10 tipov pre krásne fotografie Vašich mačacích miláčikov

Fotografovanie mačiek mobilem

Mačky patria medzi najobľúbenejšie fotografované objekty. Ich výrazné oči, zamatovo mäkké labky, hodvábne lesklá srsť a ich pôvab a elegancia nás fascinujú. Problém: zvieracie modelky sú celkom svojhlavé. Prinášame Vám 10 tipov, vďaka ktorým vytvoríte nádherné fotografie Vašich tigríkov.

Či už podriemkava na teplom okennom parapete, výdatne zíva, hraje sa s klbkom vlny alebo  preskúmava záhradu: existuje veľa príležitostí, ako mačku na fotografii zachytiť – ale než vezmete do ruky fotoaparát alebo smartphone, mačka vyskočí a pravý okamih na vytvorenie krásnej fotografie je preč. Našťastie máme pre Vás pripravených niekoľko jednoduchých tipov a trikov ako urobiť perfektné fotografie Vašej mačičky alebo kocúrika – a to aj bez drahej zrkadlovky, teleobjektívu alebo statívu.

  • Premyslený motív: Ako chcete mačku zachytiť?

Plagáty v obývačke alebo online fotografie na Facebooku, Instagrame apod. – fotiek, kde je mačka stredom pozornosti, je nekonečne veľa. Kvalita fotografií nie je však vždy taká, akú si predstavujeme: zlé svetelné podmienky, rozmazané pohyby, pohyblivé pozadie alebo len nudné fotky spiacich mačiek. Zachytiť mačku v dobrom svetle a v zaujímavej póze vyžaduje veľa trpezlivosti – mačky väčšinou o perfektný fotoportrét nestoja.

Ak chcete urobiť peknú fotografiu, mali by ste sa, predtým než siahnete po fotoaparáte alebo telefóne, zamyslieť nad tým, čo chcete Vašou fotografiou vyjadriť. Ako by ste chceli svoju mačku zachytiť? Chceli by ste mať krásny portrét, ktorému budú dominovať krásne oči Vašej mačky? Alebo chcete fotografovať svoju mačku v akcii – keď sa hraje, šplhá alebo skáče? Chcete mačku zachytiť v prírode alebo na pohovke? Odporúčame inšpirovať sa fotografiami na internete. Ale nepokúšajte sa vytvoriť celkom tú istú fotografiu. Väčšinou sa Vám to aj tak nepodarí. Napokon, každá mačka je iná – a práve túto jedinečnosť by mala fotografia vyjadrovať.

Ak chcete nájsť vhodný motív na fotografiu, zvážte, čím je Vaša mačka jedinečná. Má zvláštne škvrnitú srsť? Alebo čo robí najradšej? Je ešte malá a hravá? Potom by bola vhodná dynamická fotografia s jej obľúbenou hračkou alebo fotografia, na ktorej mačička zvedavo pozerá do foťáku. Na fotkách mačiatok je pekné, keď sú viditeľné proporcie –  keď fotografujete mačiatko na Vašej ruke alebo pri saní mliečka od mamičky. Miluje Vaša mačka lov myší? Potom ju teda vyfoťte na záhrade alebo na poli. Alebo má najradšej ležať v lone a maznať sa? Potom je vhodný motív, keď sa mačka pohodlne vyhrieva na slniečku.

  • Dbajte na neutrálne pozadie

Bez ohľadu na to, aký motív alebo akú pózu zvolíte – mačka bude samozrejme stredobodom fotografie. A tomu by malo zodpovedať nastavenie fotografie. Pohyblivé pozadie s ľuďmi, autami, vzorovaná tapeta alebo televízia odvádza pozornosť od zvieraťa, a preto sa takému pozadiu radšej vyhnite. Ak fotografujete mačku v byte, mali by ste ju fotografovať pred bielou alebo jednoducho vzorovanou stenou (bez obrazov alebo plagátov) alebo na krásnej drevenej podlahe. Na stenu môžete zavesiť plachtu alebo namaľovať kus lepenky a použiť ju ako pozadie. Jednofarebné vankúše alebo deky sú na aranžovanie pozadia ideálne.

Je dôležité, aby mačka optimálne vynikla na zvolenom pozadí. Napríklad čierna mačka by mala byť fotografovaná skôr na svetlo drevenej podlahe alebo farebnej streche ako na tmavých dlaždiciach. Mačky s hnedočervenou srsťou nevyniknú na mnohých drevených a laminátových podlahách. Samozrejme, ak máte doma bielu mačku, môžete sa tiež rozhodnúť použiť na pozadí tmavšiu deku alebo čierne vankúše. Ak dávate prednosť fotografovaní mačky vonku, mali by ste zvoliť neutrálne pozadie, napríklad zelené pole.

