Kastrácia mačky: Mám dať svoju mačku vykastrovať?

Mačka u veterinára

Téma kastrácie vyvoláva u majiteľov mačiek rôzne otázky.

Na svete je sotva niečo rozkošnejšie ako malé mačiatka. Žiaľ, nie všetky mačiatka si nájdu pekný domov. Keď sa mačky pária a rozmnožujú nekontrolovane, je pre ich potomstvo život v biede takpovediac predurčený. Tým, že svoju mačku necháte vykastrovať, predchádzate zbytočnému utrpeniu. Zhrnuli sme pre Vás, ako prebieha kastrácia mačky, na čo treba pamätať a ako sa od nej líši sterilizácia.

Prečo mám dať svoju mačku vykastrovať?

Hlavný dôvod, prečo dať vykastrovať vlastnú mačku, spočíva samozrejme v tom, aby sa zabránilo rozmnožovaniu. Väčšina mačiek sa stáva pohlavne zrelými ešte pred dovŕšením prvého roku života. O niečo dlhšie to trvá iba pri niektorých plemenách mačiek.

Prečo potom rozmnožovanie predstavuje vôbec nejaký problém? Vychádza to z toho, že u týchto miláčikov to ide veľmi rýchlo. Samica mačky môže v priemere vrhať dvakrát do roka. Na jeden vrh pritom v priemere príde na svet od dvoch do šiestich mačiatok.

Príklad výpočtu: Jedna mačka vrhá dvakrát do roka a vždy porodí šesť mačiatok. Ona sama tak na svet priviedla za päť rokov už 30 zvierat. Za predpokladu, že všetky mačky prežijú a ďalej sa rozmnožujú, sa toto číslo ešte umocňuje. Teoreticky je to po troch rokoch takmer 500 mačiek a po piatich rokoch cca 20 000! Hoci by sa tieto počty mohli zdať privysoké: Je, žiaľ, nemožné, nájsť pre všetky tie malé mačiatka nejaký pekný domov.

Nežiaduce mačatá sa často vylúčia, usmrtia alebo v najlepšom prípade odnesú do útulkov, ktoré sú na mnohých miestach už beznádejne preplnené. Kastrovanie alebo sterilizovanie mačiek a kocúrov nie je teda žiadne „orezávanie“ ich zvieracích práv, ale dôležité opatrenie pre ochranu zvierat.

Zormnožovanie mačky © zooplus
Obrázok ilustruje, ako prudko sa mačky rozmnožujú, keď sa proti tomu nezasiahne.

Kedy mám dať svoju mačku vykastrovať?

Žiaľ, to sa nedá povedať všeobecne. Správny čas na kastráciu Vašej mačky závisí od rôznych faktorov. V podstate sú pri tom prirodzene rozhodujúce individuálny stupeň vývoja a plemeno. Váš zverolekár spoločne s Vami nájde správny čas pre Vašu mačku.

Obvykle by sa mačky nemali kastrovať neskôr ako po dosiahnutí pohlavnej dospelosti. Táto nastáva približne medzi šiestym a ôsmym mesiacom života. Existujú však aj plemená mačiek dospievajúce skôr a neskôr.

V zásade platí: nečakajte príliš dlho! Jediné „rande“ Vašej voľne pobehujúcej mačky s nekastrovaným kocúrom môže stačiť na to, aby Vám nadelila vrh mačiatok. Svojho miláčika by ste preto mali až do kastrácie (ak vôbec) púšťať von len pod dozorom.

Dáva zmysel skorá kastrácia mačky?

Často sa tiež vykonáva skorá kastrácia vo veku od ôsmich do 14 týždňov. O tomto postupe sa však dodnes vedú veľmi kontroverzné diskusie. Možné negatívne účinky na zdravie predčasne vykastrovaných mačiek sa skúmali v štúdiách.

Zhrnutie: Zo zverolekárskeho hľadiska nie sú žiadne argumenty proti skorej kastrácii predovšetkým tam, kde žijú veľké populácie mačiek – teda napríklad v útulku. Tam je prevencia nekontrolovaného množenia rozhodne na prvom mieste. Oproti tomu nie je tento postup v súkromnej domácnosti bezpodmienečne nutný.

Kastrácia voľne žijúcich mačiek © MNStudio / stock.adobe.com
Voľný výbeh bez dozoru by mali mačky dostať až po kastrácii.

Ako prebieha kastrácia mačiek?

Počas kastrácie odstráni zverolekár mačke orgány produkujúce hormóny, prípadne žľazy. Pri kocúroch sa okrem toho drobnými zárezmi otvoria miešky, podviažu sa semenovody a krvné cievy a následne sa odoberú semenníky.

Pri mačičke je zásah náročnejší ako pri kocúrovi. Pretože u nej sa musí otvoriť brušná stena, aby sa mohli odstrániť vaječníky.

