Sphynx

Bezsrstá mačka Sphynx

Mačka plemena Sphynx vyzerá záhadne – a je veľmi kontroverzná.

Sphynx patrí medzi bezsrsté mačky a názory na ňu sa veľmi líšia. Zatiaľ čo niektorí milovníci zvierat kritizujú chov tohto kanadského plemena a hovoria o týraní, iní sú z týchto nezvyčajných maznáčikov nadšení. Je však nesporné, že ak sphynx nemá hmatové chlpy, považuje sa jeho chov v niektorých krajinách za týranie. Prečítajte si o sphynxoch v tomto článku a urobte si na ne vlastný názor.

Výzor: mačka bez srsti

Toto mačacie plemeno síce takisto ľahko upúta pozornosť, no so svojou menovkyňou, staroegyptskou sfingou, nemá nič spoločné.

Sphynx je stredne veľká svalnatá mačka, ktorá môže vážiť až sedem kilogramov. Na hranatej hlave má posadené veľké otvorené uši. Podľa štandardu by mali mať oči sphynxa „citrónový tvar“ a mali by byť posadené mierne šikmo nad výraznými lícnymi kosťami.

Pre toto plemeno je typické, že mu takmer úplne chýba srsť. Telo sphynxa je pokryté len ľahkým, sotva viditeľným páperím. Typická je aj voľne visiaca a mierne vráskavá koža. Záhyby na hlave sú podľa štandardu plemena povinné.

Farba kože je rovnako rôznorodá ako farba srsti u mačiek s normálnou srsťou. Sphynx teda môže byť aj škvrnitý alebo mať na koži biele plochy.

Pozor: Žiaľ, existujú varianty sphynxa, ktoré nemajú hmatové chlpy. V takom prípade ide o chov, ktorý sa považuje za týranie, pretože hmatové chlpy mačkám slúžia ako zmyslové orgány.

Povaha sphynx: prítulná a maznavá mačka

Mačky plemena sphynx sú inteligentné, hravé, temperamentné a prítulné. Mnohé z nich sa rady maznajú s ostatnými mačkami a ľuďmi. Sú veľmi naviazané na svojich majiteľov a zvyčajne sú priateľské k iným domácim zvieratám, napríklad k psom.

Ak si chcete do domu nasťahovať sphynxa, mali by ste počítať s tým, že z času na čas vydáva rôzne zvuky. Patria totiž medzi zhovorčivejšie mačky. Ich mňaukanie však nie je vôbec hlasné. Často vydávajú len tiché cvrlikanie.

Chov

Vyžaduje sphynx špeciálne zaobchádzanie?

Sphynxy majú rovnaké potreby ako každá iná mačka. Je však potrebné zohľadniť niekoľko drobností.

Maznanie, hranie a šťastie

Dobre socializované sphynxy potrebujú k šťastiu aspoň jednu ďalšiu mačku v dome. Najlepšie je mať druhého sphynxa alebo mačku, ktorá je tiež taká prítulná.

Sphynxy by zároveň nemali mať prístup do nezabezpečeného vonkajšieho priestoru. Ich nezvyčajný vzhľad v kombinácii s veľkou dôverčivosťou z nich totiž robí obľúbenú korisť. Namiesto voľného výbehu môžete svojim mačkám zariadiť zabezpečený balkón, kde sa môžu za vhodného počasia do sýtosti vyšantiť.

Ako každá iná mačka, aj bezsrsté mačky potrebujú pravidelnú a rozmanitú zábavu. Na tento účel môžete použiť napríklad interaktívne hračky, ktoré podporujú mentálny rozvoj sphynxov. Títo aktívni maznáčikovia sa dokonca môžu naučiť aportovať.

Tu sa dozviete všetko o tom, ako zabaviť mačky žijúce v byte.

„Neobyčajná srsť“: starostlivosť o bezsrsté mačky

Mačacia srsť nie je ozdobou, ale v každodennom živote plní užitočné ochranné funkcie. Ak máte doma jedného alebo niekoľko sphynxov, mali by ste si uvedomiť, že bezsrsté mačky môžu byť citlivejšie. Pri potýčkach s ostatnými mačkami sa ľahšie zrania, pretože nemajú srsť.

Okrem toho mnohí chovatelia uvádzajú, že na rozdiel od očakávaní sphynxy nepotrebujú vyššiu teplotu v miestnosti, aby sa cítili dobre.

Mimochodom: Na rozdiel od všeobecných predstáv nemajú sphynxy ani vyššiu telesnú teplotu ako iné mačky. Keďže bezsrsté mačky nemajú izolujúcu srsť, na dotyk sú teplejšie ako mačky so srsťou.

