Vhodné krmivo pre psa s cukrovkou

Krmivo pre psa

Ak zaznie diagnóza “Diabetes mellitus”, je to pre každého chovateľa psov najskôr šok. Dobrá správa ale je, že ak prispôsobíte stravu, starostlivosť aj svoje správanie stavu Vášho zvieraťa, môže viesť dlhý, zdravý a šťastný život.

Ako spoznám, že môj pes by mohol mať cukrovku?

Nie je úplne jednoduché rozpoznať, že Váš pes trpí na cukrovku – nakoniec je len malé množstvo chovateľov, ktorí nechávajú svoje zviera u veterinára testovať na diabetes. Symptómy sú preto rozpoznané buď príliš neskoro alebo vôbec. Aj tu platí, ako u väčšiny chorôb, čím skôr je choroba diagnostikovaná, tým lepšie sú vyhliadky na liečbu.

Mali by ste teda Vášho psa sledovať a podrobovať ho pravidelným kontrolám. Čím lepšie spoznáte Vášho psa a jeho zvyklosti, tým skôr rozpoznáte prípadné vznikajúce odchýlky. Medzi typické symptómy diabetu patrí väčší smäd, častejšia potreba močiť, apatia, častejšie zvracanie alebo zákal. Podľa štádia ochorenia môže byť chuť k jedlu buď zvýšená, alebo naopak nulová.

Ak spozorujete u Vášho psa zmeny – či už sa jedná o zmeny stravovacích zvyklostí alebo pohybu – nemali by ste otáľať a mali by ste čo najskôr navštíviť veterinára. Lebo neodhalený diabetes môže viesť k ťažkým následným ochoreniam, ako sú infekcie močového mechúra alebo šedý zákal, ktorý môže následne viesť až k oslepnutiu. Cielenou prehliadkou môže veterinár spoľahlivo zistiť, či pes trpí cukrovkou, a ak áno, tak v akej forme. Pri pozitívnom náleze bude Vášmu psovi stanovená špeciálna starostlivosť aj strava a Vám dá veterinár odporúčania, do akej miery musíte zmeniť doterajšie stravovanie psa a tiež Vaše správanie voči nemu.

Aké sú príčiny vzniku cukrovky u psov?

Príčiny cukrovky zostávajú často aj veterinárom skryté a nie je vždy jednoduché vysvetliť, prečo sa práve u Vášho psieho miláčika vyvinula cukrovka. Existuje niekoľko faktorov, ktoré k vzniku diabetu prispievajú. Patrí k nim vek a pohlavie zvieraťa. Hoci diabetom môžu ochorieť samci aj fenky každého veku, štúdie ukazujú, že fenky a staršie jedince sú postihnuté ochorením častejšie. Aj určité plemená sú atakovaná častejšie, napríklad rotvajler, bradáč, trpaslíči pudel, jorkšír a mops. Ako ďalšie možné príčiny vzniku cukrovky je potrebné spomenúť aj infekčné choroby brušnej dutiny alebo pankreasu, rovnako ako hormonálne zmeny spôsobené liekmi. Obdobne je to u psov s nadváhou, u nich je výskyt diabetu tiež častejší.

Diagnóza diabetes potvrdená – čo teraz?

Ak veterinár diagnostikoval u Vášho psa cukrovku, musíte túto informáciu najskôr spracovať. Ale pozerajte sa na to pozitívne: Viete, čo Vášmu psíkovi je a môžete nasadiť cielenú liečbu a tiež zmeniť štýl stravovania, čo Vášmu miláčikovi napomôže k tomu, aby sa mal lepšie. Liečba inzulínom alebo samotnými tabletami pri cukrovke nestačí. Úspech terapie závisí značnou mierou na správnej strave a prístupe k zvieraťu. To znamená, že niektoré zvyklosti musíte zmeniť a bežné každodenné správanie musíte prispôsobiť skutočnosti, že žijete so psíkom s cukrovkou. Mnohé veci, ktoré sú spočiatku nezvyklé a sú problematické, ako napríklad podávanie inzulínu, pre Vás bude časom stále jednoduchšie a čoskoro sa stane rutinou.

Ako zmeniť stravu zvieraťa?

Otázka ohľadom kŕmenia psov s diabetom sa nedá paušalizovať rovnako ako otázka stravovania psov zdravých. Psy sú veľmi rozdielne a majú rôzne potreby. Veľké psy majú inú spotrebu energie a iné požiadavky na príjem živín, než menšie psy, atletické psy sú na tom zase inak ako “gaučové typy” a šteňatá majú úplne iné potreby ako psy seniori. Aká strava je pre Vášho domáceho miláčika s diabetom tá najlepšia, záleží teda na veku, plemene, hmotnosti, pohlavia a stupni aktivity. Aby ste zistili, ako vyzerá vhodné krmivo pre psa s cukrovkou, môžete osloviť Vášho veterinára alebo experta na výživu, ktorý Vám v tomto ohľade bude nápomocný.

