Odčervovanie mačiatok

mačiatko u veterinára

Odborné odčervovanie mačiatok

Červy napádajú mačiatka pomerne často. Ak zostane tento problém nevyriešený, môže vyústiť do závažného ochorenia. Našťastie je možné parazity pomerne ľahko poraziť, akonáhle je problém odhalený. Nechajte preto svojich roztomilých tigríkov 3 týždne po narodení odčerviť a celú akciu opakujte každé 3-4 týždne (toto je samozrejme len odporúčanie). Len veterinár totiž môže rozhodnúť, v akých časových rozostupoch by kúra mala byť opakovaná. Predovšetkým v útulkoch je nutné často podávať prípravky na odčervovanie mačiatok, keďže zvieratá prichádzajú do útulku väčšinou vo veľmi zlom stave.

Odčervenie mačiatok: kontrola veterinárom

Rôzne druhy červov je odstránených odlišnými liekmi. Konkrétnu diagnózu, v ktorej sa určí, o akého parazita sa presne jedná, musí stanoviť veterinár. Ten predpíše Vašej mačičke ten správny liečivý prípravok. Aj v prípade, že sa rozhodnete podávať mačiatku odčervovaciu kúru v domácom prostredí, by mal veterinár zviera vidieť, a to najneskôr vo veku šiestich mesiacov. Veterinár otestuje vzorku výkalov zvieraťa, aby zistil, či sú nejaké parazity ešte prítomné, pričom identifikuje aj konkrétny druh.

Ako spoznať, či je mačiatko parazitom napadnuté

Mačky sú veľmi šikovné v skrývaní symptómov choroby. Z určitých indícií však môžete poznať, že sa Vašemu mačiatku nedarí úplne dobre.

Napadnutie červami na mačiatku spoznáte všeobecne podľa toho, že tigrík červy zvracia alebo ich vylučuje spoločne s exkrementami. Okrem toho sa objavujú aj problémy so srsťou a poruchy rastu, čo platí hlavne u mačiatok.

Odčervenie mačiatok: správny cyklus odčervenia

Mnoho prípravkov môžete podávať mačiatku vo veku 4 – 6 týždňov. Čítajte teda pozorne príbalový leták. Predtým, než začnete s odčervením, zviera zvážte, aby ste správne určili množstvo prípravku, ktoré je treba jedincovi podať.

Pokiaľ je napadnutie parazitmi naozaj silné, je lepšie celý proces po dvoch týždňoch zopakovať. U prípravkov sa síce uvádza, že ničia aj larvy a vajíčka, ovšem účinok nemusí byť 100%.

V každom prípade sa však poraďte s veterinárom, či máte aplikovať prostriedok, ktorý je na predpis. Podľa druhu parazita sa rozlišujú aj prípravky, ktoré môžete použiť. Niektoré účinkujú na pásomnice, iné na škrkavky alebo machovce. Ak sa jedná napr. o pásomnicu, potom je vhodné použiť liečivo, ktoré je cielene len na ňu.

Toto by som mal/a urobiť, ak mám podozrenie, že je moje zviera napadnuté

Ak máte podozrenie, že Vaše mačiatko napadli červy, mali by ste najskôr pozbierať výkaly Vašeho miláčika do nádoby a uzavrieť ju. Najlepšie je, ak ich zbierate po dobu cca 3 dní, aby boli následne urobené testy čo najviac spoľahlivé. Veterinár potom určí, či je príčinou ťažkostí Vašeho miláčika (napr. zvracanie) práve parazit, alebo či za nimi skrýva niečo iného. Zvracanie je totiž sprievodným javom mnohých ochorení, preto musí byť stanovená konkrétnejšia diagnóza.

mačiatko

Škrkavky (napr. Toxocara cati) a larvy škrkaviek

 • Mačiatka sa môžu infikovať škrkavkou cez materské mlieko, a to opakovane. Podľa parazitológov sú nebezpečné hlavne larvy. Preto by ste mali nechať odčerviť mačiatko aj matku.
 • Škrkavky môžu u mačiatok spôsobiť zvracanie, tiež ich môžete odhaliť v zvratkách či výkaloch zvieraťa, kde sú škrkavky patrné, keďže sa zdá, akoby sa v týchto výlučkoch nachádzali špagety.
 • Miera škôd, ktoré parazity spôsobujú hostiteľovi, závisí na miere napadnutia aj štádiu, v ktorom sa červ nachádza.
 • Vo vzácnych prípadoch môžu larvy škrkaviek napadnúť aj človeka a spôsobiť vážne ochorenie ako je toxokaróza. Preto by ste mali zviera určite nechať odčerviť, aby ste predišli nepríjemným ochoreniam u zvieraťa a prípadne aj u seba.

