Vianoce so psom: Tipy pre bezpečné sviatky

Zlatý retriever leží pri vianočnom stromčeku

Počas vianočného obdobia hrozí psom niekoľko nebezpečenstiev. Je však ľahké sa im vyhnúť.

Črepiny z rozbitej vianočnej ozdoby, horiaci adventný veniec, prevrhnutý vianočný stromček a ťažko stráviteľné slávnostné menu: Vianoce prinášajú, nielen pre nás, ale aj pre našich štvornohých miláčikov, určité riziká. Ukážeme Vám, ako na bezpečné Vianoce so psom: kde všade sa môžu skrývať nebezpečia pre psa, ako im predchádzať a ako v prípade potreby, rýchlo a zodpovedne pomôcť.

Bezpečné Vianoce so psom: Naše tipy

Domov je prevoňaný ihličím a škoricou, v trúbe sa pečú medovníky, okná sú vianočne ozdobené, horia sviečky a v obývačke svieti ozdobený vianočný stromček – Vianoce sú naozaj výnimočným obdobím. Ale pre psov môžu byť aj nebezpečné.

Zatiaľ čo, páni a panie hekticky pobehávajú po byte, balia posledné darčeky a pripravujú dobroty, deti plné vzrušenia otvárajú nové okienko v adventnom kalendári, psovi je v túto chvíľu venované len minimum pozornosti. Pes je vplyvom narušenia jeho obvyklej rutiny vystresovaný a v byte na neho číha celý rad nebezpečenstva.

Čo by to bol za adventný veniec bez naozajstných sviečok? K tomuto ročnému obdobiu príjemné svetlo sviečok proste patrí. Aj keď väčšina psov si udržuje od blikajúceho plamienka sviečky bezpečnú vzdialenosť, nikdy neumiestňujte sviečky v ich dosahu. Riziko a následky, ak pes pri vyvádzaní sviečku prevrhne, neúmyselne nad ňou švihá chvostom a tým zapáli adventný veniec a potom ešte obrus a záclonu, sú naozaj príliš veľké.

Týmto spôsobom znížite riziko

Ak sa počas Vianoc nechcete pravých sviečok vzdať, mali by ste ich umiestniť len tam, kde sa nepohybuje pes. Sviečky na konferenčnom stolíku, nízkej okennej parapete alebo na spodných vetviach vianočného stromu sú tabu. Nikdy nenechávajte sviečky rozsvietené, ak je pes v miestnosti bez dozoru.

Ak sa Vám aj tieto opatrenia zdajú nedostatočné, môžete samozrejme používať umelé LED sviečky namiesto pravých. Nehrozí tu riziko popálenin, roztaveného vosku alebo požiaru.

Čo robiť, ak sa predsa len niečo stane

Ak sa aj napriek všetkým bezpečnostným opatreniam pes od sviečky popáli, ochladzujte postihnuté miesto vlažnou vodou (nie ľadovou!). Masti na spáleniny alebo pudre na rany na psoch nepoužívajte.

Často sa rozsah popálenin u psov zistí až neskôr, keď napríklad tkanivo väčšej časti kože v dôsledku popálenín odumrie. Preto by ste mali vždy nechať psa vyšetriť veterinárnym lékarom, aj v prípade popálenín menšieho rozsahu. Majte počas sviatkov pripravené telefónne číslo Vašeho veterinára alebo veterinárnej pohotovosti, aby ste ho v prípade potreby nemuseli dlho hľadať.

Jack russell teriér s LED sviečkou
Skutočné sviečky sú nebezpečné. V záujme vášho psa je lepšie používať LED svetlá.

Nazdobená vianočná jedlička je tak krásna – pre psa však predstavuje nebezpečie, ktoré by ste nemali podceňovať. Hlavne mladé a zvedavé zvieratá, ktoré chcú rýchlo preskúmať zvláštny strom v ich dôverne známej obývačke, majú často bolestivé zážitky so svetielkami, sklenenými guľami, a pod.

