Očkovanie mačiek

Očkovanie mačky u veterinára

Aby boli Vaše milované zvieratá zdravé a dlho s Vami, mali by ste dať svoje mačky zaočkovať. V opačnom prípade môžu mačky trpieť vážnymi ochoreniami, ktoré môžu mať trvalé následky alebo ktoré môžu v najhoršom prípade viesť k smrti Vašej mačky. V akom veku očkovanie mačiatok prebieha a aké očkovania existujú pre mačky, sa dočítate v tomto článku.

Očkovanie smú vykonávať v zásade iba veterinári. A takisto iba oni majú oprávnenie robiť záznamy do očkovacieho preukazu. Pri každom očkovaní sa vašej mačke patogény, ktoré nespôsobujú žiadne ochorenie. Telo mačky si po nich vytvorí takzvané protilátky. Tie zabránia tomu, aby sa vaša mačka infikovala spúšťačmi chorôb.

Čo treba dodržať pred očkovaním?

Chrániť Vašu mačku pomocou očkovaní pred chorobami je dôležité. Na druhej strane však treba mať na zreteli aj riziká a vedľajšie účinky očkovania. Keďže očkovanie (okrem očkovania proti besnote) nie je povinné, ako majiteľ zvieraťa o tom rozhodujete Vy.

Ak chcete dať svoje mačky zaočkovať, treba sa uistiť, že sú zdravé. To zahŕňa aj to, že sú bez parazitov a majú dobrú výživu. Len tak môže byť očkovanie úspešné a neoslabí Vašu mačku. Ak by bol organizmus mačky chorý alebo oslabený, očkovanie by u mačky nevytvorilo žiadnu imunitu, resp. by nebola dostatočná.

Minimálny vek mačiek pri prvom očkovaní

Mačiatka treba dať zaočkovať najskôr od 8. týždňa. Potom sa odporúča základná imunizácia bežnými očkovaniami proti panleukopénii a mačacej chrípke. Vaše malinké mačiatka tak budú chránené pred život ohrozujúcimi chorobami. Počas prvých týždňov od narodenia sú ešte chránené protilátkami pochádzajúcimi od matky, ktoré im obiehajú v krvi. Počas tohto obdobia si môžu mačiatka vybudovať imunitu voči choroboplodným zárodkom iba podmienene. Preto odporúčame nechať mačiatka preočkovať, keď budú mať 12 týždňov. Ak sú mačky v čase očkovania staršie než 12 týždňov, na vybudovanie bezpečnej imunity bude stačiť jedno očkovanie.

Má očkovanie zmysel aj u bytových mačiek?

Čisto bytové mačky nemajú žiadny kontakt s neznámymi jedincami, preto sa nakazia choroboplodnými zárodkami iba zriedka. Existujú však typické mačacie choroby, k prenosu ktorých môže dochádzať aj bez kontaktu s inými mačkami. Platí to napríklad pre panleukopéniu a mačaciu chrípku. Z tohto dôvodu má očkovanie proti týmto chorobám zmysel pre bytové aj voľne pobehujúce mačky.

Aké sú odporúčané očkovania pre mačky?

Rovnako ako u ľudí obsahuje každé očkovanie základnú imunizáciu a následné posilňovacie očkovania. To, ako často je potrebné posilňujúce očkovanie, vám povie váš veterinár na základe skúseností.

Proti najnebezpečnejším chorobám, ktoré môžu mačky dostať, existujú účinné ochranné očkovania. Medzi ne patria:

  • Mačací mor (panleukopénia)
  • Mačacia chrípka (rhinotracheitis, herpesová a kalicivírusováinfekcia)
  • Mačacia leukémia (leukóza)
  • Prenosný zápal podbrušnice u mačiek (FIP)
  • Besnota

Proti takzvanému vírusu imunodeficiencie mačiek (mačací AIDS) v súčasnosti neexistuje žiadne očkovanie

Veterinár očkuje mačku © Kzenon / stock.adobe.com

Ako očkovať mačky: často odporúčané očkovania

Mačací mor (vírus panleukopénie)

Spúšťačom mačacieho moru je vo väčšine prípadov vírus mačacej panleukopénie. Vykazuje podobnosti so zárodkami parvovirózy psov. K prenosu dochádza zo zvieraťa na zviera, ale aj cez predmety, na ktorých sú zárodky. Mačací mor sa môže šíriť veľmi rýchlo. Vírus sa vyznačuje veľkou odolnosťou, preto pre neočkované mačky môže predstavovať trvalé nebezpečenstvo. Môže sa nachádzať vo výlučkoch chorých mačiek a aj tých mačiek, ktoré chorobu už prekonali. Očkovanie sa má však vykonávať až od 8. týždňa. To, či sa očkovanie vykonáva každý rok alebo iba raz za tri roky, závisí od príslušného preparátu. Viac informácií Vám poskytne Váš veterinár.

