Kurz základnej poslušnosti pre šteniatka: Učenie hrou

Zlatý retriever šteniatka

Cíti sa už Vaše šteniatko po prvých vzrušujúcich dňoch u Vás ako doma? Potom je najlepší čas začať s návštevou kurzu základnej poslušnosti pre šteniatka. Vysvetlíme Vám, prečo je učenie hrou dôležité pod dohľadom trénera, ako nájsť dobrý kurz pre šteňatá a tiež hry so šteniatkom na doma.

Socializácia a prvé pravidlá

Hneď ako pes od tretieho týždňa života otvorí svoje oči, začne vnímať prostredie okolo seba. Od tohto momentu sa šteniatko chce čo najviac učiť a objavovať. Mozog šteňaťa začne od tejto chvíle zhromažďovať nové dojmy a vytvárať si obraz o okolitom prostredí. Tento „obraz“ by mal byť čo najúplnejší. Pretože akonáhle je fáza socializácie 16-tym a 17-tym týždňom ukončená, nedá sa už následne dobehnúť. Toto znamená pre Vaše šteniatko nasledovné. Ak po svojej matke a súrodencoch nespozná žiadne ďalšie psy, zostanú preňho nevítané.

Mozog psa tiež dlhodobo ukladá negatívne skúsenosti. Ak cudzí pes naháňa šteniatko v parku, pričom ho pokúše, môže takáto negatívna skúsenosť na šteniatku už navždy zanechať stopy. Jednorazové zlé skúsenosti môžu pozitívne zážitky Vášho psa, ktoré posilňujú jeho sebavedomie, stlmiť. Je dobré, ak sa Váš pes v tejto fáze vývoja učí, ako iné psy vyzerajú, voňajú a ako sa správajú. Kurzy pre šteniatka sú na to skvelým riešením, pretože psí kontakt je kontrolovaný a uskutočňuje sa pod dohľadom skúseného trénera. Navyše dostanete tiež veľa dôležitých tipov na šteniatkovské obdobie psa.

austrálsky ovčiak šteňa sa hrá v tráve © Photo-SD / stock.adobe.com

Hra a tréning: Ako prebieha výcvik?

Začiatok tréningu pre šteniatka neznamená, že všetci účastníci pustia svoje šteniatka z vodítka a po hodine si ich vezmú. Tréning je viac než len hranie. Pri tréningu sa Vy a Vaše šteniatko učíte:

 • Kontrolovaný kontakt s inými psami: Šteňatá sú zvedavé a radi pribiehajú k inými psom alebo ľuďom. Tu sa naučia sústrediť sa na Vás, aj keď sa nachádzajú v blízkosti iných psov, či ľudí. Počas teoretických častí, či diskusií sa šteniatka navzájom vidia, ale sú na vodítku. Tak sa učia, napriek rozptýleniu, čakať pri svojom pánovi.
 • Malé cvičenia základnej poslušnosti: Zvyčajne sa striedajú fázy hrania, pokoja a tréningu. Tréneri psov poskytujú praktické tipy na každodenný život šteniat. Tu sa šteniatko učí napr., že za precvičovanie dostane pochúťku.
 • Posilnenie puta s ľuďmi: Keď majiteľ so psom spolu chodia na objavovacie prechádzky a zdieľajú svoje zážitky s inými, toto puto sa posilní. Mnoho škôl pre psov Vám umožňuje podniknúť „objavovaciu“ prechádzku s rôznymi povrchmi, miestami na ňuchanie rôznych pachov alebo tunelmi.
 • Hra & zábava: Na programe je samozrejme aj hranie s inými psami. V najlepšom prípade si tréner vyberie dvoch psov s podobným temperamentom a nechá im pár minút, aby sa spolu vybláznili. Časom sa Vaše šteniatko učí spoznávať rôzne správanie psov počas hier.

Prečo sa dlhotrvajúca hra pre šteniatka neodporúča

„Vážnosť života“ prichádza príliš skoro. Prečo by ste sa nemali počas kurzu pre psov, ani mimo neho so šteniatkom spolu schuti vybláznit? Môže to byť škodlivé z niekoľkých dôvodov. Vaše šteniatko by sa malo vždy cítiť bezpečne a pohodlne, čo sa často pri nekontrolovaných hrách narúša. Šteniatka nevedia svoju silu správne odhadnúť. Pri hre viac než dvoch psov je tu riziko, že opatrnejšie psy budú šikanované. Znepokojivé zážitky s ostatnými šteniatkami môžu ovplyvniť celý život psa. Príliš smelý belgický ovčiak malinois môže šteniatko jazvečíka z dlhodobého hľadiska zastrašiť. Preto je dôležité, aby boli psi vždy pod dohľadom a aby psí tréner zasiahol skôr, než sa začne pes cítiť nepohodlne.