Vianočné ozdoby

Veľké riziko predstavujú sklenené ozdoby, ktoré ľahko skĺznu z vetiev, keď sa zvedavý pes potuluje pod stromčekom. Rezné rany na labkách alebo dokonca v tlame môžu byť nielen veľmi bolestivé, ale môžu sa tiež zapáliť.

Nebezpečné sú tiež elektrické svetelné reťaze. Zo zvedavosti alebo z dlhej chvíle môže začať pes reťaz okusávať a vystaviť sa tak riziku úrazu elektrickým prúdom.

Opatrnosť je treba klásť tiež pri výbere stojana na stromček, ktorý by mal byť dostatočne stabilný. Mal by byť stabilný natoľko, aby sa stromček neprevrátil, ak sa bude pes okolo neho pohybovať alebo do neho buchne chvostom.

Pozor je treba dať tiež na vodu v stojane, do ktorej sa môžu zo stromu vylučovať látky nebezpečné pre psa. Nepodceňujte tiež riziko zranenia u lamiet – tradičných vianočných ozdôb s obsahom olova, ktoré môžu pri požití spôsobiť nebezpečnú obštrukciu čreva (nepriechodnosť).

Musím sa vianočného stromčeka vzdať?

Samozrejme ako majiteľ psa sa vianočného stromčeka vzdať nemusíte. Ak budete dodržiavať následujúce bezpečnostné pravidlá, nehrozí Vášmu psiemu miláčikovi žiadne nebezpečie:

  • Umiestnite strom na bezpečné miesto v obývačke, kde do neho pes nebude neustále vrážať pri šprinte k miske s krmivom.
  • Zaistite, aby bol strom upevnený v stabilnom stojane. Strom by mal byť vyrobený z kvalitnej ocele a mal by byť zaopatrený detskou poistkou, aby nebolo možné strom ľahko uvoľniť. Strom môžete ešte pripevniť šnúrkou k stene, aby ste zabránili jeho prevrhnutiu.
  • Sviečky, elektrické svetelné reťaze a dekorácie umiestnite na hornú časť stromčeka, kam pes nedosiahne. Na spodnú časť zaveste len bezpečné dekorácie z papiera, tvrdého plastu alebo dreva. Ak to výška Vašej obývačky dovolí, je optimálne umiestniť stromček na malý stolík. Stále však dbajte na to, aby bol dostatočne stabilný.
  • Dbajte na to, aby boli všetky vianočné dekorácie pre psa bezpečné. Existuje dostatočné množstvo krásnych alternatív ku skleneným ozdobám a lametám.
  • Sviečky zapáľte len vtedy, ak ste v izbe a ste si istý, že Vás pes poslúchne na slovo, ak mu prikážete, aby sa držal v bezpečnej vzdialenosti. Bezpečnejšie je však používať umelé LED osvetlenie.
  • Pokiaľ je voda v stojane voľne prístupná, zakryte ju, aby ju pes nemohol piť.

Vianoce so psom: Čo robiť, ak sa pes zraní?

Rinčanie rozbitej vianočnej ozdoby alebo pád vianočného stromčeka dokážu človeka poriadne vydesiť. Napriek tomu zostaňte v kľude a psa odveďte do bezpečia. Až potom sa postarajte o rozbité ozdoby a prevrhnutý strom.

Ak sa pes od rozbitej ozdoby zranil, ukľudnite ho a postarajte sa o ranu. Najprv zastavte krvácanie (napr. tlakovým obväzom), vyčistite ranu čistou vodou a opatrne ostrihajte srsť. Použite dezinfekčný sprej na dezinfekciu reznej rany. Pokiaľ v rane zostal črep, pokúste sa ho opatrne odstrániť pinzetou.

Kedy musím vziať psa k veterinárovi?

