Americká hrubosrstá mačka

Americká hrubosrstá mačka

Americké krátkosrsté a dlhosrsté mačky sú známe väčšine milovníkov mačiek. Ale čo je  „americká hrubosrstá mačka“ za plemeno? Zvieratá, často označované ako “americká mačka s hrubou srsťou“ sú v Amerike veľmi vzácne a v Európe sa vyskytujú len zriedka. Americká hrubosrstá mačka je však veľmi zaujímavé plemeno, ktoré vzniklo rovnako ako mnoho iných plemien náhodnou mutáciou. Tu sa dozviete viac informácií o mačkách s hrubou srsťou zo štátu New York!

História

Možno ste si všimli: Krátkosrsté mačky s hrubou srsťou sa podobajú vzhľadom aj povahou americkým alebo európskym krátkosrstým mačkám. Jediný rozdiel je pravdepodobne v špecifickej srsti americkej hrubosrstej mačky. Alebo?

V skutočnosti vzniklo plemeno spontánnou mutáciou, ktorá bola objavená v New Yorku v šesťdesiatich rokoch. Vrh krátkosrstej mačky priťahoval pozornosť kvôli zvláštnej srsti mačiatok. Jediný, kto prežil z vrhu, červeno-biely kocúrik, získal pozornosť chovateľa Joan O’Shea vďaka svojej neobvyklej srsti. Kocúrika kúpil a dal mu meno “Council Rock Adam Hi-Fi”. Krížením s americkými krátkosrstými mačkami vznikol chov nového plemena. Kým bolo plemeno uznané asociáciou Cat Fanciers Association, uplynulo niekoľko rokov – v roku 1978 bolo plemeno uznané ako typ americkej krátkosrstej mačky. Zatiaľ je v USA len niekoľko chovateľov americkej hrubosrstej mačky, v Európe je toto plemeno takmer neznáme. Pre zachovanie genetickej rozmanitosti a prevencii rozvoja dedičných ochorení je preto americká hrubosrstá stále ešte krížená s americkou krátkosrstou mačkou. Vzhľadom k tomu, že gén pre hrubú srsť je dominantný, prevláda asi u polovice mačiatok. V závislosti na predispozícii sa srsť mačiek krúti ihneď po narodení alebo po štyroch až šiestich mesiacoch. To závisí mimo iného na individuálnom stave srsti. Krížením dvoch amerických hrubosrstých mačiek obvykle vzniknú mačiatka, ale majú špeciálnu textúru srsti. Tieto mačiatka majú rýchlo po narodení hrubé fúziky!

Vzhľad

Typickým znakom americkej hrubosrstej mačky je špecifická štruktúra srsti, podľa ktorej dostalo plemeno svoj názov. Hrubá srsť vznikla náhodnou mutáciou, ktorá je dominantne dedičná. Vďaka tejto mutácii majú mačky veľmi hustú, drsnú srsť. Dôvodom je unikátna štruktúra srsti: jednotlivé chlpy sú na koncoch zohnuté a zvlnené. Dokonca aj fúzy americkej hrubosrstej mačky vyzerajú do istej miery “ohnuté”. Vďaka špeciálnej štruktúre srsti pôsobí americká hrubosrstá mačka trochu ospalo a rozcuchane a zároveň má plyšový vzhľad!

Avšak aj medzi americkými hrubosrstými mačkami sú patrné rozdiely v štruktúre srsti. Gén je dominantný. Čím silnejšia je predispozícia, tým viac sa táto vlastnosť prejaví.

Gén hrubosrstosti je vysvetľovaný náhodnou mutáciou, ktorá sa objavila v šesťdesiatich rokoch v New Yorku v Amerike. Mutácie nie sú vo svete mačiek ničím neobvyklým. Je však úplne netypické, že mutácia pre hrubú srsť sa v histórii chovu objavila len na americkom území! Dominantný zdedený gén zaisťuje, že predispozícia je prenesená na všetkých potomkov a prejavuje sa v podobe hrubej srsti.

