Staroba u psov: Ako svojmu štvornohému seniorovi pomôcť 

starý unavený pes

Ani naši štvornohí priatelia neprechádzajú starobou bez problémov. To, či pes trpí stareckou slabosťou, je však veľmi individuálne.

Mnohé psy sprevádzajú svojich majiteľov veľkú časť ich života a dožijú sa vysokého veku. Samozrejme, ani staroba u psov sa nedá nepovšimnúť. V nasledujúcom článku sa dozviete, ako sa staroba u psov prejavuje, aako môžete psovi uľahčiť starnutie. Budeme sa zaoberať aj ťažkou témou, kedy je čas rozlúčiť sa.  

Koľko rokov sa psy dožívajú? 

Na túto otázku neexistuje univerzálna odpoveď, pretože to závisí od plemena. Vo všeobecnosti platí, že malé psy majú vyššiu priemernú dĺžku života než veľké plemená. Zatiaľ čo čivava sa môže dožiť až 15 rokov, buldog alebo bernardín sa zvyčajne dožívajú siedmich až desiatich rokov. 

Okrem týchto dedične podmienených faktorov zohrávajú významnú úlohu aj vonkajšie vplyvy, ako je strava, chov a celkový zdravotný stav psa. Aby ste svojmu psovi zabezpečili dlhý a šťastný život, mali by ste sa o týchto témach dobre informovať. 

Starecká slabosť u psov: Aké sú príznaky? 

Starecká slabosť u psov je podobná ako u nás, majiteľov domácich zvierat. Ako veľmi psa postihne sa však nedá vopred predpovedať. Zatiaľ čo u niektorých štvornohých priateľov sa až do vysokého veku neprejavujú takmer žiadne príznaky, kvalita života iných sa zhoršuje pomerne skoro. 

U starnúcich psov sú často pozorované najmä tieto klinické príznaky: 

  • Vonkajšie znaky: Šedivenie srsti (najmä v oblasti hlavy) alebo strapatá a matná srsť až po zvýšené vypadávanie srsti. 
  • Strata chuti do jedla so sprievodným úbytkom hmotnosti. 
  • Problémy s kĺbmi a kosťami v dôsledku úbytku kostnej hmoty alebo artrózy: Pes sa často nerád pohybuje alebo má bolesti pri vstávaní alebo ležaní. 
  • Zhoršenie alebo strata sluchu, zraku a čuchu 
  • Imunosupresia súvisiaca s vekom: Vekom sa oslabuje aj imunitný systém, takže staré psy môžu dostať viac infekcií. 
  • Zvýšené močenie v dôsledku slabosti močového mechúra 

Ako bojovať proti stareckej slabosti u psa? 

Najdôležitejší pre vášho milovaného štvornohého priateľa je dobrý celkový zdravotný stav. Okrem dedične podmienených faktorov je totiž stredobodom vysokej kvality a dĺžky života. Preto by ste mali od začiatku venovať pozornosť zdraviu, starostlivosti a výžive svojho domáceho maznáčika. 

Nasledujúcimi opatreniami môžete proti stareckej slabosti u psa bojovať a dopriať mu príjemnú starobu:

1. Zabráňte nadváhe

Mnohé štúdie potvrdili, že nadváha (obezita) podporuje vznik základných ochorení, ako je napr. diabetes mellitus (cukrovka). V súvislosti s obezitou sa často vyskytujú aj problémy s kĺbmi. 

Vyvážená strava a pravidelný pohyb sú preto veľmi dôležité. Oboje môže spomaliť výskyt závažných príznakov staroby alebo im úplne zabrániť. 

Tip na čítanie: Aká je ideálna strava pre starnúce psy, sme pre vás zhrnuli v samostatnom článku. Špeciálne krmivo pre staršie psy je samozrejme k dispozícii aj v internetovom obchode zoohit.

2. Zmiernite bolesti

Mnoho zdravých psov má v starobe bolesti pri pohybe spôsobené úbytkom kostnej hmoty typickým pre starobu. Keďže úbytok kostnej hmoty už nemožno vyliečiť, veterinár môže zmierniť bolesť pomocou liekov proti bolesti. Často možno dokonca pozorovať, že po podaní sa pohybové vlastnosti aspoň na krátky čas opäť zlepšia.

3. Dbajte na pravidelné kontroly

Dobrá preventívna starostlivosť už pred utrpením zachránila mnoho psov. Preto u staršieho psa dbajte na pravidelné prehliadky u veterinára. Takto sa dajú typické ochorenia súvisiace s vekom odhaliť už v ranom štádiu a úspešne liečiť. 

4. Ukážte porozumenie

Nie je to jednoduché, keď váš milovaný štvornohý priateľ po mnohých rokoch spoločného života v starobe trpí. V prípade starších psov je však dôležité, aby ste mali pre nich pochopenie. Ak je to možné, treba sa vyhýbať namáhavým aktivitám a stresovým situáciám, ako je napr. príchod nového šteniatka. 

Kedy je čas sa so psíkom rozlúčiť? 

Najskôr jedna vec: akokoľvek je táto otázka dôležitá, nemožno na ňu všeobecne odpovedať. Staroba nie je choroba, ale prirodzený aspekt života. 

Mnohé psy v pokročilom veku vykazujú príznaky ochorenia kĺbov alebo majú už len veľmi málo zubov. Pokiaľ to však pes zvláda, nie je potrebné prijímať žiadne opatrenia. Utrpenie môžete zmierniť starostlivosťou a v prípade potreby pomocou liekov.  

Niekedy je starecká slabosť tak pokročilá, že pes veľmi trpí. V tomto prípade by ste sa mali určite poradiť s veterinárom. Pretože symptómy v posledných dňoch života psa často rýchlo postupujú. V takejto ťažkej situácii je dôležitá objektívna rada veterinára pre pohodu psa.  

Pár slov na záver 

Posledných pár rokov či mesiacov života našich štvornohých kamarátov nemusí byť ťažkých. Starecká slabosť sa u psov značne líši a niekedy sa prejavuje len veľmi mierne. Navyše, ako majiteľ psa môžete urobiť veľa pre to, aby sa váš chlpatý senior cítil čo najlepšie. 

Napriek tomu je vždy ťažké sa na konci dlhého a krásneho psieho života so psíkom rozlúčiť. Užívajte si teda spoločné chvíle so svojím miláčikom a vždy si zaspomínajte na krásne chvíle. O tie sa naše psy v priebehu ich života bohato postarajú. 

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.