Hypertrofická kardiomyopatia (HCM) u mačiek This article is verified by a vet

mačka u veterinára

Hypertrofická kardiomyopatia (HCM) je ochorenie srdcového svalu spôsobené zhrubnutím steny ľavej srdcovej komory. HCM je najčastejšie dedičné ochorenie mačiek a vyskytuje sa buď v dôsledku genetickej predispozície, hlavne u plemien Mainská mývalia mačka, Kartúzska mačka, Ragdoll, Perzská mačka, Devon rex a Britská krátkosrstá mačka, alebo v dôsledku iných základných ochorení ako je hyperaktívna štítna žľaza. Vo väčšine prípadov sú  postihnuté mačky už v pokročilom veku, aj keď aj mladé mačky môžu trpieť na srdcové  choroby.

Čo sa deje pri hypertrofickej kardiomyopatii?

Pre lepšie pochopenie HCM sa pozrieme na anatómiu srdca:

Srdce mačky sa skladá z ľavej a pravej komory, ktoré sú oddelené svalovou stenou. Každá komora je spojená s príslušnou predsieňou tzv. atrioventrikulárnou chlopňou (AV chlopňa). Ľavá srdcová chlopňa sa nazýva mitrálna alebo bicuspidálna chlopňa, zatiaľ čo pravá srdcová chlopňa sa nazýva tricuspidálna chlopňa. Krv preteká dolnou dutou žilou (vena cava caudalis) do pravej predsiene a otvorením trikuspidálnej chlopne sa dostane do pravej srdcovej komory. Kontrakciou tejto komory je krv dopravovaná do pľúc prostredníctvom pľúcnej tepny. Tam je krv okysličená a potom prúdi pľúcnymi žilami do ľavej siene. Odtiaľ prúdi po otvorení mitrálnej chlopne do ľavej komory a po kontrakcii srdcových svalov cez aortu do veľkého srdcového obehu.

V prípade ochorení HCM dochádza ku zväčšeniu svalu ľavej komory. Zvýšenie veľkosti tiež vedie ku zúžení ľavej komory, čo znamená, že do veľkého srdcového obehu je čerpané menšie množstvo krvi. Výsledkom je pokles krvného tlaku, ktorý by mal byť znížený kompenzačnými mechanizmami srdca. Pretože však tieto vedú ku zmenám srdcového svalu, srdcový objem sa ďalej znižuje a v ľavej predsieni vzniká riziko spätného toku krvi. Ak tento proces pokračuje, môže sa v pľúcach (pľúcny výpotok) alebo v hrudi (hrudný výpotok) hromadiť voda.

Príčiny HCM

Hypertrofická kardiomyopatia sa delí na primárnu a sekundárnu:

 • Primárna HCM: genetická predispozícia
 • Sekundárna HCM: dôsledkom základných ochorení, ako je hyperaktívna štítna žľaza (hypertyreóza), subaortálna stenóza, obličková nedostatočnosť alebo vysoký krvný tlak

Aké sú príznaky HCM?

HCM u mačiek sa dá rozpoznať podľa nasledujúcich príznakov:

 • Únava, znížená pohybová aktivita a znížená chuť do jedla
 • Mačka dýcha otvorenou papuľkou alebo lapá po dychu
 • Srdcový kašeľ je u mačiek trpiacich HCM veľmi vzácny
 • Namodralá sliznica ústnej dutiny

Aké sú diagnostické možnosti?

Hypertrofická kardiomyopatia sa diagnostikuje pomocou ultrazvuku srdca. Na obrazovku sa premietajú rôzne časti srdca a meria sa priemer srdcových komôr a predsiení. Ďalej sa určí závažnosť ochorenia, čo je dôležité pre následnú liečbu a prognózu. Skúsený kardiológ by mal ultrazvuk srdca v pravidelných intervaloch opakovať, aby posúdil progresivitu srdcového  ochorenia. Aby sa vylúčili základné ochorenia, ako je hypertyreóza alebo obličková  nedostatočnosť, je vhodné urobiť ďalšie krvné testy a hormonálne vyšetrenie. Odporúčame tiež pravidelné meranie krvného tlaku.

Ako sa dá HCM liečiť?

Hypertrofická kardiomyopatia nemusí byť u mačiek vždy riešená podávaním liekov. Liečba asymptomatickej HCM je obmedzená. K liečbe HCM u mačiek však možno použiť nasledujúce lieky:

 • Diuretiká ako napr. diuretiká znižujúce stratu draslíka
 • ACE inhibítor pre vazodilatáciu a zvýšenie krvného tlaku
 • Zvýšenie kontraktility srdcových svalov (napr. pomocou pimobendanu)
 • Antitrombotické lieky (napr. clopriogrel)
 • Antiarytmiká pri poruchách srdcového rytmu

Okrem podávania liečiv je vhodné pravidelne (min. 1x ročne) urobiť ultrazvuk srdca, aby mohla byť prebiehajúca liečba prípadne upravená

Aká je prognóza?

Hypertrofická kardiomyopatia nemusí vždy viesť ku klinickým symptómom a poškodeniu zdravia zvieraťa. K posúdeniu závažnosti je preto nutné opakované vyšetrenie srdca. Prognóza je priaznivejšia v prípade mierneho zhrubnutia ako pri súčasnom zadržovaní vody v pľúcach. Podľa štúdií žijú mačky s dekompenzovanou HCM asi rok a pol, hoci doba prežitia môže byť rôzna. Dôležitú rolu hrá odozva na lieky, spolupráca medzi veterinárnym lekárom a majiteľom zvieraťa a dávka liečiv.

Dá sa HCM predísť?

U často postihnutých plemien, ako je napríklad Mainská mývalia mačka, je vhodné pravidelne absolvovať ultrazvuk srdca. Existujú aj špeciálne genetické testy, ktoré môžu u mačiek detegovať dedičnú predispozíciu k hypertrofickej kardiomyopatii.

Zdravotný stav mačky môžete doma sledovať tak, že budete počítať dychovú frekvenciu. Ak mačka ťažko dýcha a rýchlosť dýchania sa zvyšuje, môže byť príčinou zadržovanie vody v pľúcach. Normálna pokojná dychová frekvencia mačiek je asi 40 dychov za minútu. Pri počítaní venujte zvýšenú pozornosť hrudníku a výsledky pravidelne zapisujte. Ak sa objavia nejaké odchýlky, je vhodné navštíviť veterinára a nechať urobiť ultrazvuk srdca.

Okrem liečby liekmi je vhodné tiež každoročne urobiť ultrazvuk srdca, aby bolo možné v prípade potreby upraviť prebiehajúcu liečbu.


Dr Cornelia Kolo, Veterinár
frau zwei hunde

During my studies of veterinary medicine and my doctorate at the Ludwigs-Maximilians-University in Munich, I was able to gain numerous insights into the diverse fields of veterinary medicine. Since 2011, I have been in practice as a veterinarian with a wide variety of animals and their diseases. My passion belongs to the task of helping my patients in the best possible way and ensuring their well-being. I also like to share my knowledge as a veterinarian and as a long-time dog owner and dog athlete as an author.


Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.

3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.