Vzhľadom ku spoločnej histórii má americká hrubosrstá mačka podobnú postavu ako americká krátkosrstá mačka. Je silná a svalnatá, má mohutný hrudník a stredne dlhé, dobre svalnaté nohy. Lícne kosti sú vysoko posadené a ňufák je výrazný. Bystré, široko otvorené a často jasne žlté oči pripomínajú jej príbuznú – americkú krátkosrstú mačku. Rovnako ako u krátkosrstej mačky, sa vyskytuje vo všetkých farbách. Gén hrubej srsti sa u niektorých mačiatok prejaví ihneď po narodení, u iných až od štvrtého mesiaca života – do tej doby sa mača javí ako mačka krátkosrstá.

Možné farebné varianty americkej hrubosrstej mačky sú:

 • Biela: Americká hrubosrstá mačka v bielej farbe môže mať žlté alebo modré oči – povolené je tiež každé oko inej farby.
 • Čierna: Čierna srsť americkej hrubosrstej mačky by mala byť rovnomerne sfarbená bez šedých chlpov. Tiež nos a vankúšiky na labkách sú čierne, farba očí je väčšinou zlatá.
 • Modrá: Génové riedenie čiernej farby srsti sa nazýva „modrá“. Nos a vankúšiky na labkách majú väčšinou modrú farbu, oči sú žiarivo zlaté.
 • Červená: Červená americká hrubosrstá mačka je obľúbený ako ich druh chovu americká krátkosrstá bez bielej časti.
 • Creme: Creme je riedenie červenej farby. Sfarbenie je krémové.
 • Dvojfarebná: Rovnako ako u americkej krátkosrstej mačky je aj u tohto plemena povolená dvojfarebná varieta. Dvojfarebné mačky majú väčšinou bielu základnú farbu s čiernymi, modrými, červenými alebo krémovými škvrnami.
 • Chinchilla: Sfarbenie „chinchilla“ je veľmi výrazné. Ak je samotná srsť dvojfarebná, biela a len špičky sú sfarbené na čierno, sfarbenie sa nazýva „chinchilla“. Existuje tiež takzvaná “červená chinchila”, ktorá má špičky chlpov červené namiesto čiernej. Mnoho mačiek tejto farebnej variety má orámovanie očí a nosa. Chinchilla má často pútavo zelené žiariace oči. Pretože sa americká hrubosrstá mačka často kríži s americkou krátkosrstou mačkou, majú farbu očí obe plemena rovnakú.
 • Shaded: Rovnako ako u variety „chinchilla“ majú americké hrubosrsté mačky sfarbenie „shaded“ pruhovanú, dvojfarebnú srsť. Jednotlivé chlpy však majú vyšší podiel čiernej než u sfarbenia chinchilla. Táto farebná varieta sa tiež vyskytuje s červeno sfarbenými špičkami –  nazýva sa “red shaded”.
 • Smoke: Aj mačky vo sfarbení „smoke“ majú jednotlivé chlpy pruhované. Prevažuje však podiel čiernej, len najnižšia časť chlpov je biela. Často je čiastočné biele sfarbenie viditeľné len pri rozdelení srsti. Sfarbenie „smoke“ sa vyskytuje tiež ako „blue smoke“ a „red smoke“ – jednotlivé chlpy nie sú čierne, ale modré alebo červené. Niektoré mačky majú dokonca pruhy s čiernou, červenou a modrou!  Zvieratá vyzerajú ako trojfarebné, avšak detailný pohľad na jednotlivé chlpy ukážu len bielu podsadu.
 • Tabby: Pruhované mačky – kto by ich nemiloval? Pruhované americké hrubosrsté mačky sa nazývajú „tabby“. Ale nie je “tabby” ako “tabby”! Sfarbenie mackerel tabby má úzku, dobre definovanú kresbu, často s úhorovitou líniou a pruhom na nohách a chvoste. Ticked tabby má často len kresbu na hlave, krku, nohách a chvoste. Patched tabby je pruhovaná americká hrubosrstá mačka s krémovými alebo červenými škvrnami.
 • Calico: Kto by nepoznal trojfarebné “šťastné mačky”? V odbornej angličtine, a tiež v chove americkej krátkosrstej a americkej hrubosrstej mačky sa tieto mačky nazývajú “Calico”. Biela je prevládajúca farba srsti, je doplnená škvrnami v čiernej a červenej farbe, ich riedením a prípadne tabby kresbou. Nie je povolené sfarbenie chocolate (čokoládová) a cinnamon (škoricová), rovnako ako ich riedenie.
Americká hrubosrstá mačka

Povaha

Americká hrubosrstá mačka je nekomplikované a veselé stvorenie Je tolerantná a dobre sa hodí do života v rodine – vychádza s deťmi a dobre sa znáša s ďalšími zvieratami a mačkami.

