Jack Russell Teriér

Jack Russell Teriér

Jack Russell Teriér

Malý, inteligentný a živý – toto ešte stále mladé plemeno si medzi milovníkmi psov získalo už množstvo fanúšikov. „Jack Russell teriér“ je samostatné plemeno s britskými koreňmi, ktoré bolo uznané FCI v roku 2000. Od svojho blízkeho príbuzného, ​​Parson Russell teriéra, sa Jack Russell teriér líši krátkymi nohami.

História

Toto plemeno bolo pomenované po svojom prvom chovateľovi: John (prezývka „Jack“) Russell (1795-1883). V roku 1819 si do svojho domu v Oxforde zadovážil sučku Foxteriéra, ktorú pomenoval „Trump“. Táto je považovaná za pramatku všetkých dnešných Jack Russell teriérov a Parson Russell teriérov. Plemeno v súčasnej podobe pochádza napriek britským koreňom z Austrálie, pretože psy sa chovali hlavne tam. Dôvod spočíva v oblasti, kde sa plemeno využívalo: Jack Russell teriér je typický poľovnícky pes, ktorého predkovia sa hlavne v Austrálii využívali pri love líšok. Bolo to nevyhnutné, pretože anglickí prisťahovalci okolo roku 1850 na austrálskom kontinente vypustili dve líšky – tamojší dingo neboli pre lovcov zaujímaví.

Líšky sa však bez prirodzených nepriateľov prudko rozmnožovali, a čoskoro sa začalo apelovať na ich zniženie. Boli preto žiadané poľovnícke psy, ktoré by sa pre svoje malé rozmery zmestili do skrýš králikov alebo vombatov obývaných líškami, a ktoré by boli schopné prekonať veľké vzdialenosti. V porovnaní s dlhonohým Parson Russell teriérom má menší Jack Russell teriér s krátkymi nohami dlhší nos. Oficiálna história Jack Russell teriéra sa začína až v roku 1972 založením austrálskeho klubu „Jack Russell Terrier“.

Austrália je aj dnes považovaná za najvplyvnejšiu krajinu z hľadiska vývoja týchto plemien. Tieto klbká energie si získali slávu aj prostredníctvom amerického televízneho seriálu „Frasier“, v ktorom pes Moose účinkoval v 192 epizódach, a stal sa tak štvornohou hollywoodskou hviezdou. Jack Russell teriéry sa dodnes používajú na lov líšok, jazvecov a svišťov. Tieto psy s priateľskou povahou sú však dnes veľmi obľúbené ako spoločenské a rodinné psy.

Výzor

Stavba tela: malý a obratný

Jack Russell teriér pri svojich milovaných objavných prehliadkach všetko oňucháva behajúc s nosom kúsok nad zemou. Podľa štandardu plemena dosahuje pes kohútikovú výšku 25 až 30 cm. Ideálna hmotnosť plemena je medzi 5 a 6 kg. Vďaka krátkym nohám sú psy skôr dlhé ako vysoké. Obvod hrudníka je medzi 40 až 43 cm, a je pre toto plemeno obzvlášť dôležitý z hľadiska jeho využitia ako lovca, ktorý sa musel vmestiť do malých priestorov: väčší hrudník by zabránil teriérovi dostať sa do nôr. Jack Russell teriér má uši v tvare písmena V a nosí ich sklopené. Ak pes pobehuje, čo rád robí často, nosí chvost vzpriamený, a keď je pokojný, chvost mu smeruje dole.

Srsť a farby

Pre plemeno je charakteristická aj typická farebná kombinácia prevažne bielej farby so znakmi alebo škvrnami v rôznych farbách, ako je čierna, hnedá a pálená. Škvrny môžu byť rozmiestnené po tele psa ako kravské škvrny alebo sa môžu vyskytovať len na niektorých miestach – obzvlášť výrazne vynikne škvrna okolo oka – vždy však musí prevládať biela farba. Štruktúra srsti môže byť hladká, hrubá alebo stredne hrubá.

Povaha Jack Russell teriéra

Jack Russell teriér môže vyzerať malý a roztomilý, ale vo vnútri nosí srdce pracovitého lovca. Táto kombinácia, bohužiaľ, vedie k tomu, že chov plemena a jeho potreba pohybu sú často podceňované. Jack Russell teriér je živý, veľmi aktívny a v žiadnom prípade nie je gaučový typ. Temperamentný pes sa vyznačuje aj pevnou vôľou. Aj keď sa toto plemeno všeobecne považuje za priateľské ku deťom, je potrebná zvýšená opatrnosť, najmä u malých detí.

