BARF strava pre psov – o čo sa jedná?

Pes čaká na mäso

Surová strava založená na príslušnosti k druhu“ –  pred pár rokmi bolo BARF stravovanie považované za metódu, ktorú používajú exoti. Od tej doby sa však veľa zmenilo a teória surovej stravy má dnes pevné miesto vo svete.

Čo znamená BARF strava?

BARF je označenie pre surovú stravu, ktorá vychádza z pôvodného spôsobu stravovania psov, ktorí sa radili medzi carnivore, teda mäsožravcov. Preto sa snažíme vytvoriť z čerstvého mäsa, zeleniny, vitamínov a minerálnych látok také krmivo, ktoré by čo do prirodzenosti zodpovedalo pôvodnej koristi psov.

Malý pes sedí pred veľkou kosťou

Prečo práve surová strava?

Podobne ako každá iná metóda týkajúca sa stravy, má aj táto mnoho zástancov aj odporcov. Chovatelia psov, ktorí sú o správnosti metódy BARF presvedčení, hovoria o zdravých zuboch vďaka intenzívnemu žuvaniu, ktoré pes musí pri spracovaní potravy absolvovať, lesklej srsti, zlepšenia chronických ochorení ako je artróza alebo ťažkosti s rastom, zlepšenie pohybového aparátu. Surová strava je uspôsobená na mieru každému jednotlivému jedincovi. V žiadnom prípade neobsahuje konzervačné látky ani výplnkové zložky.

BARF strava – na čo si dávať pozor? 

Ten, kto chce svojho psa kŕmiť doma zloženou surovou stravou, nesmie používať len svalstvo, pretože v takom prípade bude m pes nedostatok ostatných živín. Aby Váš pes dostal všetko, čo jeho telo potrebuje, musí dostávať v krmive aj rastlinné zložky, vitamíny aj minerály, pričom množstvo musí byť presne spočítané a odvážené. Z tohto dôvodu sa jedná o pomerne časovo náročnú metódu kŕmenia. Našťastie mnoho výrobcov krmiva aj mäsiarní vychádza tejto novej metóde v ústrety. Tzv.Convenience BARF“ produkty možno kúpiť zamrazené priamo u mäsiara alebo výrobcu krmiva, tu sú predtým aj zložené na základe potrebného množstva živín. Majiteľ psíka potom musí krmivo len rozmraziť a podáv čerstvé.

Pes je kosť

Barfovanie pre začiatočníkov

 • Odhadnúť náročnosť a nazbierať potrebné informácie:
  Barfovanie je náročná metóda. Musíte si dôkladne plánovať jednotlivé nákupy, ako aj uskladnenie krmiva. Okrem toho musíte výživové hodnoty krmiva vypočítať čo možno najpresnejšie. Najlepšie je, keď ešte predtým, než začnete s barfovaním navštívite svojho veterinára. Nechajte zviera prezrieť, aby ste získali presný prehľad o tom, aké živiny Váš pes potrebuje. Okrem toho sa musíte informovať o rôznych BARF metódach a určiť, ktorá z nich je pre Vášho psa najvhodnejšia.
 • Dbajte na správny výber mäsa:
  V každom prípade by ste sa mali informovať, akým mäsom by ste mali svoje zviera kŕmiť. Napríklad nie všetky vnútornosti sú k barfovaniu vhodné. Napríklad pečeň a obličky obsahujú veľké množstvo škodlivých látok, mali by ste ich teda podávať maximálne 1x týždenne. Aj bravčové mäso môže byť pre zviera nebezpečné, pretože môže prenášať vírusy(Aujeszky vírus), ktoré psy ohrozujú na živote.
 • Pozor pri podávaní kostí!
  Dávajte tiež pozor na to, aby sa kosti, ktoré zvieraťu dávate, netrieštili. Vyhnete sa tým poraneniu zvieraťa.
 • Rozmanitosť potravy:
  Svalstvo nesmie byť jedinou súčasťou krmiva. Tiež vnútornosti, kosti, oleje, ovocie a zelenina (oboje ako pyré) je jeho súčasťou. Pozor: niektoré druhy ovocia a zeleniny sú pre psy jedovaté.
Naše najobľúbenejšie články
7 min

Domáce pamlsky pre psov: Recepty

Je pravda, že kúpiť hotové maškrty v online obchode zoohit je rýchlejšie. Ale nie je to tak zábavné. A existujú aj iné dobré dôvody, prečo upiecť domáce pamlsky pre psov. V tomto článku sa dozviete, aké domáce pamlsky pre psov môžete upiecť, ako ich skladovať a tiež Vám prinášame recepty na dobrôtky, ktoré si Váš pes zamiluje.
4 min

Aká strava bežná pre ľudí škodí psom?

Hoci sa psi v minulosti a čiastočne ešte aj teraz považujú za „živé kontajnery“, ktorým môžeme sypať zvyšky od obeda, mali by do misky samozrejme dostávať len také jedlo, ktoré je určené priamo pre nich. Maškrty sú samozrejme čas od času dovolené, hlavne keď prispievajú ku zdraviu Vašeho miláčika. Niektoré potraviny, ktoré ľudia jedia, sú pre psov škodlivé alebo dokonca jedovaté, preto by ste mali mať prehľad o tom, ktoré z nich psovi podávať môžete a ktorým by ste sa mali oblúkom vyhýbať. V prípade, že pes zožerie niečo, čo nemal jesť, je najlepším riešením vyhľadať okamžite veterinára. Ten sa Vás bude pýtať, ako je to dlho, čo pes danú potravinu zjedol a koľko si z nej vzal. Na základe týchto informácií stanoví liečbu. Niekedy je pre psíka už príliš neskoro, preto sa snažte bezpodmienečne zabrániť tomu, aby pes prišiel s nevhodnými potravinami do kontaktu a ak k tomu dôjde, tak jednajte okamžite, aby bolo možné zviera zachrániť.
3 min

Kŕmenie šteniatok

Kŕmenie šteniatok zohráva v ich živote kľúčovú úlohu. Nájsť optimálne krmivo pre šteniatka je výzva sama o sebe. Ale nájsť zároveň také krmivo, ktoré pomôže psíkovi vo fáze rastu a dodá mu všetko potrebné, to je úloha ešte ťažšia.