Základná výchova mačiatka

Mačiatko sa hrá s mačkou

Mačiatka sa veľa učia od svojich matiek. Ľudia by však mali trochu pomôcť aj pri výchove.

Hoci sa malé mačiatka naučia v prvých týždňoch života veľa od svojej matky a svojich súrodencov, je výchova človekom nevyhnutná. Mačka napokon nevychováva mačiatka podľa štandardov ľudského správania.

Avšak je na Vás – na ľudskom spolubývajúcom, aby ste malej mačičke vštepovali, že záclony, tapety a pohovka neslúžia na hranie a škrabanie. Je dobré poznať dôvody určitého správania  mačiek. Pri zatnutí pazúrov do závesov apod. si mačka prostredníctvom pachových žliaz na labkách označuje svoje územie. Pre človeka je tento jemný pach nepostrehnuteľný, ale ostatné mačky a zvieratá ho cítia. Mačka si týmto spôsobom tiež ostrí pazúre, čistí ich a naťahuje si telo.

Brúsenie pazúrov je pre mačky úplne prirodzené správanie. To môžete vhodne podporovať, ale nie na zariadení bytu, ale na vhodnom škrabadle. Naučte to Vašu mačku s istou dávkou empatie, pokoja a trpezlivosti.

Tak funguje výchova mačiatka

Dôležité si je tiež uvedomiť, že mačky sú samotári, a nie zvieratá žijúce v skupinách. Takže svojich ľudských spolubývajúcich nepovažujú za alfa zvieratá. Výsledkom je, že nie vždy akceptujú, čo sa ich majiteľ snaží naučiť. Každá mačka je iná a tak to je aj s jej poslušnosťou. V zásade bude výchova mačiatka dobre fungovať, ak budete dodržiavať niekoľko tipov:

  • Dôležitým aspektom je, že by ste mali bezprostredne reagovať na správanie mačky. Napríklad, ak mačiatko sedí na stole alebo sa škriabe na pohovku, tapetu alebo závesy, povedzte rozhodne, ale jemne, „nie“ a zdvihnite mačku zo stola, resp. ju preneste na škrabadlo.
  • Umiestnite škrabadlo alebo v ideálnom prípade niekoľko škrabadiel na jedno alebo viac ľahko prístupných miest. Odporúčame tiež umiestniť škrabadlo do blízkosti nábytku, kde si Váš mačací miláčik rád brúsi pazúriky. Na zvýšenie atraktivity môžete škrabadlo posypať mačacou mätou.

Výchova mačiatok: Reagovať okamžite

Reagovať na nežiadúce správanie mačiatka máte zhruba dve až tri sekundy. Je dôležité tento časový interval dodržiavať, aby si mačka spojila Vašu negatívnu alebo pozitívnu reakciu so svojim posledným správaním. Každá Vaša okamžitá reakcia v spojení s pozitívnou väzbou na všetko, čo mačiatko urobilo dobre, zvyčajne rýchlo a účinne zapôsobí a mačiatko bude dodržiavať pravidlá, ktoré ste stanovili.

Nechajte mačiatko dlho pri mačke-matke

Je nesmierne dôležité nechať mačiatka s matkou čo najdlhšie. Blízkosť matky je dôležitá pre fyzické a duševné zdravie malých mačičiek. Ak sú naopak malé mačiatka od matky oddelené príliš skoro, môže to, mimo iné, zvýšiť mieru úzkostlivosti. To v dôsledku znižuje kvalitu života mačky – rovnako ako šance na výchovu. Malé mačiatka sú jednoducho vnímavejšie, keď sa cítia bezpečne a sú citovo vyrovnané.

biele mačiatko s mamou

Výchova mačiatka: Prostriedok pozitívnej väzby

Vo výuke mačiatok sa môžete oprieť o rôzne pomôcky. Niektorí odborníci prisahajú na používanie clickera. S tzv. markerovými signálmi, ktoré pozitívne posilňujú správne správanie mačky, môžete prostredníctvom tréningu s clickerom dosiahnuť mnohé. V zásade je možné pomocou clickera vychovávať akúkoľvek mačku. Ale opäť môžu existovať individuálne rozdiely v tom, do akej miery každá mačka reaguje na tento spôsob výchovy.

Clicker funguje na báze charakteristického zvuku, ktorý vydáva. V normálnom prostredí mačky sa takýto zvuk nevyskytuje. Clicker ako pozitívny posilňovač okamžite signalizuje mačke, že práve urobila niečo správne.

