Chov viacerých psov – takto to funguje

dva psy

Na rozdiel od králikov alebo papagájov, psy nevyhnutne nepotrebujú druhého psieho spoločníka, pretože Vy ako jeho majiteľ ste preňho najdôležitejšou osobou. Napriek tomu sa veľa milovníkov psov pohráva s myšlienkou zaobstarať si druhého, alebo dokonca tretieho psa. Výhody chovu viacerých psov sú zrejmé: Váš štvornohý kamarát sa má vždy s kým hrať, na prechádzku môžete bez problémov vziať minimálne dvoch dobre vychovaných psov, a starostlivosť, či kŕmenie sa prakticky dajú robiť jedným ťahom.

Riziká chovu viacerých psov

Existuje však pomerne veľa rizík, ktoré so sebou nesie zaobstaranie si druhého psa. Patrí sem napríklad aj to, že prípadné existujúce problémy väzby psa na majiteľa sa môžu zhoršiť. Pretože, akonáhle si dvaja psy vytvoria svoju svorku, čoraz viac sa orientujú na seba. Samozrejme, že sa tiež navzájom učia – avšak nie len v pozitívnom slova zmysle. Pokiaľ ste teda svojho prvého psa dobre nevycvičili a dúfate napríklad, že druhý pes toho prvého viac vyťaží, a tým Vám uľahčí výchovu, musíme Vás varovať: Toto očakávanie sa Vám pravdepodobne nesplní. Naopak: V budúcnosti by sa množstvo zlozvykov vo Vašej domácnosti mohlo zdvojnásobiť. Zadováženie si druhého psa by ste mali zvažovať len v prípade, že Váš prvý pes preukazuje bezchybnú základnú poslušnosť a dobré spoločenské správanie. Chov viacerých psov môže byť náročný nielen z hľadiska výchovy: Môžete bez problémov vziať oboch psov so sebou na výlety? Máte v aute dostatok miesta? A v neposlednom rade, druhý pes rovnakej veľkosti zvyčajne znamená dvojnásobné náklady na krmivo, dane a veterinára.

Chov viacerých psov © Michael Pettigrew / stock.adobe.com

Ako si vyberiem toho správneho druhého psa?

Pri hľadaní správneho partnera pre Vášho psa platí to isté ako u ľudí: Najdôležitejšia je chémia. Múdrym výberom ale môžete zvýšiť pravdepodobnosť správnej voľby. Pamätajte: Nové šteňa sa bude veľmi orientovať na Vášho prvého psa. To znamená, že ak je Váš prvý pes dosť úzkostlivý, môže sa to preniesť aj na druhého psa. V niektorých prípadoch sa však prvý pes od toho druhého môže naučiť sebaistote, ak je druhý pes veľmi spoločenský a zároveň sebavedomý. V zásade by si mali byť tieto dva psy, čo sa týka temperamentu, podobné – takto sa môžu najlepšie vzájomne ovplyvňovať. Niektoré útulky pre psov ponúkajú, pri sprostredkovaní dospelých „druhých psov“, možnosť vziať si potenciálneho druhého psa najprv do dočasnej starostlivosti. Pokiaľ medzi štvornohými priateľmi funguje chémia, našiel si pes definitívne svoj nový domov. Ak sa jedná o šteniatko, mali by ste sa intenzívne poradiť s chovateľom, či plemeno psa a jeho povaha bude čo najlepšie vyhovovať Vášmu prvému psovi. Čerstvo prinesené šteniatka sa zvyčajne ľahko podriadia – v prípade pochybností, však, pri výbere druhého psa, nevyberajte toho najväčšieho bitkára z vrhu.

Ak si želáte druhého psa, zohráva tu úlohu, prirodzene, aj pohlavie: Ak chováte samca so sučkou, musíte ich počas hárania sučky, dvakrát ročne, na niekoľko dní úplne oddeliť, alebo by ste mali jedného z nich nechať vykastrovať. V tomto ohľade je u spoločensky znášanlivých zvierat jednoduchšie chovať dvojice rovnakého pohlavia, je však potrebné poznamenať, že samci a sučky si často inštinktívne dobre rozumejú.

