Ako určiť pohlavie mačiatka

mačiatko

Ako zistiť pohlavie mačiatka

Rozdiely medzi genitáliami samca a samice sú u mačiatok oveľa menej zreteľné ako u dospelého jedinca. Dokonca aj veterinári sa niekedy pomýlia, keď určujú pohlavie mačiatka. V tomto článku Vám priblížime ako rozpoznať mačku od kocúra.

Aké miesto zvoliť na prehliadku

Keď chcete zisťovať aké pohlavie má Vaše mačiatko, mali by ste mu najskôr poskytnúť adekvátne podmienky, v ktorých sa mačiatko nechá prehliadnuť. Uistite sa, že sa mačiatko, na ktoré sa chcete pozrieť, nachádza na teplom, bezpečnom mieste. Malé mačiatka sú veľmi náchylné na chlad, preto sú spočiatku odkázané na teplo svojej matky a tiež na to, aby mu človek sám poskytol podobné prostredie. Skontrolujte preto genitálie svojej mačky vo vnútri bytu alebo domu pri izbovej teplote.

zistenie pohlavia mačiatok
Uistite sa, že sa vaše mačiatko počas vyšetrenia cíti pohodlne.

Na ako dlho môžem mačiatko oddeliť od matky?

Neoddeľujte mačiatko od matky dlhšie ako 5 -10 minút, pretože inak ohrozíte telesné zdravie aj psychickú stabilitu zvieraťa. Jemne mačiatku nadvihnite chvostík. Mačiatko bude možno reagovať trochu podráždene, pretože mačky všeobecne nemajú rady, keď sa im siaha na chvost – a už vôbec nie, keď je zmyslom celej akcie to, aby ste odhalili ich genitálie.

Ako by mala prehliadka prebiehať:

  • Ak mačiatko jemne pošteklíte pri koreni chvostíka, vyvstáva reálna možnosť, že mačiatko chvost zdvihne samo od seba, čím svoje pohlavie odhalí.
  • Keď určujete pohlavie mačiatka, mali by ste si počínať maximálne obezretne a citlivo. Mačku môžete pripraviť aj tak, že ju ešte pred „vyšetrením“ budete láskyplne hladkať a milo na ňu hovoriť.
  • Uložte mačiatko na mäkký uterák alebo na podobne mäkkú teplú podložku, aby sa cítilo príjemne.
  • Ak sa mačiatko ježí a vzpiera, vráťte ho späť k matke a skúste to znova neskôr.
jarne_dobrodruzstva_macka

Genitálie mačiek a kocúrov

Keď mačiatko ukáže svoje genitálie, uvidíte dva nad sebou sa nachádzajúce otvory. Horný otvor slúži ako vyústenie črevného traktu, teda anus, spodný otvor sú genitálie. Ak si presnejšie pozriete tvar spodného otvoru, jedná sa buď o kolmú štrbinu alebo o drobnú bodku. Prvý prípad by mohol pripomínať mäkké i, druhý potom imituje dvojbodku. Mladé mačiatka, ktorých pohlavie má tvar mäkkého „i“, sú mačičky, tie, ktoré majú tvar dvojbodky, sú kocúrikovia.

Pokiaľ nie je rozdiel dostatočne zrejmý, existuje ešte jeden ukazovateľ, ktorý Vám môže v identifikácii pomôcť. Mačičky majú rozostup medzi genitáliami a anusom väčší a genitálie sa nachádzajú vyššie. Pokiaľ zase evidujete u mačiatka náznak vypukliny alebo vaku, jedná sa pravdepodobne o miešok, teda sa jedná o kocúrika. Miešok v nízkom veku však väčšinou nie je patrný, zostupuje až neskôr.

Dá sa poznať pohlavie mačiatka aj podľa farby srsti?

Na pohlavie mačiatka môžu poukázať aj úplne iné aspekty. Napríklad farba srsti je špecifická. Ak je mačka sfarbená hrdzavo-čierne, bude sa pravdepodobne jednať o mačičku, sfarbenie vzniklá vplyvom dedičného x  chromozomálneho kodominantného dedičstva. Hrdzavé aj čierne sfarbenie srsti je spôsobené chromozómom X.

dve mačiatka sedia v koši

Keďže mačičky majú dva chromozómy X a kocúri jeden chromozóm X a jeden Y, nemôžu byť kocúri spravidla hrdzavo-čierne sfarbení. Mohlo by k tomu dôjsť len vplyvom genetického defektu. Čisto hrdzavé mačiatka zasa bývajú vplyvom genetických dispozíc takmer vždy kocúrmi.

Či už máte mačičku alebo kocúrika, šedého, čierneho, hrdzavého alebo fľakatého, jedno platí stopercentne: My, zo Zoohitu, Vám prajeme len to najlepšie a predovšetkým veľa radosti zo spoločného života.

Pozrite si náš sortiment produktov pre mačiatka a môžete si prečítať aj článok o prisťahovaní mačiatka k Vám domov alebo čo budete potrebovať!

purizon kitten kuracie & ryby bez obilnín krmivo pre mačky

Purizon Kitten – bez obilnín

  • Vysoký obsah bielkovín a vybrané druhy ovocia, zeleniny a byliniek
  • Žiadne umelé konzervačné látky ani farbivá
  • Prídavok vápnika
Naše najobľúbenejšie články
4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.
8 min

10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si adoptujete mačku

Malé mačiatka sú roztomilé – o tom nie je pochýb! Sú tak sladké, že si veľa ľudí zaobstará mačičku, bez toho aby sa najprv oboznámili s chovom mačiek. Ale roztomilé mačiatka rýchlo vyrastú na dospelé mačky, ktoré majú rôzne potreby a budú s Vami žiť ďalších 15 až 20 rokov. Zadováženie si mačiatka alebo dospelej mačky preto dobre zvážte! Toto je 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si zadovážite mačku, a ktoré Vám pomôžu správne sa rozhodnúť.
3 min

Ako určiť pohlavie mačiatka

Rozdiely medzi genitáliami samca a samice sú u mačiatok oveľa menej zreteľné ako u dospelého jedinca. Dokonca aj veterinári sa niekedy pomýlia, keď určujú pohlavie mačiatka. V tomto článku Vám priblížime ako rozpoznať mačku od kocúra.