Navykanie šteňaťa na nový domov: Základné vybavenie a tipy

šteňaťko

Rozhodli ste sa zaobstarať si štvornohého miláčika? Gratulujeme! Aby všetko prebehlo hladko, mali by ste všetko pripraviť už pred príchodom nového člena rodiny. Okrem zodpovedajúcich vedomostí o výchove psa by ste mali mať tiež povedomie o tom, čo taký psík k životu potrebuje. Najmä začiatočníci by mali čas pred príchodom nového člena domácnosti využiť na načerpanie potrebných informácií. Kúpte základné vybavenie ešte pred príchodom šteňaťa – a budete plne pripravení na nové vzrušujúce okamihy! Na nasledujúcich riadkoch sa dozviete celý rad informácií a tipov k základnému vybaveniu, ktoré šteňa potrebuje!

Budete potrebovať dve misky: Jednu na krmivo a druhú na vodu, ktorú by malo mať šteňa neustále k dispozícii. Sortiment misiek je naozaj bohatý: Dekoratívne misky na krmivo ako napr. táto keramická miska s labkami alebo kvalitná miska z ušľachtilej ocele – pre každého psa, či už malého či veľkého, nájde každý majiteľ podľa svojho vkusu tú pravú. Vyberie aj ten, kto hľadá misku z ušľachtilej ocele s potlačou, alebo so vzorom labiek či kociek. Najmä pre psov veľkých plemien sú dobrou voľbou výškovo nastaviteľné misky, ako napr. stojan vrátane dvoch misiek z ušľachtilej ocele, ktorého výšku možno upraviť pre šteňa aj pre dospelého psa. 

psy a misky

Praktickým riešením na cesty sú fľaše so zásobníkom na vodu: Sú priestorovo úsporné a ľahké.

Bezpečné cestovanie

cestovanie so psom

Ak so svojím novým štvornohým kamarátom podnikáte výlety do lesa, po poliach či do mestského parku, mali by ste mu zaobstarať vhodné vodítko. Praktické – najmä pre šteňatá v rastovej fáze – sú sady, ako napr. sada Hunter: vodítko + postroj Ecco Sport Vario Rapid v žiarivo červenej farbe. Kvalitný a odolný nylonový postroj s vodítkom dlhým 200 cm bude skvelým a praktickým doplnkom do dažďa aj vetra. Dostupný je v dvoch veľkostiach: S a M. Menej nápadná je varianta tejto sady Hunter Ecco Sport Vario Rapid v čiernej farbe.

Každý majiteľ psa to pozná: V zimných mesiacoch často venčí psíka za zotmenia.  Ak je navyše ešte hmla, ani psíka na konci vodítka nevidí. Neuvidia ho ani cyklisti alebo vodiči. Pre väčšiu bezpečnosť slúžia svietiace doplnky:

Vodeodolný LED prívesok s karabínou môžete ľahko pripevniť na obojok. Môžete zvoliť nepretržité svetlo alebo blikanie – Váš miláčik bude vidieť až do vzdialenosti 200 m.

postroj

Ďalším bezpečnostným prvkom je pochrómovaný prívesok s adresou: Do striebornej kapsule vložíte Vašu adresu a telefónne číslo a pripevníte na obojok. Ak sa Váš psík stratí, jeho nálezca bude okamžite vedieť, komu psík patrí.

Pohodlie: Deky, pelechy, vankúše

Po napínavých dobrodružstvách ocenia šteňa pohodlné a útulné miestečko na ničím nerušený odpočinok. Malí psíkovia veľa spia – často až 20 hodín denne! Môžete tak pripraviť svojmu miláčikovi jeden alebo viac pohodlných pelechov, ponuka je naozaj veľká. Nevyhnutným vybavením sú praktické deky, ktoré majú mnohostranné využitie, či už na pohovke, na posteli, v košíku alebo na zemi. Fleecová deka Pawty s certifikátom Oeko-Tex je úžasne pohodlná. Takéto všestranné deky vytvoria nielen teplé miestečko pre Vášho miláčika, ale tiež ochránia pohovku a ďalší nábytok od chlpov a nečistôt.

pes deka

Táto fleecová deka je tiž vybavená potlačou labiek: Deka pre psov Vetbed Isobed Paw je vybavená protišmykovou úpravou a možno ju ľahko prať v automatickej práčke na 90 stupňov – hygienické a čisté riešenie, ak sa Vášmu psíkovi stane malá nehoda, či už z dôvodu choroby alebo nevoľnosti. Je veľmi hebká a chráni pred chladom z podlahy. Deka Vetbed je dostupná v troch veľkostiach a možno ju individuálne ustrihnúť.