Pľúcne červy (Aelurostrongylus abstrusus)

 • Medzi významné pľúcne parazity patria pľúcne červy. Jedná sa o chorobu v Európe pomerne rozšírenú, môže na ňu trpieť až 15% mačiek.
 • Larvy červov sa zachytia v dýchacích cestách mačiatok. Odtiaľ sa vplyvom kašľa môžu dostať vyššie a byť zhĺtnuté. Takto sa dostanú do tráviaceho traktu. Respiračné symptómy, teda ťažkosti s dychom, môžu byť následkom a môžu viesť v extrémnych prípadoch až k smrti.
 • Ak zvieraťu budete podávať prípravok predpísaný veterinárom, kašeľ po niekoľkých dňoch ustane. Hneď na prvý deň bohužiaľ nemôžete čakať zázraky. Telo mačiatka musí najskôr vyplaviť von usmrtené červy. Tento proces môže najskôr viesť k ďalšiemu ataku choroby. Až potom sa začínajú dýchacie cesty opäť regenerovať. Vplyvom tohto procesu symptómy pomaly odchádzajú.
 • Červy niekedy hniezdia v telách zvierat, ktoré sú pre mačky ako korisť atraktívne. Nájdeme ich preto u vtákov a myší. Týmto spôsobom sa dostanú do tela mačky.
 • Pre jedinca žijúceho v byte bez možností vonkajšieho výbehu nevzniká v podstate riziko nákazy. Mačky sa však môžu nakaziť aj medzi sebou prostredníctvom tzv. medzihostiteľa, napr. pokiaľ mačka zožerie slimáka alebo olíže jeho sliz.

Machovci (napr. Anyclostoma)

 • Menšie ataky machovcov môžu u mačky prebiehať bez toho, aby došlo k prepuknutiu choroby. Až pri masívnom nápore parazita dochádza k ťažkému ochoreniu.
 • Machovci sa zahryznú do črevnej steny a živia sa krmivom mačky. Musia byť zničení aj v štádiu lariev, aby došlo k úspešnému odčerveniu.
 • Prítomnosť parazita je zrejmá, ak sú výkaly zvieraťa tmavo zafarbené alebo sa v nich vyskytuje krv.
 • Odčervovacím prípravkom však môžete ataku učiniť prietrž. Odborné odčervenie avšak skonzultujte s veterinárom, ktorý Vám poskytne potrebné informácie.
 • Aj machovci môžu byť prenesení na človeka.

Machovci (napr. Anyclostoma)

 • Menšie ataky machovcov môžu u mačky prebiehať bez toho, aby došlo k prepuknutiu choroby. Až pri masívnom nápore parazita dochádza k ťažkému ochoreniu.
 • Machovci sa zahryznú do črevnej steny a živia sa krmivom mačky. Musia byť zničení aj v štádiu lariev, aby došlo k úspešnému odčerveniu.
 • Prítomnosť parazita je zrejmá, ak sú výkaly zvieraťa tmavo zafarbené alebo sa v nich vyskytuje krv.
 • Odčervovacím prípravkom však môžete ataku učiniť prietrž. Odborné odčervenie avšak skonzultujte s veterinárom, ktorý Vám poskytne potrebné informácie.
 • Aj machovci môžu byť prenesení na človeka.

