Krmivo pre voľne žijúce mačky

Granule a mačka

Mačky majú rôzny životný štýl. Tie, ktoré žijú len v dome, majú iné požiadavky než tie, ktoré trávia veľa času vonku. Do úvahy je treba vziať aj plemeno mačky, čo môže situáciu mierne zkomplikovať. Mačky žijúce vo voľnej prírode alebo v byte potrebujú stravu, ktorá je prispôsobená ich špecifickým potrebám.

Život vonku

Je jedno, či Vaša mačka trávi na záhrade niekoľko hodín denne alebo väčšinu svojho času niekde vonku. Mačky s voľným výbehom sú vystavené rôznym vplyvom, ako je vietor, zima či naopak teplo. Mačky žijúce vonku prichádzajú častejšie do kontaktu s inými zvieratami, takže potrebujú silnejší imunitný systém, aby sa ubránili infekčným chorobám. Eventuálne pri nejakých ľahších zraneniach potrebuje telo na liečenie správne látky. A v neposlednom rade – tieto mačky nabehajú denne niekoľko kilometrov a to je dôvod, prečo potrebujú veľa energie. Preto aj krmivo, ktoré dostávajú, by malo obsahovať dostatok energie.

Ideálne krmivo pre mačky žijúce voľne v prírode by malo spĺňať všetky ich nároky. Našťastie dnes už nájdeme v obchodoch dostatok špeciálnych krmív, ktoré sú presne ušité na mieru aktívnym mačkám, ktoré žijú vonku. Tieto krmivá obsahujú vysoký podiel bielkovín pre udržanie svalovej hmoty. Pretože proteíny sú najlepším zdrojom energie pre mäsožravce. Mäso obsiahnuté v krmive by malo byť uvedené na začiatku zoznamu surovín. Vyvážený obsah minerálov a vitamínov je dôležitý pre každú mačku, obzvlášť pre mačku žijúcu vonku, ktorá čelí zvýšenému nebezpečenstvu infekcie. Vitamíny, antioxidanty a prebiotiká, všetky tieto látky podporujú imunitný systém mačky. Veľa krmív pre voľne žijúce mačky obsahuje tiež vitamín B pre udržanie zdravej kože. Populárne sú tiež látky, ktoré podporujú zdravé kĺby a chrup. V krmive by určite nemal chýbať taurín. To je esenciálna amino-kyselina, ktorú si mačka sama nevyprodukuje.

krmivo mačka

Ako rozpoznať dobré krmivo

Správne krmivo pre mačky žijúce von by malo vyhovovať ich potrebám mäsožravca.

Myš, prirodzená korisť mačky, obsahuje takmer z 85 % mäso a len asi 5 % tvoria rastlinné zložky, ktroré sa nachádzajú v tráviacom trakte myší. Analyticky sa skladá z 50 až 60 % bielkovín, 20 až 30 % tukov a 3 až 8 % sacharidov. Má vysoký obsah bielkovín, relatívne nízky obsah tukov a malý podiel sacharidov. Toto zloženie koristi mačiek by malo byť vzorom krmiva, ktoré zaručí blaho Vášho mačacieho miláčika.

Základom pre zdravie Vašej mačky je vysoký obsah mäsa. Sacharidy z rastlín využije mačka obmedzene. Živočíšne či rastlinné vedľajšie produkty by mali byť v krmive obsiahnuté len v malej miere, napriek tomu, že mačací tigríci potrebujú v potrave aj vnútornosti. Termínom vedľajšie živočíšne produkty môže byť označené čokoľvek vrátane orgánov, ako je pečeň alebo slezina, alebo dokonca srsť, rohy a koža.

Zatiaľ nie je úplne jasné, či dochucovadlá a konzervačné látky sú skutočne škodlivé. Ale všeobecne prevláda názor, že tieto umelé prísady môžu u niektorých mačiek spôsobovať alergie. Bohužiaľ sú súčasťou takmer všetkých krmív pre mačky. Cukor nepatrí do mačacieho krmiva, a to aj v prípade, že mačka nie je náchylná na tvorbu zubného kazu. Cukor zaťažuje obličky a môže viesť až k cukrovke.