To, čo malý psík okrem dôslednej výchovy najviac potrebuje, je: pohyb, pohyb, pohyb! Obvykle je voči iným psom otvorený, ak bol v období šteniatka primerane socializovaný. U malých zvierat alebo mačiek, najmä mimo „svojej“ rodiny, si lovecký inštinkt rýchlo získa prevahu. Vyrovnaný Jack Russell teriér svojim dvojnohým priateľom prinesie veľa radosti: je priateľský, otvorený, nebojácny a aktívny.

Výchova Jack Russell teriéra

Výchova by mala byť absolútne láskyplná a dôsledná, a mala by zohľadňovať skvelý lovecký inštinkt živého Jack Russell teriéra. „Nie“ by malo v skutočnosti vždy znamenať „nie“ – šikovný pes rád využíva nedôslednú výchovu na prevzatie kontroly v jeho vzťahu voči človeku. Na iné malé zvieratá si pes najlepšie vie privyknúť v období šteniatka – v dospelom veku sa títo vášniví poľovníci len veľmi ťažko dokážu spriateliť s potenciálnou „korisťou“, ako sú mačky. Rovnako ako dospelí psi, aj šteniatka potrebujú okamžitú reakciu, aby porozumeli, čo je žiaduce správanie a čo nežiaduce. Dôslednosť je tu alfou a omegou.

Dôležité: So všetkými členmi rodiny si stanovte pravidlá, čo považujete za nežiaduce správanie, a tieto následne dodržiavajte už od šteniatkovského veku psa: ak má pes povolené ísť do postele ako malé šteňa, bude to vždy vyžadovať; ak budete pozorne reagovať na jemné štekanie mladého psa, môžete riskovať, že v dospelosti bude pes uštekaný.

Veľmi sa odporúča navštevovať školu pre šteniatka alebo aj pre dospelých psov. Váš nový člen rodiny tu zvyčajne nielen spozná psy iných plemien, a tým sa naučí s ostatnými psami vychádzať, ale tiež precvičí základné povely ako „sadni“ alebo „zostaň“, alebo „prísť na privolanie“, čo Vám uľahčí každodenný život. Mimochodom, spoločné cvičenie posilňuje puto medzi Vami a psom. V ideálnom prípade by ste mali začať hľadať kompetentnú psiu školu skôr, než si psíka privediete domov. Psí tréner by Vám mal presvedčivo zodpovedať Vaše otázky, a mali by ste mať dojem, že sa v škole kladie dôraz na kontrolovanú hru a učenie.

Ako zamestnať týchto energických psov

Tieto energické psy milujú veľa pohybu! Ak ho majú nedostatok, môžu sa u nich vyskytnúť problémy so správaním alebo nadváha. Aby ste Vášho psa dostatočne vyťažili, odporúčajú sa okrem dlhých prechádzok s dostatkom času a priestoru na čuchanie a hrabanie aj psie športy, ako napr. výcvik agility alebo tanec so psom, pretože tu môže Váš štvornohý kamarát využívať aj svoju šikovnú hlavičku. Váš Jack Russell teriér Vás bude rád sprevádzať aj pri joggingu! Ďalej ocení hľadacie hry, pri ktorých je cieľom nájsť skryté predmety alebo dobroty.

Napriek všetkej energii je dôležité, aby ste psovi dopriali aj pokoj. Konkrétne to znamená napríklad: loptové hry! Najlepšie však kontrolované, to znamená, že loptu psík vezme len na Váš pokyn. Kontrolovaná hra zabráni tomu, aby bol pes napriek pohybu príliš rozbláznený. Práca mysle je dôležitá na to, aby ste svojho psa naplno vyťažili, ale tiež aby ste spolu s ním vytvorili silný tím. Môžete ho naučiť aj veľa trikov – tréning s klikerom vie byť pre psov tiež veľmi zábavný! Zamestnaný a dobre vychovaný Jack Russell teriér je skvelým spoločníkom v každej situácii.

Jack Russell © alexei_tm / stock.adobe.com
Jack Russell má vždy náladu na hranie.

Výživa a zdravie

Výživa psa je ovplyvnená niekoľkými aspektami, ako sú zdravotný stav, vek a úroveň aktivity. Najmä úroveň aktivity je u tohto plemena zvýšená, a preto Jack Russell teriéry zvyčajne potrebujú zvýšený prísun energie. To sa však nedá všeobecne určiť pre každého psa. Vo všeobecnosti by krmivo malo obsahovať okolo 70% mäsa. To, či budete svojmu štvornohému priateľovi podávať suché a/alebo mokré krmivo, je na Vás. Vždy by ste však mali venovať pozornosť vysokej kvalite krmiva. Metóda BARF (biologicky vhodné kŕmenie surovou stravou) je ďalšou možnosťou stravovania, ktorú by ste mohli zvážiť. V našom online obchode, v sekcii pre psov, nájdete Krmivo pre psov špeciálne pre Jack Russell teriérov.

