Vypadávanie srsti u mačky (alopécia)

haarausfall bei katzen

Vypadávanie srsti u mačky (alopécia) môže nastať fyziologicky v dôsledku sezónnej výmeny srsti alebo patologicky.Parazity, hormonálne poruchy alebo dedičné poruchy rastu srsti sú len príklady príčin vypadávania srsti umačiek. 

Čo spôsobuje vypadávanie srsti u mačiek? 

Vypadávanie srsti sa považuje za príznak choroby, nie však za samotnú chorobu. Pre lepší prehľad možných príčin sa alopécia delí na skutočnú stratu srsti (spôsobenú príčinami, ktoré nie sú spôsobené svrbením) a zdanlivú stratu srsti (spôsobenú svrbením a škrabaním): 

 1. Príčiny nesúvisiace so svrbením: 

 • Hormonálne poruchy: Rast srsti prebieha v troch fázach, ktoré sú riadené rôznymi rastovými hormónmi. Tie sú okrem iného ovplyvnené hormónmi nadobličiek alebo štítnej žľazy, preto môžu viesť k vypadávaniu srsti aj ochorenia týchto orgánov. U mačiek býva častou príčinou vypadávania srsti zvýšená funkcia štítnej žľazy (hypertyreóza). 
 • Dedičné ochorenia, ktoré vedú k funkčným alebo štrukturálnym poruchám vlasových korienkov (napr. folikulárna dysplázia). 
 • Infekcie kože baktériami (napr. stafylokokmi alebo streptokokmi) a hubami (napr. malassezia alebo dermatofyty). 
 • Nádorové ochorenia 
 • Stres 

2. Príčiny súvisiace so svrbením: 

 • Ektoparazity, ako sú blchy, ušné roztoče a roztoče žijúce v blízkosti vlasových folikulov
 • Alergické reakcie (napr. na peľ, roztoče domáceho prachu alebo voňavé mačacie stelivo) 
 • Bakteriálne a plesňové infekcie môžu tiež spôsobiť vypadávanie srsti u mačiek v dôsledku svrbenia 

Aké ďalšie príznaky sa vyskytujú okrem vypadávania srsti? 

Mačky môžu vykazovať vypadávanie srsti na celom tele alebo na určitých častiach tela.  V závislosti od príčiny sa líši aj forma, rozsah, časový výskyt (akútny alebo chronický) a symetria. Nie je zriedkavé, že postihnuté mačky v závislosti od základného ochorenia trpia aj inými príznakmi: 

 • Vypadávanie srsti súvisiace so svrbením je zvyčajne spôsobené škrabaním a zvýšeným oblizovaním postihnutých oblastí kože. 
 • Hormonálne poruchy, ako napríklad hypertyreóza, tiež často spôsobujú úbytok hmotnosti u mačiek napriek zvýšenému príjmu potravy. Často sa objavujú aj gastrointestinálne ťažkosti alebo zvýšená aktivita. 
 • Bakteriálne infekcie môžu byť sprevádzané hnisavou sekréciou z rán a v závažných prípadoch môžu viesť k život ohrozujúcej bakteriálnej otrave krvi (sepse). V priebehu ochorenia sa u mačiek prejavuje výrazne zhoršený celkový zdravotný stav a vysoká horúčka.

Aké diagnostické opatrenia sú možné? 

Vzhľadom na množstvo príčin vypadávania srsti u mačiek sa odporúča vyhľadať veterinára. Pri zisťovaní diagnózy môžu byť užitočné informácie zistené počas rozhovoru s majiteľom mačky (anamnéza), napríklad o predchádzajúcej profylaxii proti parazitom alebo o spôsobe kŕmenia a chovu. Zisťujú sa tiež náhle zmeny temperamentu alebo výskyt iných príznakov (napr. hnačka, zvracanie, únava). 

Po tom, čo veterinár v rámci celkového klinického všeobecného vyšetrenia zistí aktuálny zdravotný stav, môže pokračovať v dôkladnom vyšetrení (adspekcii) postihnutých oblastí kože. Ak je napríklad na koži viditeľná hnisavá sekrécia, môže to byť príznak bakteriálneho zápalu kože (pyodermie). Ak sa srsť len láme, je pravdepodobnejšie vypadávanie srsti u mačky v dôsledku svrbenia. 

Bohužiaľ, podľa vonkajšieho vzhľadu sa nedá vždy určiť príčina, preto je v niektorých prípadoch na zistenie presnej diagnózy potrebný dlhší čas. Pomôcť môžu tieto diagnostické opatrenia: 

 • Pomocou krvného testu možno zistiť príznaky zápalu, alergických reakcií, ako aj napadnutia parazitmi alebo ochorenia rôznych orgánov (napr. pečene). 
 • Na objasnenie alergických reakcií sa môže vykonať aj kožný test (intradermálny test) alebo test na protilátky. Eliminačné diéty pomáhajú aj pri diagnostike alergií na zložky potravy. 
 • Hormonálne poruchy možno zistiť pomocou špeciálnych hormonálnych testov. 
 • Na určenie vlasového cyklu možno použiť trichogram. Na tento účel sa jednotlivé chlpy pozorujú pod mikroskopom a potom sa skúmajú ich vlastnosti. 
 • Pomocou biopsie možno vyšetriť okolité vrstvy kože a zistiť prítomnosť zápalových buniek, baktérií a parazitov. 

Ako sa lieči vypadávanie srsti u mačky? 

Na elimináciu vypadávania srsti u mačiek je potrebná cielená liečba príčiny: 

 • Bakteriálne infekcie sa po pravidelnom čistení rán zvyčajne zahoja v priebehu niekoľkých dní. V niektorých prípadoch si ťažšie priebehy po vykonaní testu rezistencie vyžadujú dodatočné podávanie antibiotík vo forme mastí a/alebo tabliet.  
 • Napadnutie parazitmi sa dá liečiť liekmi. 
 • Vypadávanie srsti u mačky v dôsledku alergie si niekedy vyžaduje podávanie kortizónových prípravkov. Odstránenie antigénu z prostredia mačky môže tiež viesť k ustúpeniu príznakov. 
 • Hormonálne poruchy možno liečiť pomocou liekov alebo chirurgických zákrokov v závislosti od príslušnej príčiny. Hypertyreózu možno napríklad zmierniť liečbou rádiojódom. 
 • Nádorové ochorenia si v závislosti od typu bunky vyžadujú rádioterapiu alebo chemoterapiu. Chirurgické zákroky môžu mať aj liečebný charakter. 

Aká je prognóza? 

Samotné vypadávanie srsti pre väčšinu mačiek nepredstavuje veľký problém. Napriek tomu sa za týmto príznakom môžu skrývať závažné ochorenia. Prognóza preto výrazne závisí od príčiny a liečby. Ak sa však podarí úspešne liečiť základné ochorenie, lysé miesta zvyčajne rýchlo zmiznú. 

Dá sa vypadávaniu srsti u mačiek predísť? 

Niektoré príčiny vypadávania srsti u mačiek sa dajú odstrániť už v ranom štádiu. Ako profylaxia proti parazitom sa môžu používať napríklad špeciálne obojky alebo spot-ons,ktoré bojujú proti roztočom, blchám a kliešťom pomocou pyretroidov. Vyvážená strava a dobré podmienky chovu tiež pomáhajú znižovať riziko základných ochorení. 

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.

3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.