Rotvajler

Rotvajler

Pevná škrupina, jemné jadro: rotvajler je silný, neohrozený a sebavedomý pes, ktorý niekedy ako strážny a policajný pes ukáže zuby. Ale ako rodinný pes, má bývalý mäsiarsky pes tiež svoju jemnú stránku: láskyplnú, vernú a maznavú!

Povaha a temperament

Chovateľský štandard FCI, v ktorom je plemeno uznané pod číslom 147 (2. Skupina: Pinče, bradáče, plemená molossoidné a švajčiarske salašnícke psy) opisuje rotvajlera ako psa “priateľskej a kľudnej povahy”, láskyplný, milujúci deti a poslušný. Napriek tomuto pokojnému a dobrému charakteru bol rotvajler zdiskreditovaný a v niektorých krajinách je teraz uvedený na zozname nebezpečných plemien. V akčných a hororových filmoch je zobrazený v úlohe agresívnej a krvilačnej beštie a v reálnom svete bol opakovane uvádzaný v súvislosti so psími útokmi. Vina je na tých, ktorí v minulosti vycvičili rotvajlera ako agresívny kúsavý stroj a zaobchádzali s nimi bezohľadne. Ale tiež nepochopená zvieracia láska, ktorá bola sprevádzaná nedostatočným alebo nekonzistentným tréningom, viedla u niektorých psov k agresívnemu správaniu.

Povaha

Či sa dobrá povaha rottweilerov ukáže, závisí na postoji majiteľa, ako u väčšiny plemien psov. V zodpovedných a skúsených rúk, ktoré mu poskytnú konzistentné vzdelávanie, sa rotvajler vyvinie vo vyrovnaného, veselého a laskavého psa, ktorý nie je horší ako akýkoľvek iný pes podobnej veľkosti. Dobre socializovaný a vycvičený rotvajler je dokonca vhodný ako rodinný pes, ktorý sa v tejto úlohe prezentuje ako veľmi verný a spoľahlivý spoločník. Hoci je zvyčajne podriadený iba jednému vodcovi, je verný a láskyplný k ostatným členom jeho rodiny. K deťom v rodine sa správa otvorene a jemne. Pri spolužití s ​inými zvieratami, v súlade s obvyklým zoznámením, zvyčajne nie je problém. Aj keď to jeho silné, svalnaté telo nenaznačuje, rotvajler je v dome pokojný a uvoľnený spolubývajúci, ktorý rád hodí „nohy hore“. Vonku sa premení v atletického a energického psa. Vonku miluje hranie a vyčíňanie a teší sa tvorivým športovým programom, kde môže naozaj pracovať.

Rozmanitý pohyb rotvajlerovi vyhovuje aj mentálne. Fyzicky a psychicky zaneprázdnený, rotvajler je uvoľnený a bezstarostný. Takže rotvajler je zriedka nervózny alebo dokonca agresívny. Hoci sú podozrievaví voči cudzincom, dobre vychovaní psi majú tendenciu zostať v pokoji. Ich silné ochranné inštinkty, odvážna povaha a v neposlednom rade ich fyzická sila mu umožňuje brániť svoju rodinu všetkými prostriedkami, ale využíva ich len vtedy, keď to vyžaduje jeho majiteľ. Predovšetkým je to sila nervov a vôle k práci, ktorá dovoľuje rotvajlerovi vykonávať bez námietok všetky úlohy, ktoré mu boli pridelené. To z neho robí ideálneho služobného psa a spoločníka.

rotvajler šteniatko © otsphoto / stock.adobe.com

Vzhľad

K jeho práci, služobný pes v polícii a armáde, prináša silnému rotvajlerovi tiež jeho zovňajšok tie najlepšie predpoklady. Jeho svalnaté telo a jeho silná, široká papuľa so 42 zubami vzbudzujú úctu. Jeho atletická a ťažká postava je plná sily a energie. Napriek jeho trochu výraznej postave s rovným, pevným chrbtom a širokou, hlbokou hruďou, rotvajler nikdy nevyzerá nemotorne. Naopak, jeho energická chôdza a silný postoj prezrádzajú agilitu a vytrvalosť.

