Odčervovacie kúry

nemocny pes na gauci

Aktívna prevenica pre psa aj človeka

Vajíčka červov aj larvy sa nachádzajú prakticky všade. Aj tie najdôkladnejšie hygienické opatrenia nemôžu stopercentne zabrániť tomu, aby Vašeho zvieracieho miláčika opakovane neinfikovali títo vytrvalí príživníci. Každá nová infekcia je začiatkom nebezpečného kolobehu.

Infikovať sa môžete všade

Už počas každodenných prechádzok prichádza Váš pes nevyhnutne do kontaktu so zdrojmi infekcií: iné nakazené psy, cudzie „hovienka“ aj hlodavci patria do rizikovej skupiny. Majitelia psov sú voči tomuto kolobehu infikovania bezmocní. Ale aj doma sa ukrýva nebezpečenstvo: ani tá najlepšie vyčistená ohrádka pre psov, uprataná a čistá domácnost a kvalitné krmivo nezaistia psíkovi život bez parazitov. Vajíčka červov tu nepozorovane vyčkávajú, pokým sa k nim nepriblíži organizmus, na ktorom by mohli parazitovať. Vajíčka červov a larvy sú skutočnými umelcami, čo sa týka prežitia. Uhniezdia sa na skrytých miestach a nespozorovaní vyčkávajú až kým sa nepriblíži telo obete. V takom úkryte môže prečkať aj viac vývojových štádií daných parazitov.

Ďalšie možnosti prenosu

Existuje veľa rôznych spôsobov, ako môže dôjsť k prenosu: u mnohých druhov červov fungujú blchy a iné parazity ako medzihostitelia. Iné červy žiadny medzičlánok nepotrebujú, ich larvy sa jednoducho prehryznú kôžou hostiteľa. V takom prípade hovoríme o perkutánnej infekcii. Matka infikuje červami svoje nenarodené šteniatka. Často sa dostanú do tela zvieraťa spoločne s materským mliekom, ktoré šteniatka prijímajú. Asi 80% všetkých šteniatok je takto nakazených hlístami.

Hlísty

Mechovcovité, škrkavky a tenkohlavci patria medzi tzv. hlísty. Hlísty sa zdržujú hlavne v tenkom čreve hostiteľa a môžu denne vyprodukovať až 200 000 vajec. Napadnutie mechovcovitými sa prejavuje hnačkou, chudokrvnosťou a stratou hmotnosti. Tento krv sajúci črevný parazit znamená ohrozenie aj pre človeka. To isté platí pre škrkavku. Šteniatka, ktoré napadne, majú jednoznačné symptómy: kašeľ, rachitídu a zväčšené, škrkavkovité brucho. Tenkohlavci sú dlhí až 7,5cm a najčastejšie spôsobujú u psov zápal čriev, stratu hmotnosti a ubúdanie síl. Dôkazy o tom, že by napadli človeka, nie sú evidované.

Pásomnice

Existuje mnoho rôznych druhov pásomníc, pričom štyri z nich sú veľmi rozšírené:

  • Dipylidium caninum je asi pol metra dlhá pásomnica, ktorej články pripomínajú zrnká ryže. Niekedy sa celé časti prilepia k výkalom alebo na srsť napadnutého zvieraťa, čo uľahčí určenie diagnózy. Ťažkosti s trávením, svrbenie a úbytok na váhe sú typickými ukazovateľmi tejto choroby. Dipylidium caninum môže byť nebezpečný aj pre človeka.
  • Echinococcus multilocularis (pásomnica líščia) patrí medzi najnebezpečnejší druh pásomnice pre človeka. Osoby infikované týmto červom utrpia poškodenie pečeňového tkaniva. Tento najmenší červ zo všetkých (dĺžka cca 0,4cm) prežíva prevažne v tenkých črevách líšok. Dospelí jedinci majú tú vlastnosť, že dokážu odlomiť svoj koncový článok, ktorý potom vylučujú von z tela líšky prostredníctvom výkalov. Teoreticky môžu tieto aktívne články lipnúť aj na keroch, tráve alebo lesných plodoch. Často bývajú zjedené malými hlodavcami, ktorí vystupujú ako medzihostitelia. Akonáhle nájdu obeť v podobe loviaceho psíka, rozbehne sa celý proces infikácie. Prítomnosť pásomnice líščej v organizme psa zostáva pomerne dlho neodhalená, pretože sa zriedka objavujú nejaké príznaky.
  • Taenia spp sa radí do skupiny pásomnic, ktoré môžu dorásť do dĺžky až 2m. Napriek ich úctihodnej dĺžke zostáva aj ona často dlhý čas neodhalená, keďže aj v tomto prípade prebieha infekcia bez príznakov. Len vo výnimočných prípadoch sa vyskytnú ťažkosti s trávením, úbytok hmotnosti alebo upchatie čriev.
  • Mesocestoides spp môže dorásť do dĺžky až 2.50m a správa sa tiež nenápadne. Psy so silnou nákazou strácajú chuť do jedla a objavuje sa u nich pĺznutie srsti.