Toto plemeno trápi aj jeden rovnaký problém ako ľudí: čím svetlejšia je pokožka, tým je náchylnejšia na spálenie. Preto sa bezsrsté mačky so svetlou kožou môžu v lete aj trochu opáliť. Podľa skúseností väčšiny majiteľov však opaľovací krém pre mačky nie je potrebný. Ak máte pochybnosti, opýtajte sa svojho zverolekára.

Keďže tieto mačky nemajú srsť, ktorá by absorbovala kožný maz, časom sa na koži vytvorí tenká vrstva mazu. Niektorí majitelia preto svoje sphynxy pravidelne kúpu. Prípadne môžete svojho sphynxa každých pár dní jednoducho otrieť vlhkou handričkou.

Sú bezsrsté mačky vhodné pre alergikov?

Často sa tvrdí, že alergici môžu bez problémov chovať mačky plemena sphynx ako domáce zvieratá. U niektorých ľudí to môže byť pravda, ale nič nie je zaručené.

Alergény sa totiž nachádzajú nielen v srsti, ale aj v mačací koži a slinách. Preto môžu mať ľudia s alergiou na mačaciu srsť alergiu aj na sphynxy. Ak máte podozrenie na alergiu na zvieraciu srsť, požiadajte o radu alergiológa. Takisto môže byť užitočné stráviť niekoľko hodín u chovateľa doma.

Zdravie

Sú sphynxy zdravé?

Mačky plemena sphynx sú pomerne vzácne. V dôsledku toho je dostupný genofond pomerne malý, a preto sa môžu aj ľahšie vyskytnúť určité choroby. Okrem toho majú niektorí zástupcovia tohto plemena problematickú vlastnosť: chýbajú im hmatové chlpy, čo je známkou chovu, ktorý sa považuje za týranie.

Je chov sphynxov týranie?

Hmatové chlpy slúžia mačkám ako zmyslové orgány a sú pre ne bezpodmienečne potrebné.

Chovateľov, ktorí chovajú sphynxy bez vyvinutých fúzov, by ste mali nahlásiť úradnému veterinárovi zodpovednému za Váš región.

Sphynx bez hmatových chlpov © jagodka / stock.adobe.com
Tento Sphynx nemá fúzy a jeho chov sa tak považuje za týranie. Za žiadnych okolností nepodporujte takéto chovy!

Bežné ochorenia

Ďalším rizikom pri chove tohto mačacieho plemena je malý genofond. Ten často vedie k príbuzenskej plemenitbe a súvisiacim chorobám.

Zodpovední chovatelia však vedia, ako tomuto problému predchádzať dobre naplánovaným párením s nízkym koeficientom príbuzenskej plemenitby.

Podľa súčasných poznatkov sphynx mačky nemajú veľký sklon k dedičným chorobám. U tohto plemena však bola popísaná hypertrofická kardiomyopatia (HCM) v dôsledku mutácie v géne ALMS1. Ak chcete svojho sphynxa chovať, môžete túto genetickú vadu vopred vylúčiť.

Podľa odhadov potrebuje sphynx z dôvodu chýbajúcej srsti približne o 20 % viac potravy ako mačky so srsťou. Termoregulácia je u bezsrstých mačiek zložitejšia – z dôvodu chýbajúcej srsti strácajú sphynxy teplo rýchlejšie. Na vyrovnanie teploty je teda potrebné viac energie.

Tip: V oblasti výživy Vašej mačky jednoznačne odporúčame vysokokvalitné krmivo.

Pôvod

Problematický pôvod mačiek sphynx

Všetci záujemcovia o mačky plemena sphynx by mali mať určite na pamäti, že nezvyčajný vzhľad týchto mačiek bol pôvodne náhodnou chybou, ktorú potom ľudia zámerne rozširovali.

História mačiek sphynx

Sphynxy nepochádzajú od Aztékov, ako sa často uvádza, ale z Kanady. V roku 1966 sa jednej domácej mačke náhodou narodilo bezsrsté mačiatko. A to bol začiatok chovu sphynxov.

Majiteľ tohto mačiatka, ktoré pomenoval „Prune“ (slivka), potom pokračoval v jeho chove. Niektoré mačiatka mali srsť, iné boli bez srsti. Mali však vážne zdravotné problémy, pretože ich imunitný systém sa nemohol správne vyvinúť. Tak sa chov takmer skončil.

V polovici 70. rokov sa však našli ďalšie bezsrsté mačky a ich chov pokračoval ďalej. Sphynx je uznaný ako plemeno od roku 1971. Najznámejším predstaviteľom tohto mačacieho plemena je pravdepodobne „pán Bigglesworth“ z filmu Austin Powers.

Kritika chovu bezsrstých mačiek

Sphynxy bez hmatových chlpov pochádzajú z chovov, ktoré sa považujú za týranie.

