5 dobrých dôvodov pre adopciu staršej mačky

mačka leží na kolenách

Roztomilá mačka leží na kolenách svojho majiteľa, zblízka pohľad

Tie sú ale roztomilé! Musíte uznať, že malé neohrabané mačiatka sú tak roztomilé, že by ste si ich najradšej okamžite zobrali domov. Ale premýšľali ste niekedy o adopcii dospelej mačky? Prečo by ste to mali urobiť a prečo sú staršie mačky v mnohých ohľadoch lepšie ako mačiatka, sa dozviete v tomto článku.

S vekom prichádza múdrosť? V prípade ľudí to vždy platiť nemusí, ale pri mačkách toto príslovie trafilo do čierneho. Staršie mačky už neškriabu po tapetách a pohovkách, nevyprázdňujú odpadkové koše a v noci už nelovia myši. Vedia, ako si užívať život v pokoji, trpezlivo čakajú na „otvorenie konzervy“ a nepotrebujú toľko aktivít. Spolužitie so staršími mačkami sa ukázalo byť menej komplikované a pohodlnejšie ako každodenný život s aktívnym mačiatkom, ktoré vo svojej detskej zvedavosti neustále obracia všetko hore nohami.

Každý, kto chce poskytnúť mačke nový domov, by preto nemal úvahy o staršom zvierati úplne vylúčiť. Adopcia dospelej mačky môže byť prospešná v mnohých ohľadoch, ako dokazuje následujúcich päť dôvodov.

5 dobrých dôvodov pre adopciu staršej mačky

  • Nekúpite zajaca vo vreci

Pri dospelej mačky viete, čo dostávate: Môžete vidieť postavu a hmotnosť mačky a nemusíte sa obávať, že bude v určitej dobe príliš veľká alebo príliš tučná. Môžete vidieť farbu a štruktúru srsti, uvidíte, či má mačka veľa alebo málo chlpov, a overíte si, či je aktívna alebo skôr pohodlná. Zatiaľ čo mačiatko – napriek všetkým sľubom chovateľa – zostáva malým balíčkom plným prekvapení. Pri staršej dospelej mačke sa nepríjemných prekvapení nemusíte obávať.

Ďalšia výhoda: Osobnosť zvieraťa je už vyvinutá. V útulku sa zvyčajne dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o charaktere Vášho nového miláčika. Dozviete sa, či je mačka hravá, alebo radšej odpočíva na gauči, či miluje spoločnosť alebo príliš vzrušenie nevyhľadáva, či sa rada mazná a môžete ju vziať do náručia, alebo či  uprednostňuje život nezávislého samotára. Takže si môžete vybrať mačku, ktorá najviac vyhovuje Vám a Vášmu životnému štýlu, a zároveň sa môžete pripraviť na určité správanie alebo zvláštnosti ešte pred jej príchodom do Vášho domova.

Portrét maine coon mačky
  • Máte viac času na maznanie

Hneď ako odznie divoké obdobie dospievania, je odpočívanie na pohovke oveľa pohodlnejšie. Strach z toho, že Vám ujde niečo dôležité, je preč a zostať doma je oveľa lákavejšie. To platí nielen pre nás ľudí, ale aj pre našich štvornohých miláčikov. Zatiaľ čo malé mačiatka musia objavovať stále niečo nové a potrebujú rozptýlenie, mačací seniori oveľa viac ocenia maznanie a odpočinok. Jednoducho si užívajú, keď môžu byť so svojou ľudskou rodinou a maznať sa.

Ak tiež radi trávite veľa času na gauči, čítate si knihy alebo sa pozeráte na televíziu, alebo pracujete doma na počítači, odporúčame nákup staršej mačky. Napokon, nie je nič lepšie, ako pohladiť mačku a poslúchať príjemné pradenie. A ak budete potrebovať odísť z domu, nemusíte si o staršiu mačku robiť starosti. Dospelé mačky sú zvyknuté byť samy. Nenudia sa tak rýchlo ako mladé mačky a nemusia sa neustále hrať s klbkom vlny.