Veterinár pritom nezriedka odoberie aj maternicu. Tak tomu je predovšetkým vtedy, keď sa kastrácia vykonáva už veľmi neskoro. Táto operácia mačky nie je komplikovaná, je však invazívnejšia (a drahšia) ako kastrácia kocúra.

Ak by ste chceli nechať svoju mačku vykastrovať, jednoducho sa obráťte na svojho zverolekára. Ide o štandardný zákrok, ktorý vykonáva väčšina veterinárov.

Aké komplikácie by mohli nastať?

Tak ako pri každom operačnom zákroku môžu nastať komplikácie aj pri kastrácii a po nej. Tri najdôležitejšie body sú:

  • Riziko narkózy: Narkóza je vždy spojená s určitým rizikom. Zverolekár preto Vašu mačku pred zákrokom dôkladne vyšetrí a preverí, či je narkóza možná.
  • Krvácanie: Krvné cievy vaječníkov, resp. semenníkov sa počas zákroku podviažu tzv. ligatúrami. Teoreticky sa môže takáto ligatúra nepozorovane zošmyknúť a nastane krvácanie. Aj preto svoju mačku po zákroku dôkladne pozorujte. Ak je veľmi apatická, radšej ju znovu zaneste k zverolekárovi.
  • Oblizovanie rany: Mačky majú od prírody potrebu oblizovať si svoje rany, a to v tom najpravejšom slova zmysle. Aby sa tomu zabránilo, dostane Vaša mačka od zverolekára buď golier, alebo kombinézu. Kvôli ostňom na mačacom jazyku by mohla inak Vaša mačka odstrániť nite a rana by sa musela zašívať ešte raz. Okrem toho spôsobujú baktérie v papuľke mačky infekcie rán. Kombinézu alebo golier teda rozhodne nechajte utiahnuť až po nite.

Na čo musím pamätať pred zákrokom?

Operácia prebieha pod narkózou, preto musíte svoju mačičku priniesť k zverolekárovi nalačno. Pred kastráciou preto mačke nesmiete dávať žiadne krmivo deväť až dvanásť hodín. Vodu však piť smie.

Okrem toho treba dbať na to, aby Vaša mačka v čase operácie nemala ruju. Inak hrozí zvýšené riziko pooperačného krvácania.

Krmenie mačiek na dvore © Svenja98 / stock.adobe.com
Z dvoch mačiek ich môže byť bez kastrácie rýchlo veľmi veľa.

Výhody a nevýhody: Čo sa zmení, keď nechám svoju mačku vykastrovať?

Ak necháte svoju mačku vykastrovať, ide to ruka v ruke s hormonálnymi zmenami. To môže mať zasa vplyv na správanie Vášho miláčika. To, či a ako sa zmení správanie po kastrácii a či majiteľ tieto zmeny vníma skôr pozitívne alebo negatívne, môže byť rôzne prípad od prípadu.

Niekto je rád, keď jeho tigrík viac nevylieza – niekedy doslova – na steny. Iný zasa svoje zvieratko vníma po operácii možno ešte ako malátneho tvora. Okrem toho nie každá mačka reaguje na hormonálny prechod rovnako.

K častejším, nepriaznivým účinkom patrí znížená úroveň aktivity: Mnohé mačky sú po kastrácii vnímané ako lenivé a malátne.

Pozitívne vedľajšie efekty kastrácie mačiek

Okrem toho je s kastráciou mačky spojených ešte niekoľko pozitívnych efektov:

  • Kastrovaní miláčikovia sú zväčša dôverčivejší a vyrovnanejší. V priemere sa dokonca dožívajú dlhšie ako nekastrovaní maznáčikovia.
  • Oproti iným mačkám sú väčšinou menej agresívne a majú menší revír. Pri voľne pobehujúcich jedincoch to znižuje nebezpečenstvo nehôd a tiež počet súbojov s inými mačkami.
  • Samice mačiek prestanú mať po kastrácii ruju.
  • Nedochádza k „trvalej ruji“, ktorá môže nastávať u nekastrovaných mačiek, keď nedochádza k páreniu. Takáto ruja vedie k permanentnému stresu, ako aj k zvýšenému riziku ochorenia pohlavných orgánov.
  • Kocúry spravidla prestanú značkovať v byte.
  • Pohlavne špecifické choroby sú zriedkavejšie alebo úplne vylúčené (napríklad ochorenia maternice, ak sa táto rovno odstráni).

Na čo treba pamätať po kastrácii mačiek?

Ak prebehne kastrácia mačky dopoludnia, spravidla si ju môžete už večer vyzdvihnúť od zverolekára. Zabezpečte, aby bolo k dispozícii nejaké pokojné, teplé miestečko, na ktorom sa môže zviera úplne prebudiť z narkózy a nerušene sa zotavovať.