Pokiaľ chcete ešte pohodlnejší pelech, kúpte Vášmu miláčikovi mäkký pelech Cozy Kingdom. Vďaka vysokému okraju sa môže šteňa do pelechu pohodlne zababušiť. Pelech s obojstranným vankúšom, prateľný na 30 stupňov, je dostupný v troch rôznych veľkostiach. Ideálnym doplnkom je potom vankúš do prepraviek pre psov – vybrať si môžete vhodnú veľkosť do Vašej prepravky. Tiež mimo prevpravky môže tento plyšový, tvarovo stabilný vankúš vytvoriť útulné miesto na spanie.

pelech a šteňaťko

Čas na hranie: obľúbené hračky

Vyspaní do ružova? Potom je ten správny čas na hranie! Ponuka hračiek pre šteňatá je naozaj veľká, ale obľúbené sú klasické hračky, ako napr. Puppy KONG, ktorá poteší aj pánov svojou trvanlivosťou a odolnosťou: Nezničiteľná hračka je nielen veľmi bezpečná, ale tiež všestranne použiteľná. Je ideálna pre šteňatá v období prezubovania, podporuje žuvanie a je plniteľná maškrtami. Vďaka mäkkému gumovému materiálu, z ktorého je vyrobená, skáče a hopsa a zaručuje tak skvelú zábavu. Táto multifunkčná hračka pre šteňatá a malé psy je dostupná v modrej a ružovej farbe a vo veľkostiach S a M.

Veľmi obľúbená je tiež hračka Trixie-Gumové loptičky s povrázkom. Pomocou 30 cm dlhého povrázku môžete loptičku bez veľkej námahy hádzať veľmi ďaleko. Aportovanie tak bude pre Vášho miláčika veľká zábava a bez problémov loptičku šetrnú k zubom a opatrenú nopkami ľahko uchopí a prinesie. K evergreenom a veľmi obľúbeným hračkám dospelých štvornožcov patria hračky na preťahovanie, ako napr. Trixie-pestré lanko. Dostupné je v niekoľkých veľkostiach a tiež s rôznymi uzlíkmi – všetky varianty sú vhodné aj pre šteňatá pre hry na preťahovanie. Ďalšie výhody hrania s lankom: Robustné lano čistí vďaka prírodným bavlneným vláknam zuby a medzizubné priestory. U šteniat vo fáze prezubovania znižuje bolesť, ak lanko pred hraním vložíte do chladničky. Tip: Nenechávajte šteňa vždy vyhrať a dbajte na to, aby ste mali hru aj zviera vždy pod kontrolou a mohli hru kedykoľvek ukončiť.

Desiaty a odmeny na cesty

Šteňa sa neustále učí – kedykoľvek a kdekoľvek – a je vhodné požadované správanie pozitívnym spôsobom podporovať! Pozitívna motivácia môže byť hra, maznanie alebo podávanie maškŕt. Praktickým riešením na cesty sú maškrty, ak chcete Vášho miláčika odmeniť, napr. pri nastupovaní do vlaku. Skvelým pomocníkom pre uchovávanie maškŕt na cestách je sáčok na maškrty Trixie Dog Activity Baggy Deluxe. Nielen pri spoločných prechádzkach, ale aj doma by ste mali mať odmenu pre svojho štvornohého spoločníka vždy po ruke – pretože správne načasovanie je pri výchove veľmi dôležité.

psy

Ďalším úžasným doplnkom na cesty je hračka Trixie Preydummy. Je ideálna pre psov so silne vyvinutým loveckým inštinktom. Prirodzenú vášeň psa tak môžete využiť pri výchove. Robustný plátený sáčok vyvinul známy poradca v oblasti výchovy psov Jan Nijboerkann. Preydummy môžete naplniť obľúbenými maškrtami a zahrať sa napríklad na schovávačku. Možno ju použiť aj na aportovanie.

