Správne krmivo pre psích seniorov

pes a krmivo

V srsti sa objavujú prvé šediny a pohyby sú pomalšie a pomalšie: Váš pes starne! Patrí to k psiemu životu rovnako tak ako k tomu ľudskému. Môžete však svojmu miláčikovi starnutie uľahčiť. Strava, ktorá zodpovedá potrebám psích seniorov, prispieva aj v pokročilom veku k zdraviu a vitalite.

Náchylnejší k ochoreniam

Na trhu je v súčasnej dobe k dispozícii celý rad hotových konzerv a granúl pre staršie psy. Ale naozaj potrebuje psí senior špeciálnu stravu? Áno, pretože vek so sebou prináša zmeny a bolesť. Temperament hravého šteniatka je preč. Pes sa skľudní a pohybuje sa menej. Trávenie aj činnosť čriev sa spomaľuje. Dôsledkom sú tráviace ťažkosti ako je zápcha, plynatosť alebo hnačka. Pri žuvaní bolia často zuby a chuť do jedla sa znižuje. Objavujú sa tiež ochorenia spojené s vekom, ako je osteoartróza alebo iné kĺbové problémy.

Žiadne príjemné vedľajšie účinky starnutia – ale nemajte strach: podávaním správnej stravy môžete uvedené prejavy zmierniť. Váš psí senior môže byť zdravý a vitálny aj v pokročilom veku!

Viac živín, menej kalórií

S nižšou telesnou aktivitou v starobe sa znižuje potreba energie až o 20 percent. Klesajúca aktivita tiež ovplyvňuje metabolizmus: skonzumovaná strava sa už nepremieňa na svaly, ale na tuk. Dôsledkom býva nadváha. Strava pre seniorov by preto mala obsahovať menej kalórií ako jedálniček dospelých psov. Ale ako znížiť množstvo kalórií v strave? Samozrejme ponúka sa znížiť množstvo potravy, teda podávať menšie porcie. Ale to je chyba! Pretože takto nielen znížite množstvo kalórií, ale tiež cenných živín. A živiny, ako sú vitamíny a minerály, sú pre staršieho psa životne dôležité.

  •  Vitamíny C, E a B

L-karnitín a antioxidanty, ako sú vitamíny C a E, posilňujú imunitný systém psa. Zachytávajú agresívne voľné radikály, ktoré sú považované za príčinu starnutia. Vitamín E sa nachádza v slnečnicovom alebo kukuričnom oleji. Ak krmivo pre psa pripravujete samy, môžete olej jednoducho zmiešať s mäsom a zeleninou. Krmivo pre psích seniorov by malo obsahovať aj vitamíny rozpustné vo vode ako sú vitamíny B. Pozor na vitamín rozpustný v tukoch – vitamín A. Nadmerné množstvo tohto vitamínu môže veľmi zaťažovať pečeň. Vzhľadom k tomu, že väčšina psov miluje pečeň alebo dokonca olej z treščej pečene, je nedostatok vitamínu A menej častý ako nadbytok.

  •  Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny

Suchá srsť, vypadávanie srsti alebo zvýšený výskyt kožných infekcií nie je u starších psov ničím neobvyklým. Vysoký obsah omega-3 a omega-6 mastných kyselín prospieva zdraviu pokožky, jej kráse a lesku. Ľanový olej obsahuje omega 6 kyseliny. Omega 3, ktoré sú ešte cennejšie, sa nachádzajú v rybom oleji ako je napríklad lososový olej. Omega-3 mastné kyseliny majú nielen pozitívny účinok na srsť, ale tiež podporujú zdravie kĺbov. Klinické štúdie preukázali, že vysoké hladiny omega 3 u psov s kĺbovými problémami znížili počet liekov proti bolesti.

  •  Výťažok zo slávky zelenoústej, glukosamín a chondroitinsulfát

Pozitívny vplyv na kĺby a kosti majú tiež chondroitín a glukosamín, napr. z výťažku zo slávky zelenoústej. Tieto látky napomáhajú zmierneniu príznakov, dokonce aj už pokročilej artrózy alebo dysplázie bedrového kĺbu.

  •  Bielkoviny

Dokonca aj v pokročilom veku zostávajú najdôležitejším zdrojom energie bielkoviny. Mäso je považované za vysoko kvalitný zdroj bielkovín a preto by malo byť hlavnou zložkou psej stravy. Je dôležité, hlavne v starobe, používať veľmi kvalitné mäso. Dobré a čerstvé mäso nielen viac chutí, ale aj organizmus ho dokáže lepšie zúžitkovať. Svalovina a vnútornosti ako je srdce, sú tiež lepšie stráviteľné ako tvrdé a chrupavkovité kusy mäsa.

Ľahko stráviteľné

Trávenie starších psov je náchylnejšie k dysfunkciám. Spomalená činnosť čriev je častou príčinou zápchy. Kvôli problémom so zubami pes často nerozžuje potravu poriadne a v čreve potom následne dochádza k problémom so spracovaním veľkého “sústa“. Dochádza tiež ku zmenám bakteriálnej rovnováhy v črevách, staršie psy potom častejšie trpia nepríjemnou zapáchajúcou plynatosťou. Prechod na lepšie stráviteľné jedlo pomôže nielen tráviacemu systému, ale tiež zlepšeniu vzduchu vo Vašej domácnosti. Chudé mäso, kuracie mäso (krátko varené), srdce, vajce a trochu ryže, nízkotučný tvaroh a cottage syr môžu pomôcť nastoliť rovnováhu tráviaceho traktu. Potravinám, ktoré sú ťažko stráviteľné, ako sú potraviny s vysokým obsahom sacharidov, kostí a chrupaviek, je lepšie sa vyhýbať. Citlivému žalúdku tiež neprospieva studená strava priamo z chladničky. Neodporúčame tiež náhlu zmenu stravy. Psa navykajte na nové krmivo postupne a pomaly pridávajte nové krmivo k pôvodnému. Môže trvať až týždeň, než si pes zvykne na nové krmivo pre seniorov.

psí senior © Mary Lynn Strand / stock.adobe.com
Štrnásťročný Rio.