Ochorenie sa často vyskytuje u mladých mačiek. No môže postihnúť aj staršie mačky. Prvé príznaky choroby sa vyskytnú spravidla tri až deväť dní od nakazenia. Patria medzi ne okrem iného malátnosť, strata chuti do jedla, horúčky, odmietanie potravy a zvracanie.

Mačacia chrípka

Spúšťačmi mačacej chrípky sú mačacie kalicivírusy a herpesové vírusy. Neškodlivé označenie choroby je klamlivé, pretože ochorenie je vysoko nákazlivé a môže viesť k zápalu pľúc alebo dokonca k oslepnutiu mačky. Neliečená môže v najhoršom prípade spôsobiť smrť. Svoju mačku dajte zaočkovať od 8. týždňa. Ak Vaša mačka behá vonku, veterinári radia preočkovanie každý rok. Ak ide o čisto domovú mačku, stačí raz za dva až tri roky.

Besnota

Očkovanie proti besnote je jediným povinným očkovaním mačiek na Slovensku. Besnota má po infekcii smrtiaci priebeh. Očkovanie proti besnote navyše nechráni len vaše zviera, ale aj vás ako jeho majiteľa. Besnota sa totiž môže preniesť z mačky na človeka a môže byť preňho smrteľná. Podľa údajov WHO zomrie ročne na besnotu na svete približne 50 000 ľudí. Zárodkami besnoty sú vírusy (lyssavirus alebo rhabdovirus). Ak chcete svoju mačku vziať na cestu do zahraničia, očkovanie proti besnote je dokonca nevyhnutné. Besnotu dostávajú v prvom rade voľne behajúce mačky. Očkovanie sa má však vykonávať od 12. týždňa. V závislosti od preparátu ho treba opakovať každé dva až tri roky. Bližšie informácie Vám poskytne Váš veterinár.

Individuálne treba zvážiť nasledujúce očkovania

Mačacia leukémia (leukóza)

V prípade mačacej leukémie alebo leukózy ide o ochorenie, ktoré sa v súčasnosti nedá liečiť. Spôsobuje nádory a poruchu tvorby krviniek. Ochorenie postihuje v prvom rade voľne behajúce mačky. Ak sa Vaša mačka rada túla vonku, treba ju dať zaočkovať od 9. týždňa. Preočkovanie sa vykonáva každý rok alebo každé tri roky. Obráťte sa s dôverou na veterinára, ktorý Vám rád poskytne bližšie informácie.

Koronavírus u mačiek (infekčná peritonitída mačiek)

Infekčnú peritonitídu mačiek spúšťa mačací koronavírus. Ochorenie sa najčastejšie prejavuje zápalom podbrušnice (peritonitída). V niektorých prípadoch však postihuje aj podhrudnicu. K priamemu prenosu infekčnej peritonitídy (FIP vírusu) z mačky na človeka dochádza len zriedka. Mačky so zdravými bunkami majú spravidla dobré šance, že koronavírusy sa nevyvinú na FIP vírusy. FIP je totiž ochorenie so smrtiacim priebehom.

Chlamýdiová nádcha (chlamydióza, resp. Chlamydophila felis)

Očkovanie sa má vykonávať až od 8. týždňa. Ochorenie postihuje predovšetkým oči a prejavuje sa v podobe jedno- alebo obojstranného zápalu spojiviek. Chlamydióza predstavuje problém predovšetkým u mačiatok a v domácnostiach s viacerými mačkami. Ak spĺňate tieto podmienky, nutne sa odporúča očkovanie proti Chlamydophilii felis. V opačnom prípade existuje nebezpečenstvo prenosu patogénov z infikovaných zvierat na človeka.

Objavte náš obchod pre mačiatka a prečítajte si aj náš článok Aklimatizácia mačiatok: základné vybavenie a tipy.

V zoohit Vám aj Vašim mačkám želáme veľa zdravia!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.

8 min

10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si adoptujete mačku

Malé mačiatka sú roztomilé – o tom nie je pochýb! Sú tak sladké, že si veľa ľudí zaobstará mačičku, bez toho aby sa najprv oboznámili s chovom mačiek. Ale roztomilé mačiatka rýchlo vyrastú na dospelé mačky, ktoré majú rôzne potreby a budú s Vami žiť ďalších 15 až 20 rokov. Zadováženie si mačiatka alebo dospelej mačky preto dobre zvážte! Toto je 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si zadovážite mačku, a ktoré Vám pomôžu správne sa rozhodnúť.

3 min

Ako určiť pohlavie mačiatka

Rozdiely medzi genitáliami samca a samice sú u mačiatok oveľa menej zreteľné ako u dospelého jedinca. Dokonca aj veterinári sa niekedy pomýlia, keď určujú pohlavie mačiatka. V tomto článku Vám priblížime ako rozpoznať mačku od kocúra.