Gravidita psa This article is verified by a vet

Gravidita u psa

Aby ste mohli s istotou povedať, že je vaša sučka gravidná, mali by ste navštíviť veterinára.

Či už ide o plánovanú alebo neplánovanú graviditu, je to vzrušujúce obdobie pre ľudí aj zvieratá. Ako však zistím, že je moja sučka gravid? A na čo mám počas tohto obdobia dbať? Všetky dôležité informácie na tému gravidita psa nájdete v nasledujúcom článku.

Koľko trvá gravidita psa?

Od prvého párenia (ak je známe) ponarodeniešteniatuplynie v priemere 63 dní. Ale aj 57 až max. 72 dní je pre graviditu sučky v norme. 

Kedy môže sučka otehotnieť? 

Na začiatku hárania je sučka k samčím obdivovateľom skôr odmietavá. Čím viac sa blíži ovulácia (sučka ich má vždy niekoľko), tým väčší záujem o psov prejavuje. Je v takzvanej “ruji” a môže sa kryť.  

Váš veterinár vám pomôže určiť najvhodnejší čas na nakrytie sučky. Za týmto účelom sa sučka pravidelne gynekologicky vyšetruje a stanovuje sa koncentrácia hormónu progesterónu v krvi. Keď hladina progesterónu dosiahne určitú hranicu, je čas na krytie sučky. 

Ako spoznám, že je sučka gravidná? 

Či bolo párenie úspešné a či je sučka skutočne gravidná, sa dá bohužiaľ zistiť najskôr po troch týždňoch. Potom môže veterinár vykonať krvný test. Ak sa v krvi nájde hormón relaxín, gravidita psa je potvrdená. Negatívny test v 21. deň však hneď neznamená, že sučka nie je gravidná. V tomto prípade veterinár zopakuje krvný test o týždeň neskôr. Ak je test negatívny aj po ďalšom týždni, ale sučka vykazuje známky gravidity, jedná sa pravdepodobne ofalošnú graviditu. 

Ďalej sa vykoná ultrazvukové vyšetrenie maternice. Šteniatka a ich srdcový tep sa však dajú spoľahlivo ultrazvukom rozoznať až približne po štyroch týždňoch. V tomto čase je tiež možné približne určiť počet šteniat. 

Tento počet, najmä pri veľkých vrhoch, by sa mal považovať len za orientačný. Čím viac šteniat sučka nosí, tým je situácia v bruchu neprehľadnejšia. 

Približne po troch alebo štyroch týždňoch už môže veterinár šteniatka v bruchu sučky nahmatať. V ôsmom týždni je dokonca možné počuť srdcové ozvy šteniat zvonku pomocou stetoskopu.

Ďalšie indície poukazujúce na graviditu sučky 

Čím ďalej bude gravidita psa postupovať, tým ľahšie ako majiteľ rozpoznáte, kedy sa blíži príchod šteniatok na svet. Medzi prvé viditeľné príznaky gravidity patrí opuch a tmavšie sfarbenie bradaviek približne od piateho týždňa. V šiestom alebo siedmom týždni sa postupne zväčšuje aj brucho a sučka chodí častejšie na potrebu. 

Dva psy na deke © Karoline Thalhofer / stock.adobe.com
Sučka sa nechá nakryť samcom len v čase ovulácie.

Správna výživa gravidnej sučky

Správna výživa má rozhodujúci vplyv na zdravie nenarodených šteniat. Až do piateho týždňa gravidity môžete sučke podávať bežné krmivo. Samozrejme, tak ako u všetkých psov, aj tu platí, že krmivo by malo byť vyvážené a kvalitné. Zloženie živín by malo byť prispôsobené individuálnym potrebám sučky. Tie sa líšia v závislosti od plemena, veľkosti, veku, hmotnosti a úrovne aktivity. 

Od šiesteho týždňa gravidity sa energetická potreba samice výrazne zvyšuje. Preto by ste mali každý týždeň až do pôrodu zvýšiť príjem energie o 15 percent. Dbajte na vysoký obsah bielkovín.

V žiadnom prípade by ste sa nemali snažiť kompenzovať zvýšené energetické nároky väčším množstvom potravy. Obezita by mala negatívne dôsledky na zdravie matky aj šteniat. 

No väčšina sučiek aj tak nedokáže prijať veľké množstvo potravy. Koniec koncov, objem žalúdka sa v dôsledku rastu šteniat čoraz viac zmenšuje. Vyberte krmivo, ktoré má vysokú energetickú hodnotu v pomere k množstvu (napr. krmivo pre šteňatá) a je ľahko stráviteľné. 

Dennú dávku rozdeľte na tri až štyri menšie porcie – to je pre nastávajúcu matku znesiteľnejšie než jedna veľká porcia.

Ako často počas gravidity musím so sučkou navštevovať veterinára?

Okrem prispôsobenej stravy a prípravy domáceho prostredia sú súčasťou optimálnej prípravy na pôrod samozrejme aj pravidelné návštevy veterinára. Okrem povinných očkovaníproti najdôležitejším ochoreniam psov sa za určitých okolností (všade, kde je chovaných viac psov) odporúča aj očkovanie proti herpes vírusu psov. Toto ochorenie vyvoláva takzvanýúhyn šteniat”. Okrem toho by mala byť gravidná sučka odčervenáokolo 40. a 55. dňa gravidity. 

Od 50. dňa je možné na základe röntgenového vyšetrenia určiť počet šteniat (+/-1). Na röntgenovom snímku sú potom kostry šteniat dobre viditeľné. Ak poznáte presný počet šteniat, spoľahlivo viete, kedy je pôrod ukončený. 

Po takomto röntgenovom vyšetrení môžete byť lepšie pripravení aj na prípadné ťažkosti počas pôrodu, ktoré môžu nastať najmä pri niektorých väčších šteniatkach. 


Franziska Pantelic, Veterinár
Profilbild von Tierärztin Franziska Pantelic

Už niekoľko rokov podporujem Magazín zoohit svojimi rozsiahlymi odbornými znalosťami. Licencovaným veterinárnym lekárom som sa stala v roku 2009 a v súčasnosti prevádzkujem mobilnú ambulanciu pre malé zvieratá v metropolitnej oblasti Mníchova.


Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.