Podchladenie u psov

Pes v posteli pod dekou

Sneh, chlad, ostrý vietor a prenikavá vlhkosť: zima znamená výzvu rovnako tak pre človeka ako aj pre psa. Zatiaľ čo my sa oblečieme do kabátov, rukavíc, šálov, psom zostáva stále ten istý hrejivý kožuch. Stačí im však alebo môže byť aj psom zima? Ako spoznám, že je môjmu psíkovi chladno a ako zabránim tomu, aby sa nepodchladil?

Cítia psy chlad?

Vlky, jelene, zajace alebo diviaky – mnohé divoké zvieratá trávia celú zimu na slobode a nezamrznú. Napokon sú vybavené srsťou, ktorá chlad aj vlhkosť úspešne odpudzuje. Funguje však táto ochranná vrstva aj u našich psíkov? Ako potomkovia vlkov sú aj naše psy vybavené spravidla hustou srsťou, ktorá ich zodpovedne chráni pred chladom. Zatiaľ čo mnohým psom nerobia dobre príliš veľké horúčavy, sneh, búrka alebo studený vietor sa zdajú byť pre psov prijateľnými. Avšak nenechajte sa pomýliť. V skutočnosti môže Váš pes zmrznúť alebo sa podchladiť. Ako je to možné?

Prečo niektoré psy mrznú viac ako iné

S domestikáciou domácich psov a myšlienkou psa ako najlepšieho priateľa človeka sa tieto zvieratá čím ďalej tým viac približovali našim životným podmienkam. Ak slúžili psy predtým ako pracovná sila, a ak trávili čas na dvoroch a farmách, dnes žijú v spoločnej domácnosti s človekom, sú zvyknuté na teplý, vyhriaty byt a kúrenie počas zimy. Spolu so šľachtením čisto domácich a módnych psov zmizla aj nutnosť mať zimnú srsť, ktorá by psa chránila pred zimou. Niektoré zo známych plemien majú len veľmi tenký podrast, ktorý iné psy, napr. pracovné alebo pastierske, chráni pred chladom. Hlavne malé, krátkosrsté plemená s tenkou srsťou veľmi ľahko vymrznú. Tiež jedinci južného pôvodu pociťujú chlad intenzívnejšie ako napr. husky, ktorí sú na sneh aj ľadový vietor zvyknutí.

Faktory, ktoré ovplyvňujú citlivosť psov na chlad

Či je psovi zima alebo nie, závisí na príslušnosti zvieraťa k danému plemenu a vlastnosti jeho srsti. Dobermani, boxery, toy teriéry, alebo anglické chrty zimu znášajú o poznanie horšie ako napríklad husky alebo bernské salašnícke psy. Zároveň však súvisí daná problematika ešte s mnohými inými faktormi. Rolu hraje aj vek, zdravotný stav a hmotnosť. Psy s artritídou reagujú na chlad citlivejšie, podobne je tomu aj u psíkov seniorov alebo psov s nízkou hmotnosťou. Všeobecne môžeme túto problematiku uzavrieť tým, že to, či je psom zima alebo nie, závisí na nasledujúcich faktoroch:

 • Plemeno
 • Vlastnosti srsti
 • Vek
 • Zdravotný stav
 • Hmotnosť

Ako spoznám, že je psíkovi zima?

Ak sa u psíka objaví silný pocit chladu, neznamená to nutne, že mrzne. Aj pes s tenkou spodnou vrstvou chlpov sa môže v snehu cítiť dobre, keď sa napr. veľa pohybuje, poskakuje okolo alebo naháňa loptu. Napokon týmto činnostiam sa zahrievajú svaly. Ako avšak spoznám, že je psovi vonku príliš zima a že je na čase, aby sme ho vzali do tepla domova? Ten, kto svojho psíka dobre sleduje, môže našťastie rozpoznať typické symptómy a podchladeniu včas zabrániť. Sú tu prítomné určité ukazovatele v správaní a držaní tela, ktoré nám naznačia, že psík mrzne. K nim patria:

 • Kŕčovité držanie tela: pes vyťahuje chrbát hore a tlačí k sebe chvost
 • Chvenie sa: pes ježí srsť a trasie sa.
 • Nepokoj: pes vykazuje jasné príznaky nepohody. Chce očividne späť domov alebo kňučí.
 • Strata záujmu: pes sa pohybuje pomaly, pôsobí ospalo a je bez nálady.