Priložte na poranenú labku obväz a vezmite psa čo najskôr k veterinárovi. Aj v prípade malých raniek na labkách je riziko infekcie veľké a mali by ste v každom prípade vyhľadať veterinára. Pri otvorených, silno krvácajúcich ranách alebo ranách s cudzím telesom, je zhon na mieste.

Tiež iné nehody, napr. požitie lamety, úraz elektrickým prúdom alebo požitie vody zo stojana sú dôvodom k návšteve veterinára. Počas  vianočných sviatkov je však väčšina veterinárnych ordinácií zatvorená, pripravte si preto číslo na veterinárnu pohotovosť.

Nielen my ľudia, ale aj psy ľahko podľahnú pri pohľade na tanierik plný čokolády, sladkých dobrôt a orieškov. Na rozdiel od človeka, ktorému v dôsledku maškrtenia hrozí nanajvýš zubný kaz alebo nejaké to kilo naviac, môže mať konzumácia čokolády pre psa smrteľné následky.

Čokoláda je pre psy toxická

Mliečna a horká čokoláda obsahujú theobromín, ktorý je pre zvieratá toxický, a ich konzumácia môže mať pre organizmus psa katastrofálne následky. U psa sa môžu objaviť kŕče, zvýšený krvný tlak alebo srdcové problémy. Príznaky otravy čokoládou sú (v závislosti na množstve kakaa v požitej čokoláde) hnačka, zvracanie a bolestivé kŕče. Nasleduje triaška, bezvedomie a dokonca smrť psa.

Ako znížiť riziko otravy

Nenechávajte nikdy čokoládu voľne položenú. Uchovávajte vianočné figúrky, čokoládové dobroty a pod. v uzavierateľných dózach a pozor na tanieriky plné sladkostí položené na jedálenskom alebo konferenčnom stole.

Nenechávajte psa nikdy bez dozoru v miestnosti, kde sa čokoláda nachádza a všetky nezdravé sladkosti odstráňte z dosahu. Aj adventné kalendáre predstavujú pre psa nebezpečie – nepodceňujte zručnosť hladného psa.

Čo robiť, ak pes zje čokoládu?

Všeobecne platí: Čím tmavšia čokoláda je, tým je jedovatejšia a čím menší pes je, tým horšie môžu byť následky.

Ak spozorujete, že pes zjedol kúsok čokolády, okamžite vyhľadajte veterinára. Veterinár môže spraviť príslušné opatrenia, napr. vyvolať zvracanie, vypláchnuť žalúdok a podať aktívne uhlie.

Čokoláda je pre psy jedovatá
Pri vianočných sušienkach je potrebná opatrnosť. Čokoláda je pre psy jedovatá.

Vianočná hviezda na stole, imelo na dverách alebo vianočný veniec s čemericou – tieto rastliny pre väčšinu ľudí k Vianociam proste patria. Ale majitelia psov by mali byť pri výzdobe bytu opatrní, pretože tieto obľúbené rastliny sú bohužiaľ jedovaté.

Vianočné rastliny toxické pre psy

Ak požije pes kúsok imela alebo vianočnej hviezdy, hrozia ťažké prejavy otravy ako je hnačka alebo silné kŕče. Samotný kontakt s listami vianočnej hviezdy môže spôsobiť nepríjemné podráždenie kože.

Bolestivé gastrointestinálne ťažkosti môžu vyvolať aj vonné oleje, ktoré sú umiestnené v malých miskách, aby bytom šírili vianočnú vôňu. Ak sa zvedavý pes tohto aromatického oleja napije, hrozí nielen hnačka a zvracanie, ale aj podráždenie sliznice alebo dokonca otrava.

Musím sa vzdať imela, vianočnej hviezdy a pod.?

Tí, ktorí chcú dodržiavať vianočné tradície a vyzdobia si domov vianočnou hviezdou alebo imelom, by sa mali uistiť, že tieto rastliny sú umiestnené mimo dosahu psa. Rovnako tak aj miska s vonným olejom by mala byť umiestnená v bezpečnej výške.

