Prechladnutá mačka: Príznaky a liečba

Prechladnutá mačka

Vašej prechladnutej mačke pomôže teplé miestečko.

Chladné ročné obdobie sa len sotva začne a mnohých dvojnožcov už trápia príznaky prechladnutia. Ale čo ak je moja mačka prechladnutá? A predstavuje už každé prechladnutie tú obávanú mačaciu chrípku? V nasledujúcom článku sa o tom dočítate viac.

Aké nebezpečné je u mačiek prechladnutie?

Pre očkované, dospelé mačky so silným imunitným systémom nie je prechladnutie spravidla žiaden problém. Keď má mačka potrebný pokoj a podporu, príznaky zmiznú v priebehu niekoľkých dní. Nebezpečnejšie je, keď prechladnú mladé mačky alebo mačky s oslabenou imunitou. V dôsledku komplikácií, ako sú bakteriálne sekundárne infekcie alebo zápal pľúc, sa z neškodného prechladnutia podľa okolností stane životohrozujúce ochorenie.

Prechladnutá mačka: Príznaky

Ak je mačka prechladnutá, symptómy sa zásadne nelíšia od tých, ktoré sa vyskytujú u nás ľudí. Ku klasickým príznakom ochorenia patria:

 • Výron z nosa a kýchanie
 • Kašeľ a chrapľavosť
 • Výron z očí a zápaly spojovky
 • Strata chuti do jedla
 • Zhoršenie celkového zdravotného stavu
 • Horúčka

Ak Vaša mačka trpí horúčkou alebo sa sfarbí výron z nosa a/alebo očí dožlta, mali by ste súrne vyhľadať zverolekára. To platí aj v prípade, že Vašu mačku trápia príznaky prechladnutia dlhšie ako pár dní.

Keď mačka prechladne: Aké diagnostické opatrenia sú potrebné?

Zverolekár zozbiera dôležité poznámky o vzniku prechladnutia už v rámci otázok na majiteľa. Už informácie o stave očkovania, pôvode, ako aj aktuálnom prostredí mačky eventuálne vylúčia možné diferenciálne diagnózy.

Počas pýtania sa majiteľa sa u mačky navyše vyšetria životné parametre, aby sa určil aktuálny zdravotný stav. Nasleduje výter z nosa a/alebo očí mačky. Tak možno určiť, ktoré zárodky sa podieľajú na priebehu choroby. Podľa stupňa závažnosti symptómov dávajú zmysel tiež vyšetrenie krvi a röntgenový obraz hrudného koša.

Liečba: Čo môžem robiť, keď moja mačka prechladne?

Väčšina prechladnutí sa vylieči už len tým, že má mačka dostatok pokoja a trocha starostlivosti od majiteľa. Ponúknite svojej prechladnutej mačke zakaždým nejaké teplé miestečko a postarajte sa, aby veľa pila. Mimoriadne chutným krmivom jej pomôžete navrátiť nedostatok chuti.

jarne_dobrodruzstva_macka
cosma doplnky pre macky

No ak je Vaša mačka prechladnutá a potrebuje liečbu, táto vždy pozostáva z cieleného potlačenia základnej príčiny, ako aj podpornej symptomatickej terapie. Terapia môže byť teda zložená z rôznych opatrení v závislosti od zárodkov:

 • Antivírusová liečba: virostatiká (lieky), ako napr. Aciclovir alebo Interferon
 • Bakteriálne sekundárne infekcie: antibiotiká po testovaní odolnosti (ako očná masť alebo tableta)
 • Dostatočný príjem tekutín: infúzie, vlhké krmivo
 • Lieky na kašeľ (antitusiká) alebo inhalácia
 • Inhibítory zápalov
Prechladnutá mačka pozerá von oknom
Aj mačky môžu prechladnúť pri chladnom, vlhkom počasí.

Príčiny: Prečo mačka prechladne?

Za prechladnutie u mačiek sú zväčša na začiatku zodpovedné vírusy. Ak je imunitný systém oslabený chladným a mokrým počasím, stresom, zlou stravou alebo inými základnými ochoreniami, telo mačky prestane mať kontrolu nad vírusmi. Imunitný systém mačky občas prehrá boj s vírusmi aj pri vysokých množstvách absorbovaných vírusov (napríklad od iných prechladnutých mačiek).

Vírusmi napadnuté sliznice mačky sú následne obzvlášť náchylné na ďalšie napadnutie baktériami – z vodnatej nádchy, ktorá bola spočiatku podmienená čisto vírusmi, sa tak rýchlo stane hnisavý výron z nosa. V najhoršom prípade vznikne dokonca zápal pľúc.

Je prechladnutie u mačiek to isté ako mačacia chrípka?

V čisto doslovnom zmysle predstavuje každé prechladnutie u mačiek mačaciu chrípku. Avšak mačacou chrípkou, ktorej sa majitelia mačiek tak obávajú, myslí zverolekár celý komplex rôznych vírusov a baktérií. Ak sa mačka nakazí jedným alebo viacerými zárodkami z tohto komplexu, ochorie mačka na „pravú“ mačaciu chrípku. Pritom ide o vysoko nákazlivú infekčnú chorobu, ktorá sa nedá porovnávať s obyčajným prechladnutím u mačiek.

Viac o tejto téme sa dočítate v našom článku Mačacia chrípka.

Prechladnutá mačka: Aká je prognóza?

Väčšina prechladnutí u mačiek je pomerne neškodná a odznejú tak rýchlo, ako prišli. Napriek tomu by ste chronické alebo neustále sa opakujúce prechladnutie nemali brať na ľahkú váhu. Pretože mnohé vírusové infekcie spôsobujú pri chýbajúcom ošetrení masívne zdravotné obmedzenia až smrť.

Profylaxia: Ako zabránim prechladnutiu svojej mačky?

Všeobecne môžete zabrániť prechladnutiu svojej mačky pomocou nasledujúcich profylaktických opatrení:

 • Pravidelné čistenie krmovísk a mačacieho záchoda (napr. vysokými teplotami alebo špeciálnymi čistiacimi prostriedkami)
 • Zamedzenie kontaktu s chorými mačkami
 • Obmedzenie voľného výbehu pri vlhkom, chladnom počasí
 • Proti niektorým zárodkom komplexu mačacej chrípky sú dostupné ochranné očkovania (napr. FeHV-1, FCV, Chlamydophila felis), ktoré síce čiastočne nezabránia infekcii, ale predchádzajú prepuknutiu ochorenia.
Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.
3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.