  • Staršie mačky poznajú domáce pravidla

Jednou z najväčších výhod dospelej mačky je, že je už čistotná. Používa mačaciu toaletu a zvyčajne nevykoná potrebu na koberci, v posteli alebo v kvetináči. Výchove dospelej mačky už nemusíte venovať toľko času ako výchove malého mačiatka, ktoré sa musí všetky domáce pravidlá ešte len naučiť. Staršia mačka už vie, že sa nesmie šplhať po závesoch, nemala by škrabať po koberci a v noci, keď pán spí, by nemala divoko skákať po stole. Tiež vie, že v noci nemôže od pána očakávať žiadne jedlo a že je pevne stanovená doba na hranie, kŕmenie, spanie a voľný výbeh.

V útulku sú samozrejme tiež dospelé mačky, ktorým sa v mladosti dobrej výchovy a socializácie nedostalo, a ktoré sa napriek svojmu pokročilému veku musia niektoré pravidlá naučiť. Dobrou správou je, že dospelé mačky z útulku sú obvykle tak vďačné za svoj nový domov, že sa snažia urobiť pre svojho nového pána maximum. Staršie mačky už neskúšajú, kam až môžu zájsť, a rýchlo sa budú riadiť Vašimi pravidlami. Mimochodom, v útulkoch je oveľa menej „nevychovaných“ mačiek, ako si myslíte. Napokon, väčšina zvierat končí v útulku, pretože sa ich majiteľ musel odsťahovať, má novú prácu, rozišiel sa s partnerom alebo zomrel – a nie preto, že výchovu mačky nezvládal.

  • Ušetria Vám peniaze

Zvyčajne stojí dospelá mačka – hlavne v prvých dňoch – menej peňazí ako niekoľko týždňové mačiatko, ktoré musí absolvovať dôležité veterinárne vyšetrenia a očkovania. Dospelá mačka je zvyčajne očkovaná, odčervená, čipovaná a zvyčajne aj vykastrovaná. Na rozdiel od chovateľa, ktorý často vyžaduje stovky eur za čistokrvné mačiatka, za adopciu mačky z útulku zaplatíte len relatívne malý nominálny poplatok.

Každý, kto kŕmi svoju mačku zdravo a podľa jej výživových potrieb, dopraje jej náležitú starostlivosť a dostatok pohybu, sa nemusí báť vysokých veterinárnych nákladov, a to ani s narastajúcim vekom mačky.

mourovatá mačka
  • Staršia mačka s Vami bude dlhšie

Tento dôvod môže byť na prvý pohľad mätúci – napokon staršie mačky už majú väčšinu života za sebou. Ale ak vezmete do úvahy čas, ktorý s Vami mačka trávi doma, je na tomto dôvode kus pravdy. Dospelé mačky už nepodnikajú toľko nočných výletov a radšej zostávajú v teple pri nohách svojho majiteľa. Dokonca ani v behu nie sú tak aktívne ako malé mačiatka, ktoré chcú stále všetko preskúmať. Aj mačky, ktoré milujú voľný pohyb vonku, sa s narastajúcim vekom zdržujú radšej v blízkosti domu. Tým sa nielen znižuje riziko nehody, ale tiež posilňuje vzťah medzi Vami a Vašou mačkou.

Potrebujete ešte viac dôvodov, prečo si zadovážiť dospelú  mačku?

Ako vidíte, nákup staršej mačky môže mať veľké výhody. Hlavne začiatočníci, ktorí si kupujú mačku prvýkrát, alebo ľudia, ktorí sú pracovne vyťažení, si často lepšie poradia s dospelou mačkou ako s malým mačiatkom, ktoré bolo nedávno oddelené od svojej matky a musí sa najprv naučiť pravidlá spolužitia s ľuďmi.

A aj keď sú malé mačiatka tak roztomilé – zo svojich „detských topánočiek“ vyrastú rýchlejšie, než si myslíte. Uplynie sotva rok a už sú dospelé a dokazujú, že môžu byť nielen roztomilé, ale tiež aj pekne tvrdohlavé. Nie je teda lepšie, keď viete od začiatku, čo môžete očakávať?

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.
4 min

Ako porozumieť reči mačiek

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať reč mačiek. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.
4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.