Astma u mačiek

Astma u mačky

Aj mačky môžu byť alergické na peľ.

Astma u mačiek je veľmi podobná ľudskej astme. Mačky nezriedka trpia takzvanou mačacou bronchiálnou astmou, čo je zápal priedušiek (bronchitída) podmienený alergiou. Chorobou môžu trpieť všetky vekové skupiny aplemená mačiek,obzvlášť často však ochorenie postihuje siamské mačky.

V dôsledku zúženia dýchacích ciest majú mačky s týmto ochorením suchýkašeľa slabú výkonnosť. Keďže existuje aj riziko anafylaktického šoku, alergické ochorenie by sa v žiadnom prípade nemalo podceňovať. 

Ako vzniká astma u mačiek? 

Podobne ako u ľudí, aj u mačiek sa alergie môžu kedykoľvek spontánne objaviť. Najmä prachové roztoče, peľ alebo parfumovaná podstielka pre mačky často v súvislosti s astmou mačiek spôsobujú okamžitú alergickú reakciu 1. typu:  

Pri prvom kontakte s alergénmi (napr. peľom) imunitný systém uvoľňuje množstvo látok, ktoré vedú k tvorbe špecifických protilátok (ochranných proteínov). Tieto protilátky sa potom viažu na určité imunitné bunky (bazofilné granulocyty a mastocyty), a tak sa stanú protilátkami viazanými na bunky. Ak sa mačka po tejto takzvanej senzibilizácii opäť dostane do kontaktu s peľom, v priebehu niekoľkých sekúnd a minút sa vytvorí pevná väzba medzi bunkovými protilátkami a alergénmi. Výsledkom je masívne uvoľňovanie zápalových mediátorov, ako sú histamín, prostaglandíny a leukotriény, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v malých vezikulách v bazofilných granulocytoch a mastocytoch. Zápalové mediátory následne spôsobujú pre astmu typické zúženie priedušiek prostredníctvom: 

 • sťahu svalov v stene priedušiek 
 • tvorby zápalovej tekutiny a hustého hlienu 
 • silného rastu svalových a epitelových buniek bronchiálnych štruktúr 
 • rozmnoženia väzivového tkaniva (fibróza) 

Ako sa rozpoznať bronchiálna astma u mačiek? 

Astma u mačky sa objaví v priebehu niekoľkých sekúnd až minút. Miera alergických príznakov však závisí od intenzity kontaktu s antigénom. Ak sa antigén nachádza v bezprostrednom okolí mačky denne, pravdepodobne sa prejaví skôr chronická astma než akútna. Postihnuté mačky vykazujú príznaky ako: 

 • suchý kašeľ a prípadne dýchavičnosť (dýchanie s otvorenou papuľou) a zmodranie slizníc 
 • zvýšená slabosť a nechuť k pohybu 
 • sčervenanie, opuch a prípadne tvorba vyrážok na koži a slizniciach 
 • zvýšené svrbenie 
 • v závislosti od závažnosti alergickej reakcie môže astma vyvolať život ohrozujúci anafylaktický šok 

Ako sa mačacia astma diagnostikovať? 

Ak u svojej mačky spozorujete príznaky alergickej reakcie, je vhodné navštíviť veterinára. Najmä v prípade silných alergických reakcií, keď má mačka sťažené dýchanie a dýcha s otvorenou papuľou, je potrebné okamžite vyhľadať veterinárneho lekára. Veterinár môže v priebehu niekoľkých minút výrazne zlepšiť život ohrozujúcu situáciu podaním kyslíka a liekov na rozšírenie dýchacích ciest. 

Diagnóza bronchiálnej astmy u mačiek sa zvyčajne stanovuje na základe podrobného vyšetrenia dýchacích ciest po rozhovore s majiteľom (anamnéza) a celkového klinického vyšetrenia: 

Už pri pozorovaní zvieraťa si možno často všimnúť brušné dýchanie a v závažných prípadoch dýchanie s otvorenou papuľou. Pri určovaní diagnózy pomáha aj pohľad na sliznice (napr. v ústach), pretože modré sfarbenie naznačuje nedostatok kyslíka. V ďalšom priebehu sa môže vykonať krvný test, ktorý ukáže hladinu eozinofilných granulocytov. Ak sa tieto imunitné bunky v krvi zvýšia, môže to byť príznakom alergie alebo napadnutia parazitmi. Napadnutie parazitmi možno následne vylúčiť vyšetrením stolice. Na štrukturálne zhodnotenie pľúc a okolitého tkaniva je užitočné aj röntgenové vyšetrenie. 

Pomocou bronchoalveolárnej laváže, t. j. vzorky z výplachu pľúc, možno u pacientov vykonať cytologické vyšetrenie. Zvýšenie počtu eozinofilných granulocytov opäť poukazuje na astmu u mačky. Bohužiaľ, detekcia príčinného antigénu je často zložitá, preto sa príčina astmy u mačiek často nezistí. Preto je užitočné odstrániť z bezprostredného okolia mačky alergény, ako sú voňavé mačacie stelivo alebo cigaretový dym. Ak sa situácia zlepší, možno predpokladať, že ide o vyvolávajúci alergén. 

mačka s dýchavičnosťou v dôsledku astmy
Dýchanie ústami je u mačiek príznakom dýchacích ťažkostí.

Liečba: Ako možno astmu liečiť? 

Liečba mačacej astmy sa líši podľa toho, či ide o akútnu astmu alebo chronickú: 

 • Akútna astma: Akútne a závažné alergické reakcie si vyžadujú rýchle opatrenia, ako je podanie kyslíka a bronchodilatačných liekov. Keďže ide o život ohrozujúcu situáciu, mačky musia zostať pod veterinárnym dohľadom. 
 • Chronická astma: Na potlačenie funkcie imunitného systému a zabránenie neprimeraným reakciám sa po konzultácii s veterinárom môžu podávať imunosupresíva, ako je prednizolón vo forme tabliet alebo inhalačných sprejov. Okrem toho by sa mali z domácnosti čo najviac odstrániť alergény. 

Aká je prognóza? 

Prognóza astmy u mačiek sa nedá zovšeobecniť. Existuje mnoho mačiek, ktoré počas svojho života vykazujú len mierne alergické príznaky, zatiaľ čo niektoré mačky sú náchylné na anafylaktický šok. Ten môže byť život ohrozujúci, ak nie je včas rozpoznaný a liečený. Pri pravidelnom dodržiavaní správnej medikácie alebo odstránení alergénov z prostredia mačky sa však prognóza výrazne zlepšuje. 

Dá sa astme u mačiek predísť? 

Alergie sa vyskytujú spontánne a nie vždy sa im dá vyhnúť. Ak však majiteľ domáceho zvieraťa už vie, na ktorý antigén je mačka alergická, môže ho, ak je to možné, z prostredia mačky odstrániť. Odporúča sa tiež vyhýbať sa fajčeniu v blízkosti mačiek, používať neparfumované mačacie stelivo a pravidelne odstraňovať prach z domácnosti. 

Široký výber podstielok pre mačky nájdete v online obchode zoohit!

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.
3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.