Potrebuje pes špeciálne krmivo pre určité plemeno?

Ruzne-plemena-psov768x382

Ponuka krmív pre psy je naozaj veľká a niektorí majitelia psov nemajú poňatie, ktoré krmivo vybrať. Neistota panuje hlavne ohľadne krmív určených špeciálne pre jednotlivé plemená: Potrebuje pes naozaj špeciálne krmivo pre dané plemeno? Zoznámte sa teraz s dôvodmi, prečo môže byť dobré vybrať krmivo, ktoré je prispôsobené špecifickým potrebám každého plemena.

Vznik psích plemien

Všetky dnes známe plemená psov pochádzajú z vlkov. Niektoré sa vyvinuli prirodzenou cestou, iné zámerným šľachtením. Domestikácia vlka začala tak, že vlčie mláďatá boli chované ľuďmi ako domáce zvieratá. Divoké zvieratá postupom času stratili strach z človeka a sprevádzali ho pri love. Ako sa povaha vlka postupne menila, zmenil sa aj jeho vzhľad. Proces domestikácie prebiehal v rôznych častiach sveta, takže sa vyvíjali psie plemená, ktoré boli prispôsobené miestnym podmienkam a panujúcemu klimatu.

Prostredníctvom cestujúcich ľudí sa plemená dostávali do iných častí sveta a rozmnožovali sa tam. Vznikali tak nové plemená. V priebehu času začali ľudia zámerne šľachtiť nové plemená psov. Mali byť vyšľachtené určité charakterové rysy a fyzické vlastnosti pre podporu človeka. Napríklad boli vytvorené plemená, ktoré boli obzvlášť vhodné na lov, pastierstvo alebo na ochranu ľudí vďaka ich telesnej konštitúcii, schopnostiam a charakteru. Každé psie plemeno má nielen zvláštne vlastnosti, ale tiež zvláštne potreby. To sa odráža aj na výživových požiadavkách.

Aké prednosti má špecifické krmivo?

Špecifické krmivo pre jednotlivé plemená Vám pomôže udržať Vašeho psa v dobrej kondícii. Pri vývoji receptúr týchto krmív je kladený dôraz na kritéria, ktoré splňujú špecifické nutričné potreby každého psieho plemena. Napríklad existujú plemená, ktoré sú náchylné na obezitu. V tomto prípade môžu stredne kalorické krmivá zabrániť nadmernému prísunu energie a pomôcť psovi udržať jeho ideálnu hmotnosť a zabrániť chorobám spôsobených obezitou. Krmivo pre určité plemeno môže mať tiež pozitívny vplyv na choroby špecifické pre dané plemeno, ako je napríklad ochorenie kĺbov. Stručne povedané, cieľom krmiva pre určité plemeno je poskytnúť  optimálnu odpoveď na nutričný profil príslušného plemene psa. Ďalšou výhodou je, že takéto krmivo je prispôsobené zubom a čeľustiam psa. Veľkosť granúl alebo kúskov krmiva tak býva rôzna.

Príklad 1: Krmivo pre labradórske retrívre

labrador

Labradorský retríver patrí medzi plemená, ktoré majú sklon k nadváhe. Nie bezdôvodne: Labradori sú nenasytné a pre extra porciu krmiva by urobili čokoľvek. Štúdie dokazujú, že dôvod ich nenásytnosti je v génoch. Kvôli génovej modifikácii chýbajú niektorým labradorom určité neurotransmitery, ktoré zaisťujú navodenie pocitu nasýtenia. Labradori, ktoré majú tento gén, sú neustále hladné. Špeciálne krmivo pre labradorov má nízky obsah energie a obsahuje obzvlášť  sýte suroviny. Kvôli svojej veľkosti mávajú labradori tiež problémy s kĺbmi. Tiež v tomto prípade môže mať špeciálne krmivo určené pre toto plemeno pozitívny vplyv, keďže jeho receptúra obsahuje živiny, ktoré podporujú kĺby a pôsobí preventívne proti ochoreniam.

