Odčervenie psa: Prečo a ako často?

nemocny pes na gauci

Vajíčka červov aj larvy sa nachádzajú prakticky všade. Aj tie najdôkladnejšie hygienické opatrenia nemôžu stopercentne zabrániť tomu, aby Vašeho zvieracieho miláčika opakovane neinfikovali títo vytrvalí príživníci. Každá nová infekcia je začiatkom nebezpečného kolobehu. Preto je pravidelné odčervenie psa nevyhnutné.

Odčervenie psa: prečo je také dôležité?

Červy číhajú na psov všade a každý deň. Aj počas každodenných prechádzok môže Váš pes prísť do kontaktu s potenciálnymi zdrojmi infekcie. Medzi najväčšie hrozby patria infikované psy, cudzie psie exkrementy a hlodavce.

Červové infekcie často spočiatku zostávajú úplne nepovšimnuté. Pes sa spočiatku javí ako nenápadný a nevykazuje žiadne príznaky choroby.

Preto je napadnutie červami také nebezpečné. Populácia červov sa každým dňom zvyšuje. Postupne spôsobuje veľké škody na zdraví psa. Ak sa napadnutie červami dlho nepozoruje, môže sa rozvinúť do závažného ochorenia.

Prečo je teda odčervovanie psa také dôležité? Pravidelným odčervovaním môžete zabrániť tomu, aby sa Váš pes vážne nakazil červami.

Okrem toho napadnutie červami nepredstavuje nebezpečenstvo len pre postihnutého psa. Kontaktom so psom sa môžu nakaziť aj ľudia a iné zvieratá a sami ochorieť. Ohrozené sú najmä deti a ľudia s oslabenou imunitou.

Ako zistím, či je môj pes napadnutý červami?

Spočiatku Váš pes pravdepodobne nebude vykazovať žiadne príznaky napadnutia červami. Ako sa však červy v tele vášho psa množia, postupne dochádza k ich silnému zamoreniu. To je sprevádzané jasnými príznakmi:

  • úbytok hmotnosti
  • zvracanie
  • hnačka
  • zlý celkový stav
  • anémia
  • upchatie črevných a žlčových ciest (možná je aj smrť!)

Žiaľ, napadnutie červami sa zvyčajne nedá zistiť podľa červov v truse Vášho psa. Pes vylučuje vajíčka alebo larvy iba v truse, ktorý nie je viditeľný voľným okom. Len v prípade silného zamorenia sa vylučujú celé červy.

Ako často odčervovať psa?

Ako môžete svojho psa ochrániť pred možnými následkami napadnutia červami? Veterinárni lekári odporúčajú aspoň štyrikrát ročne vyšetriť trus vášho domáceho zvieraťa na prítomnosť červov. Prípadne môžete svojho psa odčervovať štyrikrát ročne. Šteniatka by mali byť prvýkrát odčervené vo veku dvoch týždňov.

Najlepšie je informovať sa u svojho veterinára o odporúčaných intervaloch odčervovania psa.

Samozrejme, nie každý pes má rovnaké riziko nákazy červami. Dôležitú úlohu tu zohráva každodenný život psa. Behá pes voľne bez dozoru? Stretáva sa často s inými psami, ktorí nepatria do jeho domácnosti? Je aktívnym lovcom a živí sa korisťou? Žerie zdochliny a/alebo výkaly iných zvierat? Všetky tieto faktory zvyšujú riziko napadnutia červami.

Ako fungujú odčervovacie kúry?

Odčervovacie kúry obsahujú účinné látky, ktoré dokážu zlikvidovať červa vo všetkých štádiach. Mali by zabrániť vývoji dospelých jedincov, ktorí kladú vajcia. Mnohé preparáty sa zameriavajú na určitý konkrétny druh cudzopasníka. Iné zase pôsobia širokospektrálne a pôsobia zároveň na pásomnice a hlísty. Veterinár rozhodne, aký druh liekov je vhodný v danom prípade použiť.

Podávanie prípravkov

Podanie liečiva je jednoduché. Dostupné sú pasty aj tekuté kúry, ktoré sú aplikované priamo do tlamy zvieraťa alebo do krmiva.

Pre jedincov, ktorí podávanie ústne tvrdošijne odmietajú sú k dispozícii aj spot-on prípravky. Dávkovanie prípravku je limitované hmotnosťou zvieraťa.

Medikamenty sú veľmi dobre stráviteľné, sú vhodné pre všetky plemená, aj psov každého veku a môžete ich dokonca bez výčitiek podávať aj gravidným či kojacim fenkám.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.