Giardie u mačiek

Mačka

Dokonca aj mačky, ktoré sa zdajú byť úplne zdravé, môžu byť postihnuté giardiózou.

Ak má vaša mačka opakované hnačky, príčinou môžu byť giardie. Jednobunkové črevné parazity môžu byť obzvlášť nebezpečné predovšetkým pre mladé a oslabené zvieratá. Čo ešte potrebujete vedieť o giardióze u mačiek, si môžete prečítať v nasledujúcom článku. 

Aké nebezpečné sú giardie u mačiek? 

Giardie u mačiek netreba brať na ľahkú váhu. Opakujúca sa hnačka spôsobuje značnú stratu tekutín, najmä u mladých mačiek, čo môže byť život ohrozujúce. Okrem toho sú giardie nákazlivé aj pre ľudí. 

Symptómy: Aké sú najdôležitejšie príznaky ochorenia? 

Nie každá infekcia giardiami (giardióza) nakoniec spôsobuje závažný zápal v čreve mačky. Výraznosť príznakov vždy závisí od stavu imunity, veku mačky a množstva skonzumovaných giardií. 

Giardióza sa prejavuje najmä u mladých mačiek týmito príznakmi: 

  • vodnatá až krvavá hnačka 
  • strata chuti do jedla, chudnutie a zvracanie 
  • apatia 
  • strapatá srsť bez lesku 
  • odvodnenie (dehydratácia) 

Najmä staršie mačky často nevykazujú žiadne príznaky giardiózy. Keďže však aj tak vylučujú patogény, môžu infikovať iné zvieratá alebo dokonca svojich majiteľov. 

Diagnostika: Ako odhaliť giardie u mačiek? 

Všeobecne platí, že ak mačka trpí hnačkou opakovane alebo dlhšie ako dva až tri dni, mali by ste ju vždy vziať k veterinárovi. Mačku by ste mali nechať vyšetriť aj keď vykazuje nešpecifické príznaky, ako sú vychudnutosť alebo znížená chuť do jedla. 

Na rýchle stanovenie diagnózy je najlepšie so sebou k veterinárovi priniesť aj vzorku stolice mačky. Mala by obsahovať výkaly z troch po sebe nasledujúcich dní. Mačka nevylučuje giardie nepretržite, preto sa musí vždy vyšetriť niekoľko vzoriek. 

V súčasnosti sú pre veterinárne ordinácie k dispozícii rýchlotesty na identifikáciu giardiózy u mačiek. Výsledok sa dá zistiť do 10 až 15 minút. 

tri mačky
Ak v jednej domácnosti žije viacero zvierat, musia byť proti giardióze vždy liečené všetky.

Terapia: Aké sú možnosti liečby? 

Ak vyšetrenie preukáže, že mačka je infikovaná giardiami, veterinár má k dispozícii rôzne lieky. Zvyčajne sa používajú účinné látky, akými sú fenbendazol alebo metronidazol. Liek budete mačke musieť podávať perorálne počas niekoľkých dní. 

Keďže giardie sú veľmi odolné, najlepšie je liečiť ich v dvoch cykloch s troj- až päťdňovou prestávkou medzi nimi. Potom sa musí vykonať ďalšie vyšetrenie stolice. Po odstránení parazitov je liečba ukončená. 

Dôkladne vyčistite okolie 

Ďalej k úspešnej liečbe giardiózy vždy patrí dôkladné vyčistenie celého prostredia mačky. Bohužiaľ, bežne dostupné dezinfekčné prostriedky nie sú účinné proti zhlukom giardií v prostredí. Tie odumierajú buď v dôsledku sucha, alebo pri teplotách nad 60 stupňov Celzia. 

Prognóza: Aké sú šance na vyliečenie giardiózy? 

Správnou liečbou zvieraťa a vyčistením prostredia môžete dostať giardie u vašej mačky pod kontrolu. Ak s vami v domácnosti žijú aj iné zvieratá, mali by ste preventívne preliečiť aj všetky ostatné zvieratá. V opačnom prípade sa vaši domáci miláčikovia budú navzájom znova a znova infikovať. 

Príčiny: Ako choroba vzniká? 

Giardia intestinalis je črevný parazit, ktorý sa vyskytuje okrem iného aj u mačiek a je rozšírený po celom svete. Jednobunkovce kolonizujú tenké črevo mačky a vyvolávajú typické príznaky. 

Delením tzv. trofozoitov v tenkom čreve mačky vznikajú cysty z giardií. Mačka ich potom vylučuje spolu s výkalmi, čím infikuje iné zvieratá. Cysty sú veľmi odolné aj mimo tela mačky. Preto je prenos možný aj cez povrchy a kontaminované predmety. 

Prevencia: Ako predchádzať giardióze u mačiek? 

Nasledujúce opatrenia, ktoré sú užitočné pri giardióze u mačiek, aby sa mačka znovu a znovu nenakazila: 

  • zbieranie výkalov a čistenie vysoko zohriatou vodou (nad 60 stupňov Celzia) 
  • pravidelná dezinfekcia mačacích toaliet, priestorov na kŕmenie a povrchov 
  • úprava srsti špeciálnymi šampónmi (infekčné cysty môžu uviaznuť v srsti a viesť tak opakovane k novým infekciám) 
Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.
3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.