Pomocníci pri výchove

Pískanie je skvelou výchovnou metódou: Píšťalky, ako napr. vysokofrekvenčná píšťalka Trixie patrí k nevyhnutnému vybaveniu každého pána. Píšťalka je individuálne nastaviteľná a znie stále rovnako – akonáhle sa pes raz tento signál naučí, dokáže ho vždy priradiť k určitej situácii. Budete tak mať svojho psa pod kontrolou pri spoločných prechádzkach v lese či na lúkach. Naučte šteňa, aby po zapískaní napríklad pribehol späť k Vám.

Multi-Clicker
výchova psa

K výchove psa pomocou zvukov prispievajú aj ďalšie výcvikové metódy. Napríklad disky Trixie Trainings Discs vydávajú pri lete zvuk, ktorý môžete cielene využiť pri výcviku šteňaťa. Pri prenášaní disku žiadny zvuk nevydávajú. Návod a tipy na výcvik je u piatich diskov s nylonovým provázkom priložený. Jasný zvuk, ktorý neruší okolie, vydáva tiež Multi-Clicker: Počas výcviku navyknite šteňa na zvukový signál a podporte tak požadované správanie. Zvuk Multi-Clickeru je nastaviteľný čo do intenzity aj výšky tónu, čo uľahčuje výcvik viacerých zvierat naraz. 

Naučiť šteňa čistote je často skúškou trpezlivosti. Vložky Savic Puppy Trainer Pads Vám túto dobu uľahčia. Vložky je možné používať v kombinácii s toaletou Puppy Trainer – budete tak mať absolútnu istotu, že nič nevytečie von. Vložky môžete používať ale aj bez toalety: Spodná strana je vybavená špeciálnym povlakom a moč tak nepresiakne na podlahu ani koberec. Vo vložkách obsiahnutý gél absorbuje tekutinu a pachy a povrch je tak behom 30 sekúnd opäť suchý.

Vložka šteňaťko

Váš byt tak bude od začiatku hygienický čistý: Posaďte šteňa na vložku a odmeňte ho, pokiaľ tu vykoná potrebu. Postupne posúvajte vložku Savic Puppy Trainer Pad bližšie a bližšie ku vchodovým dverám, kým sa šteňa nenaučí vykonávať potrebu vonku. Vložky sú vhodné aj pre staré či choré zvieratá. Po každom použití vložku vymeňte. A len tak mimochodom: Udržujte chodníky a cesty čisté a na prechádzky si vybavte sáčky na psie exkrementy, aby ste mohli exkrementy pohodlne zobrať a vyhodiť tam, kam patrí.

Samozrejme aj napriek všetok výcvik sa môže občas prihodiť malá nehoda: Šteňa hltalo veľmi rýchlo a zvracia alebo už nestihlo vykonať potrebu na určenom mieste? Žiadny problém: Postriekajte miesto sprejom Savic Refresh’r Cleaning Spray. Odstránite tak aj 99,99 % zárodkov a baktérií. Sprej je určený špeciálne na odstránenie moču, zvratkov alebo stolice – samozrejme je vhodný aj do domácností s mačkami, vtákmi alebo tiež na čistenie mačacích toaliet alebo klietok pre hlodavce. Sprej s príjemnou sviežou vôňou je neškodný k životnému prostrediu a netoxický.

Starostlivosť od hlavy až po labky

kúpeľ psa

Ak sa z dobrodružnej výpravy vrátil Váš miláčik celý ušmudlaný, je na čase použiť šampón pre psy, napríklad šampón pre šteňatá pre lesklú srsť Beaphar. Jemný šampón sa stará o citlivú srsť malých šteniat makadamiovým olejom a je vhodný pre šteňatá všetkých plemien.

Je výhodou, ak je šteňa na Váš pach už zvyknuté. Ak je to možné, navštívte chovateľa predtým, než si šteňa odnesiete domov a ponechajte šteňaťu kúsok Vášho oblečenia. Aspoň nejaký pach pre neho bude známy, keď sa nasťahuje do nového domova. Ponechajte tiež niekoľko dní šteňaťu rovnaké krmivo, ktoré dostávalo vo svojom pôvodnom domove.

pes hračka

To znamená: Zmenu stravy vykonajte až potom, čo si šteňa na nový domov zvykne. Pachy z predošlého domova by mali v prvých dňoch pomôcť: Požiadajte chovateľa, aby Vám venoval deku alebo uterák, ktorý je nasiaknutý pachom súrodencov a pôvodného domova, aby ste šteniatku nový štart uľahčili.

