Pretrhnutie krížových väzov u psa

Pes u veterinara

Pretrhnutie predného krížového väzu je jedným z najčastejších ortopedických ochorení u psov. Pretrhnutie krížových väzov pri nehodách je ojedinelé, väčšinou psi trpia pomaly postupujúcou degeneráciou s následným prasknutím predného krížového väzu.

Príčiny pretrhnutia krížových väzov u psov

Krížové väzy sú súčasťou väzov kolenného kĺbu. Predné a zadné krížové väzy zaisťujú, že sa stehno a píšťala nemôžu pohybovať proti sebe. Zabraňujú rotácii dolnej končatiny dovnútra, rovnako ako posunu píšťaly ku stehnu a preťažovaniu kolena. Predné krížové väzy sú zaťažované viac ako zadné krížové väzy, a preto je ich pretrhnutie častejšie. Príčinami ruptúry krížového väzu u psov je degenerácia a genetická predispozícia.

Dôvody degenerácie nie sú úplne jasné. V úvahu prichádzajú tieto príčiny: chybné postavenie končatín, poruchy krvného obehu v krížovom väze, degeneratívne ochorenie kĺbov a zápaly kĺbov. Riziko ruptúry krížového väzu zvyšujú zmeny spojené s vekom alebo obezita. V takýchto prípadoch sú krížové väzy oslabené a jednotlivé vlákna sa trhajú. Hlavne úbytok fibroblastov je sprevádzaný stratou elasticity a pevnosti. Čiastočná trhlina sa môže postupne rozvinúť do úplného pretrhnutia. Veľmi často sa pretrhne krížové väzivo aj v druhom kolennom kĺbe, pretože degenerácia a preťaženie nebýva väčšinou jednostranné. V mnohých prípadoch dochádza tiež k poraneniu meniskusu, buď sa pretrhne alebo je poškodený chronickou nestabilitou kolenného kĺbu. Len výnimočne sú príčiny pretrhnutia krížových väzov nehody ako napr. preťaženie pri cvičení alebo zapadnutie nohy do diery v zemi, tieto prípady sú častejšie u mladých psov veľkých plemien (labrador, zlatý retríver, rotvajler). Naviac sú tieto plemená ohrozené nadváhou.

Príznaky

Hlavným príznakom ruptúry krížového väzu pri nehode je náhle veľké krívanie, obvykle s bolesťou. Pri čiastočnom pretrhnutiu krížového väzu alebo pri malých prasklinách jednotlivých vlákien pes niekoľko dní mierne kríva. Krívanie môže opäť vymiznúť. Krížové väzy sa po takomto narušení môžu pretrhnúť aj pri minimálnej námahe a potom je postihnutie výraznejšie. Pes sa snaží na nohu nenašľapovať, dotýka sa zeme len špičkami prstov a pri sedení kladie nohu na stranu. Kolenný kĺb je opuchnutý a teplý. Ak je naviac postihnutý aj meniskus, je ochromenie naozaj výrazné.

Diagnóza

Na diagnostikovanie pretrhnutia krížených väzov môže byť využitých niekoľko možností vyšetrenia vrátane predbežného vyšetrenia príznakov a ortopedického vyšetrenia. Pri ortopedickom vyšetrení môže veterinár vykonať niekoľko testov. Tzv. zásuvkový test je veľmi citlivý a spoľahlivý, stehno a píšťala sa pohybujú proti sebe. U psov so silnými stehennými svalmi je ľahšie urobiť tibiálny kompresný test. Ďalšie vyšetrenie ako je napríklad RTG a CT môžu poskytnúť presnú predstavu o poškodení kĺbu.

Liečba pretrhnutého krížového väzu

Existuje rada rôznych liečebných postupov pretrhnutého krížového väzu. Konzervatívna liečba (nechirurgická) sa pomocou liekov, fyzioterapie, šetrného zaobchádzania a stravy snaží o obnovu bezbolestného používania kolenného kĺbu. Táto liečba je však vhodná len pre malých a ľahkých psov. Pre chirurgickú liečbu pretrhnutého krížového väzu bolo popísaných mnoho rôznych techník. Cieľom všetkých metód je trvalá stabilizácia kolenného kĺbu. Existujú techniky, ktoré nahradzujú poškodené krížové väzy vlastným tkanivom pacienta alebo umelými materiálmi a utiahnutím kĺbových obalov. Okrem toho existujú rôzne metódy na úpravu kĺbovej biomechaniky, odklonením síl pôsobiacich na kolenný kĺb.

Objavte náš výber krmiva na kĺbové ťažkosti na zoohit.

Prevencia

Hlavne u veľkých a ťažkých plemien psov je treba venovať pozornosť zdravej strave. Je treba predchádzať obezite, pretože vedie k preťažovaniu kĺbov a krížových väzov.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.