Ak sa u Vašeho psa tieto symptómy prejavia, mali by ste sa čo najskôr vydať na cestu domov a vyhľadať teplé miestečko. Hoci chvenie sa nemusí byť nutne ukazovateľom chladu, môže ísť o reakciu na stresovú situáciu alebo môže byť dôsledkom rôznych ochorení. V takýchto prípadoch chvenie neustane ani v teple domova.

Pes šťastný na snehu

Takto psíka opäť zahrejete

Keď je pes späť v teple domova, zahreje sa obvykle veľmi rýchlo sám, chvenie ustane a zviera začne pôsobiť uvoľnene. Prievan alebo chladná podlaha (dlaždice, laminát) nie sú však v tejto chvíli pre psíka vhodným miestom na odpočinok. Obstarajte mu teplú deku a vytvorte mu príjemný, teplý peleštek. Ak pes najradšej leží na zemi vo svojom košíku, môže Vám byť nápomocná deka, silný koberec alebo styroporová podložka. Od krbových kamien alebo otvoreného ohňa by ste psíka mali bezpodmienečne držať ďalej.

Ako dôjde u psa k podchladeniu?

Aj napriek všetkým opatreniam a pozorovaniu možných symptómov došlo k tomu, že sa Váš psík podchladil. Obzvlášť náchylní k podchladeniu sú prirodzene jedinci s krátkou srsťou a malé psy, ktoré už pri teplote okolo bodu mrazu začínajú mrznúť. Avšak ani veľké psy s dlhou srsťou nemajú úplne vyhraté. Ľadový kúpeľ v zime, mokrá srsť pri ľadovom vetre alebo o niečo dlhšie čakanie pred supermarketom na zmrznutej zemi urobia aj z toho najrobustnejšieho psa zviera, ktoré môže prechladnúť. Výrazný pokles telesnej teploty na hodnotu okolo 30°C a menej môže viesť k vážnym zdravotným rizikám. Ak máte pri dotyku pocit, že je Váš pes chladný alebo sa neobjavuje chvenie, hoci sa pes ešte stále nachádza vonku v chlade, je to život ohrozujúci varovný signál, lebo psy, ktoré sú veľmi silno podchladené, už nie sú schopné sa triasť. Ak u psa rozpoznávate jeden z následujúcich symptómov, je nutné jednať rýchlo:

Predzvesti podchladenia

 • Silné, neustávajúce chvenie sa
 • Bledo až namodralo sa lesknúce sliznice v okolí úst
 • Ľadové uši, labky aj chvost
 • Absencia chvenia, hoci je pes stále vystavený chladu
 • Plytký dych a slabý pulz
 • Letargia (pes leží úplne apaticky)

Prvá pomoc pri podchladení psa

Ak vnímate jeden z týchto znakov podchladenia, musíte psa bezpodmienečne premiestniť na teplé miesto a začať s následujúcou prvou pomocou:

 1. Zmerajte (tak rýchlo ako to len bude možné) teplotu
 2. Utrite psíka opatrne uterákom (hlavne ak je mokrý) a zabaľte ho do deky. Ak vlastníte sušičku, môžete v nej uterák krátko nahriať.
 3. Zaviňte ohrievaciu fľašu alebo špeciálny nahrievací vankúš do uteráka a položte ho psovi pred brucho do oblasti ohybov paží alebo do oblasti bedier. Keďže sa v týchto miestach nachádza husté riečisko ciev, možno takto psíkovi rýchlo zdvihnúť teplotu.
 4. Natiahnite mu deku pokiaľ možno aj cez hlavu a nos, avšak len do tej miery, aby mal psík  stále prísun vzduchu a deka neobmedzovala jeho dýchanie.
 5. Podajte psíkovi teplú vodu alebo mierne ohriaty vývar, ktorého by sa mohol napiť, tým sa tiež zahreje.
 6. Akonáhle ste psíka stabilizovali týmito opatreniami, je na mieste zavolať veterinára alebo psíka odviezť na kliniku čo najskôr ako to je možné. Pri ťažkom podchladení môže rýchly zásah zo strán odborníkov zvieraťu zachrániť život. Ale aj keď sa psíkovi už očividne darí lepšie, mali by ste aj tak vyhľadať veterinárnu pomoc.