Psy vážia asi 50 kg pri kohútikovej výške medzi 61 a 68 cm, feny sú o niečo menšie s výškou kohútika medzi 56 a 63 cm a hmotnosťou 42 kg. Hustá, krátka srsť, ktorá sa skladá z vrchnej srsti a podsady, je lesklá a čierna s bohato červenkastými hnedými znakmi. Takzvané pálenie na lícach, krku, hrudníku a nohách, rovnako ako nad očami a pod koreňom chvosta sa jasne líši od tmavej základnej čiernej farby. Trojuholníkové uši sú umiestnené vysoko na stredne dlhej a širokej lebke. Jeho dobre vyvinutý nos ho predurčuje pre použitie ako stopára, je skôr široký ako guľatý. Rovnako ako tesne priliehajúce pery čiernej farby.

Rotvajler – história

Dokonca aj Rimania oceňovali veľkú silu psov spojenú s obratnosťou a obrovskou vytrvalosťou. Rímski pastieri chovali predkov dnešných rotvajlerov ako pastierske psy. Rotvajler je jedným z najstarších plemien psov na svete.

Rímski legionári posielali svoje stáda dobytka s pomocou neohrozených psov na rôzne trhy s dobytkom v Rímskej ríši. Takže predkovia rotvajlerov sa dostali až do bývalého cisárskeho mesta Rottweil, ktoré až do 19. storočia bolo významným strediskom obchodu s dobytkom a nakoniec dalo meno tomuto psiemu plemenu. Dobytok a ovce boli dovážane z Rottweil do Breisgau, do Alsaska a do údolia Neckar. Miestni mäsiari rýchlo spoznali vysokú úžitkovú hodnotu plemena a začali chovať tieto užitočné pracovné psy. Známi ako „mäsiarskí psi“ boli chovaní v priebehu niekoľkých storočí predovšetkým pre vytrvalosť a inteligenciu ako pastierske psy. Vďaka svojej pozornosti, bezpodmienečnému ochrannému inštinktu a vysokej pracovnej sile sa stali nepostrádateľnými pomocníkmi miestnych mäsiarov. Nielenže riadili a strážili dobytok, ale tiež strážili svojho pána a jeho majetok. Na stredovekých trhoch, kde predajcovia dobytka a mäsiari predávali svoj majetok, viazali na svoje psy kožený vačok, v ktorom mali požičané peniaze. Dokonca aj tí najchytrejší zlodeji sa neodvážili priblížiť k tomuto silnému a pozornému psovi.

V neskorom stredoveku sa obľúbené plemeno rotvajler rozšírilo z Rottweilského centra pre  odchod s hovädzím dobytkom nakoniec rozšírilo do ďalších oblastí. Čoskoro potom však plemeno stratilo svoj pôvodný účel ako strážca stád. Príchod železníc a ďalších vozidiel umožnil rýchlejšiu a účinnejšiu prepravu hospodárskych zvierat. Na rozdiel od mnohých psích rás, však, rotvajler nevymizol.

Keď polícia testovala na začiatku 20. storočia rôzne plemená psov pre službu, bola rýchlo poznaná vysoká užitková hodnota rotvajlerov. Už v roku 1910 bol oficiálne uznaný ako služobný pes. K dnešnému dňu sa rotvajler často nachádza v policajných službách a u pohraničnej stráže

veselý rotvajler © CallallooFred / stock.adobe.com

Chov a výcvik rotvajlera

V chove rottweilerov hrajú rozhodujúcu úlohu potrebné vlastnosti pre použitie ako služobného psa. Vedľa bdelosti, odvahy a sile zodpovední chovatelia pripisujú veľký význam aj duševnej odolnosti a nervovej sile svojich psov. Iba ich sebavedomie a rovnováha robí z rotvajlera verného a spoľahlivého partnera v službe. Rovnako tak, poslušnosť a vôľa podriadiť sa psovodovi patrí k základným požiadavkám na ich vlastnosti.

Dokonca aj ako rodinný pes je nepochybne silný, vyvážený a poslušný pes. K podpore týchto črtov je však nutné, ako je popísané vyššie, vyžadovať nielen správny chov, ale tiež pevné a konzistentné vzdelávanie. Je dôležité, aby vzdelávanie a socializácie  začali už v šteňacom veku. Každý mladý rotvajler je pripravený sa pripojiť ku svorke a učiť sa od nej. Silný a ochotný pes musí včas spoznať svoje limity. Najmä v prvých deviatich mesiacoch sa musí naučiť používať svoju silu a postupovať podľa pokynov svojho pána. Rovnako tak by integrácia do rodiny mala uskutočniť čo najskôr. Počas tohto procesu by mal byť prirodzene podozrievavý pes starostlivo, trpezlivo a s potrebnými dôsledkami oboznámený s cudzími ľuďmi a novými situáciami.

