Môžu mačky plakať?

Smutná mačka

Niektoré mačky vyzerajú, akoby smútili alebo dokonca plakali. Ale je to vôbec možné?

V priebehu nášho života sa opakovane vyskytujú extrémne situácie, kedy smútime. Môžu sa však mačky cítiť rovnako? Môžu mačky plakať? Odpovede na tieto a ďalšie otázky nájdete v tomto článku.

Čo je to smútok? 

Psychológovia označujú smútok ako emóciu, ktorú ľudia pociťujú po strate blízkych osôb. Túto emóciu pociťujeme obzvlášť silno, keď nám zomrie životný partner, člen rodiny alebo priateľ. 

Smútok však môžeme pociťovať aj vtedy, keď dostaneme v práci výpoveď. Alebo dokonca aj vtedy, keď rozbijeme či stratíme obľúbený predmet. 

Keď mačky plačú: Čo znamenajú slziace oči? 

Či už ste plakali od radosti alebo od žiaľu – určite ste aspoň raz v živote plakali. Ale čo keď má vaša mačka slzy v očiach? Plačú mačky preto, lebo sú smutné? 

Nerobte si starosti, slzy u mačiek nie sú znakom smútku. Pravdupovediac, mačky z emocionálnych dôvodov neplačú. 

Čo to znamená, keď mačke slzia oči? 

Dôvodom, prečo mačke tečú slzy, je zdravotný stav jej očí. Alergie, cudzie teleso v oku alebomačacia nádcha (jedno z najčastejších očných ochorení u mačiek) môžu viesť k zvýšenej produkcii slznej tekutiny v slzných žľazách mačky alebo k opuchu slzných kanálikov. 

Ak vaša mačka “plače”, mali by ste zvážiť kontrolu očí u veterinára. 

Mačke slzia oči
Keď mačke slzia oči, často je to spôsobené zápalom spojiviek.

Už v roku 1872 napísal Charles Darwin knihu “Prejavovanie emócií u ľudí a zvierat ” (v origináli: The Expression of the Emotions in Man and Animals). Uverejnil v nej svoje pozorovania, že emócie zvierat a ľudí, napríklad mačiek, môžu byť veľmi podobné. 

Napriek Darwinovmu úsiliu však otázka, či zvieratá skutočne môžu smútiť, zostávala dlho nevyjasnená. Až v priebehu 20. a 21. storočia sa veda opäť začala čoraz viac zaoberať emóciami zvierat. 

Smútok u domácich zvierat 

Známym výskumníkom v oblasti smútku zvierat je Marc Bekoff, bývalý profesor ekológie a evolučnej biológie na University of Colorado-Boulder. Jeho vášňou bolo skúmať emócie zvierat. 

Zistil, že zobrazovacie štúdie psieho mozgu poskytujú dôkazy o tom, že počas určitých emocionálnych vzruchov pracujú podobné oblasti mozgu psa ako tie v ľudskom mozgu. Dnes je teda známe, že zvieratá sa správajú emocionálne – rovnako ako my ľudia. 

Plač a smútok u mačiek: Skúsenosti majiteľov 

Väčšina majiteľov mačiek dnešný vedecký pohľad uvíta. Veď každý, kto si domov prinesie mačku, rýchlo pochopí, že za dlhými fúzmi a teplým kožúškom sa skrýva jedinečná povaha. 

A čo by to bolo za charakter bez citov? Aj keď mačky neplačú ako my ľudia: sú celkom schopné vyjadriť svoje pocity – napríklad pradením alebo syčaním.

Akokoľvek je smútenie dôležité, tento stav si vyžaduje veľa energie. Aby ste mohli svojej mačke v čase smútku pomôcť, je dôležité poznať príznaky. 

Môžu mačky plakať: Ako mačky prejavujú smútok? 

Keď mačky pociťujú emocionálnu bolesť, môžete pozorovať tieto príznaky: 

  • Vyhľadáva viac kontaktu s majiteľom alebo sa viac stiahne. 
  • Zníži sa jej chuť do jedla, čo môže viesť k výraznému úbytku hmotnosti. 
  • Mačka sa už nechce hrať. 
  • Mačka sa zdá byť nepokojná alebo viac spí. 
  • Niektoré mačky vydávajú „plačlivé“ zvuky. 

Plač teda nie je súčasťou prejavov správania smutnej mačky. 

Ak chcete svojej smútiacej mačke pomôcť, najdôležitejšia je trpezlivosť, pokoj a režim. Smútok vzniká predovšetkým vtedy, keď sa naruší známa rutina. Inými slovami, keď strata človeka výrazne zmení životné podmienky mačky. 

Aj keď vaša mačka neplače v ľudskom zmysle slova, dajte jej pocítiť, že vám na nej záleží. Uistite sa, že mačka stále dostáva krmivo v obvyklom čase. 

Prihovárajte sa jej a motivujte ju k hre. Môžete ju skúsiť rozveseliťhračkou. 

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.
3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.