Venčenie psa v karanténe

se psom v karanténe

Aktuálna pandémia koronavírusu mení každodenný život miliónom ľudí po celom svete. Majitelia psov, ktorí sú v karanténe, aby zabránili ďalšiemu šíreniu vírusu, si kladú otázku: Ako sa môžem počas karantény starať o svojho psa?

Zákony a preventívne opatrenia týkajúce sa koronavírusu

Karanténa je jedným z najsilnejších zásahov do každodenného života, ktorá je v právomoci štátov v rámci zákonov o ochrane pred infekciami. Takže „byť v karanténe“ znamená: Postihnuté osoby už nemôžu opustiť svoj byt alebo dom. Rekreantom v oblasti s karanténou nie je dovolené opustiť krajinu, ale musia zostať izolovaní na mieste aspoň po dobu dvoch týždňov. To sa najčastejšie tiež týka osôb, ktoré boli v rizikových oblastiach alebo ktoré boli v kontakte s ľuďmi infikovanými Covid-19. Ak ľudia porušia príslušné karanténne podmienky, môžu čeliť vysokým trestom vo forme finančných pokút alebo väzenia. Trochu miernejšie sú obmedzenia pri zákaze vychádzania. Vzhľadom k rýchlemu šíreniu koronavírusu zaviedli európske krajiny viac menej prísne pravidlá pre svojich občanov. Tieto pravidlá však nie sú všade rovnaké: Podrobnosti sa môžu líšiť v závislosti na krajine. V prípade núdze je preto dôležité poznať príslušné pravidlá.

Majiteľ psa a zákaz vychádzania

Pri zákaze vychádzania, ktorý bol zavedený napríklad počas koronavírusovej krízy v Taliansku, Francúzsku a Španielsku, je stále možné, aby ľudia opustili dom.

Čo znamená zákaz vychádzania pre majiteľov psov?

Na rozdiel od karantény majú ľudia s opodstatneným dôvodom dovolené opustiť dom. To zahŕňa vo väčšine miest a krajín prechádzky so psom. Mali by ste pritom chodiť von buď samostatne alebo s osobami žijúcimi v rovnakej domácnosti. Dodržujte odstup od ostatných osôb najmenej dva metre. Ideálna je napríklad prechádzka lesom, pri ktorej stretnete len málo ľudí. Aj tu je dôležité poznať regionálne predpisy. Napríklad vo Francúzsku je pred venčením potrebné vyplniť formulár, kde uvediete dôvod pre opustenie domu. Pri kontrole sa majitelia psov môžu preukázať týmto formulárom. Niekoľko majiteľov psov by samozrejme nemalo ísť so svojimi psami na prechádzku zároveň. Dokonca aj školy pre psy musia byť vo väčšine postihnutých oblastí zatvorené, aj keď výcvik prebieha pod šírym nebom.

Majiteľ psa v karanténe

Karanténa má prísne pravidlá, dané osoby môžu opustiť dom len so súhlasom príslušného orgánu (zdravotného úradu, hygienické stanice atď.). Nakupovanie je tiež zakázané. Zásobovanie potravinami môže prebiehať prostredníctvom internetových obchodov, ak  doručovateľ nechá zásielku pred dverami.

Môžem ísť na prechádzku so psom počas karantény?

Odpoveď na túto otázku bohužiaľ znie: Ak ste v karanténe, nesmiete vziať svojho psa na prechádzku, pretože podstatou karantény je zostať doma. Ak máte záhradu alebo terasu, môže pes vykonať potrebu tam.  Vo vlastnej záhrade sú tiež povolené športové aktivity ako je aportovanie alebo agility. Ak tieto možnosti nemáte, musíte požiadať ostatných, aby sa o psa postarali. Prechádzky so psom v parku alebo v lese sú pre majiteľov psov v karanténe tabu. Pomoc môžu poskytnúť susedia so záhradou alebo penzión pre zvieratá. Napríklad úrady v Rakúsku odporúčajú umiestniť Vášho štvornohého priateľa počas karantény do penziónu pre psy alebo k niekomu, kto sa o neho postará. Avšak v dobe keď sú v karanténe celé mestá, sú psie penzióny často rýchle obsadené. Ak sú postihnutí len jednotliví majitelia psov ako sú navrátilci z rizikových oblastí, je ľahšie nájsť pre psa prechodnú starostlivosť.