Po kliknutí clickera máte opäť krátky čas, približne jednu až dve sekundy, aby ste napríklad mačičku odmenili maškrtou alebo granulami.

Výcvik pomocou clickera sa používa tiež vtedy, ak chcete mačku naučiť nejaké triky. Napríklad pri natáčaní filmu, kde vystupujú mačky. Ak ste svojho tigríka naučili základom harmonického spolužitia s clickerom, môžete tento spôsob zvyčajne používať aj na vykonanie zložitejších úloh. Niektorí majitelia dokonca naučia svoje mačky pomocou clickera rôzne triky a kúsky.

Odmeňovanie maškrtami a hladením

Nie všetci odborníci však používanie vyššie uvedeného nástroja oceňujú. Niektorí považujú clicker za trochu neosobnú metódu vzdelávania. Napokon, je dôležité vybudovať pevné puto a blízky vzťah medzi Vami a Vaším mačacím miláčikom.

Kritici clickeru sú toho názoru, že mačiatka by mali byť vychovávané len pomocou jedla, pochvál a hladenia, ak urobia niečo správne. Týmto spôsobom môžete nechať svojich tigríkov robiť Vám svojim dobrým správaním radosť.

Vďaka pozitívnej väzbe môžete dosiahnuť rýchlo pozitívne zmeny v správaní Vašej mačky. Oproti tomu tresty ako je postriekanie vodou, absolútne neodporúčame, pretože by narušili dôveru medzi Vami a Vašou mačkou. Nadviazanie dôvery je alfou a omegou úspešnej výchovy mačiatka.

Ak mačiatko urobí niečo, čo vzbudí Vašu neľúbosť, je najlepšie reagovať ihneď tak, že vyslovíte dôrazné a jasné „nie“. Zároveň by ste mali mačku odniesť od kuchyňského stola, pracovnej dosky – alebo kdekoľvek, kde je nežiadúca – a jemne ju položiť na podlahu, do pelechu alebo na škrabadlo. Takto Váš miláčik rýchlo pochopí všetky pravidlá.

Mačka dostane maškrtu

Mačiatka sa naučia čistote rýchlo

Mačiatka sa veľmi skoro naučia chodiť na mačaciu toaletu. Samozrejme sa im počas obdobia učenia môže prihodiť malá nehoda. Ak k tomu dôjde, nemali by ste sa hnevať, ale vždy reagujte jemne a trpezlivo a umiestnite mačiatko do mačacej toalety, hovorte s ním pokojne a prípadne ho hlaďte po hlavičke. Potom sa diskrétne vzdiaľte, aby mohlo mačiatko v pokoji vykonať potrebu.

Ak je jedno z mačiatok na toalete, môže to mať na súrodenca pozitívny účinok. Akonáhle mačiatko uvidí na toalete iné mača, uteká za ním. Často používajú toaletu dve mačiatka naraz. Neskôr by ale mala každá mačka mať svoju toaletu.

Mačiatko na toalete

Nehladiť príliš dlho na rovnakom mieste

Mačky aj mačiatka milujú maznanie, ale ich receptory môžu byť dlhodobým hladením na jednom mieste podráždené. To môže nakoniec viesť k tomu, že dá mačiatko najavo, že už toho má dosť. Mali by ste tomu venovať pozornosť a mačku príliš dlho nehladiť na rovnakom mieste.

Prajeme Vám harmonické spolužitie a veľa zábavy a radosti s Vaším mačacím miláčikom – či už s mačiatkom alebo neskôr s dospelou mačkou.

Pozrite si našu ponuku v online obchode v sekcii mačky a prečítajte si tiež článok o Zabývaní mačiatka: základné vybavenie a tipy!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.
8 min

10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si adoptujete mačku

Malé mačiatka sú roztomilé – o tom nie je pochýb! Sú tak sladké, že si veľa ľudí zaobstará mačičku, bez toho aby sa najprv oboznámili s chovom mačiek. Ale roztomilé mačiatka rýchlo vyrastú na dospelé mačky, ktoré majú rôzne potreby a budú s Vami žiť ďalších 15 až 20 rokov. Zadováženie si mačiatka alebo dospelej mačky preto dobre zvážte! Toto je 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si zadovážite mačku, a ktoré Vám pomôžu správne sa rozhodnúť.
3 min

Ako určiť pohlavie mačiatka

Rozdiely medzi genitáliami samca a samice sú u mačiatok oveľa menej zreteľné ako u dospelého jedinca. Dokonca aj veterinári sa niekedy pomýlia, keď určujú pohlavie mačiatka. V tomto článku Vám priblížime ako rozpoznať mačku od kocúra.