Kým rotvajler prináša prirodzenú ochranu, iba prostredníctvom správnej výchovy sa stane jemným, priateľským spoločníkom a rodinným psom. Čoskoro socializovaný a vycvičený rotvajler sa nakoniec predstaví ako verný a oddaný partner, ktorý stojí za pánom v každej situácii. Je určite výhrou pre každého milovníka psov.

Hodí sa ku mne toto plemeno?

Je samozrejmé, že toto plemeno nie je pre každého. Rotvajler potrebuje skúseného psovoda, ktorý vyžaruje okrem odbornosti, zvlášť kľud a opatrnosť. Neistej alebo nervóznej osobnosti sa tento sebavedomý pes určite nepodriadi. Nayše ľudia, ktorí majú záujem o rotvajlera, by mali mať dostatok sily a vytrvalosti, aby udržali silného psa bezpečne na vodítku. Najmä samce s telesnou hmotnosťou viac ako 50 kg môžu vyvinúť obrovskú silu. Z tohto dôvodu sú feny vhodnejšie ako rodinné psy. Na ihrisku ADRK (General German Rottweiler Klub e.V.) vlastníci dostávajú ďalšie dôležité tipy pre správne vzdelanie a chov rotvajlerov.

Problém plemena

Nezodpovedné kríženie, zlý alebo nedostatočný výcvik môže mať za následok nebezpečné vzorce správania u rotvajlerov. Kvôli chýbajúcemu výcviku a nesprávnemu prístupu prišli rotvajleri k povesti útočného psa. Od roku 2001 je rotvajler zaradený v zozname nebezpečných rás v niektorých nemeckých štátoch, tj. Jeho držanie podlieha určitým obmedzeniam. Napríklad testované povahy. V Rakúsku je v závislosti na štáte vyžadovaná „licencia psovoda” alebo “osvedčenie o spôsobilosti” pre držanie rotvajlera. Aj vo Švajčiarsku držanie rotvajlera podlieha povoleniu v dvanástich z trinástich kantónov, kde sú schválené zoznamy nebezpečných psích plemien. Pred zakúpením rotvajlera by sa mali zainteresované strany informovať o príslušných ustanoveniach ich štátu.

zlaté šteniatko rotvajlera © otsphoto / stock.adobe.com

Zdravie a starostlivosť

Kým chov a výchova tohto konkrétneho plemena psa nie sú bez problémov a sú prinajmenšom výzvou, fyzická starostlivosť o rotvajlera je spojená s ďaleko menším úsilím. Krátka srsť je potrebné kefovať len zriedka a len pri výmene srsti a občas vykonávať masáž špeciálnou gumovou rukavicou.

Dokonca aj proti chorobám je robustný a svalnatý Rottweiler pomerne odolný. Avšak, rovnako ako mnoho iných psov podobnej veľkosti a hmotnosti, rotvajleri vykazujú určitú náchylnosť k dysplazii bedra a lakťov (HD / ED). ADRK preto zabezpečuje rontgenové vyšetrenie počas testov uchovnenie, ktoré odhaľuje genetickú dispozíciu pre ochorenie kĺbov. Srdcové ochorenia, ako je napr. zlyhanie srdca, je u rotvajlerov v posledných rokoch čoraz častejšie diagnostikované.

Psie športy pre rotvajlerov

Všeobecne platí, že riziko ochorenia, rovnako ako u ľudí, môže byť správnou stravou a vyváženým športovaním minimalizované. Zvlášť rotvajleri, ktorí nie sú chovaní ako služobní psi, ale ako čisto rodinní psi, potrebujú fyzickú a duševnú činnosť. Obedience, stopovanie alebo agility sú ideálne. Pre rotvajlera, ktorý má rád jogging so svojim majiteľom, nie je však najdôležitejší beh, ale skôr uspokojenie za splnenie úlohy. Tiež bežný šport významne prispievá k dobrému vzťahu medzi človekom a psom.

Ľudia s dostatočnou túžbou a časom venovať sa tejto náročnej rase, ktorá potrebuje suverénny a konzistentný výcvik, blízke spojenie s rodinou a komplexne fyzickú a duševnú činnosť, nakoniec získajú nielen ochranu, ale predovšetkým bude spoľahlivým, priateľským a jemným priateľom. Pes, ktorý je „úžasný” a to nielen vďaka svojej sile.

Potreby na výživu sa líšia, tak ako u iných plemien psov, v závislosti od veku, úrovne aktivity a zdravotného stavu. V obchode zoohit nájdete aj krmivo špeciálne vyvinuté pre rotvajlerov.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.