Jack Russell teriéry sú náchylní na alergické kožné ochorenia, ktoré v niektorých prípadoch znamenajú intoleranciu na určité zložky potravy. Ak sa vyskytnú príznaky potravinovej intolerancie, ako sú kožné reakcie alebo gastrointestinálne ťažkosti, je potrebné vyhľadať spúšťač. Najlepšie je to dosiahnuť pomocou eliminačnej diéty. Následne v budúcnu sa treba vyhnúť potravinovým zložkám vyvolávajúcim alergiu. Ak pes trpí neznášanlivosťou obilnín, môžete prejsť napríklad na bezobilninové krmivo pre psov. Mali by ste dávať pozor na dostatok pohybu a stravu prispôsobenú nízkej telesnej hmotnosti, inak majú tieto malé psy tendenciu trpieť nadváhou.

Koľko rokov sa dožíva Jack Russell teriér?

Jack Russell teriér je v zásade robustný pes, ktorý sa pri dobrej starostlivosti a druhovo vhodnej strave môže dožiť veku viac ako 15 rokov.

Choroby typické pre plemeno

Bohužiaľ, u plemena Jack Russell teriér sa vyskytujú niektoré typické choroby. Riziko toho sa však dá minimalizovať kúpou psa od seriózneho chovateľa. Rovnako ako niektoré iné plemená teriérov, aj Jack Russell teriér je náchylný na ataxiu a myelopatiu. Medzi príznaky týchto neurologických ochorení môžu patriť pohybové poruchy a trasenie sa. Môžu sa vyskytnúť aj alergické kožné ochorenia (atopia). V prípade luxácie pately (vykĺbenie kolenného jabĺčka) sa koleno vychýli, a pes zvyčajne šetrne kráča iba po troch nohách. V tomto prípade pomôže chirurgický zákrok, ktorým sa problém odstráni.

Starostlivosť o srsť: Týždenná starostlivosť žiaduca

Srsť psa sa skladá z krycej srsti a podsady, a vyžaduje si pravidelnú starostlivosť. To je najjednoduchšie pri psoch s hladkou a stredne hrubou srsťou, kde postačí vykefovanie srsti – psy s týmito druhmi srsti avšak viac pĺznu než ich hrubosrstí príbuzní. Čím častejšie použijete hrebeň a gumenú kefu na srsť, tým menej psích chlpov nájdete vo svojej domácnosti. Okrem každotýždenného česania Vašich Jack Russell teriérov s hrubou srsťou by malo byť na programe starostlivosti o srsť aj pravidelné trimovanie srsti – najlepšie odborníkom, od ktorého sa to môžete prípadne naučiť. Pritom sa odstraňuje stará a uvoľnená krycia srsť, aby sa srsť mohla obnoviť. Oči, uši a pazúry by ste mali každý deň zbežne pozrieť, aby ste mohli v prípade zmien okamžite konať, napríklad v dôsledku napadnutia roztočmi.

Hodí sa ku mne Jack Russell teriér?

Ste aktívni a radi trávite čas vonku? Potom je Jack Russell teriér pre Vás vhodným spoločníkom! Dobre vychovaný pes tohto aktívneho plemena je ideálny aj ako rodinný pes: dlhé výlety, jogging, šantenie s deťmi – malý člen rodiny je rád, keď môže byť súčasťou všetkých pohybových aktivít! Tí, ktorí dávajú prednosť krátkym prechádzkam, by sa mali radšej rozhodnúť pre pokojnejšie plemeno psov, pretože Jack Russell teriéry by mali byť stále fyzicky zaneprázdnení.

Máte už iné domáce zvieratá? Teriéry, ktorí vyrastali s mačkami, sa určite dokážu s mačkami spriateliť. V zásade sa však vyžaduje opatrnosť, keď títo vášniví poľovníci žijú pod jednou strechou s potenciálnou „korisťou“. Jack Russell teriér je vhodný iba pre tých začiatočníkov, ktorí sa najprv intenzívne zaoberali plemenom, jeho požiadavkami a najmä optimálnym výcvikom. Dobrým zdrojom informácií sú chovateľské kluby, regionálni chovatelia a samozrejme aj ďalší fanúšikovia plemena Jack Russell teriér so skúsenosťami.

