Kožná plieseň u psov – diagnostika a liečba

pes škrabaní

Nielen blchy môžu obťažovať psa

“Ťapko” a “Bella”, dvaja Jack Russell teriéry trávia dovolenku spoločne s celou rodinou na farme a dokonca spia s deťmi pod šírym nebom. Po skončení prázdnin prespávajú psy opäť v detskej izbe. Avšak, synovia Peter a Michal sa sťažujú, že ich domáci miláčikovia ich v noci budia neustálym škrabaním.

Keď sa objaví kožná plieseň…

… môže byť svrbenie naozaj nepríjemné, hlavne pri vyšších teplotách v miestnosti. Pri detailnejšom pozorovaní môžete u Ťapka a Belly pozorovať za ušami a na hornej strane ňufáka ploché mokvajúce hrudky a tvorbu krustu a šupín. A aj syn Peter sa už niekoľko dní škriabe na vnútornom ľavom predlaktí, kde je vidno plošné začervenanie a šupinky na pokožke. Blchy, vši alebo roztoče z podzimných tráv neboli nájdene u žiadneho z malých pacientov. Rovnako tak ani uštipnutia od komárov. Ak sa objavia rovnaké zmeny u človeka aj u zvieraťa, jedná sa pravdepodobne o plieseň (mikrospóriu alebo trichofytiu).

Diagnostika pliesne

Aby stanovil veterinár presnú diagnózu,  použije pre identifikáciu spór parazitickej huby Woodovu lampu. Hoci sa tieto druhy húb na pokožke môžu šíriť aj prostredníctvom vší, bĺch, roztočov alebo kontaminovanými predmetmi, v prvom rade dochádza k nakazeniu zvieratami, teda psami, mačkami, kravami, koňmi, kozami a ovcami. Tieto zvieratá však nemusia vykazovať rovnaké príznaky ochorenia.

Sú kožné pliesne nákazlivé pre každého?

Nakaziť sa môžu majitelia domácich miláčikov, chovatelia zvierat, poľnohospodári a hlavne  deti, ktoré sú so zvieratami v intenzívnom kontakte. Patogény sú tiež prenosné z človeka na zviera a z človeka na človeka. Takže môže sa stať, že sa pes nakazí od človeka. Ale nie všetky kontaktné osoby alebo rodinní príslušníci sa musia nutne nakaziť, pretože infekcia závisí na obranyschopnosti organizmu dotyčného človeka alebo zvieraťa.

Ako bojovať proti kožným pliesňam?

V prípade nákazy by mali byť vyšetrení všetci členovia rodiny a všetky domáce zvieratá veterinárom, resp. dermatológom. V závislosti na rozšírení infekcie možu byť pacientom podávané lieky perorálne alebo lokálne, maste alebo tinktúry a liečba by mala byť samozrejme individuálne prispôsobená každému “živočíšnemu druhu”.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.