Navyše príliš dlhé hranie psov rozrušuje a stávajú sa príliš smelými. Potom môžu ich majitelia pozorovať ich niekoľkominútové divočenie. Často sa s tým môžete stretnúť po vzrušujúcich prechádzkach. Keď majú psi veľa vnemov, majú problém ich spracovať. Následne sa dostanú do stavu, že je ťažké ich kontrolovať. Tiež po dlhotrvajúcich hrách sa stáva, že dochádza k nežiaducemu správaniu ako je hryzenie. Takéto hry nemajú dobrý vplyv na budúcu interakciu s inými psami.

Šteniatka sa rýchlo unavia, takže ku koncu lekcie bude Vaše šteniatko spokojné, keď si môže počas fázy kľudu odpočinúť. Šteňatá sa však sami od seba nezastavia. Nekontrolovaná hra by bola pre ne príliš vyčerpávajúca.

Prečítajte si viac k téme výchova psov!

šteniatka psa rhodézskeho ridgebacka na vonkajšie hranie a ťahanie s agility vybavením v pozadí © everydoghasastory / stock.adobe.com

Tipy: tak nájdete dobrý kurz pre šteniatka

Škola pre psov, ktorá nemá čo skrývať, Vám umožní sledovať hodinu kurzu pre psov aj bez Vášho štvornohého priateľa. Tak môžete získať predstavu o atmosfére kurzu pre psov. Tu je zopár znakov, ktorými sa dobrý kurz pre psov vyznačuje:

 • Nemalo by byť prítomných viac ako päť šteniat
 • Striedajú sa fázy hry, tréningu a odpočinku
 • Psy, ktoré sa spolú smú hrať, sa k sebe hodia veľkosťou aj temperamentom
 • Tréner učí teóriu reči tela a správania psov
 • Pochvalou sa odmeňuje žiaduce správanie
 • Ignorovanie chybného správania miesto trestu
 • Žiadne šikanovanie jednotlivých psov malými bitkármi
 • V skupine šteniat nie sú žiadni mladí psi (od 17 týždňov)
 • Psí tréner dáva tipy na cvičenie na nasledujúci týždeň a ponecháva priestor na praktické každodenné otázky

Tip: Už pred zakúpením psa sa informujte o kurzoch pre psov vo Vašej oblasti. Možnosť návštevy kurzu býva ohraničená vekom Vášho psa od približne dvoch mesiacov. Ak má škola pre psov poradovník, môže sa stať, že toto obdobie zápisu do kurzu premeškáte.

Pre koho sú kurzy pre šteniatka vhodné?

Aj keď už máte s výchovou psov skúsenosti, môžete z návštevy kurzov pre psov profitovať Vy aj Váš pes. Spolu s Vaším psom môžete v dobre vedenom kurze získať veľa cenných skúseností. Obzvlášť pre nováčikov sú kurzy pre šteňatá veľmi odporúčané. Napokon nielen psi, ale aj ich majitelia sa majú čo učiť. Tiež majitelia psov, ktorí nemajú svojmu psovi ako umožniť kontakt s inými psami, by sa mali so svojím psíkom zúčastniť kurzu pre šteniatka. Po kurze pre šteniatka sa dá následne pokračovať kurzom pre mladých psov.

Hry pre šteniatka na doma

Tiež hranie sa so šteniatkom doma má veľký význam. Rozmanité hry so šteniatkami podporujú nielen pohyb psa, ale hrajú tiež dôležitú úlohu pri sociálnom správaní a výchove. Počas hry máte napr. možnosť trénovať so psom stisk zubov. Keď Váš pes pri hre použije silný stisk, zakričíte alebo jeho papuľu zľahka odstrčíte. V kombinácii s krátkym prerušením hry to Vášmu šteňaťu signalizuje, že práve prekročilo hranicu. V rámci hry so šteniatkom sú tiež dôležité primerané prestávky, aby sa šteniatko nepreťažilo.

Hry pre šteniatka na doma

Želáme Vám veľa objavovania s Vaším šteniatkom!

Naše najobľúbenejšie články
10 min

Základný výcvik šteniatok

Čím skôr, tým lepšie? Toto heslo platí aj pre výcvik šteniatok. Mladí psi sú extrémne zvedaví a sú neustále otvorení novým skúsenostiam. Vďaka tomu psíkovi hravo, ale dôsledne vysvetlíme, čo od neho očakávame a aké správanie je nežiadúce.

3 min

Chôdza na vodítku

Chôdza na vodítku patrí k základnému výcviku šteniatka. Pes neustále ťahajúci za vodítko urobí z každej prechádzky naozajstnú skúšku trpezlivosti. Veľkým problémom sa to stáva v prípade, že je pes veľkého plemena a je obtiažne ho zvládať, pokiaľ sa rozhodne ísť iným smerom než Vy. Problémy s chôdzou na vodítku vznikajú už v dobe, kedy je pes ešte malé šteniatko. Ale s potrebnými znalosťami a veľkou dávkou trpezlivosti môžete všetko zvládnuť.