  • Zaistite dostatok svetla

Krásne pozadie, dobrá poloha a prvotriedny foťák – nič z toho nepomôže, ak nebudú optimálne svetelné podmienky. Pre krásne fotografie je dobré osvetlenie nutnosťou, hlavne prirodzené denné svetlo. Ak nevlastníte sadu fotografických svetiel, mali by ste mačku fotografovať pri veľkom okne alebo priamo vonku na záhrade. Aby ste predišli nežiadúcim tieňom, nemali by ste sa postaviť chrbtom ku svetlu, ale radšej foťte ľahko stranou dopadu svetla z okna alebo slnka. Ak sa mačka díva priamo na okno, uvidíte neskôr na fotografii biele bodky v zorničkách – veľmi obľúbený efekt na portrétnych fotografiách.

Vo vnútorných priestoroch môžete okrem prirodzene denného svetla zvýšiť na fotoaparáte hodnotu ISO alebo použiť blesk. Blesk by mal vždy smerovať hore a fotografia by mala byť osvetlená len nepriamo osvetlením stropu. Nikdy nesmerujte blesk mačke priamo do tváre – mačku to vydesí a utečie.

Fotografovanie dvoch mačiek
  • Portrét mačky: Vpredu ostrý, vzadu rozmazaný

Ďalší tip, aby mačka vyzerala čo najlepšie, je rozostrenie pozadia, zatiaľ čo tvár mačky je ostrá. Profesionáli nastavia clonu v režimu A alebo AV na najnižšie možné číslo. S hodnotou medzi f2,8 alebo f3,2 je clona široko otvorená a hĺbka ostrosti je nižšia. Pozadie potom vyzerá rozmazane a zároveň mačka v popredí je krásne ostrá. Je dôležité sústrediť pozornosť na oči mačky – na portrétnej fotografii zaujmú každého diváka ostré a výrazné oči.

Pre tých, ktorí nie sú oboznámení s fotografickými pojmami, ako je zaostrenie, hĺbka ostrosti, clona a rýchlosť uzávierky, ale napriek tomu chcú urobiť peknú portrétnu fotografiu svojho mačacieho miláčika, odporúčame zvoliť režim potrétu, ktorý sa dá ľahko nastaviť na väčšine digitálnych fotoaparátoch (obvykle označený obrázkom hlavy). Dokonca aj niektoré smartphony sú schopné urobiť dosť dobrú portrétnu fotografiu s rozmazaným pozadím. Ak tento režim vo svojom smartphone nemáte, môžete si stiahnuť príslušné aplikácie na zníženie hĺbky ostrosti. Alebo môžete vytvoriť rozmazané pozadie neskôr editorom fotografií alebo pomocou aplikácií.

  • Mačky v pohybe: Rýchle, a aj tak nerozmazané

Hlavný problém pri fotografovaní mačiek spočíva v tom, že zvierací model zvyčajne nepózuje tak, ako by sme chceli. Namiesto toho, aby sedela a pozerala sa do objektívu, radšej skúma, čo sa deje za foťákom, skáče na škrabadlo alebo sa potuluje po byte. Fotografovanie v behu alebo v skoku a zachytenie pohybu na fotografii je veľkou výzvou. Problém: často sú takéto fotografie rozmazané a končia v koši. Aby ste tomu zabránili, musí byť rýchlosť uzávierky fotoaparátu čo najkratšia. Ak si netrúfate na manuálne nastavenie, zvoľte na fotoaparáte režim „šport“. Keď mačka vyvádza a hraje sa, je ideálny režim sériového snímania. Neunikne Vám tak žiadna originálna póza Vašeho miláčika. Po fotografovaní je potrebné fotky vytriediť, čo môže byť časovo náročnejšie. A čo je najdôležitejšie, uistite sa, že máte v pamäti fotoaparátu dostatok voľného miesta.

  • Foťte v úrovni očí mačky

Fotky mačiek vyzerajú prirodzenejšie, ak sú robené z perspektívy zvieraťa. Snímky, na ktorých fotograf pozerá z vtáčej perspektívy nie sú príliš presvedčivé, pretože je na nich mačka malá a od hlavného motívu odvádza pozornosť mnoho ďalších vecí. Pre fotografa to znamená kľaknúť na kolená.
Pridržte fotoaparát na úrovni očí mačky a pokúste sa zachytiť ich pohľad v horizontálnej polohe. Každý, kto má problémy s kolenami, sa samozrejme môže pokúsiť umiestniť mačku na vyššie miesto  a vyfotografovať ju napríklad na stole alebo na škrabadle.

