Škola pre šteniatka

Border collie puppy

Základy dobrej výchovy

Niektorí majitelia psov si zabezpečia miesto v škole pre šteniatka pre seba a svojho nového štvornohého priateľa ešte pred tým, než si psíka donesú domov. Nižšie sa dozviete, čo škola pre šteniatka ponúka a ako nájsť dobrú školu, ktorá Vám a Vášmu psovi bude vyhovovať.

Čo sa môj pes v škole pre šteniatka naučí?

Čo prináša návšteva školy pre šteniatka? Cvičenia, ktoré sa zvyčajne konajú raz týždenne sú spojené so psou školou a môžu byť obohacujúcou skúsenosťou mnohými spôsobmi: Mladí psíkovia sa tu veľa naučia, ale aj sami majitelia rozširujú svoje obzory zdieľaním s trénerom a ostatnými psíčkarmi. Často tu vznikajú nové priateľstvá. Škola pre šteniatka kladie do popredia uvoľnené, spoločné hranie s ostatnými psami a učenie sa: Je tiež miestom, kde sa mladí psi stretávajú, učia sa prvé základné príkazy a zažijú pre ne prispôsobený tréning na každý deň. Zvláštnym plusom tohto tréningu je socializácia: Mnoho psov rôznych plemien a veľkostí sa tu môže navzájom oňuchávať — čo trvale posilňuje sociálnu kompetenciu mladých psov a zabezpečuje bezkonfliktné spolužitie zvierat. Okrem toho tréning posilňuje väzbu medzi psom a majiteľom.

Od akého veku môže moje šteniatko ísť do školy pre šteniatka?

Školy pre šteniatka sú zvyčajne spojené so školou pre psov, čo znamená, že akonáhle sú šteniatka staršie, môžu pokračovať vo výcviku s ďalšou skupinou v škole pre psov. Veľmi mladým psom, ktorých ste si nedávno priniesli od chovateľa, by ste mali dať nejaký čas, než s nimi začnete chodiť na tréningy do školy pre šteniatka. Najneskôr od veku jedenástich týždňov môžete so šteniatkam začať chodiť na tréningy pre šteniatka. Až do 16. týždňa života vrátane, sa Vaše šteniatko nachádza „vo formovacej fáze“, ktorá je mimoriadne dôležitá pre jeho budúci charakter dospelého psa. Tréning počas tohto obdobia obzvlášť padne na úrodnú pôdu. V škole pre šteniatka môžete trénovať spolu s ďalšími šteniatkami minimálne do veku piatich mesiacov. Prechody od šteňaťa k dospelému psovi sú plynulé a sú závislé od plemena: malé psy dospejú rýchlejšie ako veľké. Dôležitým predpokladom pre navštevovanie školy pre šteniatka je, že Váš štvornohý priateľ je niekoľkokrát odčervený a očkovaný.

Šteňatá

Čo je v rozvrhu?

V hravom učení sa zameriava hlavne na základné príkazy ako „Poď sem“ ako privolanie alebo „Nie“ ako signál stop. Samotné tréningy trvajú maximálne desať minút, pretože malé šteniatko by sa nemalo dlhšie koncentrovať. Medzitým sú na programe vždy krátke hry. Pozor: Dokonca ani hry by nemali trvať príliš dlho, je potrebná obmena, aby ste Vaše šteniatko nepreťažili! Školenie majiteľa psa by sa tiež nemalo zanedbávať. Psí tréner Vám vysvetlí svoj tréning a poskytne množstvo tipov na dobrý vzťah s Vaším šteňaťom, napríklad Vám vysvetlí, kedy pri hraní zasiahnuť, aby žiadny pes nebol šikanovaný a oveľa viac.

Spoločne sa učiť

V zásade je skupinový tréning ohlásený v škole pre šteniatka. Veľkosť skupiny by nemala byť príliš veľká —  pri viac ako desať ľudsko-zvieracích duo bude dokonca aj najlepší psí tréner ťažko schopný poradiť individuálne. Optimálny počet je do 6 párov majiteľov so psami. Spoločný tréning tiež podporuje učenie sa od seba navzájom, pretože skúsenejší mladí psi sú dobrým príkladom. Mnohé psie školy ponúkajú výcvik šteniatok podľa veľkostí — veľké plemená trénujú oddelene od menších. Toto oddelenie nie je povinné, ale môže dávať zmysel, pretože mladé psy veľkých plemien sú často veľmi impulzívne a nedokážu správne posúdiť svoju fyzickú silu.