Mačky tohto odolného plemena sa veľmi rady hrajú. Prejavuje sa tu dedičstvo americkej krátkosrstej mačky! Niektoré americké hrubosrsté mačky sú kľudnejšie, ale obvykle milujú, okrem hrania sa so svojou ľudskou rodinou, vonkajší lov. Americkú hrubosrstú mačku je tak vhodné chovať vo voľnom výbehu, s dostatočnými príležitosťami na hranie a šplhanie, ako je napríklad škrabadlo, ale bude šťastná aj v byte. Tí, ktorí sú často mimo domov, by mali mačke kúpiť inteligentné hračky. Ale ani inteligentné hračky nie sú vhodnou náhradou za mačacích kamarátov. Americká mačka je veľmi spoločenská. Hlavne, ak je Vaša mačka väčšinu dňa sama, mali by ste popremýšľať o zadovážení si ďalšej mačky – ideálne predtým, než sa k Vám americká hrubosrstá mačka nasťahuje!

Zdravie a starostlivosť

Napriek špecifickej srsti je starostlivosť o americkú hrubosrstú mačku bezproblémová. Hrubá srsť nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Obvykle postačí jedenkrát týždenne kefovanie, aby ste minimalizovali prehĺtanie chlpov. V období výmeny srsti môžete mačke podávať mačaciu trávu alebo sladovú pastu na podporu prirodzeného vylučovania prehĺtnutých chlpov.

Každoročná prehliadka u veterinára by mala byť samozrejmosťou. Veterinár, ktorému dôverujete, mačku pozrie, popočúva pľúca a srdce a skontroluje ústnu dutinu. S veterinárom môžete tiež konzultovať vhodné očkovania alebo ochranu pred parazitami.

Výživa

Rovnako ako všetky mačky, aj americká hrubosrstá mačka potrebuje stravu s vysokým obsahom bielkovín. Mačky sú od prírody mäsožravci a sacharidy konzumujú len v obmedzenom množstve. Bohužiaľ, v mnohých nekvalitných krmivách sú rastlinné vedľajšie produkty používané ako plniace látky. V prípade suchého krmiva uľahčujú rastlinné zložky výrobu tvrdých granulí.

Preto majte pri nákupe krmiva oči otvorené – v prípade pochybností sa pozrite na štítok! Podľa európskej regulácie krmív sú suroviny v krmivách pre mačky triedené podľa množstva. Mäso by malo byť na prvom mieste v zozname surovín. Ale mačky potrebujú nielen svalovinu, ale aj veľmi kvalitné vnútornosti. Tie môžu, ale nemusia byť zoskupené ako „vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu“. Stále viac výrobcov krmív transparentne uvádza vnútornosti na zoznamu surovín. Môžete si tak byť istí, že krmivo pre Vašu americkú hrubosrstú mačku obsahuje mnoho zdravých ingrediencií a len malé množstvo nedefinovateľných ingrediencií, ako sú škvarky, srsť a rohovina. Viac informácií na túto tému nájdete v našom článku „Ako spoznám kvalitné krmivo pre mačky?“

Stále viac majiteľov mačiek dáva prednosť kŕmeniu surovou alebo doma pripravenou stravou. Aby organizmus mačky dostal všetky potrebné živiny a dostatok bielkovín, je dôležité presné spracovanie. Našťastie existuje mnoho radcov na téma „BARF“! Výrobci krmív a obchodníci tento trend nasledujú a ponúkajú surové mäso, doplnky a často tiež už pripravené surové porcie.