Ak máte majestátnu mačku, ako je perzská mačka alebo maine coon, mali by ste ju fotiť čo najnižšie, najlepšie v leže, z tzv. žabej perspektívy. Týmto spôsobom môžete zachytiť svoju mačku v pôsobivej póze. Ale pozor, mačky vyzerajú zospodu mohutnejšie ako v skutočnosti.

  • Takto sa bude mačka pozerať priamo do objektívu

Najzaujímavejšie sú fotografie, na ktorých sa mačka pozerá priamo do objektívu. Ale ako to urobiť? Čakať a stlačiť spúšť v pravom okamihu chce veľkú dávku trpezlivosti. Našťastie existuje niekoľko trikov, ktoré pomôžu nasmerovať pohľad mačky tým správnym smerom.

Najlepší spôsob ako to dosiahnuť, je pomoc druhej osoby pri fotení mačky. Pripevnite zaujímavú hračku na palicu. Keď vy máte prst na spúšti, Váš partner sa snaží pritiahnuť pozornosť mačky k hračke. Ak sa mu to podarí, mal by posúvať palicu v smere objektívu fotoaparátu, mačka sleduje palicu a vy stláčate spúšť! Ak ste so zvieraťom sami, môžete jedným prstom ťukať na fotoaparát a snažiť sa tak upútať pozornosť zvieraťa. Mačky sú prirodzene veľmi zvedavé – využite to! V neposlednom rade môžete samozrejme pripraviť obľúbené maškrty a tie pridržiavať pri objektíve. Aby mačka maškrty získala, urobí čokoľvek a s trochou šťastia sa zapozerá priamo do objektívu.

žena foti malú mačku
  • Pristúpte bližšie

Aby bolo možné docieliť dobré fotky mačky, musí byť zviera v strede a pozadie by malo byť čo najjednoduchšie. Na rozdiel od krajinkárskej fotky musí byť fotoaparát čo najbližšie k štvornohej modelke. Vaša mačka musí vnímať fotoaparát bez stresu – napokon mala by sa pozerať priamo do objektívu. Choďte bližšie a nechajte svoju mačku zvedavo „preskúmať“ fotoaparát – s trochou šťastia urobíte skvelý snímok z tesnej blízkosti.

Dokonca aj detailné zábery, ktoré zachytávajú napríklad len labku mačky alebo len zvláštny fliačik na ňufáku, sú veľmi zaujímavé a vo zväčšenej podobe pôsobia na stene ojedinelým dojmom. Nezabudnite fotografovať v najlepšej možnej kvalite obrazu. To vám umožní zmenšiť veľkosť obrazu.

  • Fotoefekty

Aj keď môžete použiť hashtag #nofilter na Instagrame, niekedy sa fotka premení na pravé umelecké dielo len so špeciálnymi obrazovými efektami. A úprimne: ak sa môžu fotky celebrít v časopisoch špeciálne upravovať, môžete aj Vy so svojou mačkou urobiť krajšiu fotku pomocou rôznych programov na úpravu fotiek alebo podobných aplikácií.

Fotky budú ešte zaujímavejšie, ak nastavíte kontrast alebo ľahko zmeníte nastavenie farieb. Niektoré čiernobiele fotky pôsobia profesionálnejšie ako farebné. Skutočným hitom budú fotky, ktoré urobíte tzv. vinetou. Obraz bude pri krajoch tmavší vďaka tieňovanému efektu a mačka vo svetlejšom strede vynikne lepšie.

  • Cvičenie robí majstra

Teraz už viete veľa tipov ako urobiť krásne fotky Vášho milovaného tigríka. Avšak, môže sa samozrejme stať, že sa Vám perfektné fotky nepodaria hneď na prvýkrát. Ale nebojte sa a nezabúdajte: žiadny učený z neba nespadol! Či už v športe, v hudbe, maľovaní alebo vo fotografovaní mačiek: ak chcete byť naozaj dobrý, talent sám o sebe nestačí. Profesionála robí veľa praxe a pokusov.

Vezmite si teda fotoaparát do ruky a skúste rôzne nastavenia a rôzne perspektívy. Čím viac sa s technikou zoznámite, tým rýchlejšie môžete reagovať na zaujímavé polohy Vašej mačky a zachytiť ich na skvelej fotke.

Prajeme Vám veľa zábavy, trpezlivosti a samozrejme veľa dobrého svetla pri fotografovaní Vášho mačacieho miláčika!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.
4 min

Ako porozumieť reči mačiek

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať reč mačiek. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.
4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.