Svrbenie u psov

Svrbenie-u-psov

Každý pes sa občas škriabe, najmä v období výmeny srsti. Ak si však všimnete, že svrbenie presahuje bežnú mieru, určite by ste mali pátrať po príčinách. Ak sa totiž váš pes neustále škriabe, neznamená to len jeho nepohodu. Trvalé svrbenie u psov je zvyčajne znakom napadnutia parazitmi, alergií, plesňových infekcií alebo rôznych ochorení. 

Príčiny svrbenia u psov

Svrbenie je jedným z najčastejších dôvodov, prečo majitelia psov vyhľadajú veterinára. Najmä ak sa váš pes neustále škriabe a nechce prestať, je návšteva veterinára nevyhnutná. U psov existuje mnoho spúšťačov svrbenia. Radi by sme vám tu predstavili tie najdôležitejšie.

Vo všeobecnosti veterinári rozlišujú medzi primárnymi a sekundárnymi príčinami: V prípade primárnych príčin je najprv prítomné svrbenie a až potom sa objavia zmeny na koži. Naopak, v prípade sekundárnych príčin sa najprv objavia zmeny na koži a až potom svrbenie.

Roztoče a blchy ako spúšťače 

Medzi typické príčiny svrbenia u psov patria parazity, ktoré napádajú srsť a kožu vášho štvornohého priateľa. Existuje mnoho druhovroztočov, ktoré môžu psom spôsobovať problémy. Najdôležitejšie v súvislosti so svrbením sú: 

 • Dravé roztoče (Cheyletiella) 
 • Roztoč zákožky svrabovej (Sarcoptes) 
 • Ušné roztoče (Otodectes cynotis) 
 • Roztoče jesenných tráv (Trombicula autumnalis)

Bežnou príčinou svrbenia u psov je aj napadnutie blchami. Blchysa na psy prenášajú z infikovaných zvierat alebo sa do srsti štvornohého priateľa dostanú z prostredia – napríklad z pelechu alebo z auta. Precitlivenosť na zložky blších slín potom môže viesť k alergii na blšie pohryznutie (FAD) alebo alergii na blšie sliny.

Alergie

U psov môžu rôzne alergiespôsobiť mierne až silné svrbenie. Medzi najdôležitejšie typy alergií patria:

 • Kontaktná alergia: Alergény vyvolávajú alergickú reakciu v mieste kontaktu. 
 • Alergia na blšie sliny: Alergény v blších slinách môžu spôsobiť silné svrbenie. 
 • Atopia: Alergény z prostredia, ako sú peľ, tráva, roztoče bytového prachu alebo plesne, sú príčinou alergických reakcií. 
 • Alergia na krmivo: Niektoré bielkoviny v krmive vyvolávajú alergiu.
jarne_dobrodruzstva_pes

Hubové (plesňové) infekcie

Hubové funkcie môžu u psov spôsobiť aj svrbenie. Medzi typické huby patrí Microsporum canis a zriedkavejšie Trichophyton mentagrophytes.

Vo všeobecnosti sa však plesňové infekcie u psov vyskytujú pomerne zriedkavo. Zvyčajne sa vyskytujú len v prípade oslabeného imunitného systému, nedostatočnej starostlivosti alebo úzkeho kontaktu s infikovaným zvieraťom.

Iné spúšťače svrbenia u psov

Sekundárnymi príčinami svrbenia u psov sú najmä systémové ochorenia. Patrí medzi ne hypertyreóza, Cushingova choroba (hyperadrenokorticizmus) alebo autoimunitné ochorenia.

V týchto prípadoch dochádza k zmenám na koži a srsti v dôsledku porúch ochrannej bariéry kože, oslabenia imunitného systému, predĺženia cyklu rastu srsti a podobne. 

Uvedené ochorenia sa často spočiatku prejavujú kožnými zmenami bez svrbenia. V dôsledku zmien štruktúry kože a potlačenia imunitného systému sa pôvodcovia infekcií, ako sú baktérie a kvasinky (malassezia), môžu na zmenenej koži ľahšie usadiť a následne spôsobiť infekciu. 

Diagnostika: Ako určiť príčinu svrbenia u psov?

Keďže existuje veľa príčin svrbenia u psov, základom pre stanovenie diagnózy veterinárnym lekárom je podrobná anamnéza a klinické vyšetrenie.