Aj v prípade ostatných vianočných dekorácií buďte opatrní. Umelý sneh, ktorý striekame na okná, môže už v malom množstve u našich miláčikov vyvolávať dušnosť.

Čo urobiť, ak pes zožral jedovatú rastlinu?

Ak ste zaregistrovali, že Váš pes práve takúto rastlinu zožral, môžete mu dať tabletky s aktívnym uhlím, ktoré by nemali chýbať v žiadnej psej lekárničke. Čím skôr aktívne uhlie príde do styku s jedom v žalúdku, tým účinnejšie s ním môže bojovať.

Ak uplynie nejaký čas od požitia jedovatej rastliny a objavia sa prvé príznaky intoxikácie, ako sú kŕče, cirkulačná nedostatočnosť alebo dýchavičnosť, musí byť pes okamžite odovzdaný veterinárnemu lekárovi alebo veterinárnej pohotovosti.

Lahodné slávnostné menu patrí k Vianociam rovnako ako stromček a darčeky. Ale zatiaľ čo si páni hojne užívajú všetkých možných lahôdok, pes sedí pri stole s prosebným výrazom v tvári.

Zostaňte dôslední

Je ťažké takému pohľadu odolať a nedať svojmu miláčikovi aspoň kúsoček chutnej pečienky. Psovi to ale neprospeje, častokrát končí takáto „jediná výnimka“ na veterinárnej klinike.

Väčšina ľudskej stravy, hlavne výdatná vianočná večera, je silno korenená a u psa môže vyvolať vážne tráviace ťažkosti. Ani hydinové kosti vrátane kostí z husy alebo morčacia pečeň nepatria do psej misky. Ľahko sa rozštiepia (hlavne ak sú varené) a môžu poraniť tlamu alebo pažerák.

Ak chcete svojho štvornohého miláčika potešiť, siahnite po špeciálnych maškrtách pre psov alebo kostiach pre psov, ktoré pes môže s radosťou žuť, zatiaľ čo my si užívame slávnostné hody.

Kľudné Vianoce so psom v hĺbavej nálade

Pre majiteľov psov môže byť adventný a vianočný čas naozaj náročný, obzvlášť ak je pes ešte mladý a zvedavý a všetky zvláštne veci, ktoré počas vianočných sviatkov v byte nájde, bude chcieť preskúmať.

Ale nebojte sa: Ak budete postupovať podľa pokynov uvedených vyššie, nemôže sa nič pokaziť. Môžete si tak naplno vychutnávať tento čarovný čas a užiť si Vianoce so psom plnými dúškami.

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Má ma môj pes rád? 10 znamení, ktoré to dokazujú

Má ma môj pes rád? Ak máme niekoho radi, zaujíma nás, či dotyčný prechováva rovnaké city k nám, ako my k nemu. Aj pri našich malých priateľoch chceme dokázať odčítať znamenia, pomocou ktorých nám dávajú vedieť, že im ležíme na srdci rovnako ako oni nám. Psy majú ale iné uličky, ktorými preukazujú svoju lásku. „Mám ťa rád“ nevyjadria síce slovami, nachádzajú ale iné milé spôsoby, ktorými nám ukazujú, ako veľmi nás majú radi. Rozpoznať tieto znamenia je jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Schopnosť pochopiť jazyk našich milovaných psov drieme v každom z nás.
4 min

Adopcia šteniatka z útulku

Radi by ste si zaobstarali štvornohého miláčika alebo radšej hneď dvoch či dokonca viac – a nemusia byť zrovna čistokrvní? Potom je adopcia šteniatka z útulku ideálnym riešením.
7 min

Čomu psy rozumejú?

Mnoho milovníkov psov si je istých, že ich zvierací spoločník im dokonale rozumie. Napriek tomu dochádza v každodennom živote medzi psom a človekom dosť často k nedorozumeniam. Pretože to, čo sa nám javí ako prirodzené, nie je pre psa vždy také jasné. Čomu psy vlastne rozumejú?