vyhrievacích vankúšoch alebo pod elektrickými prikrývkami (ale tak, aby nedošlo ku prehriatiu).
 • Po terapii by mal byť pes niekoľko dní na diéte. K tomu je vhodná napríklad varená ryža (bez arómy) s vareným kuracím mäsom
 • Vyhnúť sa stresu

Aká je prognóza?

Prognóza choroby spôsobenej psím koronavírusom u psov je silne závislá na stave imunitného systému. Šteniatka a psy, ktoré už trpia parvovírusom alebo psinkou preto majú horšiu šancu na zotavenie ako zdravé psy. Včasná diagnóza a účinná terapia sú dôležité pre udržanie straty vody a elektrolytov na minime.

Ako možno zabrániť nakazeniu psa koronavírusom?

Je možné chrániť psy pred infekciou psím koronavírusom (CCoV) aplikáciou očkovania. To však v súčasnej  dobe nie je schválené pre psy v Nemecku, pretože účinnosť vakcíny je medzi odborníkmi kontroverzná. Napriek tomu by psy mali byť podľa odporúčania očkovacej veterinárnej komisie pre vakcináciu (StIKo Vet) Friedrich-Löfflerova inštitútu očkované proti infekčným chorobám, ako je parvoviróza, psinka a leptospiróza. Cieľom týchto očkovaní je na jednej strane cielená profylaxia infekcie príslušného patogénu a na druhej strane vylúčenie následnej imunosupresie. Očkované psy sú tak nepriamo chránené pred závažným priebehom choroby spôsobenej koronavírusom.

Okrem toho sa odporúčajú následujúce hygienické opatrenia k zabráneniu infekčných ochorení:

 • Čistenie a v prípade potreby dezinfekcia potravín, miest, kde pes vykonal potrebu, hračiek a povrchov pomocou dezinfekčných prostriedkov, ktoré sú účinné proti vírusom
 • Pravidelná výmena pitnej vody
 • Infikované psy by mali byť v karanténe najmenej dva týždne
 • Zber a uzavretá likvidácia stolice

Objavte našu ponuku čistiacich prostriedkov pre psie doplnky!

Zdroje:

tieraerzteverband.de, tierklinik.de, erste-hilfe-beim-hund.de


Franziska G., Veterinár
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzite Justus-Liebig v meste Giessen som absolvovala kompletné vzdelanie ako veterinárna lekárka a získala skúsenosti v rôznych odboroch, ako sú medicína malých, veľkých a exotických zvierat, farmakológia, patológia a bezpečnosť potravín. Odvtedy pracujem nielen ako veterinárna autorka, ale aj na svojej vedecky podloženej dizertačnej práci. Mojím cieľom je v budúcnosti lepšie chrániť zvieratá pred bakteriálnymi patogénmi. Okrem svojich veterinárnych znalostí zdieľam aj svoje vlastné skúsenosti ako šťastná majiteľka psa, a dokážem tak pochopiť a vysvetliť úzkosti a problémy, ako aj ďalšie dôležité otázky týkajúce sa zdravia zvierat.


Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.