Pásomnica (Hydatigera nebo Taenia taeniaeformis)

 • Ak nie je napadnutie príliš rozsiahlé, teda osídľuje črevá zvieraťa len málo pásomníc, nevykazuje mačiatko žiadne nápadné symptómy svedčiace o napadnutí. Až masívny atak vyvoláva príznaky, ako sú šupinatá pokožka, stráta chuti do jedla alebo hnačka.
 • Pásomnicu často spoznáte podľa toho, že sa v ritnom otvore zvieraťa objavuje koniec červa. Ak je napadnutie rozsiahlé, môže dôjsť dokonca k upchatiu čreva a k jeho zníženej funkcii.
 • Je na Vás, či budete odčervovať len v prípade nutnosti. Ak sa tak rozhodnete, musíte nechať spraviť pravidelné kontroly výkalov.
 • Kúry proti pásomnici sú dostupné vo forme tabliet alebo Spot-on preparátov.
mačiatko

Odhadnutie rizika napadnutia parazitmi u mačiatok

Riziko napadnutia parazitmi je závislé na mnohých faktoroch. Napríklad aj na tom, či mačiatko prichádza do kontaktu s ďalšími zvieratami. Aj v tomto prípade Vám však len veterinárna ambulancia poskytne presnejšie informácie. Podľa daného prípadu Vám môže veterinár odporučiť mesačnú kúru pre mačiatka, keď sa v domácnosti nachádzajú napr. malé deti. Tie by mohli byť eventuálne ohrozené.

Ako zabrániť napadnutiu

Aj v prípade červov je prevencia najlepším riešením. Koniec koncov každý odčervovací prostriedok mierne poškodzuje črevnú mikroflóru a môže teda učiniť organizmus zvieraťa celkovo náchylnejším k ochoreniam. Samozrejme v prípade napadnutia sa aplikácii prípravku nedá vyhnúť, keďže celý odčervovací proces je veľmi dôležitý tak pre samotnú mačku, ako aj pre chovateľa.

Takto môžete predchádzať napadnutiu:

 • Atakom môžete predísť najlepšie tak, že budete Vašu mačku chovať vyložene doma. Ak máte mačku čisto domácu a ak ju kŕmite kvalitným krmivom, ste vlastne v bezpečí. Avšak  len domáce prostredie väčšinou nie je mačkám po vôli.
 • V žiadnom prípade by ste nemali mačke podávať surové alebo nedostatočne upravené mäso.
 • Dôležité je tiež pravidelne vykonávať kontrolu exkrementov, teda nechať vzorky vyšetriť u veterinára.
 • V prirodzenom prostredí zvieraťa samozrejme dochádza k tomu, že mačka príde do kontaktu s mŕtvymi zvieratami, ako sú vtáci alebo myši. Ovšem existujú aj jedinci, ktorí sa pohybujú vonku a nikdy neboli žiadnym červom napadnutí.
 • Mačiatka a mačky so silnou imunitou majú všeobecne lepšie predpoklady k tomu, aby ataku odolali. Preto podávajte Vašej mačičke všetko, čo potrebuje k vytvoreniu silného imunitného systému. K tomu patrí aj vyvážená, kvalitná strava. Tiež multivitamíny môžu zdravotnému stavu mačiatok pomôcť alebo minimálne posilniť tak, že budú celkovo menej náchylné k ochoreniam.

My zo Zoohitu prajeme Vám aj Vašej mačke, aby ste sa čo najdlhšie tešili dobrému zdraviu!

Objavte v našom e-shope predmety aj krmivá pre mačiatka a prečítajte si aj ďalšie články týkajúce sa mačiatok.

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.
8 min

10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si adoptujete mačku

Malé mačiatka sú roztomilé – o tom nie je pochýb! Sú tak sladké, že si veľa ľudí zaobstará mačičku, bez toho aby sa najprv oboznámili s chovom mačiek. Ale roztomilé mačiatka rýchlo vyrastú na dospelé mačky, ktoré majú rôzne potreby a budú s Vami žiť ďalších 15 až 20 rokov. Zadováženie si mačiatka alebo dospelej mačky preto dobre zvážte! Toto je 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si zadovážite mačku, a ktoré Vám pomôžu správne sa rozhodnúť.
3 min

Ako určiť pohlavie mačiatka

Rozdiely medzi genitáliami samca a samice sú u mačiatok oveľa menej zreteľné ako u dospelého jedinca. Dokonca aj veterinári sa niekedy pomýlia, keď určujú pohlavie mačiatka. V tomto článku Vám priblížime ako rozpoznať mačku od kocúra.