Aké otázky kladie veterinár?

 • Základné informácie o psovi (plemeno, pohlavie, vek, hmotnosť) 
 • Vek pri vzniku problémov so svrbením 
 • Vyskytujú sa podobné príznaky aj u rodičov a/alebo súrodencov? 
 • Miesto výskytu svrbenia 
 • Sezónnosť: Napríklad, vyskytujú sa príznaky vždy na jar? 
 • Sú postihnuté aj iné zvieratá alebo ľudia v domácnosti? 
 • Ak bol pes predtým liečený, reagoval dobre na predchádzajúcu liečbu? 
 • Čo sa objavilo ako prvé? Svrbenie alebo zmeny na koži?

Na základe týchto informácií a po klinickom vyšetrení začne veterinár s diagnostikou.

Päť dôležitých diagnostických metód

 1. Ektoparazity sú bežnou príčinou svrbenia u psov a zvyčajne sa dajú ľahko zistiť. Ak sa nezistia žiadne parazity, ale klinické podozrenie je veľmi vysoké, mala by sa vykonať diagnostická terapia. V tomto prípade sa podá liek proti predpokladanému parazitovi a čaká sa, či zaúčinkuje. 
 2. Pomocou cytologických postupov alebo antibiogramu s detekciou patogénov možno ako patogény rozlíšiť aj baktérie a kvasinkové huby. Tu je dôležité určiť príčinu kolonizácie týchto infekčných patogénov. 
 3. Na zistenie plesňových infekcií (dermatofytov) existujú rôzne diagnostické metódy, ako napríklad Woodova lampa, kultivácia plesní alebo PCR testy na zistenie dermatofytov. 
 4. Diagnostika alergií je zložitejšia. Žiaľ, neexistujú jednoduché a spoľahlivé testy, ktoré by ukázali, o akú alergiu ide. Diagnostika kontaktnej alergie je ešte pomerne jednoduchá, pretože svrbenie po kontakte s určitou látkou sa objavuje len lokálne. Pri ostatných alergiách sa odporúča tzv. vylučovacia diagnostika. To znamená, že sa vylúči jedna alergia za druhou. 
 5. Pri podozrení na sekundárne svrbenie je nevyhnutné pátrať po základnej príčine, ako sú hormonálne poruchy, napríklad pomocou krvných testov vrátane hodnôt štítnej žľazy. 

Terapia: Ako liečiť svrbenie u psov? 

V prípadoch extrémneho svrbenia je často potrebné rýchlo zmierniť utrpenie psa liekmi ešte pred diagnostikou alebo počas nej. To je možné pomocou rýchlo pôsobiacich liekov, ako sú glukokortikoidy alebo oklacitinib. Pomáha aj lokálna terapia, napríklad špeciálnymi šampónmi.

Je však nevyhnutné zistiť príčinu svrbenia, aby bolo možné psovi dlhodobo pomôcť. Ktorá metóda liečby sa použije, závisí od presnej príčiny svrbenia.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Háranie u feny

Napriek tomu, že je háranie feny úplne prirodzený proces, neštandardné správanie u feniek, nervozita, škvrny na koberci alebo strach z nechcenej gravidity spôsobuje mnohým chovateľom starosti. Čo by ste mali vedieť o "háraní" a ako toto obdobie prekonať bez stresu, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
4 min

Zvracanie u psov

Každý chovateľ túto situáciu určite zažil a spôsobila mu uprímné zdesenie: jeho psík začal z ničoho nič zvracať. Nie každá forma zvracania vo Vás však musí vyvolať obavy. Zvracanie u psov, nazývané tiež vomitus, sa vyskytuje pomerne často a jeho príčiny sú rôzne. Jednorázový nástup tohto problému je úplne neškodný, ak sa však vyskytuje častejšie alebo ovplyvňuje zdravotný stav psíka, potom je návšteva veterinára nevyhnutná. Zvracaním sa  vlastne telo niečomu bráni, jedná sa o jeho ochranný mechanizmus. Týmto reflexom dokáže totiž efektívne a rýchlo vylúčiť von jedovaté alebo nechcené substancie, prípadne aj cudzie telesá. Pri tomto reflexe, ktorý sa skladá z viacerých fáz, úzko spolupracujú hltan, pažerák, bránica, žalúdok, brušné svalstvo a dych.