Surová strava a možnosti doma uvareného krmiva

Patríte medzi ľudí, ktorí chcú mačke pripravovať krmivo sami? Tzv. „BARF“ podávanie surovej stravy je aktuálne veľmi moderné. Mačka dostane svalovinu a drobky z vybraných druhov. V rámci tejto filozofie boli umelé prísady nahradené prírodnými zložkami. Pri tomto spôsobe kŕmenia majitelia presne vedia, čo ich mačka v krmive dostane. Je to obzvlášť vhodné pre alergické a citlivé mačky.

Surová strava a mačka

Každopádne varená a surová strava by mali byť pripravované s dôrazom na detail a znalosť výživových potrieb mačky. Naštudovanie si potrebných informácií a konzultácia s veterinárom sú určité vhodné.

Voda

Nielen výber správneho krmiva je dôležitý pre výživu Vašej mačky. Mačky prijímajú veľa tekutín zo svojej potravy, preto nepijú tak často. Problém ale vzniká pri kŕmení granulami, pretože z nich mačka nezíska dostatok tekutín. Suché krmivo obsahuje maximálne 8 % tekutín, konzervy majú naopak obsah tekutín až okolo 80 %. Mačka by mala vypiť v priemere 45 ml vody na kilogram telesnej hmotnosti. To znamená, že pri váhe 5 kg by mačka mala vypiť 225 ml. Je treba dávať pozor na to, koľko toho mačka vypije. V prípade, že pije málo, je treba ju motivovať. Tečúcu vodu uprednostňuje veľa mačiek, preto sú fontánky a rôzne napájadlá dobrý spôsob, ako podporiť pitie vody u mačiek. Poskytnite Vášmu mačaciemu miláčikovi rôzne miesta v domácnosti, kde sa môže v kľude napiť. Ak je mačka vonku, dajte jej misku s čerstvou vodou aj tam.

Vidíte: kŕmiť mačku žijúcu vonku kvalitne nie je tak ťažké. Prajeme dobrú chuť!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Výživa mačiatok

Mačiatka aj šteňatá potrebujú pre zdravý rast dostatok živín. Potreba živín závisí na plemeni, veku a temperamentu zvieraťa. Štvornohí uličníci potrebujú viac energie ako malí leňoši. Aj keď to vyzerá roztomilo, mačiatko by nemalo byť príliš bacuľaté, rebierka by mali byť vždy dobre hmatateľné a kontúry tela viditeľné. Pre zásobenie organizmu dostatkom živín a energie v období rastu potrebujú mačiatka optimálnu výživu.
9 min

Správne krmivo pre dospelé mačky

„Si to, čo ješ“ – táto hláška platí aj pre domácich miláčikov. Ale podľa čoho sa pozná, či je zvolené krmivo pre Vašu mačku dobré? Aké živiny Váš mačací tigrík potrebuje? A existuje vôbec ideálne krmivo pre mačky? Hľadanie vhodného krmiva pre mačky sa zdá byť veľmi komplikovanou úlohou. Prinajmenšom to tak vyzerá, ak prechádzate viaceré internetové fóra o mačkách alebo si čítate odbornú literatúru o tejto problematike. Surová strava, doma pripravované krmivo, mokré krmivo, suché krmivo - čo poskytne Vašej mačke správne vitamíny a minerálne látky, aby bola zdravá? Ktoré krmivo je pre zviera najviac prírodné? Tieto otázky pre Vás určite nie sú žiadnou novinkou - nezáleží na tom, či s chovateľstvom práve začínate alebo už roky mačku vlastníte. Žiadny strach! Kŕmiť mačku správne vlastne nemusí byť veľká veda.