Zabavte Vášho psa počas karantény

Máte záhradu a môžete svojmu psovi umožniť, aby tu vykonal malú aj veľkú potrebu? Skvelé, pretože potom nie je nutné, aby ste sa od svojho psa odlúčili. Avšak väčšine psov nestačí len otvoriť dvere na záhradu, pretože potrebujú zábavu. Obzvlášť psy, ktoré boli pred karanténou so svojim pánom každý deň na niekoľkohodinových prechádzkach, majú problémy s prebytočnou energiou. Aportovanie alebo vyňuchávacie hry sú skvelé, aby sa Váš pes mohol vyblázniť. Môžete sa tiež pustiť do preskúmavania neznámych vôd: Čo hovoríte na Dogdancing alebo učenie nových trikov? Existuje mnoho online návodov, pomocou ktorých môžete svojho štvornohého priateľa naučiť niečo nové. Tip: Niektoré školy pre psy sú počas krízy veľmi ústretové a ponúkajú online kurzy.

Môžu psy prenášať koronavírus?

Nie – psy a ďalšie domáce zvieratá nemôžu prenášať koronavírusy SARS-CoV-2 a Covid-19. To znamená, že nie sú hostiteľom vírusu – vírusy sa v tele psa nereprodukujú. V Hongkongu obsadil titulné stránky novín pes, na ktorého ňufáku bola nájdená slabá koncentrácia koronavírusu. Je pravdepodobné, že sa jedná o vírusy, ktoré boli prijaté z okolitého prostredia, pretože majiteľka psa ochorela koronavírusom Covid-19. Majitelia psov by mali pri kontakte so svojimi zvieracími spoločníkmi dodržiavať základné hygienické opatrenia. To zahrňuje napríklad nenechať si od psa olizovať tvár. Ak sa so svojim psom intenzívne maznáte, mali by ste si umyť ruky vždy predtým, než sa dotknete svojej tváre alebo iných ľudí.

Prajeme Vám a dvoj- a štvornohým členom Vašej rodiny, aby ste v zdraví prešli aj takými krízami ako je pandémia koronavírusu!

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Má ma môj pes rád? 10 znamení, ktoré to dokazujú

Má ma môj pes rád? Ak máme niekoho radi, zaujíma nás, či dotyčný prechováva rovnaké city k nám, ako my k nemu. Aj pri našich malých priateľoch chceme dokázať odčítať znamenia, pomocou ktorých nám dávajú vedieť, že im ležíme na srdci rovnako ako oni nám. Psy majú ale iné uličky, ktorými preukazujú svoju lásku. „Mám ťa rád“ nevyjadria síce slovami, nachádzajú ale iné milé spôsoby, ktorými nám ukazujú, ako veľmi nás majú radi. Rozpoznať tieto znamenia je jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Schopnosť pochopiť jazyk našich milovaných psov drieme v každom z nás.
4 min

Adopcia šteniatka z útulku

Radi by ste si zaobstarali štvornohého miláčika alebo radšej hneď dvoch či dokonca viac – a nemusia byť zrovna čistokrvní? Potom je adopcia šteniatka z útulku ideálnym riešením.
7 min

Čomu psy rozumejú?

Mnoho milovníkov psov si je istých, že ich zvierací spoločník im dokonale rozumie. Napriek tomu dochádza v každodennom živote medzi psom a človekom dosť často k nedorozumeniam. Pretože to, čo sa nám javí ako prirodzené, nie je pre psa vždy také jasné. Čomu psy vlastne rozumejú?