Kožné plesne u mačiek

Dermatofytóza mačiek

Lysiny na hlave sú príznakom infekcie kožnými plesňami.

Dermatofytóza mačiek a ďalšie kožné plesne u mačiek môžu byť pre vás ako majiteľa mačky dosť nepríjemné a dokonca nebezpečné. Prečo to tak je a ako môžete seba a svoju mačku pred plesňovými ochoreniami chrániť, sa dozviete tu. 

Môžu sa kožné plesne preniesť z mačky na človeka?

V skratke: Áno. Kožné plesnezoonotické patogény, čo znamená, že sú nákazlivé pre zvieratá aj ľudí. Preto je dôležité, aby ste s chorou mačkou manipulovali len v rukaviciach a dodržiavali prísnu hygienu. 

Žena s kožnou plesňou © Ольга Тернавская / stock.adobe.com
Majiteľka mačky sa od svojej mačky nakazila kožnou plesňou.

Príznaky: Aké sú bežné príznaky kožných plesní u mačiek?

Vo všeobecnosti sa plesne môžu tvoriť na ktorejkoľvek časti kože. Kožné plesne u mačiek sa vyskytujú najmä na hlave (hlavne na ušiach), na chrbte, na nohách alebo na chvoste. 

Plesne zvyčajne spôsobujú, že na postihnutej časti kože sa tvoria lysiny v tvare kruhu alebo srsť vypadáva roztrúsene. Toto vypadávanie srsti (alopécia) sa môže rozšíriť na veľké plochy kože. 

Okrem toho je postihnutá oblasť kože často suchá a mastná. Ak sa kožná pleseň rozšíri do okolitých štruktúr, ako sú podkožie, korienky chlpov alebo pazúry, môžu sa tieto zapáliť a opuchnúť do červena. 

V závislosti od lokalizácie a rozsahu plesní sa u chorých mačiek môžu prejaviť aj tieto príznaky ochorenia: 

  • Svrbenie: Mačka postihnutú oblasť kože často olizuje, škriabe alebo trie. 
  • Bolesti: Ak sa tkanivo zapáli, mačky môžu na miesto postihnuté plesňou reagovať bolestivo.  

Diagnostika: Ako rozpoznať kožnú pleseň u mačiek?

Veterinárnedokáže vždy na prvý pohľad rozlíšiť plesňové ochorenie od iných infekčných ochorení kože (napr. baktérií) alebo hormonálnych príčin. Aby mohol plesňové ochorenie spoľahlivo diagnostikovať, vykonáva v rámci vylučovacej diagnostiky tieto vyšetrovacie metódy: 

  1. Biopsia

Po tom, čo veterinár mačke opatrne odoberie kúsok kože vrátane podkožia pomocou bioptickej ihly, odošle vzorku na skúmanie patológovi. Patológ nakrája vzorku na tenké plátky a zafarbí ich. Ak plesne bunky poškodili, je možné zmeny vidieť prostredníctvom sfarbenia. 

  1. Kultivácia húb (mikroskopické vyšetrenie)

Mikrobiológ môže kožné huby pestovať na špeciálnych kultivačných médiách. Následne nanesie kolóniu huby na mikroskopické sklíčko a pozrie si ju pod mikroskopom. Na základe určitých charakteristík dokáže s relatívnou istotou určiť typ huby. 

  1. Trichogram 

Aby mohol veterinár na prítomnosť kožných plesní preskúmať srsť až ku korienkom chlpov, odoberie kožný zoškrab a prezrie ho pod mikroskopom.  

  1. Woodova lampa 

Existujú druhy húb, ktorých spóry (reprodukčná forma húb) fluoreskujú pod UV svetlom alebo čiernym svetlom Woodovej lampy. Hoci Váš veterinárny lekár môže túto metódu vykonať veľmi rýchlo, na zistenie nefluorescenčných druhov húb (napr. Trichophyton) musí vykonať aj aspoň jednu z ďalších metód detekcie. 

Terapia: Ako sa liečia kožné plesne u mačiek? 

Aby ste sa kožnej plesne u mačky dokázali dlhodobo zbaviť, veterinár jej podá špeciálne lieky. Tieto takzvané antimykotiká vo forme tabliet (systémová liečba) sa musia mačke podávať počas niekoľkých týždňov a naviac sa musí postihnuté miesto potierať masťami (lokálna liečba). Aby účinné látky do kože lepšie prenikli, odporúča sa srsť mačky ostrihať. 

Tu sa dočítate, aké môžete použiťtriky na podávanie tabliet mačke. 

Aby ste sa vyhli nákaze kožnou plesňou, mali by ste sa počas celého obdobia liečby mačky dotýkať len v rukaviciach a tiež čistiť jej okolie. Vydezinfikujte aj všetky predmety, ako sú hračky,toaleta pre mačkyalebomiska na krmivo. Ak je to možné, mali by ste mačku infikovanú plesňou od zdravých zvierat oddeliť (karanténa). 

Po ukončení liečby veterinár Vu mačku znovu vyšetrí, aby skontroloval úspešnosť liečby. Ak ešte stále zistí kožné plesne, predĺži liečbu o niekoľko ďalších týždňov. Liečba je ukončená až po vymiznutí všetkých kožných plesní. 

Mačka u veterinára

Prognóza: Aké sú šance na vyliečenie? 

Prognóza plesňovej infekcie u mačky závisí od druhu plesne. Zvyčajne sa však zahojí v priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov bez vážnych komplikácií, a to za predpokladu, že budete mačku liečiť podľa pokynov veterinára a z prostredia dlhodobo odstránite všetky infekčné štádiá plesní. 

Príčiny: Ako kožná pleseň vzniká? 

Existujú dva rôzne typy kožných plesní: dermatofytózy a dermatomykózy.

Dermatofytózy 

Dermatofyty sú všetky huby, ktoré napádajú srsť a pazúry mačky. Kým mačky sú obzvlášť často infikované mikrospóriou, trichofýcia sa vyskytuje pomerne menej často. 

Dermatomykózy 

Ak kožné plesne postihujú výlučne vonkajšiu kožu, a nie podkožie, veterinári ich označujú ako dermatomykózy. Rod Malassezia je najznámejšou dermatomykózou u mačiek. Mačky sú však oveľa častejšie infikované mikrospóriou. 

Ak sa Váš štvornohý priateľ dostane do kontaktu s infikovanými zvieratami alebo kontaminovanými predmetmi, kožné plesne sa môžu ľahko na jeho kožu preniesť. To, či Vaša mačka ochorie alebo bude len prenášačom, závisí od jej imunitného systému. 

Prevencia: Ako predchádzať kožným plesniam u mačiek? 

Obzvlášť často postihnuté kožnými plesňami sú tie mačky, ktorých imunitný systém je oslabený. Patria sem staré, choré a veľmi mladé mačky. Kožné plesne však môžu napadnúť aj zdravé mačky. Aby ste tomu predišli, mali by ste venovať pozornosť nasledujúcim skutočnostiam:

  • Prostredie Vašej mačky pravidelne čistite, aby ste odstránili spóry plesní. 
  • Ak si chcete vziať domov novú mačku, mali by ste ju od ostatných zvierat v domácnosti najprv chovať oddelene, až kým ju neprehliadne veterinár. 
  • Vezmite Vašu mačku pravidelne na kontrolu k veterinárovi, aby ste včas odhalili základné ochorenia. 
  • Uistite sa, že má mačka vyváženú a zdravú stravu, aby ste sa vyhli ochoreniam spôsobeným potravou. O očkovaní proti kožným plesniam sa môžete informovať u Vášho veterinára. 
Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.

3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.