Tipy: Tak rozpoznáte dobrú školu pre šteňatá.

  • Obhliadka možná: Škola pre šteňatá Vám ponúka bezplatný predbežný rozhovor, ako aj možnosť sledovať tréning bez Vášho psíka. Tak pocítite atmosféru školy pre psov. Rešpektujúce a uvoľnené zaobchádzanie so psami by sa malo považovať za samozrejmosť.
  • Know-how: Profesionálni tréneri psov majú tomu zodpovedajúce vzdelanie a sú pravidelne školení. Tiež dobrovoľní tréneri by mali mať veľa skúseností. V prípade otázok sú Vám vždy k dispozícii.
  • Zloženie: Nemalo by byť príliš veľa psov naraz na výcviku: Päť zvierat na jedného trénera je stále zvládnuteľných. Pri výcviku šteniatok je často lepšie „učiť“ veľkých a malých psíkov oddelene, keďže veľké plemená často nedokážu správne odhadnúť svoju silu.
  • Vzťah medzi ľuďmi a zvieratami: Pozornosť psa by mala byť sústredená na človeka — nie na maškrty. Tieto sú dávané len veľmi šetrne.
  • Motivácia: Chválou a hladením motivujete Vášho psa. Na druhej strane krik, pochybné „pomôcky“ ako napr. ostnaté obojky, či dokonca násilie — tiež aj v skupinách so staršími „žiakmi“ — sú úplne nemiestne a sú dôvodom na okamžité opustenie školy. Tréning by mal vždy končiť dobrým výsledkom.
  • Miesto pre psov: Tréning šteňaťa prebieha ideálne na oplotenom pozemku. Výhodou je aj oboznámenie psa s každodennými predmetmi: páska alebo hrací tunel, strašiak alebo psie hračky— pestrý repertoár ponúka možnosti pre zaujímavý tréning.
  • Dobrý pocit: Vy a Váš štvornohý priateľ by ste sa mali dobre cítiť. Dôležitým ukazovateľom dobrej školy pre šteniatka: Váš pes sa teší na návštevu školy!
šteňa

Ide to aj bez nej?

Najmä, ak už máte skúsenosti so psami a máte tiež veľmi nekomplikovaného štvornohého priateľa po Vašom boku, návšteva školy pre šteniatka, či neskôr psej školy, nie je povinným programom. Šteniatka by však mali byť nevyhnutne dobre socializované a v mladosti spoznať čo najviac ďalších psov — spoločné tréningy šteniat sú na to ideálne a aj majitelia sa tak často naučia niečo nové. Dokonca aj pre skúsených majiteľov psov môže byť škola pre šteniatka veľmi obohacujúcou skúsenosťou pre ďalšie spolužitie so svojimi psími miláčikmi.

Ešte jeden tip na záver: pokiaľ ide o vzdelávanie psov, počas diskusie s ostatnými, alebo pri prečítaní niekoľkých kníh na túto tému, narazíte na mnoho rôznych názorov a metód. Nájsť však tú správnu metódu spomedzi všetkých možností pre Vás a Vášho psa nie je vôbec jednoduché, najmä preto, že názory medzi majiteľmi psov sa rôznia. Ak ide o Vášho prvého psa a neviete si rady, porozprávajte sa s Vašimi známymi, aby ste prišli na to, čo Vám vyhovuje. V škole pre šteniatka môžete získať nové podnety a dobré rady. Nemeňte však metódu výchovy nepremyslene, aby ste svojho psa neznepokojili.

Naše najobľúbenejšie články
10 min

Základný výcvik šteniatok

Čím skôr, tým lepšie? Toto heslo platí aj pre výcvik šteniatok. Mladí psi sú extrémne zvedaví a sú neustále otvorení novým skúsenostiam. Vďaka tomu psíkovi hravo, ale dôsledne vysvetlíme, čo od neho očakávame a aké správanie je nežiadúce.
3 min

Chôdza na vodítku

Chôdza na vodítku patrí k základnému výcviku šteniatka. Pes neustále ťahajúci za vodítko urobí z každej prechádzky naozajstnú skúšku trpezlivosti. Veľkým problémom sa to stáva v prípade, že je pes veľkého plemena a je obtiažne ho zvládať, pokiaľ sa rozhodne ísť iným smerom než Vy. Problémy s chôdzou na vodítku vznikajú už v dobe, kedy je pes ešte malé šteniatko. Ale s potrebnými znalosťami a veľkou dávkou trpezlivosti môžete všetko zvládnuť.