Aj preto je dobré vedieť, ktoré zložky potravy sú pre Vášho diabetika dobré a ktorým by ste sa ako chovateľ mali radšej vyhnúť. Krmivo by teda malo byť – či už suché alebo mokré alebo podomácky pripravené – predovšetkým bohaté na bielkoviny a vlákninu, napríklad hrubú vlákninu z gumy guarovitej alebo pšeničných klíčkov. Keďže vláknina spomaľuje prechod cukru do krvi, je nápomocná pri udržiavaní krvného cukru v stabilných hodnotách. Uhľohydráty a predovšetkým tuky, ktoré nie sú len ťažko stráviteľné, ale vedú tiež k zvýšeniu hmotnosti, by mali byť redukované. Opatrnosť je potrebná aj čo sa ovocia týka, pretože obsahuje vysoké množstvo fruktózy. Cukor, sladidlá alebo všeobecne sladkosti sú generálne tabu.

Dbajte na pravidelnosť

Rovnako dôležité ako strava sú pravidlá, kedy a ako je krmivo prijímané. Pravidelný životný štýl je pre psa s diabetom ešte podstatnejší než pre zdravého psa. Odporúčaný je denný režim, ktorý bude bezpodmienečne dodržiavaný – krmivo pre psa s cukrovkou je potrebné rozdeľovať do dvoch maximálne troch jedál denne. Stanovte si presné časy, kedy budete plniť misku Vášho miláčika a vyčistite neskôr misku aj vtedy, keď Váš pes všetko nezjedol. Pauzy medzi jedlami sú dôležité a musia byť dodržiavané, aby hladina cukru v krvi zostala stabilná. Každá desiata alebo maškrta zvyšuje hodnotu krvného cukru Vášho psa. Malý tip: vysvetlite svojej rodine aj priateľom tieto pravidlá! Čerstvá voda musí byť Vášmu psíkovi stále k dispozícii.

Ak musíte Vášmu havkáčovi podávať inzulín, mali by ste to urobiť hneď po kŕmení. Tak môže inzulín pôsobiť vo chvíli, keď cukor z prijatej potravy pristane v krvi. Ak podáte inzulín pred jedlom, hrozí zníženie hodnoty krvného cukru, keď Váš pes jedlom práve opovrhne.

Čo ešte môžem urobiť?

Zdraviu Vášho psa prispieva, rovnako ako u všetkých psov, dostatočné množstvo pohybu. Pravidelná telesná aktivita nepomáha Vášmu psovi len v udržaní ideálnej hmotnosti, ale pôsobí pozitívne aj na hladinu krvného cukru. Pohyb by mal byť rovnako pravidelný ako doba, kedy je psovi podávané jedlo. Rozsah a trvanie by malo byť každý deň rovnaké – príliš náročné športové aktivity môžu hladinu cukru v tele opäť znížiť.

Nielen pes, ale aj Vy samotní si samozrejme musíte na tieto pravidlá zvyknúť. Aby ste sa vyhli komplikáciam, mal by byť denný rytmus dodržiavaný striktne od samého počiatku. Vaša snaha sa jednoznačne vyplatí: s pomocou adekvátnej stravy a dostatočného pohybu čoskoro spozorujete, že Váš pes aj napriek tomu, že trpí diabetom, môže viesť spokojný, šťastný a vitálny život.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Domáce pamlsky pre psov: Recepty

Je pravda, že kúpiť hotové maškrty v online obchode zoohit je rýchlejšie. Ale nie je to tak zábavné. A existujú aj iné dobré dôvody, prečo upiecť domáce pamlsky pre psov. V tomto článku sa dozviete, aké domáce pamlsky pre psov môžete upiecť, ako ich skladovať a tiež Vám prinášame recepty na dobrôtky, ktoré si Váš pes zamiluje.
4 min

Aká strava bežná pre ľudí škodí psom?

Hoci sa psi v minulosti a čiastočne ešte aj teraz považujú za „živé kontajnery“, ktorým môžeme sypať zvyšky od obeda, mali by do misky samozrejme dostávať len také jedlo, ktoré je určené priamo pre nich. Maškrty sú samozrejme čas od času dovolené, hlavne keď prispievajú ku zdraviu Vašeho miláčika. Niektoré potraviny, ktoré ľudia jedia, sú pre psov škodlivé alebo dokonca jedovaté, preto by ste mali mať prehľad o tom, ktoré z nich psovi podávať môžete a ktorým by ste sa mali oblúkom vyhýbať. V prípade, že pes zožerie niečo, čo nemal jesť, je najlepším riešením vyhľadať okamžite veterinára. Ten sa Vás bude pýtať, ako je to dlho, čo pes danú potravinu zjedol a koľko si z nej vzal. Na základe týchto informácií stanoví liečbu. Niekedy je pre psíka už príliš neskoro, preto sa snažte bezpodmienečne zabrániť tomu, aby pes prišiel s nevhodnými potravinami do kontaktu a ak k tomu dôjde, tak jednajte okamžite, aby bolo možné zviera zachrániť.
3 min

Kŕmenie šteniatok

Kŕmenie šteniatok zohráva v ich živote kľúčovú úlohu. Nájsť optimálne krmivo pre šteniatka je výzva sama o sebe. Ale nájsť zároveň také krmivo, ktoré pomôže psíkovi vo fáze rastu a dodá mu všetko potrebné, to je úloha ešte ťažšia.