Rýchle zahriatie a žiadna panika

Je dôležité psíka neustále pomaly zahrievať. Ak by ste psíka zahriali príliš rýchlo pomocou fénu alebo elektrickej výhrevnej deky, môže to viesť nielen k popáleniu, ale aj k životu nebezpečnému srdcovému šelestu. Mali by ste sa vyhnúť aj unáhlenému jednaniu spôsobeného panikou. Pokúste sa zostať kľudní a doprajte svojmu psíkovi pri ceste k veterinárovi pocit, že je všetko v poriadku a že nie je dôvod sa znepokojovať. Tým sa psík uvoľní a jeho teplota sa bude opäť pomaly vraciať do normálu.

Ako psa chrániť pred chladom a podchladením?

Ak podchladenie nie je podchytené včas, pes môže v najhoršom prípade upadnúť do kómy a zomrieť. Aj keď pes podchladenie prežije, môže skutočnosť, že ho prekonal, mať neblahé následky na jeho zdravie. Tí, čo sa už raz podchladia, neskôr horšie znášajú chlad než iní štvornohí jedinci. Najlepšie je teda podchladeniu zvieraťa 100% zabrániť a vyhnúť sa mu. Avšak akým spôsobom psíka pred chladom chrániť?

pes na snehu s kabátom a topánkami

Najlepšou ochranou je prevencia

Hlavne v zime, keď teploty všade klesajú pod bod mrazu, je nevyhnutná zvýšená pozornosť o starostlivosť o psa, vďaka ktorej môžete prechladnutiu predísť. Vynechanie zimných prechádzok však nie je žiadnym riešením. Aj v chladnom počasí musí psík chodiť pravidelne von, aby zostal vyrovnaným, spokojným a fit členom domácnosti. Aby Vám psík pri každodenných vychádzkach nemrzol alebo sa nepodchladil, odporúčame dodržiavať nasledujúce tipy:

 • Lepšie viac krátkych vychádzok než jednu dlhú: ak panujú vonku nízke teploty, choďte von častejšie, ale len na krátku chvíľu. Riziko podchladenia je u dlhších prechádzok oveľa vyššie.
 • Zaistite zvieraťu pohyb: čím viac sa pes vonku hýbe, tým teplejšie mu je a tým nepravdepodobnejším sa podchladenie stáva. Ak má Váš psík rád aportovanie, využite túto vášeň a vezmite si so sebou na prechádzku aj loptu, frisbee alebo čokoľvek na aportovanie, čo by psík mohol loviť a nosiť Vám späť. Aj trochu náročnejší terén, napríklad lesná cesta, na ktorej pes musí preskakovať kamene a vetvy alebo schodisko môžu pomôcť psíka pred chladom ochrániť. U veľmi mladých psov alebo tých, ktoré majú ťažkosti s kĺbmi, by ste však s týmito aktivitami nemali preháňať.
 • Nenechávajte psíka dlho čakať: nákupy by ste v zime mali podnikať bez svojho štvornohého miláčika. Pri čakaní na studenom betóne môže zviera rýchlo prechladnúť. Tiež ho nenechávajte v aute. Vo vnútri dôjde pomerne rýchlo k poklesu teploty, keď je vonku mráz.
 • Choďte von, keď je najteplejšie: aj keď je Váš psík zvyknutý stáť pravidelne skoro ráno a neskoro večer pri dverách a tešiť sa na prechádzku, je zmysluplné tieto časy v zimnom období posunúť. Ráno choďte von trochu neskôr, keď sú vonkajšie teploty o niečo vyššie. Ak sa psík nechce svojich ranných a večerných rituálov vzdať, potom ho len veľmi rýchlo vyvenčite a dlhšiu prechádzku si doprajte okolo poludnia, keď aj lúče slnka dodajú o čosi viac tepla.
 • Intenzívnejšie sa starajte o srsť: pravidelná starostlivosť o srsť, ku ktorej patrí kefovanie a česanie je u dlhosrstých plemien veľmi dôležité. Avšak v zime je nevyhnutné ešte viac, keďže ním nielenže zabránite pĺznutiu srsti, ale zároveň sa postaráte, aby psík mal na sebe izolačnú vrstvu, ktorú tvorí ošetrovaná srsť.
 • Mokrú srsť vždy dobre vysušte: vlhkosť môže byť obzvlášť v mrazoch veľmi prenikavá a dokáže rýchlo viesť k podchladeniu. Keď sneží, tak sa mokrému kožuchu bohužiaľ nevyhnete. Akonáhle ste opäť v suchu, mali by ste psíka poriadne osušiť ručníkom. Pokým je pes mokrý, nedávajte ho nikam, kde je prievan alebo chladná podlaha. To by mohlo viesť k zápalu pľúc alebo zápalu močového mechúra. Bežte s psíkom von až vtedy, keď bude jeho srsť úplne suchá – toto pravidlo platí samozrejme aj po kúpeli.
 • Vyhnite sa suchej pokožke: suchý vzduch z kúrenia vysušuje nielen pokožku psov ale aj ľudí. Ak je pokožka týmto spôsobom zasiahnutá, je zle chránená pred chladom. Špeciálne prípravky ako napr. rybí olej v jedle môžu byť v tomto prípade nápomocné.
 • Starajte sa intenzívne o labky zvieraťa: labky psa sú v zime vystavené obrovskej záťaži, pretože posypaná soľ, ktorou sú v zime chodníky a cesty ošetrované, je pre psa jedovatá. Hlavne keď nalepený sneh a nečistoty zaschnú, soľ sa môže zažrať do vankúšikov a spôsobiť veľké bolesti. Ihneď po prechádzke preto očistite labky zvieraťa teplou vodou (napr. krátkou sprchou len na nohy) a natrite ich mastným krémom alebo vazelínou. To môže byť pre psíkov, ktorí už problémy s labkami majú, veľmi náročné. Psa k tomuto zákroku presvedčíte jedine pravidelným tréningom, prehováraním a vidinou maškrty, keď všetko dobre zvládne a bude spolupracovať. Ak má pes medzi bruškami prstov chlpy, mali by ste ich v zime bezpodmienečne ostrihať, aby sa na nich nelepil sneh.

Potrebuje psík zimnú bundu alebo iný outfit?

Nebolo by praktické, keby ste svojho psíka mohli jednoducho obliecť do niekoľkých vrstiev ako samy seba a tak ho pred chladom ochrániť? Bunda pre psa je vlastne oveľa viac než len módnym výstrelkom. Veľmi dobre môže fungovať u psov, ktoré majú len tenkú vrstvu chlpov, krátku srsť alebo majú veľmi krátke nohy. V týchto prípadoch dokáže psíkov efektívne pred chladom ochrániť. Preto si psíkovia ako pinčovia, dobermani, maďarské stavače, jazvečíky alebo čivavy radi nechajú v zime túto „druhú srsť“ nasadiť. Aj pre šteniatka, starších jedincov alebo psy, ktoré bývajú vonku naozaj dlho, je bunda vynikajúcim zmysluplným riešením. To isté platí o zimných topánkach, ktoré sú vhodné pre jedinca s vysokou citlivosťou vankúšikov na labkách. Dobrá obuv chráni psa pred soľou alebo ostrým ľadom. Aj tu je dôležité, aby topánky dobre sedeli, nesmie byť obmedzený prirodzený spôsob chôdze psa. Ak Váš pes zatiaľ žiadne problémy s labkami nemal, stačí, keď mu labky po každej prechádzke namažete mastným krémom, ktorý ich ochráni pred soľou.

Objavte skvelý výber oblečenia pre psov, ktoré ponúkame na našich stránkach!

A teraz si už len užívajte zimu!

S trochou starostlivosti a pozornosti môžete Vy aj Váš pes prežiť zimu v zdraví a bez nebezpečenstva, pričom môžete spoločne objavovať krásy tohto ročného obdobia. Prajeme Vám aj Vašemu psíkovi veľa zdaru!

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.