Dostatok tekutín

Staré psy sa často správajú rovnako ako ľudia: málo pijú. Ale k zdravej výžive patrí aj dostatočný príjem tekutín. Konzervy sú preto pre seniorov vhodnejšie ako suché granule pre seniorov, pretože s vlhkým krmivom pes prijíma aj tekutiny. Ak chcete, aby Váš pes viac pil, môžete pridať do vody na “chuť” napr. lyžicu hydinovej šťavy, vývar zo safaládky alebo vývar s nízkym obsahom soli. Akúkoľvek abnormalitu v pitných návykoch psa by ste nemali brať na ľahkú váhu a mali by ste sa poradiť s veterinárom, pretože malý, ale aj nadmerný smäd môže byť známkou závažnej choroby.

Hotové alebo doma pripravené krmivo?

Najdôležitejšia je kvalita krmiva pre seniorov. Ak pripravujete krmivo samy, pravdepodobne už máte prehľad o tom, čo  má Váš pes rád a čo mu robí dobre. Môžete tiež samy ovplyvniť kvalitu krmiva, napríklad výberom čerstvých surovín. Čerstvé mäso obsahuje veľké množstvo bielkovín a čerstvá zelenina je bohatá na vitamíny. Ale aj pri podávaní hotových krmív môžete zaistiť, aby Váš psí senior dostával všetko potrebné. Na trhu je k dispozícii celý rad krmív pre seniorov, ale veľké rozdiely sú bohužiaľ v ich kvalite. Veľmi kvalitné krmivo sa nevyznačuje len vyššou cenou, ale hlavne tým, že sú všetky použité suroviny uvedené na obale. Uistite sa, že “zdroj mäsa” je konzistentný, kvalitný a obsahuje vyššie uvedené živiny. Cukor napríklad do krmív pre psy nepatrí a je pre ne škodlivý, obzvlášť pre staré psy, ktoré sú náchylné na zubné problémy. Bohužial krmivá s prídavkom cukru stále bežne nájdete v obchodoch. Aj keď sú väčšinou lacnejšie: dajte od nich ruky preč, ak chcete, aby bol Váš pes zdravý. Ruky preč tiež od veľkého množstva maškŕt. Aj keď bude Váš pes prosíkať a pozerať sa na Vás „psím pohľadom“: Príliš mnoho maškŕt vedie k obezite a môže poškodiť zdravie Vašeho psa. Samozrejme môžete Vašemu miláčikovi maškrty dopriať, ale len v obmedzenom množstve a zodpovedajúcim spôsobom znížiť dennú dávku bežného krmiva. Aj žuvacie kosti podávajte opatrne, pretože sú pre citlivé črevá ťažko stráviteľné. Radšej siahnite po vlhkom krmive pre seniorov ako po suchých granuliach.

Veľmi kvalitné, ľahko stráviteľné, bohaté na živiny, s nízkym obsahom kalórií a naopak s vysokým obsahom tekutín – také by malo byť krmivo pre psích seniorov. Len tak bude pes aj v pokročilom veku vitálny a fit a bude si užívať každodenné prechádzky na čerstvom vzduchu. Psom trpiacim chorobami, obezitou alebo podvýživou kvôli nedostatku chuti do jedla, pomôže k zmierneniu príznakov špeciálna strava. Ak máte otázky týkajúce sa výberu správnej stravy, odporúčame kontaktovať veterinára.

Prajeme Vašemu psiemu seniorovi „dobrú chuť“!

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Domáce pamlsky pre psov: Recepty

Je pravda, že kúpiť hotové maškrty v online obchode zoohit je rýchlejšie. Ale nie je to tak zábavné. A existujú aj iné dobré dôvody, prečo upiecť domáce pamlsky pre psov. V tomto článku sa dozviete, aké domáce pamlsky pre psov môžete upiecť, ako ich skladovať a tiež Vám prinášame recepty na dobrôtky, ktoré si Váš pes zamiluje.

4 min

Aká strava bežná pre ľudí škodí psom?

Hoci sa psi v minulosti a čiastočne ešte aj teraz považujú za „živé kontajnery“, ktorým môžeme sypať zvyšky od obeda, mali by do misky samozrejme dostávať len také jedlo, ktoré je určené priamo pre nich. Maškrty sú samozrejme čas od času dovolené, hlavne keď prispievajú ku zdraviu Vašeho miláčika.

3 min

Kŕmenie šteniatok

Kŕmenie šteniatok zohráva v ich živote kľúčovú úlohu. Nájsť optimálne krmivo pre šteniatka je výzva sama o sebe. Ale nájsť zároveň také krmivo, ktoré pomôže psíkovi vo fáze rastu a dodá mu všetko potrebné, to je úloha ešte ťažšia.