Väčšina mačiek býva z narkózy ešte veľmi omámená. Položte svoju mačku na nejakú deku alebo do pelechu pre mačky na zemi. Miesto na odpočinok by nemalo byť na stoličkách ani na gauči. Inak hrozí nebezpečenstvo pádu, keď sa zviera snaží posúvať vpred.

Bolesti ako doznievanie

Obzvlášť u samíc mačiek môže niekoľko dní trvať, kým bolesti zase úplne odznejú. Kocúry sa cítia opäť dobre väčšinou po jednom až dvoch dňoch.

V tejto fáze však dôsledne pozorujte svoju mačku, aby ste mohli pri komplikáciách zavčasu informovať zverolekára. Navyše Vás zverolekár pravdepodobne objedná druhý deň po zákroku ešte raz na dodatočné vyšetrenie.

Kastrácia mačky: správna výživa potom

Zákrok, akým je kastrácia, ovplyvní energetickú potrebu Vášho maznáčika. Už dva dni po kastrácii poklesne bazálny metabolizmus, teda kalorická spotreba, o cca 30 percent. V kombinácii so zníženým pohybom tak u Vašej mačky veľmi rýchlo hrozí nadváha. Aby to nemalo nepriaznivý účinok na jej hmotnosť, musíte následne ešte dôslednejšie dbať na správnu výživu svojej vykastrovanej mačky.

Nemusíte ale kompletne meniť svoje zvyklosti pri kŕmení. Porcie len mierne zmenšite a mačku pravidelne vážte. Ak u svojho tigríka v týždňoch alebo mesiacoch po kastrácii zistíte nárast hmotnosti, je kŕmne množstvo ešte príliš veľké.

Môže pomôcť prechod na krmivo pre mačky so zníženým obsahom kalórií. Dostať možno dokonca špeciálne krmivo pre kastrované mačky, ktorého profil živín je vyladený pre špecifické potreby zvierat.

Nenechajte sa vyrušiť tým, keď je špeciálne krmivo označené ako „krmivo pre sterilizované mačky“. Sterilizácia sa v tomto prípade používa ako zastrešujúci pojem. Ide pri tom aj o krmivo pre kastrované mačky.

Čo stojí, keď nechám svoju mačku vykastrovať?

Cena kastrácie mačky je minimálne 20 eur u kocúra a 30 eur u mačky. To sa však vzťahuje len na zákrok samotný. Do toho sa ešte započítavajú náklady na (následné) vyšetrenia, narkózu a prípadné lieky.

Veľké výkyvy pri celkových nákladoch vznikajú aj tým, že zverolekári – na základe rôznorodých faktorov – si účtujú obyčajnú alebo až trojnásobnú sadzbu oproti tarifnému poriadku. K týmto faktorom patria napríklad individuálna úroveň náročnosti operácie, časová náročnosť alebo aj to, koľko personálu je do operácie zapojeného.

Aký je u mačiek rozdiel medzi kastráciou a sterilizáciou?

Keď príde reč na kastráciu a sterilizáciu mačiek, u veľkého množstva majiteľov mačiek prevláda zmätok. Označujú oba pojmy to isté? Je kastrácia určená pre kocúrov a sterilizácia pre samice mačiek? A nakoľko sa odlišujú oba zákroky?

Úplne základne: Vykastrovať alebo sterilizovať môžete dať samcov i samice. Pri oboch zákrokoch ide o to, aby sa zvieratá stali neplodnými – teda predísť nechcenému potomstvu. Naďalej sú možné riziká a aj náklady pri oboch zákrokoch rovnaké.

Sterilizácia mačky neovplyvňuje tvorbu hormónov

Predsa len, v čom spočíva rozdiel, či nechám svoju mačku vykastrovať alebo sterilizovať? Sterilizácia mačky spoľahlivo zneplodní tým, že sa semenníky u kocúrov a vaječníky u samíc pretnú, resp. podviažu. Oplodnenie tak už nemôže prebehnúť.

Odhliadnuc od toho sa pre zvieratá nič nemení. Tvorba hormónov a teda rozmnožovací pud zostávajú zachované. Prirodzene tým zostávajú zachované aj všetky s tým spojené prejavy správania sa. Ako príklad tu uveďme značkovanie močom u kocúrov alebo ruju u mačiek.

Zhrnutie: Ak chcete zamedziť tomu, aby mačky vrhali, resp. plodili mláďatá, sú kastrácia a sterilizácia rovnako účinné. Kastrácia má však na zviera a tým aj na pána a paničku väčšie účinky. Keďže sa zasahuje do tvorby hormónov, zaniká rozmnožovací pud, čo všeobecne vedie k tomu, že sú zvieratá menej vystresované a agresívne.

Skúsení majitelia mačiek, spolky na ochranu zvierat a zverolekári prevažne tiahnu ku kastrácii, lebo ide o „riešenie v plnom rozsahu“. Pre zvieratá a ľudí zastavuje nevýhodné prejavy správania sa.

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.

3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.