Červy sú životu nebezpečné!

Infekcia sa rozbieha najprv úplne nepozorovane. Váš miláčik pôsobí úplne normálne a nevykazuje žiadne známky ochorenia. Preto ani majiteľ nevidí dôvod, prečo by mal byť v oblasti kontroly nejako aktívny. Práve preto je infikovanie červami tak nebezpečné. Ich populácia zo dňa na deň rastie a spôsobuje organizmu psa vážne škody. Ak zostanú červy neodhalené dlhý čas, dôjde k veľmi silnej infekcii, ktorá sa prejavuje stratou krvi, chudokrvnosťou, poklesom hmotnosti, zvracaním, zlým všeobecným stavom zvieraťa, upchatím čriev a v najhoršom prípade môže celá infekcia skončiť smrťou zvieraťa. Napadnutie červami však neznamená komplikácie len pre Vašich štvornohých miláčikov, tieto parazity môžu napadnúť aj človeka, ktorý s infikovaným zvieraťom príde do kontaktu. Hlavne nebezpečná je infekcia pre jedinca s oslabenou imunitou alebo deti.

Preparáty proti červom, koniec bludného kruhu

Keďže nikdy nemôžete vylúčiť opakované napadnutie Vašeho miláčika, máte v podstate len jednu možnosť: musíte zaistiť, aby infikovanie malo svoje medze. Preparáty proti červom účinkujú síce aj v prípade, že zviera už cudzopasníka v tele má, avšak v prvom rade by mali zabrániť, aby zviera vôbec nejakého dostalo. Preto by odčervovacie kúry mali byť robené pravidelne, za normálnych okolností stačí odčervovať psa každé 3 mesiace. Ak pes žije v oblasti, kde sa vyskytuje vyšší počet nakazených líšok, mal by byť pes odčervený každých 6 týždňov. To platí hlavne pre lovecké a ovčiarske psy. Dovolenka a intenzívne napadnutie blchami môžu byť ďalšími dôvodmi, aby ste psa neodkladne odčervili.

Ako fungujú odčervovacie kúry?

Odčervovacie kúry obsahujú účinné látky, ktoré dokážu zlikvidovať červa vo všetkých štádiach. Mali by zabrániť vývoji dospelých jedincov, ktorí kladú vajcia. Mnohé preparáty sa zameriavajú na určitý konkrétny druh cudzopasníka. Iné zase pôsobia širokospektrálne a pôsobia zároveň na pásomnice a hlísty. Veterinár rozhodne, aký druh liekov je vhodný v danom prípade použiť. Podanie liečiva je jednoduché. Dostupné sú pasty aj tekuté kúry, ktoré sú aplikované priamo do tlamy zvieraťa alebo do krmiva. Pre jedincov, ktorí podávanie ústne tvrdošijne odmietajú sú k dispozícii aj spot-on prípravky. Dávkovanie prípravku je limitované hmotnosťou zvieraťa. Medikamenty sú veľmi dobre stráviteľné, sú vhodné pre všetky plemená, aj psov každého veku a môžete ich dokonca bez výčitiek podávať aj gravidným či kojacim fenkám.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.
10 min

O narodení šteniatok a kojení

Aj pre skúsaného chovateľa je narodenie šteniatok neobyčajným zážitkom. Avšak ako presne pôrod prebieha? Aké problémy môžu nastať pri kojení a ako môžete Vy ako človek fenke v celom procese pomôcť?