Preč z domova!

Už cesta do nového domova môže byť napínavá: Cestu do nového domova je dobré vopred pripraviť, napriek tomu, že šteňa už mohlo jazdu autom absolvovať u chovateľa. Najlepšie je šteňa oboznámiť s prepravným boxom. Pre šteňa je vhodné ísť aspoň v dvoch, aby jeden z Vás mohol sedieť vedľa šteňaťa na zadnom sedadle, aby sa cítilo bezpečnejšie.

jazda autom so psom

Pred jazdou by šteňa nemalo nič konzumovať, aby cestou nezvracalo. Je dôležité, aby si šteňa jazdu autom spojilo s pozitívnymi pocitmi, aby si do budúcnosti nevybudovalo k cestovaniu autom negatívny vzťah. Dôležité: Ak šteňa počas jazdy kňučí, ignorujte to, napriek tomu, že je to veľmi ťažké. Pozornosť by ho v tomto správaní mohla podporovať a správalo by sa takto pri každej ďalšej jazde. Vyžarujte pokoj a dôveru – a tie sa prenesú aj na šteňa.

Príchod

Akonáhle šteňa prinesiete domov, ukážte mu, kde bude vykonávať potrebu: To je dôležité, aby sa naučilo čistote. Umiestnite ho tam v pravidelných intervaloch alebo vždy, keď začne chodiť dookola. Akonáhle si toto miesto zapamätá, ukážte mu, kde je miska na vodu a ponúknite mu trochu dôverne známeho krmiva. Nerobte si starosti, pokiaľ z rozrušenia nebude mať spočiatku chuť k jedlu.  Nechajte ho preskúmať byt alebo sa zoznámiť s novými hračkami alebo ho vložte do pelechu – v každom prípade mu ukážte, kde bude spať. Obmedzte priestor, ktorý môže šteňa preskúmavať, na dva až tri izby, aby nemalo príliš vzrušenie naraz a aby ste mu od začiatku nastavili jasné hranice. Zaistite šteňaťu pokojné prostredie a myslite na to, aká neobvyklá pre neho táto situácia je – na mieste je v takej chvíli maznanie a maznanie a zase maznanie. Nenechávajte šteňa bez dozoru. Návšteva psieho kamaráta je spočiatku kontraproduktívna a deti by ste mali tiež poučiť, ako sa ku šteňaťu správať. Po dvoch až troch dňoch si šteňa zvykne – a je pripravené na prvú, pokiaľ možno pokojnú návštevu.

Miesto na spanie

pes v posteli

Neohrabané, roztomilé, bezmocné – malému šteniatku radi splníte všetky želania, ktoré mu na očiach vidíte. Najmä, ak hľadá Vašu spoločnosť a v noci sa k Vám pritúli vo Vašej posteli. Dobre ale zvážte, či aj v budúcnosti chcete, aby s Vami miláčik spal v posteli, aj keď bude veľký pes.

Naše najobľúbenejšie články
10 min

Základný výcvik šteniatok

Čím skôr, tým lepšie? Toto heslo platí aj pre výcvik šteniatok. Mladí psi sú extrémne zvedaví a sú neustále otvorení novým skúsenostiam. Vďaka tomu psíkovi hravo, ale dôsledne vysvetlíme, čo od neho očakávame a aké správanie je nežiadúce.
3 min

Chôdza na vodítku

Chôdza na vodítku patrí k základnému výcviku šteniatka. Pes neustále ťahajúci za vodítko urobí z každej prechádzky naozajstnú skúšku trpezlivosti. Veľkým problémom sa to stáva v prípade, že je pes veľkého plemena a je obtiažne ho zvládať, pokiaľ sa rozhodne ísť iným smerom než Vy. Problémy s chôdzou na vodítku vznikajú už v dobe, kedy je pes ešte malé šteniatko. Ale s potrebnými znalosťami a veľkou dávkou trpezlivosti môžete všetko zvládnuť.