Krevety do akvária

Krevety v akváriu

Krevety do akvária

Krevety do akvária sú medzi akvaristami stále populárnejšie. Nie je divu, pretože vďaka rozmanitosti druhov, sfarbenia a veľkostí si každý nájde tie pravé pre svoje akvárium!

Chov kreviet

Akvárium

Pre skupinku 10 – 20 kreviet postačí akvárium o objeme 20 l. Všeobecne ale platí, že čím väčšie akvárium, tým lepšie. Záleží tiež na tom, aký druh kreviet chováte.  Každý druh vyžaduje iné podmienky chovu ako je napríklad teplota vody v akváriu.  Miniatúrnym krevetám vyhovuje voda s teplotou 18°C, krevetám amano potom teplota vody 23 - 27°C. Dôležitá je pravidelná kontrola hodnôt vody a výmena vody.  Predídete tak zvýšenému výskytu dusičnanov, ktoré krevetám škodia. Odporúčame tiež osadiť akvárium rastlinami, ktoré živočíchom poskytnú prirodzený úkryt.

červená kreveta v akváriu

Výživa kreviet

Obľúbeným krmivom kreviet sú riasy a sú tak perfektnými pomocníkmi pri čistení akvária. Ale sú viac než len čističi skiel, krevety sú nesmierne zaujímavé tvory s bohatým spoločenským životom! Riasy poskytujú krevetám obživu, ale nie sú dostatočnou výživou. Mali by ste ich preto prikrmovať, ale len takým množstvom, ktoré krevety zožerú behom jednej hodiny, aby nedochádzalo k zaťaženiu vody. Ideálnym krmivom sú listy mandľovníka morského, ktoré majú pozitívny vplyv na kvalitu vody.

S ktorými rybami môžu krevety v akváriu bezproblémovo žiť

Krevety sú rodinné typy – sú veľmi spoločenské a potrebujú vo svojej blízkosti ďalších živočíchov. Pokiaľ chcete zaistiť krevetám optimálne životné podmienky, nemalo by ich byť v akváriu viac než 8 -10. Všeobecne platí, že väčšina druhov kreviet môže bez problémov žiť pospolu," ​​vysvetľuje Carsten Logemann, autor knihy "Atlas kreviet" z nakladateľstva Dähne. Mali by ste sa však uistiť, že sa jednotlivé druhy nebudú navzájom krížiť. Ideálne spoločenstvo tvoria napríklad tieto obľúbené druhy: "Crystal Red" a "White Pearl" alebo "Red Fire" a "tygrie krevety".

Bezproblémové je tiež spolužitie kreviet so sumčekami a ďalšími druhmi malých rýb a budú ideálnym farebným doplnkom v už zariadenom akváriu. Pri spolužitiu s veľkými, hektickými rybami sa krevety stiahnu do ústrania  a ukryjú sa medzi korene a rastliny.

dve krevety v akváriu
Naše najobľúbenejšie články
3 min

Neónky

Každý, kto sa niekedy venoval akvaristike, pozná malé neónky. Vďaka úchvatným "neonovým" farbám si ich ihneď všimnú aj ľudia, ktorí sa v rybách vôbec nevyznajú. Pôvod tejto farebnosti nie je úplne známa,ale pre neónky sú tieto žiarivé farby životne dôležité.
2 min

Krevety do akvária

Krevety do akvária sú medzi akvaristami stále populárnejšie. Nie je divu, pretože vďaka rozmanitosti druhov, sfarbenia a veľkostí si každý nájde tie pravé pre svoje akvárium!
6 min

Zlatá rybka

Karas zlatý (alebo ľudovo zlatá rybka) patrí medzi najpopulárnejšie akváriové ryby. Hoci je chov zlatých rybičiek nenáročný, nie je typická sklenená nádoba vhodným ”príbytkom” pre tieto malé, atraktívne živočíchy. Rady, čo by ste mali mať na pamäti, pokiaľ ide o zlaté rybky a ich chov, a akú starostlivosť títo tichí spoločníci potrebujú, nájdete tu.