Pred poriadením si psíka

Pretože Jack Russell teriéry majú priemernú dĺžku života až 15 rokov, je nevyhnutné si zadováženie psíka vopred starostlivo zvážiť. Vopred sa tiež zaoberajte otázkou, kto sa v prípade Vašej choroby alebo dovolenky, môže o psíka postarať. Ak už máte deti, stanovte si jasné pravidlá ešte pred tým, než si psíka prinesiete domov. Tiež ich poučte, aby so psíkom zaobchádzali zodpovedne. Ak sa budú deti k novému členovi rodiny správať s úctou, dlhodobému priateľstvu nestojí nič v ceste: z detí a psov sa môže stať skvelý tím!

Viete si predstaviť, že by ste išli na dovolenku so svojím štvornohým priateľom? V súčasnosti existuje veľa hotelov, ktoré s radosťou rodinu ubytujú aj so psom! Popri základnému vybaveniu – vodítkapelechyhrebene a kefy, nožnice na pazúrydekyprepravné boxy do auta atď – Vám vzniknú pravidelné náklady na druhovo vhodné krmivo a veterinárne vyšetrenia. Náklady na veterinára môžu byť v prípade neočakávaných chorôb Vášho štvornohého miláčika podstatne vyššie. Ujasnite si tiež, že žiadny člen rodiny nie je alergický na psy, a ak je to potrebné, zaobstarajte si súhlas od prenajímateľa bytu, že Vám povoľuje chovať v byte psa. Samozrejme by ste mali tiež reálne zhodnotiť, či budete schopní venovať psovi dostatok času, a to každý deň a po mnoho ďalších rokov.

Kúpa Jack Russell teriéra

Každý, kto má záujem o plemeno Jack Russell teriéra, by mal vyhľadávať len serióznych chovateľov. Keďže toto psie plemeno je veľmi populárne, medzi chovateľmi, bohužiaľ, nájdete veľa „čiernych oviec“, ktorým ide predovšetkým o dosiahnutie čo najvyššieho zisku. Cenou za to nie je len oslabený štandard plemena – seriózni chovatelia dbajú pri chove na to, aby zvieratá zodpovedali štandardu, a to fyzicky aj charakterovo – ale aj zdravie šteniat a rodičovských zvierat. Neseriózni chovatelia často chovajú zvieratá v zlých podmienkach a bez ohľadu na ich potreby.

Sučkám po pôrode neposkytujú dostatok času na zotavenie, naopak ich chcú čo najrýchlejšie znova spáriť. Okrem toho bývajú šteniatka od matky oddelené často príliš skoro, čo prináša nielen zdravotné riziká, ale aj problémy sociálneho správania u šteniatok. Seriózni chovatelia sú členmi združenia alebo psieho klubu, a zaväzujú sa dodržiavať ich pokyny týkajúce sa dobrých životných podmienok zvieraťa a zachovania rasového štandardu.

Chovateľ, ktorý sa stará o blaho psov, Vám dá možnosť spoznať šteniatka, ich rodičov aj súrodencov, ktorých má vo svojej chovateľskej stanici. Rád zodpovie Vaše otázky týkajúce sa starostlivosti o zdravie alebo výživu jeho chovných zvierat. Nie je to iba predajca, ale kontaktná osoba pre všetky záležitosti týkajúce sa Vášho nového štvornohého prírastku. Dobrí chovatelia okrem toho radi kladú otázky o budúcom prostredí svojho chránenca, Vašich životných podmienkach a voľnočasových aktivitách, pretože k zodpovednému chovu samozrejme patrí aj nájdenie toho najlepšieho možného domova pre malé šteniatka. Národné chovateľské kluby Vám môžu pri hľadaní serióznych chovateľov vo Vašom okolí pomôcť.

Jack Russel teriér z útulku

Ak to nemusí byť šteniatko, môžete vyhľadať špeciálne spolky na ochranu zvierat plemena Jack Russell teriér, ktoré sprostredkúvajú domov už starším zvieratám, niekedy tiež krížencom, do dobrých rúk. Občas sa psy tohto plemena nachádzajú aj v útulkoch pre zvieratá. Takéto psy môžu mať vo svojej povahe určité zvláštnosti, ktoré závisia od toho, čo doposiaľ zažili, ale zvyčajne sa veľmi tešia z nového domova –  v útulku Vám tiež spravidla pri výbere psa dobre poradia, aby ste zistili, či sa k Vám psík bude hodiť.

Prajeme Vám veľa dobrodružstiev spolu s Vaším Jack Russell teriérom!

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.