Royal Canin Labrador Adult

Tip na výrobok: ROYAL CANIN Labrador Adult

Krmivo ROYAL CANIN Labrador Retriever Adult je vhodné pre labradórske retrívre od veku 15 mesiacov. Bolo vyvinuté špeciálne pre výživové potreby tohto plemena. Krmivo má upravený kalorický obsah – vrátane zvýšeného obsahu bielkovín a zníženého obsahu tukov – čo pomáha labradorom udržiavať ideálnu telesnú hmotnosť. Krmivo ROYAL CANIN Labrador Retriever Adult podporuje ochrannú funkciu pokožky vďaka exkluzívnemu komplexu živín. Obsahuje brutnákový olej a ďalšie esenciálne mastné kyseliny, ktoré pozitívne ovplyvňujú zdravie pokožky a kvalitu srsti.

Labradórsky retríver je nadšený športovec a miluje fyzické aktivity. Vďaka mohutnej stavbe tela a silným kostiam potrebuje živiny, ktoré pomáhajú udržiavať kĺby v dobrej kondícii. Krmivo ROYAL CANIN Labrador Retriever Adult podporuje zdravie kostí a kĺbov vďaka prídavku špeciálnych živín, vrátane omega-3 mastných kyselín EPA a DHA.

Okrem toho sú textúra a tvar granúl prispôsobené exkluzívne čeľustiam labradórskeho retrívera. Špeciálny tvar granúl podporuje žuvanie, a tým zabraňuje rýchlemu hltaniu.

Príklad 2: Krmivo pre nemecké ovčiaky

nemecký ovčiak

Aj nemecký ovčiak často trpí kĺbovými problémami a naviac ešte citlivým trávením. V optimálnom prípade obsahuje jeho krmivo zodpovedajúce živiny, ktoré podporujú kĺby, a ľahko stráviteľné suroviny. Ďalšie informácie o krmive pre nemecké ovčiaky nájdete v našom online obchode.

Ďalšie plemená psov

Pre následujúce plemená ponúkame bohatý sortiment kvalitných krmív:

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Domáce pamlsky pre psov: Recepty

Je pravda, že kúpiť hotové maškrty v online obchode zoohit je rýchlejšie. Ale nie je to tak zábavné. A existujú aj iné dobré dôvody, prečo upiecť domáce pamlsky pre psov. V tomto článku sa dozviete, aké domáce pamlsky pre psov môžete upiecť, ako ich skladovať a tiež Vám prinášame recepty na dobrôtky, ktoré si Váš pes zamiluje.
4 min

Aká strava bežná pre ľudí škodí psom?

Hoci sa psi v minulosti a čiastočne ešte aj teraz považujú za „živé kontajnery“, ktorým môžeme sypať zvyšky od obeda, mali by do misky samozrejme dostávať len také jedlo, ktoré je určené priamo pre nich. Maškrty sú samozrejme čas od času dovolené, hlavne keď prispievajú ku zdraviu Vašeho miláčika. Niektoré potraviny, ktoré ľudia jedia, sú pre psov škodlivé alebo dokonca jedovaté, preto by ste mali mať prehľad o tom, ktoré z nich psovi podávať môžete a ktorým by ste sa mali oblúkom vyhýbať. V prípade, že pes zožerie niečo, čo nemal jesť, je najlepším riešením vyhľadať okamžite veterinára. Ten sa Vás bude pýtať, ako je to dlho, čo pes danú potravinu zjedol a koľko si z nej vzal. Na základe týchto informácií stanoví liečbu. Niekedy je pre psíka už príliš neskoro, preto sa snažte bezpodmienečne zabrániť tomu, aby pes prišiel s nevhodnými potravinami do kontaktu a ak k tomu dôjde, tak jednajte okamžite, aby bolo možné zviera zachrániť.
3 min

Kŕmenie šteniatok

Kŕmenie šteniatok zohráva v ich živote kľúčovú úlohu. Nájsť optimálne krmivo pre šteniatka je výzva sama o sebe. Ale nájsť zároveň také krmivo, ktoré pomôže psíkovi vo fáze rastu a dodá mu všetko potrebné, to je úloha ešte ťažšia.