Kanadský sphynx však nie je jedinou bezsrstou mačkou, ktorej chov je kritizovaný. Vôbec žiadnu srsť nemá napríklad ani kohana z Havaja.

Levkoy, ktorý nie je uznávaný žiadnym renomovaným združením, vznikol krížením škótskej klapouchej mačky a bezsrstých mačiek, ako je sphynx. Niektorým chovateľom jeho zakrivené uši pripomínajú exotické kvety. V skutočnosti sú jeho uši jednoducho deformované a ide o mutáciu, ktorá môže byť spojená s vážnym poškodením chrbtice.

Dajte si pozor pri kúpe

Kanadské sphynxy sú vzácne. Ak hľadáte toto plemeno, musíte sa obrniť trpezlivosťou. Je veľmi pravdepodobné, že si naň budete musieť počkať. Určite uprednostnite radšej zodpovedného chovateľa a nekupujte si mačiatko „narýchlo“.

Existuje, žiaľ, veľa pochybných predajcov, ktorí ponúkajú bezsrsté mačky bez jednoznačného potvrdenia o pôvode a bez vykonania dôkladných zdravotných vyšetrení rodičov. Mnohí sa teda pridávajú k pochybným združeniam, ktoré neuznáva Féderation Internationale Féline (FiFe), aby získali údajné „doklady“.

Nekupujte mačiatka, ktoré chovateľ dodá pred dvanástym týždňom. Zvieratá kupujte len od chovateľov, ktorí nechali rodičov testovať na dedičné ochorenia HKMP a PKD. Všetky zvieratá používané na chov by mali mať bezpodmienečne aj hmatové chlpy.

Tu sa dozviete, na čo by ste si mali dávať pozor pri návšteve chovateľov: 10 otázok pre chovateľov mačiek.

Podobné plemená

Okrem sphynxov existujú aj iné bezsrsté mačacie plemená.

Patrí k nim aj Donský Sphynx, mačacie plemeno z Ruska. Donský Sphynx má päť rôznych variantov srsti, z ktorých jeden je verzia bez srsti. Dobrou správou je, že tento ruský sphynx má vždy fúzy. Chovatelia vytvorili aj ďalší typ bezsrstej mačky skrížením bezsrstého variantu Donského Sphynxa a siamských mačiek – Peterbalda.

Ďalšie plemeno, Devon rex sa napriek svojej srsti podobá sphynxovi a je tiež veľmi prítulné k ľuďom. Mimochodom, jeho kučeravá srsť je spôsobená rovnakou mutáciou, ktorá spôsobuje odlišnú srsť u Kanadského sphynxa.

Mačka sphynx: veľmi kontroverzné plemeno

Sphynx je rozmarom prírody, ktorý ľudia v súčasnosti chovajú zámerne. Vzhľad, ktorý je čo najexotickejší a odlišuje sa od priemeru, je diskutabilnou motiváciou pre chov týchto mačiek.

Nepochybne existuje mnoho šarmantných a sympatických bezsrstých maznáčikov. Pred kúpou mačiatka by si však každý milovník zvierat mal položiť nasledujúcu otázku: „Prečo práve bezsrstá mačka?“ Rozhodne by sa nemal klásť dôraz na výnimočný „mimozemský vzhľad“, na ktorý si niektorí majitelia sphynxov potrpia. Malo by ísť skôr o zodpovednosť za štvornohého spoločníka, ktorý chce byť len obyčajnou mačkou.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Turecká angora

Turecká angora sa považuje za najstaršiu čistokrvnú mačku na svete a kedysi boli jej domovom dvory sultánov a kráľov. Znalci tohto plemena oceňujú jeho hodvábnu srsť a ladné pohyby. Turecké angorské mačky sú inteligentné, hravé a veľmi prítulné.

8 min

Britská krátkosrstá mačka

Hľadáte mačku s pokojnou a vyrovnanou povahou, ktorá je vhodná pre chov v domácom prostredí a stane sa právoplatným členom Vašej rodiny? V takom prípade bude pre Vás „britská mačka“ ideálnym spoločníkom. Veľkým očiam a plyšovej srsti tohto plemena, nazývaného tiež British Shorthair, neodoláte. Tiež povaha týchto mačiek Vás očarí! Čo ešte potrebujete vedieť? Náš prehľad plemien Vám britskú krátkosrstú mačku predstaví detailnejšie a poskytne Vám užitočné tipy týkajúce sa nadobudnutia, chovu, výživy a  zdravotnej starostlivosti.

7 min

Ragdoll

Mačka, ktorá sa podobá handrovej bábike? Ani náhodou! Ragdoll je plemeno spriaznené s mačkami siamskými, colorpoint a ďalšími point mačkami. Títo nežní obri Vás uchvátia nielen krásnou srsťou, neobyčajnou farbou a žiarivo modrými očami...