jarne_dobrodruzstva_macka
2019_03_Catessy_Snack_Crunchy_1000x160_SK

Chov

Americká mačka s hrubou srsťou je chovaná prevažne v USA. Ale aj tu je pomerne vzácna. Nie je teda divu, že v Európe je raritou. Záujemcovia o toto plemeno by sa preto mali obrátiťpriamo na americké chovateľské spoločnosti. Americká hrubosrstá mačka je uznaná americkou asociáciou Cat Fanciers Association. Tu Vám môžu pomôcť pri hľadaní zodpovedných chovateľov! Pretože aj v prípade americkej hrubosrstej mačky platí: Profesionálni chovatelia sú členmi chovateľskej asociácie. Tým je zaistené, že chované zvieratá splňujú príslušný štandard plemena. Chovatelia, ktorí berú zodpovednosť za svoje zvieratá a ich potomkov, tiež kladú dôraz na druhovo vhodné prostredie, stravu a pravidelnú zdravotnú starostlivosť rodičov a mačiatok. Tie môžu vyrastať v rodinnom prostredí najmenej dvanásť týždňov. V tejto fáze sa naučia všetko dôležité, aby z nich vyrástli zdravé a vyrovnané mačka! Chov mačiek je drahý koníček, všetko samozrejme niečo stojí. V závislosti na pôvode môže americká hrubosrstá mačka stáť niekoľko stoviek Eur. Ceny mačiek tohto plemena sú podobné cenám ostatných chovných mačiek.

Každý, kto chce ušetriť, by ale nemal podporovať tzv. množiteľov, ktorí ponúkajú „čistokrvné mačky za výhodnú cenu“. Ide im predovšetkým o finančný zisk a nedbajú na zodpovedajúcu výživu, zdravotnú starostlivosť alebo oddych po pôrode. Takíto „chovatelia“ nie sú členmi chovateľského spolku. Šetria tak peniaze za členské príspevky a poplatky na výstavách. Súčasne tak obídu kontrolu asociácie z hľadiska štandardu chovu a životných podmienok. Údajná výhodná cena Vás tak môže vyjsť draho, pretože dedičné choroby a podvýživa nie sú u týchto zvierat ničím neobvyklým.

Ak nechcete siahať príliš hlboko do vrecka, môžete sa popozerať po Vašej vysnívanej mačke v niektorom útulku. Veľa mačiek všetkých rôznych vekových kategórií, pováh a vzhľadu tu čaká na nový domov. Niektoré boli ponechané v útulku, niektoré sa našli vonku alebo našli v útulku dočasný domov po smrti svojho majiteľa. Môžete tu nájsť perfektnú mačku pre svoju rodinu!

Prečítajte si tiež náš článok o Zabývanie mačiatka – základné vybavenie a tipy!

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Britská krátkosrstá mačka

Hľadáte mačku s pokojnou a vyrovnanou povahou, ktorá je vhodná pre chov v domácom prostredí a stane sa právoplatným členom Vašej rodiny? V takom prípade bude pre Vás „britská mačka“ ideálnym spoločníkom. Veľkým očiam a plyšovej srsti tohto plemena, nazývaného tiež British Shorthair, neodoláte. Tiež povaha týchto mačiek Vás očarí! Čo ešte potrebujete vedieť? Náš prehľad plemien Vám britskú krátkosrstú mačku predstaví detailnejšie a poskytne Vám užitočné tipy týkajúce sa nadobudnutia, chovu, výživy a  zdravotnej starostlivosti.
5 min

Karakal

Karakal žije v suchých oblastiach Ázie a Afriky. Čierne štetiny okolo uší pripomínajú bežného rysa, podľa ktorého sa karakal označuje aj ako rys púštny. Niektorí ľudia chovajú karakala ako exotické domáce zviera. Karakaly sú však divoké zvieratá a nepatria do neskúsených rúk.
7 min

Ragdoll

Mačka, ktorá sa podobá handrovej bábike? Ani náhodou! Ragdoll je plemeno spriaznené s mačkami siamskými, colorpoint a ďalšími point mačkami. Títo nežní obri Vás uchvátia nielen krásnou srsťou, neobyčajnou farbou a žiarivo modrými očami...