Vek mačky

Vek macky

Ako je známe, vek psa sa dá odvodiť ľahko: Jeden psí rok sa rovná siedmim ľudským rokom, pričom to závisí aj od plemena a hmotnosti psa. Ako však možno určiť vek mačky? A koľko rokov sa vlastne mačky dožívajú? Od akého veku sa mačky považujú za seniory?

Koľko sa dožívajú mačky?

Dĺžka života mačiek závisí od mnohých faktorov. Zásadnú úlohu zohrávajú pri veku mačky životný priestor, starostlivosť a choroby. Správna výživa a pravidelné návštevy u zverolekára sú základom pre dlhý a spokojný mačací život. Veľký vplyv na vek mačky majú okrem toho prostredie bezpečné pre mačky a pravidelné aktivity (napríklad agility s mačkou).

Priemerne sa dnes mačky dožívajú od 10 do 15 rokov, pričom voľne žijúce mačky obyčajne žijú kratšie. Dôvodom je to, že voľne žijúce mačky si môžu rýchlejšie privodiť zranenia alebo sa nakaziť chorobami.

Za starých sa považujú štvornožci od veku desať rokov. V tomto veku sú na srsti badateľné prvé zmeny. Okrem toho sú staršie mačky celkove pokojnejšie a viac toho naspia.

Staré mačky majú okrem toho osobitné nároky. Starší maznáčikovia potrebujú napríklad špeciálne seniorské krmivo, ktoré sa ľahko žuje a je prispôsobené pre nižšiu energetickú spotrebu mačiek.

V našom magazíne o mačkách si môžete opäť presne prečítať, čo potrebujete vedieť o správnom kŕmení starých mačiek.

Applaws krmivo vo vývare

  • Vysoký podiel mäsa
  • Bez gluténu
  • 100 % prírodné prísady
  • Bez umelých farbív a zvýrazňovačov chuti

Prepočet mačacích rokov na ľudské roky

Vývoj mačacieho veku v porovnaní s človekom neprebieha lineárne. V prvých dvoch rokoch sa mačka vyvíja nápadne rýchlo. Pri dovŕšení druhého roku života má na ľudské roky 24 rokov.

Od tohto momentu je mačka dospelá a veková krivka naberá určitú linearitu. Teraz zodpovedá každý mačací rok štyrom až piatim ľudským rokom. Seniorský mačací vek desať rokov sa teda rovná veku človeka približne 56 rokov.

Samozrejme, ide tu o približné orientačné hodnoty, ktoré slúžia k tomu, aby bolo možné lepšie odhadnúť vek mačky. Mnohé mačky pôsobia v seniorskom veku ešte mlado, zatiaľ čo mladšie mačky sa môžu javiť aj ťažkopádne.

Staršia mačka © Igor Zhorov / stock.adobe.com

Priradenie veku mačky k veku človeka

Ďalej nájdete tabuľku, ktorá priraďuje vek mačky k zodpovedajúcemu veku človeka.

Vek mačky Vek človeka
1 mesiac 6 mesiacov
2 až 3 mesiace 2 až 5 rokov
4 mesiace 6 až 8 rokov
6 mesiacov 10 rokov
7 mesiacov 12 rokov
12 mesiacov 15 až 16 rokov
18 mesiacov 20 až 21 rokov
2 roky 24 rokov
3 roky 28 rokov
4 roky 32 rokov
5 rokov 36 rokov
6 rokov 40 rokov
7 rokov 44 rokov
8 rokov 48 rokov
9 rokov 52 rokov
10 rokov 56 rokov
11 rokov 61 rokov
12 rokov 64 rokov
13 rokov 68 rokov
14 rokov 72 rokov
15 rokov 76 rokov
16 rokov 80 rokov
17 rokov 84 rokov
18 rokov 88 rokov
19 rokov 92 rokov
20 rokov 96 rokov
Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.

3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.