Chov viacerých psov © Grigorita Ko / stock.adobe.com

Okrem toho, napr. nový mladý samec väčšinou prijme vyššie postavenie už staršej sučky a akceptuje ho po celý život, takže je hierarchia od začiatku vyjasnená.

Ako psov na seba privyknúť

Nie všetci psy privítajú nového zvieracieho spolubývajúceho vrtiacim sa chvostom: Mnohí v ňom vidia votrelca na ich území a zdá sa, že dúfajú, že nepozvaný hosť rýchlo znovu nájde cestu von. Je preto nevyhnutné, aby ste vždy venovali pozornosť najskôr svojmu dlhoročnému psovi: Pozdravte aj nakŕmte ho ako prvého, ponechajte mu jeho pelech aj hračky. Nebude sa tak cítiť vo svojej pozícii ohrozený. Poučte aj návštevy, ktoré sa prišli pozrieť na šteniatko, aby najskôr pozdravili staršieho psa, a až potom sa maznali so šteniatkom. V každom prípade by ste ako majiteľ psa mali akceptovať existujúcu hierarchiu medzi psami, pretože pokiaľ budete uprednostňovať nižšie postaveného psa, povedie to ku konfliktom.

Výchova

Tiež výchova viacerých psov je spočiatku časovo náročná – začínajúc venčením. V žiadnom prípade by ste nemali začať venčiť oboch psov naraz. Váš nový pes by s Vami mal byť často sám, aby sa naučil základnej poslušnosti a získal väzbu od základov. Až po dosiahnutí pokrokov sa môžete spoločne vybrať von s oboma psami. Pri každom výcviku musí Váš prvý pes zostať stranou, takže sa časová náročnosť spočiatku určite zdvojnásobí.

psy na prechádzke © PhotoSpirit / stock.adobe.com

Pri chove viacerých psov môžete pri poveloch „sadni“, „zostaň“ atď. používať rovnaké signály. Cvičte ich však zo začiatku vždy len s jedným psom, pokým ich dobre neovláda, a skombinujte to s menom a očným kontaktom. Následne môžete cvičiť s dvomi alebo tromi psami naraz.

Prajeme Vám spolu s Vašou zvieracou svorkou veľa zábavy!

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Má ma môj pes rád? 10 znamení, ktoré to dokazujú

Má ma môj pes rád? Ak máme niekoho radi, zaujíma nás, či dotyčný prechováva rovnaké city k nám, ako my k nemu. Aj pri našich malých priateľoch chceme dokázať odčítať znamenia, pomocou ktorých nám dávajú vedieť, že im ležíme na srdci rovnako ako oni nám. Psy majú ale iné uličky, ktorými preukazujú svoju lásku. „Mám ťa rád“ nevyjadria síce slovami, nachádzajú ale iné milé spôsoby, ktorými nám ukazujú, ako veľmi nás majú radi. Rozpoznať tieto znamenia je jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Schopnosť pochopiť jazyk našich milovaných psov drieme v každom z nás.

4 min

Adopcia šteniatka z útulku

Radi by ste si zaobstarali štvornohého miláčika alebo radšej hneď dvoch či dokonca viac – a nemusia byť zrovna čistokrvní? Potom je adopcia šteniatka z útulku ideálnym riešením.

7 min

Čomu psy rozumejú?

Mnoho milovníkov psov si je istých, že ich zvierací spoločník im dokonale rozumie. Napriek tomu dochádza v každodennom živote medzi psom a človekom dosť často k nedorozumeniam. Pretože to, čo sa nám javí ako prirodzené, nie je pre psa vždy také jasné. Čomu psy vlastne rozumejú?